A Magzatgyermek Világnapja: Tudatos Készültség a Gyermekvállalásra és a Magzat Egészségének Védelme

Március 25-én tartják a Magzatgyermek Világnapját. A világnapon a növekvő élet csodáját és a várandósságot ünnepeljük. Elsőként El Salvadorban ünnepelték, 1993-ban. Talán nem véletlen a dátum, hiszen ez a nap épp a keresztény Gyümölcsoltó Boldogasszony, vagyis Jézus fogantatásának napjának ünnepe is egyben.

„Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg.” Ez az idézet Magyarország Alaptörvényéből származik, kiemelve a magzat élethez való jogának fontosságát.

A magzatgyermekekről először 1993-ban emlékeztek meg El Salvadorban. A fogantatástól számítva egy kis élet növekszik bennünk, akit a 10. héttől már nem embriónak, hanem magzatnak hívunk. Tudatos tervezéssel már a várandósság előtt is sokat tehetünk leendő magzatunk egészségéért, majd örömmel figyelhetjük a születendő gyermek méhen belüli fejlődését is.

A Tudatos Családtervezés Jelentősége

„A családtervezés a gyermekek kívánt számban, optimális időben és egészségesen történő születését elősegítő tudatos és felelősségteljes emberi tevékenység. Célja a fejlődési rendellenességek megelőzése és a várandósság kapcsán előforduló veszélyhelyzetek csökkentése, hiszen már a fogantatás pillanata előtt is sokat tehetünk a magzat megfelelő méhen belüli fejlődéséért.” - Dr. Czeizel Endre, orvos-genetikus alkotta meg 1984-ben az ún. „program a tervezett babavárás előtt” koncepciót.

Ez a program három lépésből áll: a családtervezési alkalmassági vizsgálatokból, a fogamzásra történő felkészülésből, valamint a fogamzás optimális eléréséből és aztán ennek nyomán az embrió korai védelméből. A leendő szülők különböző előzetes szűrővizsgálatai és esetleges kezelései, a káros szokások és a fogamzásgátló tabletták elhagyása, a magzatvédő vitamin szedése és az egészséges életmód mind a tudatos tervezési szakasz részei.

A tudatos családtervezés fontossága

A Magzat Fejlődése a Méhen Belül

A 10. héttől a külső ivarszervek már elkezdenek kialakulni, és hamarosan kiderül, hogy kislány vagy fiú magzat növekszik-e az anyaméhben. A 12. hetet követően a magzat már próbálgatja arcizmait: mosolyogni és sírni is tud, miközben nagyokat rúg és bukfencezik. Heteken belül az édesanyja is érzékeli már a mozgást.

A negyedik hónap végére a kicsinek már emberi kinézete van, a várandósság felétől pedig már egyre többet hall. Ekkor már nagyon gyorsan fejlődik: hetente akár 1 centimétert is nőhet. A 27. héttől a magzat agya rohamos fejlődésnek indul. A 34. héttől már a születésre készül és ideális esetben fejjel lefelé helyezkedik el: az utolsó hónapban hirtelen hízni kezd és súlyát megduplázza, hogy a 40. hétre készen álljon a világra.

A magzat fejlődése a terhesség alatt

A Várandósság Csodája és a Meg nem Született Gyermekek Emléke

A várandósság egy csoda: az, ahogy a nők teste átalakul és 40 héten át fejlődik bennük egy új élet. Az első trimeszter javarészt a rosszullétekről és a család/barátok/ismerősök előtti titkolózásról szól. A második egy energikus, szépséges időszak. Képzeljük csak el, milyen fantasztikus neki odabent, ahol hallja a szívünk dobogását, érez minket, egyfajta folyamatos anyai ölelésben, közelségben telnek a napjai. Az a fajta biztonság, amit a magzati kor rejt magában, megismételhetetlen.

Sajnos van, amikor ezek a magzatok kis angyalokká válnak. A meg nem született babák, ugyanúgy helyet kapnak a családokban; emlékeznek rájuk és szeretik őket.

Pregnancy - How a Wonder is Born! (Animation)

Életvédő Elkötelezettség és Segítség a Kismamáknak

Magyarországon az abortuszok száma jelentősen visszaesett az utóbbi évtizedekben, a tinédzsereké azonban sajnos kisebb mértékben, aminek fő oka a megfelelő szexuális felvilágosítás hiánya. Az ember hajlamos az életet a születés pillanatától számítani. Arra a kérdésre, hogy mikor kezdődik egy emberi élet, a világban nincs egységes válasz, azonban egyre több az olyan egyházi és civil szervezet, amely a magzat élethez való jogát védelmezi.

Az ügy rendkívül fontos, hiszen a magzatgyermekek megmentésével Közép-Európában évente közel 1 millió emberi életet lehetne megmenteni. Az életünket ajándékba kaptuk, melyet nem lehet megismételni, de kiteljesíteni, építeni, szépíteni, értékekre nevelni, szeretni kötelességünk.

