Jászi Oszkár válogatott levelezése: Háttérinformációk és kapcsolati háló

Jászi Oszkár levelezése rendkívül gazdag forrása a 20. század eleji magyar politikai és szellemi élet megértéséhez. A levelek nem csupán Jászi gondolataiba engednek betekintést, hanem a korabeli értelmiség, politikusok és művészek közötti kapcsolatokat, vitákat és együttműködéseket is feltárják. A válogatott levelek bemutatják Jászi hosszú pályafutását, az 1890-es évektől egészen az 1950-es évekig, különböző földrajzi helyszíneken és politikai rendszerekben.

A korai évek és az értelmiségi körök (1893-1904)

Jászi Oszkár korai levelezése (1893-1904) elsősorban Somló Bódoghoz és Szabó Ervinhez írt írásokat tartalmaz, amelyek Budapestről és Nagykárolyból származnak. 1893. június 6-án Wildner Ödönhöz írt levelével kezdődik a gyűjtemény Nagykárolyból. Somló Bódoghoz 1899. augusztus 15-én, majd október 8-án Nagykárolyból ír leveleket. Hatvany Lajoshoz 1902. június 19-én Budapestről ír. 1903-ban ismét Somló Bódoghoz ír Budapestről, február 14-én, május végén, július 26-án, november 8-án, november 15-én és november 24-én. Szabó Ervinhez ugyanebben az évben, április 11-én Nagykárolyból, április 30-án Budapestről, majd augusztus 12-én Sienából küld leveleket. Az 1904-es év ismét sűrű levelezést hoz Somló Bódoggal (január 31., április 26., június 15., augusztus 13., október 9., október 19.) Budapestről. Szabó Ervinhez 1904. július 17-én Sorrentóból és Nápolyból, október 16-án Budapestről és október 23-án Budapestről ír. Hatvany Lajoshoz 1904. október 31-én Nagykárolyból küld levelet. Év végén, december 25-én Szabó Ervinhez Nagykárolyból ír.

JESZENSZKY GÉZA: Jászi nyomában… Az Antall-kormány kisebbségpolitikája

Párizsi időszak és hazatérés (1905-1907)

Az 1905-ös év Párizsba vezeti Jászit, ahol Szabó Ervinhez és Somló Bódoghoz ír intenzíven (Szabó Ervinhez: január 28., február 21., március 2., április 2., április 27., június 6., június 14.; Somló Bódoghoz: február 16., március 1., március 15., április 2., április 11., május 6., május 21.). Hazatérve Budapestről küld leveleket Somló Bódoghoz (július 18., szeptember 20., szeptember 27., október 18., november 7., november 10.), Szabó Ervinhez (augusztus 22.) és Ferenczy Gyulához (augusztus 22.). Az év végén, november 18-án Somló Bódoghoz Nagykárolyból ír. Az 1906-os és 1907-es évek budapesti levelezése továbbra is Somló Bódoggal és Szabó Ervinnel zajlik, de megjelenik Ady Endre neve is. 1906. március 4-én Ady Endréhez ír Budapestről. Külön érdekesség a Courrier Européen szerkesztőjéhez írt levél 1906. március 30-án Budapestről.

A Huszadik Század folyóirat borítója

Jászi Oszkár és levelezőtársai 1905-1907 között

Az alábbi táblázat Jászi Oszkár levelezőtársait mutatja be a Párizsi időszak és hazatérés utáni években, a levelek számával és a leggyakoribb helyszínekkel:

Levelezőtárs Levelek száma (1905-1907) Leggyakoribb helyszín(ek)
Somló Bódog 20 Párizs, Budapest, Nagykároly
Szabó Ervin 10 Párizs, Budapest, Kolozsvár, Semmering
Ady Endre 1 Budapest
Ferenczy Gyula 1 Budapest
A Courrier Européen szerkesztője 1 Budapest

A politikai aktivizmus és a világháború előtti évek (1908-1914)

