Magzati szívhang alapján fiú vagy lány? Népi hiedelmek és tudományos tények a babanem megállapításáról

Szeretné tudni a baba nemét, még mielőtt az orvos megmondaná? Kisfiú lesz vagy kislány? Ezzel a kérdéssel gyakran szembesülnek a kismamák a terhesség folyamán. Van, aki nem akarja tudni a baba nemét, van, aki ezt az információt megtartja magának, de sok leendő szülő oldalát furdalja a kíváncsiság. Talán az emberiséggel egyidős az a vágy, hogy a szülők már a várandósság alatt szeretnék tudni a baba nemét. A gyanújelek felismerésére számtalan megfigyelés, hiedelem és babona született.

Magzati szívhang és a nem

Az egyik a sok közül, hogy a magzat szívverésének gyorsasága alapján megmondható, hogy kisfiú vagy kislány születése várható. Hogy ez tudományos adatokon alapul, vagy csak a számtalan mítosz körét gyarapítja, a poszt végére kiderül. A baba neme állítólag a szívverése alapján is megállapítható. Ha a baba szíve percenként 140-nél többet üt, akkor kislányt hordoz a szíve alatt. Az egészséges magzati pulzusszám 110-160 között mozog, a magasabb értékek általában a baba aktivitására utalnak. Egyesek szerint ez azt jelenti, rózsaszín ruhákkal kell készülnöd a nagy találkozásra. Sokan vélik úgy, hogy a fiú magzat szívverése 140/perc vagy annál kevesebb, míg a lányé ennél magasabb.

A közvélekedés szerint a percenkénti 140-nél lassabb szívfrekvencia fiú magzatot valószínűsít, míg a lány magzatok szíve állítólag gyorsabban ver ennél. A nem és a szívfrekvencia közötti kapcsolat elemzése több tudományos vizsgálat tárgyát képezte már. A Fetal Diagnosis and Therapy című szülészeti szaklap egyik 2006-os számában megjelent cikk szerzői nem találták bizonyítottnak, hogy a fiú és lány magzatok szívverésének sebessége különbözne egymástól. Ehhez 477, az első trimeszterben végzett ultrahangvizsgálat eredményeit vették alapul, és ezeket hasonlították össze a második trimeszterben végzett vizsgálatokéval, amikor már mód volt a magzat nemének meghatározására is. Ezekből arra a következtetésre jutottak, hogy a szívfrekvencia alapján nem jelezhető előre a baba neme.

A szép hosszú nevű The Journal of Maternal-Fetal & and Neonatal Medicine című lapban tíz évvel később közzétett, lényegében azonos módszert alkalmazó másik vizsgálat is ugyanezt az eredményt hozta. Ez utóbbiban 332 lány és 323 fiú magzat eredményeit hasonlították össze.

A magzati szívhang fejlődése a terhesség során

Mikor hallható először a magzati szívhang?

Amikor egy kismama teherbe esik és először elmegy orvoshoz, izgatottan várja, hogy mikor hallhatja meg először a baba szívhangját. Gyakori azonban, hogy a magzati szívhang ilyenkor még nem hallható, és ezt a tényt általában ijedtség és pár napig tartó izgatott várakozás követi: vajon a következő vizsgálaton lesz szívhang? Jó hír, hogy általában a gond csupán annyi, hogy a kismama túlságosan hamar ment el az orvoshoz, a 4.-5. héten, míg az első magzati szívhang leginkább csak a 6. héttől érzékelhető.

Ebből jó eséllyel lehet következtetni a fogantatás időpontjára is, ha ugyanis a naptár szerint már a 7. hétben jár a kismama, de még nincs szívhang, akkor elképzelhető, hogy a fogantatás később történt, mint ahogy azt a szabályos menstruációs ciklusból számítani lehetne. Más a helyzet, ha a legutóbbi vizsgálaton még látta az orvos a magzati szívhangot, a következőn pedig nem. Sajnos a 12. hétig bekövetkezhet az a sajnálatos eset, hogy a baba elhal, ennek az esélye nagyjából 6 százalék körül van. Azonban csupán a szívhang hiányából erre nem lehet következtetni, nem egy esetről hallottam, amikor a terhesség befejező műtét előtti utolsó vizsgálaton megint láttak szívhangot!

A magzati szívhang vizsgálatának a későbbiekben is fontos szerepe van. A 15-16. héttől a védőnő is meghallgatja a szívhangot az ún. Doppler-készülékkel. A 36. terhességi héttől a CTG vizsgálaton is a magzat szívhangjait figyelik.

