A Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány 33 éven keresztül mentette speciális, intenzív felszerelésű mentőautóival Dél-Magyarország 3 vármegyéjéből (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, valamint Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye Mezőtúr térsége) az életveszélyben lévő újszülötteket, koraszülötteket és szállította a régió újszülötteket ellátó központjaiba; a szegedi Gyermekgyógyászati Klinikára, valamint a kecskeméti és a gyulai Perinatális Intenzív Centrumokba.

Az Alapítvány feladata és missziója
Az Alapítvány feladata volt, hogy a kis betegeket minél hamarabb az őket ellátó regionális központok intenzív osztályára szállítsa, ahol a különböző betegségek azonnali ellátásához szükséges feltételek biztosítottak számukra (pl.: gyermeksebészet, újszülött szívsebészet, stb.). Emellett ellátta az otthonszüléseknél az újszülötteket, majd az intézetbe történő szállításukat végezte, valamint az intézeten kívül született újszülötteket és csecsemőket újraélesztette.
A gyermekgyógyászatban ma az egész világon az egyik legfontosabb feladat az életveszélyben lévő betegek sürgősségi ellátásának biztosítása. Ezen belül kiemelt jelentőségű a születés után közvetlen életveszélyben lévő újszülöttek, koraszülöttek mentése. Az utóbbi 10 évben átlagosan 1000 újszülöttet mentett Szolgálatunk. A mentés az év minden napján folyamatosan három műszakban történt.
Alapítványunk további közhasznú feladata a mentést követően a prevenció, melyre ezidáig is nagy hangsúlyt fektetett. Az egészségmegőrzés, és az életek megmentése - csecsemő és felnőtt újraélesztésen keresztül - elsődleges feladatává vált.
Az Alapító és a szolgálat legendája
A magyarországi koraszülött mentés egyik legjelentősebb alakja, Prof. Dr. Pintér Sándor, aki 2022-ben töltötte be 85. életévét, és továbbra is naponta bejár dolgozni a szegedi klinikára. Prof. Dr. Pintér Sándor, Karcag, Szolnok és Szeged díszpolgára, a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat alapítójaként több mint 20 ezer újszülött és beteg kisbaba megmentésében működött közre. Hivatásában az egyik legfőbb segítője a felesége, akivel 57 éve él boldog házasságban.
A Kossuth Rádió "Nagyok" című műsorában 2020. február 11-én hangzott el az alapítványunk elnökével, Prof. Dr. Pintér Sándorral készült interjú. Ebben elmesélte, hogy eredetileg fizika tanárnak készült, végül az orvosi pályát választotta.
Az egyetem azt közölte, hogy a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány immáron 30 éve szállítja a Dél-alföldi Régióból, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Mezőtúr térségéből az életveszélyben lévő újszülötteket és koraszülötteket a régió újszülötteket ellátó központjaiba a szegedi, kecskeméti és a gyulai Perinatális Intenzív Centrumokba. Hozzátették, hogy az elhivatottságának köszönhetően 2020-ig az Alapítvány a dél-magyarországi régióban több mint 25 000 csecsemő életét mentette meg.
A legendás orvos nemcsak az Alapítvány kuratóriumi elnökeként teremtette meg a koraszülöttmentés alapjait, de 80 éves koráig maga is rendszeresen részt vett az életmentő munkában, mentőautón dolgozva.

Jövőbe mutató együttműködés és modern felszereltség
"Ez a misszió, a legkisebb életek megmentéséért folytatott küzdelem, 2025. március elsejétől az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ égisze alatt folytatódik" - írták, majd hozzátették, hogy az Egyetem nagyobb szerepvállalása biztosíték arra, hogy a legkiszolgáltatottabb csecsemőket a legstabilabb háttérrel lehessen ellátni.
A Dél-Alföld egész területén összesen három mentőautó látja el a koraszülöttmentést. Szegedről kettő, Gyuláról egy mentőautóval végzik a szolgálatot, egymással szoros együttműködésben.
A szegedi mentőket a napokban korszerű, csúcstechnológiás eszközökkel szerelte fel az Egyetem, kiemelendő a Dräger transzportinkubátor és a Stryker mentőhordágy. Ezek mellett a mentéshez szükséges legmodernebb orvostechnikai eszközök, lélegeztetőgépek, páciensmegfigyelő monitorok, infúziós pumpák, váladékszívók, vérgáz-analizáló készülékek, hordozható ultrahangok, önmelegítő matracok és a biztonságos szállítást nyújtó újszülött vákuumrögzítő rendszerek is rendelkezésre állnak.

Támogatás és segítségnyújtás
Ne hagyja elveszni adója 1%-át! Idén is lehet rendelkezni az adó 1+1%-áról. Nincs más dolga, csak töltse ki az EGYSZA jelű nyomtatványt, és adja le személyesen vagy juttassa el postai úton a NAV-nak május 20-ig!
tags: #magyar #ujszulott #eletmento #szolgalat #alapitvany