Az Együtt az Életért Egyesület 10 éve foglalkozik kismamák segítésével. Ennek keretében létrehoztak egy képzést fiataloknak, ahol az emberi élet indulásáról és méhen belüli fejlődéséről tanulhatnak. Kilenc hónap éppen egy tanév, ezért tanév rendszerű csoportban nagyon jól működik a képzésünk kilenc témája. Akik levizsgáznak a képzés végén, tagjai lehetnek a Fiatalok az Élet Szolgálatában (FÉSZ) közösségnek, és szolgálatot teljesítenek. Előadásokat tartanak, beszélgetéseket szerveznek, cikkeket írnak, média szerepléseket vállalnak, rendezvényeken standolnak.

„Azt szeretném, ha nem volna fura kijelentés, hogy a legkisebbeknek is joguk van az élethez. Azt remélem, hogy a kismamák, ha krízisben vannak, valódi segítséget kapnak a krízisük megoldásához, és nem az abortusz felé toljuk őket, miközben arról győzködjük, hogy képtelenek a saját gyermekük ellátásra. Arra törekszem, hogy egy embert ne lehessen pusztán sejtcsomóként emlegetni a kora, mérete vagy tartózkodási helye miatt, és hogy az orvosoknak ne legyen elfogadott munkaköri tevékenysége apró gyerekek életének kioltása.”

Az életvédelem és magzatvédelem terén végzett munka rendkívül fontos. A FÉSZ programjain gyakran találkozunk sokgyermekes szülőkkel, akik a filmünket vagy a makettjeinket látva meglepődnek, hogy milyen szép kis ember a baba már 10-11 hetesen is. És mindig találkozunk érintettekkel is, akik azt mondogatják: „bárcsak valaki elmondta volna nekik mindezeket időben. Akkor másképp döntöttek volna, és most nem kellene súlyos veszteséggel és lelki teherrel élniük az életüket.”

A magzatvédelem fontossága és a családok támogatása

Az Élet Kezdete és a Jövőnk

A harmadik évezredben hogyan lehet jól képviselni a „magzatember” jogait, és milyen kilátásokkal, amikor olyan kérdésekben maga akar dönteni az ember, mint a saját neme, vagy az élete vége, gondolok itt az eutanáziára? Van egy nagy előnyünk a harmadik évezredben: az egyre több tudás, amit bizonyítani is tudunk.

A háború kitörése világosan megmutatta, hol az élet lényege. Hogy milyen rengeteget jelent a támogató szeretet, egy tál meleg leves, egy puha takaró, egy fűtött szoba. Mégis arról érkeznek hírek, hogy az óvóhelyeken, állomásokon születnek kisbabák. Nekik van értelme megszületni? Háború idején, járvány idején a születés a reményteli hír, ami milliós megosztásokkal terjed pillanatok alatt. Ebből is látszik, hogy az élet feltétele és nem a hibátlan körülmények vagy az anyagi jólét kell, hogy legyen. És azt is tapasztaljuk, hogy biztos egzisztenciák egy nap alatt semmivé válhatnak.

Férjeddel négy fiúgyereket neveltetek fel, és már unokátok is van. A te családod alapvetően mindig az élet pártján állt. Ennek köszönheted az életedet. A nagymamád súlyos beteg volt, amikor édesapádat hordta a szíve alatt 1935-ben. Nem javasolták neki, hogy megszülje a gyermekét, de ő az életet választotta. Ezért születhettél meg te is később a ’60-as években, amikor 200 ezer felett volt az abortuszok száma évente. Édesanyádnak összesen öt lánya született ebben az évtizedben. Mindannyiukat vállalta, szeretettel fogadott. Most 21 unokája és 18 dédunokája van. Ennyit számít egyetlen élet melletti döntés.

Mit jósolhatunk, milyen élet vár az unokáinkra? Nyilván nem tudunk jósolni, nem is lehet, mert a jövő nincs készen. Mindannyiunk döntéseitől és az ebből fakadó cselekedetektől függ. Olyan élet vár az unokáinkra, amilyet teremtünk a számukra. A Föld védelme kapcsán állandó szlogen, hogy kölcsön kaptuk, és az unokáinknak őrizzük. De lesznek-e unokáink? Kezdjük ott, hogy megszületnek-e, és ha igen tudják-e majd, hogy fiúk vagy lányok? Felelősek vagyunk azért, hogy egészséges gondolkodásban, hűségben, szeretetben neveljük őket úgy, hogy áldozatra is képesek legyenek, és ne függjenek a hibátlan jólét illúziójától. Olyanná kell nevelnünk őket, hogy képesek legyenek megteremteni az életük feltételeit, és ne követeljék az „élettől” a kötelező luxust.

tags: #magyarorszagon #miota #van #magzatok #vilagnapja