Népi hiedelmek és babonák a babanem megállapítására

A magzati szívhang mellett számos egyéb népi megfigyelés is létezik a babanem megállapítására. Ezek a módszerek évszázadok során alakultak ki, és bár tudományos alapjuk nincs, sok kismama szívesen próbálja ki őket a kíváncsiság kielégítésére.

Édes vagy sós kívánósság

Ha azon kapja magát, hogy édesre vágyik és legszívesebben a szupermarket teljes csokoládérészlegét kienné, akkor kislányt vár. Ha fehérjékben gazdag ételeket és sósat kíván, akkor fiút hordoz a szíve alatt. A terhességi sóvárgásnak nincs egyértelmű orvosi magyarázata. Bizonyos ételek előnyben részesítése a várandóság alatt különböző tényezőkkel függ össze. Ezek például a tápanyag hiányosságok, egyes addiktív élelmiszer-összetevők, de a környezeti, sőt a kulturális nyomás is.

A pocak alakja és elhelyezkedése

Az évszázadok óta fennálló hiedelem szerint, ha a terhes nő hasa magasan áll, kislányt vár, ha a hasa lejjebb van, akkor fiú lesz. Ennek a babonának nincs tudományos háttere, bár egyes tanulmányok szerint a fiúk gyorsabban nőnek és nagyobbak, ezért okozzák a has alacsonyabb elhelyezkedését. Ha a pocakod magasan van, elő a rózsaszínnel. A megfigyelések szerint, ha alacsonyan van a pocakod, már az előtt is, hogy a harmadik trimeszterben megtörténne ennek a leszállása, akkor valószínűleg kisfiút vársz. Dr. Kameelah Phillips szerint, ha a has alacsonyan van, az segíthet elkerülni a terhesség idegrendszeri zavarait, de ez még nem jelenti azt, hogy gyermek biztosan fiú. A néphit szerint, ha az édesanya hasa előre gömbölyödik, és hátulról szinte meg sem lehet állapítani a terhességet, valószínűleg fiút vár. Szintén fiúra gyanakodtak, ha a leendő anyuka pocakja kerek, mint egy labda, és pocakja lent helyezkedett el.

A terhes has formái és a babanem összefüggése

Reggeli rosszullét és a bőr állapota

A hiedelem szerint a terhesség alatti rosszullétet inkább a lányok váltják ki. A fiúk vigyáznak anyukájuk szépségére, a lányok ellopják anyjuk szépségét, tartja a mondás. Hogy is van ez valójában? A külső változások mögött a hormonok és a fokozott véráramlás áll. A terhesség korai hetei nehezek lehetnek, függetlenül attól, hogy tapasztal-e az édesanya reggeli rosszulléteket, vagy sem. A megfigyelések szerint, ha a reggeli rosszullétek még teljesen kezelhetők, akkor jó esély van rá, hogy az édesanya fiút vár. Ha sokat hánytál a terhesség elején - vagy esetleg nem is múltak el a rosszullétek -, állítólag hercegnős babaszobával készülhetsz. Ha nem, akkor autóssal. Ezt a gonadotróp hormon szintjével magyarázzák, ami a lány magzatoknál magasabb. A bőröd csak úgy ragyog a babavárástól, vagy annyira pattanásos lettél, mint kamaszkorodban voltál? A mondás úgy tartja, hogy a kislányok ellopják a szépséget, tehát ha a bőröd csodaszép a terhesség idején, akkor valószínűleg kisfiút vársz. A szakember szerint ebben lehet némi igazság, de ez még nem jelenti azt, hogy vásárolj be a kék színű gyerekholmikból.

Gyűrűs teszt és fokhagymás teszt

Tudta, hogy a baba nemét egy egyszerű gyűrűs teszt segítségével is meg lehet határozni? Egy cérnára fűzzön fel egy gyűrűt és tartsa a hasa fölött. Ha a gyűrű körkörösen kezd el mozogni, akkor kislány lesz, ha oldalról oldalra kezd hintázni, akkor kisfiú lesz. Ennek a tesztnek nem sok leendő édesanya veti alá magát, az okát valószínűleg nem kell megmagyarázni. Mi a fokhagymás teszt lényege? Egyen meg néhány gerezd fokhagymát. A terhesség alatt a verejtékmirigyek aktívabbak, és a verejték összetétele is megváltozik, így a testszag is sokkal kellemetlenebb lehet.

