A meddőség napjainkban egyre több párt érintő probléma, és sokan fordulnak a lombikprogramhoz, mint utolsó reményhez a gyermekvállalásban. Azonban előfordulhat, hogy a lombikprogram többszöri próbálkozás után sem jár sikerrel. Ennek számos oka lehet, amelyek feltárása és kezelése kulcsfontosságú a sikeres terhesség eléréséhez.

Az Asherman-szindróma, mint a lombik sikertelenségének egyik oka
Egy budapesti páciensünk esete rávilágít egy kevéssé ismert, de annál súlyosabb okra, az Asherman-szindrómára, amely gátolhatja a sikeres terhességet. A 43 éves hölgy meddőség miatt kereste fel rendelőnket. Előzőleg, 35 éves korában, volt egy terhessége, ami sajnos a 11. héten elhalt. Az orvosai akkor a spontán vetélés megindulását nem várták meg, azonnal küretet végeztek. Ezt követően nem esett teherbe. A meddőség okára nem derült fény, őt és párját is egészségesnek találták. Mivel spontán terhesség nem jött létre, ezért először 3 inszemináció történt, majd mivel ez sem volt sikeres, lombikprogram következett. 3,5 év alatt 5 sikertelen lombik történt.
Asherman-szindróma || Női meddőség okai || Dr. C Suvarchalaa || ZIVA Termékenység
A méhüregi vizsgálatok fontossága
Az eset tanulsága, hogy a méhüregi vizsgálatok elengedhetetlenek a meddőség okának feltárásához. Páciensünk esetében méhüregi vizsgálat ezidő alatt nem történt. Már a 2 és 3 dimenziós ultrahang egy kisebb miómát mutatott a méhüregben, melyet addig nem észleltek, így már egy kis „jó hírt” mondtunk, hogy találtunk valamit, ami akadályozza a teherbeesést. A rossz „meglepetés” viszont a méhtükrözésnél vált láthatóvá.

Asherman-szindróma és a mióma kapcsolata
A méh üregében lévő mióma összenőtt a másik oldali méhfallal, vagyis Asherman-szindróma keletkezett a mióma felszíne és a méhfal között. A legrosszabb az egész történetben, hogy ez az állapot a 35 éves korában elvégzett küret óta így volt. Ezt onnan tudjuk, hogy ilyen összenövés, ez az állapot, csakis az orvosi beavatkozás, küret, kaparás miatt alakulhat ki. A beavatkozást elvégeztük, az összenövést oldottuk, majd a miómát eltávolítottuk a méhtükrözés során.

Mikor indokolt a méhüregi vizsgálat, ha sikertelen a lombik?
- Egy sikertelen lombik után.
- Előzményi küret után, ha lombik következik.
- Ha az előzményben befejező küret vagy terhességmegszakítás volt és nem esik valaki teherbe.
- Ha szülés, császármetszés után kaparás történt és nem jön létre terhesség.
- Sikertelen inszeminációkat követően.
A páciens visszajelzéséből értesültünk, hogy a beavatkozás utáni második hónapban teherbe esett.
tags: #lombik #nem #termekenyul #meg