Az 1908-tól 1914-ig terjedő időszakban Jászi levelezése a politikai és társadalmi reformok iránti elkötelezettségét tükrözi. Somló Bódoghoz (1908. máj. 28., nov. 23., 1910. febr. 26., márc. 9., 1911. febr. 23., júl. 29., dec. 4.) és Szabó Ervinhez (1908. szept. 5., 1909. ápr. 10.) írt levelek mellett egyre több politikai szereplővel is kapcsolatba lép. Ady Endréhez több alkalommal is ír (1909. febr. 8., tavaszán, máj. 21., 1910. márc. 3., dec. 8., 1912. jan. 21., ápr. vége, nov. 12., 1913. jan. 27., ápr. 13., júl. 20., 1914. jún. 1., jún. 3., jún. 10., aug. 3., aug. 12., aug. 27., okt. 5.), ami a két kiemelkedő gondolkodó közötti szoros szellemi kötelékre utal. R. W. Seton-Watsonhoz (1909. márc. 12., 1912. febr. 14., 1914. ápr. 27.) írt levelei a külföldi kapcsolatok és a magyar ügy nemzetközi megismertetésének fontosságát jelzik. Hatvany Lajoshoz (1909. márc. 29., 1910. dec. 14., 1912. jan. 1.) is rendszeresen ír. Megjelenik Lukács György (1909. aug. 26.), Révész Mihály (1909. jún. 8.), Apáthy István (1911. jan. 27., 1912. ápr. 28., jún. 20.), Justh Gyula (1912. febr. 17., 1913. okt. 28., 1915. okt. 12.), Babits Mihály (1912. máj. 8., 1913. ápr. 19.), Mocsáry Lajos (1912. máj. 22.) és Ady Lajos (1912. szept. 6., okt. 23., 1914. máj. 15.) neve. 1910. március 20-án körlevelet ír a választójog ügyében, amely politikai aktivizmusának jelképe. A levelek helyszínei Budapesten kívül Bruxelles, Berlin, Zágráb és Riccione.

Az első világháború és a forradalmak kora (1914-1920)

Az első világháború (1914-1918) és az azt követő forradalmi időszak Jászi levelezésében is élesen tükröződik. Továbbra is kommunikál Ady Endrével, de a hangnem és a téma egyre inkább a háború borzalmai, majd a békefeltételek és az új rend körüli gondolatok felé tolódik el. Braun Róberthez (1916. jan. 10., ápr. 19., máj. 27., 1919. aug. 30.) írt levelei ebben az időszakban válnak gyakoribbá. Károlyi Mihályhoz (1916 vége, 1918. dec. 10., 1919. szept. 3., okt. 15., 1920. jan. 15., febr. 3., máj. 5., jún. 19., dec. 14.) írt levelei a forradalmi kormányban betöltött szerepét, majd emigrációját és a békeművet tárgyalják. Riedl Frigyeshez (1919. febr. 28.) és Kunffy Lajoshoz (1920. jan. 28.) írt levelei is e korszak fontos dokumentumai. Megjelenik a nemzetiségi probléma is, amiről 1918. szeptember 26-án körkérdést intéz. A levelek Budapestről és Bécsből származnak, de Prága is feltűnik mint helyszín.

Emigráció és az amerikai évek (1921-1956)

Az 1920-as évektől egészen haláláig, 1957-ig Jászi Oszkár levelezésének súlypontja az emigrációba, majd Amerikába helyeződik át. Károlyi Mihály a leggyakoribb levelezőtársa ebben az időszakban (1921. márc. 19., jún. 26., aug. 31., 1922. máj. 1., 1923. szept. 27., dec. 11., 1924. júl. 14., szept. 6., 1925. okt. 14., 1926. jan. 19., 1927. febr. 25., aug. 30., 1929. dec. 13., 1930. jan. 1., máj. 21., 1932. aug. 17., okt. 11., 1942. febr. 24., máj. 3., okt. 14., 1944. szept. 14., 1946. jan. 4., 1947. máj. 24., 1949. jan. 11.). Bölöni Györgyhöz is többször ír (1921. jan., 1924. márc. 31., 1936. febr. 5., 1939. körül, 1953. szept. 8.). Külföldi politikusokkal és értelmiségiekkel is kapcsolatot tart, mint Emil Isacho (1921. jún. 3., 1922. jan. 8.), Josiah Wedgwood ezredes (1923. jan. 19.), Dr. Eduard Benes (1945. szept. 11.), vagy Thomas Mann (1941. szept. 18.). A levelezés során olyan témák jelennek meg, mint a magyarországi helyzet, a demokrácia, a nemzetiségi kérdés, a világbéke és a tudományos munka. Helyszínek Bécs, New York, Oberlin (Ohio), Hrusov, Cleveland, Badgastein, Put-In-Bay, Worcester, Cold Spring, Cambridge. Megemlíti a román miniszterelnöknek, Dr. Maniu Gyulának (1929. jan. 22.) írt levelét, valamint a Látóhatár szerkesztőségéhez (1954. máj., 1955. ápr.) és a New York Post szerkesztőjének (1942. aug.) írt leveleit. A második világháború alatt és után Franklin D. Roosevelthez (1940. júl. 25.) és Harold J. Laski professzorhoz (1942. febr. 23.) is fordul. Az utolsó levelek között szerepel a feleségéhez (1954. okt. 17.) és Károlyi Mihálynéhoz (1955. márc. 21., ápr. 14., 1956. febr.) írt levél, amelyek személyesebb hangvételűek. Az utolsó levél Kunffy Lajoshoz szól 1955. december 11-én Oberlinből.

Jászi Oszkár és az amerikai emigráció

tags: #litvan #gy #szerk #jaszi #oszkar #valogatott