Megtermékenyülés, embrió beágyazódása

Egyéb népi megfigyelések

  • Partner súlya: Igen, a partner súlya is elárulhatja a baba nemét. Önnel együtt gyarapodik? Állítólag ez annak a jele, hogy lányuk születik. Ennek a módszernek a tudományos hátterét nem ismerjük, de ha az anya kettő helyett eszik, általában az apa is csatlakozik. Terhesség alatt természetesen több étel van otthon, amiből alkalmanként mindkét szülő eszeget.
  • Hangulatingadozás: Ha levertnek, rosszkedvűnek érzi magát és hangulata ingadozik, valószínűleg kislánya születik. A fiúk inkább pozitív érzelmeket, és örömteli érzéseket váltanak ki az anyákban. A hangulatváltozás mögött a terhességi hormonok ingadozása áll. A hormonok felelősek a testi tünetekért, többek között a fáradtságért, görcsökért, különböző fájdalmakért, és álmatlanságért is.
  • Szemteszt: A szemteszt segítségével gyorsan és egyszerűen megállapítható a gyermek neme. Álljon a tükör elé és egy percen át nézzen a saját szemébe. Ha pupillái kitágulnak, kisfia lesz. Milyen egyszerű, nem de?
  • Vizelet színe: Érdekes népi megfigyelési módszer, hogy ha az édesanya vizelete világossárga, valószínűleg kislányt vár, de ha egy picit sötétebb, akkor fiút. Azonban a vizelet színe a nap folyamán is többször változik, a hidratáltsági állapotnak megfelelően, így ez alapján sem lehet messzemenő következtetést levonni.
  • Lábak hidegsége: Ha a lábaid hidegek a terhesség alatt, a népi megfigyelés szerint bizonyára fiút vársz.

Tudományos módszerek a babanem megállapítására

Ma már léteznek a nemek kimutatására szolgáló orvosi módszerek, de a múltban nem volt ez ennyire egyszerű. A baba neme a megtermékenyítés pillanatában eldőlt. Minden esetben az apukán múlik - vagyis az ő ondósejtjétől függ -, hogy kisfiú, vagy kislány születik a szerelmes éjszakából. A spermium fejében található ivarsejt tartalmazza a nemiség szabályozásáért felelős szex-kromoszómát. Amennyiben X kromoszómával rendelkezik, akkor lány, ha Y, akkor fiú lesz a trónörökös.

Ultrahang vizsgálat

A magzat egészségét ellenőrző ultrahangos vizsgálaton egy tapasztalt szonográfus már akár a terhesség 12. hetében is meg tudja mondani a baba nemét. Megbízható eredményért azonban a 19-20. hét a javasolt. Ha már tűkön ülve várod az ultrahangot, hogy megtudd a gyermeked nemét, készülj fel arra, hogy a magzat nem mindig hajlandó együttműködni. A babák nincsenek mindig éppen olyan pózban, hogy a nemi szerveket látni lehessen, így a neme továbbra is titok marad.

A vizsgálatok során a szülők lélegzetvisszafojtva várják a megerősítést, hogy a babájukkal minden rendben, megfelelő ütemben növekszik, teljesen egészséges. A magzatoknál a külső nemi szervek megjelenési formája a 9. hétig azonos. Természetesen genetikailag már kialakult a baba neme, de leghamarabb csak a betöltött 13. héttől lehet biztosat mondani. Bár a nemi szervek látszólag 2 hónapig azonosak, a leendő utód neme már a megtermékenyítés pillanatában eldőlt.

Várandósságunk alatt, legalább négy alkalommal, el kell mennünk az orvoshoz, ahol ultrahang vizsgálaton megnézik a magzatunkat. A megfelelő ultrahang készülékkel, ha a baba is jól fekszik a pocakunkban, egy tapasztalt orvos már a 12-13 héttől meg tudja mondani - nagy valószínűséggel - a baba nemét. Azonban, ha ekkor még nem mutatja meg magát, akkor a 20. héten lesz a következő alkalom.

Vérvizsgálat

A hazai törvények értelmében, a baba nemére vonatkozó információt az orvos, csak a magzat 12. hetétől adhat. Azonban, léteznek olyan laborvizsgálatok, amelyek az anyai vérből meg tudják állapítani a baba nemét. Alapvetően ezek a vérvételen alapuló, nem fájdalmas vizsgálatok a kromoszóma-rendellenességek kimutatására jöttek létre, de „melléktermékként” a baba nemét is meg tudják állapítani kb. 95%-os pontossággal. A vizsgálati módszer azon alapul, hogy az anya vérében megtalálhatóak azok az elhasználódott sejtekből kiváló szabad DNS-ek, amik megmutatják, hogy rendelkezik-e a magzat Y kromoszómával, vagy sem.

A DNS-teszt folyamata a babanem megállapítására

tags: #magzati #szivhang #alapjan #fiu #vagy #lany