Évszaktól függetlenül felmerül a szülőkben, hogy vajon mikortól és mennyi időt érdemes a kisbabával a friss levegőn tölteni. Nyilván a lehető legtöbbet, ám kizárólag az évszaknak megfelelő odafigyeléssel és felkészüléssel. Különösen ősszel és télen válik aktuálissá a levegőztető zsák használata, amely egy vastagabb darab, mint az overál, de nincs különálló lábrésze. Ez egyszerűbb feladni a gyermekre, jól tartja a hőt, és garantálja, hogy jó alulöltözék és vastag takaró mellett a gyermek nem fog kint fázni.
Mikor vihetjük ki a babát a friss levegőre?
Az újszülöttek levegőztetése a legkényesebb téma. Van, aki már 4-5 naposan kivinné a babát a friss levegőre, van, aki pedig heteket várna. Van, aki a szülés utáni 2. hétre esküszik, és van olyan, aki viszont egyáltalán nem ajánlja 4 hetes kor előtt. Hol van az igazság? Azok a babák, akik normál időre, súllyal születtek, mindenféle pánik nélkül vihetőek a levegőre, ám fokozatosan kell beiktatni ezt a mindennapokba.
A fokozatosság elve
- Születés utáni első napok: Vigyük ki a babát a szobájából és nyissunk ablakot (évszaktól függően) 5-10 percre. Amikor a levegő újra szobahőmérsékletű lesz, akkor vigyük vissza a kicsit az ágyába.
- 1-1,5 hetes kor: A születést követő 1 hét, 10 nap után már érdemes úgy előkészülni a napi szellőztetésre, hogy felöltözteted a babát az időjárásnak megfelelően, és bent maradsz vele a szobában, amikor 5-10 percre szintén kinyitod az ablakot.
- 2 hetes kor: Ha a baba egészséges, akkor 2 hetes korában, az időjáráson kívül, már semmi olyan tényező nincs, ami gátolná a levegőztetését. Öltözzetek fel megfelelően, ha hideg van, akkor rétegesen, és induljatok neki a világnak. Érdemes a fokozatosság elvét ilyenkor sem elfelejteni, és egy kezdeti 10 perc sétáról növelni az időtartamot napról napra, hétről hétre.
Ha bizonytalan vagy, akkor a séta helyett megteszi a terasz is. Ha kimentek sétálni, úgy válasszátok meg a helyét és idejét, hogy az megfelelően nyugodt legyen: ne legyen forgalmas útszakasz mellett, ne legyen túl sok a járókelő, a zaj.

Különleges téli tanácsok
Ilyenkor egy kicsit minden más: hidegebb az időjárás, rövidebbek a nappalok, fűteni kell, egyik járvány követi a másikat, rátelepszik a szmog a városra. Vajon mivel jár mindez egy kisbaba számára? Mikor lehet sétálni vinni és hogyan, mit adjunk rá? Milyen meleg legyen a lakásban?
- Lakás hőmérséklete és páratartalma: Hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy azért, mert egy apró emberkével élünk egy fedél alatt, jóval melegebbre van szükség. De ez nincs így. 20-21 °C-nál többre általában nincs szükség. A túlfűtött szoba több problémát is okozhat: aluszékonnyá válhat az újszülött, kevésbé ébred az éhségre, gyarapodása elmaradhat az ideálistól, túlmelegedhet. A hőmérséklet mellett a levegő páratartalma is fontos. Kisgyermekek mellett 60-70%-os páratartalom az ideális. Ez bizonyos fűtési formák mellett csak úgy valósítható meg, ha párásítót is használtok. Alacsony páratartalom mellett ugyanis a nyálkahártyák is kiszáradnak, fogékonyabbá válnak a fertőzésekre, a baba összességében sok folyadékot veszíthet a bőrén keresztül.
- Séta télen: Az egyszerűnek tűnő kérdésre nem is olyan egyszerű a válasz. Ugyanis nem mindegy, hogy a plusz tíz fok jellemző éppen, vagy a csikorgó mínuszok. Ha feltételezzük, hogy télen jellemző hőmérsékleti viszonyok vannak, akkor két-három hetes korban már bátran mehettek vele sétálni. Ha egy kisbaba hozzászokott már a levegőztetéshez, akkor -5 fokig 20-30 percet is kint lehettek vele, 0 és 5 fok között akár fél-egy óra is lehet ez az idő, ha pedig még melegebb van, akár órákat is tölthettek kint. Még aludni is lefektetheted szélvédett helyen, alaposan felöltöztetve, bebugyolálva.
- Krémezés és sapka: 0 fok körül érdemes a baba bőrét védő krémmel bekenni a napi séta előtt. A sapka használata kötelező, nyáron és télen is.
- Hazatérés: Amikor hazaértek, a babát azonnal le kell vetkőztetni. Ez alól kivétel, ha alszik.

Büfiztetés helyesen - Babadoktor
Mikor ne vigyük ki a babát a szabadba?
Hőmérséklettől függetlenül erős szélben, ködös időben, szmogos, füstös levegőben lehetőleg nem visszük ki a piciket. Mivel sokan fűtenek ismét fával, esetleg szénnel, ez azt jelenti, hogy kerülni érdemes azokat az időszakokat, amikor jellemzően „raknak a kályhára”. Az eső és a hó viszont egyébként tiszta időben nem feltétlenül akadálya a sétának, ha van esővédő a babakocsira, vagy ha hordozókendőben viszed magaddal a kicsit, és megfelelően vagy felöltözve, hiszen a te öltözéked a babát is védi.
Hogyan öltöztessük fel a babát?
A babáknak ugyanolyan fontos a friss levegő. Fontoljátok meg a tanácsokat, és ha még mindig kérdések vannak bennetek, akkor informálódjatok. Ne feledjétek el: amikor a baba kikerül a védett mama pociból, akkor időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az őt körülvevő új környezethez. Tanuljatok meg türelmesek lenni. Attól, hogy hűvösebb van, nem szabad elhanyagolnotok a nagy sétákat és a friss levegőt, de jobban oda kell figyelned a babádra, mert nem tud szólni, ha fázik, vagy kellemetlenül érzi magát. Ezért fontos egy kényelmes, puha, őt melegen tartó hálózsák, mely a mozgásában sem akadályozza.
A legjobb hőszigetelő nem maga a gyermekre adott ruha, hanem a rétegek közötti levegőréteg. A bőrrel érintkező ruhaneműk (body, rugdalózó, sapka, zokni) lehetőség szerint legyenek természetes alapanyagúak. Az esetek nagy részében inkább túlöltöztetni vagyunk hajlamosak a csecsemőket. Egyszerűen ellenőrizheted, hogy ebbe a hibába beleestél-e: ha a tarkója nyirkos, izzadt, akkor “túladagoltad” az öltözékét. Legyen a babakocsi aljában is többrét hajtva puha takaró, esetleg báránybőr, ugyanis alulról is érkezik a hideg, így hiába kap felülről akár több réteget a pici, alulról bizony fázhat. Lényeges, hogy a baba kezét is védd kesztyűvel, mert nagyon könnyen lehűl.
Alapvető ruhadarabok téli babák számára
Mivel a cikk lényege az, hogy segítsen az első darabok beszerzésében, ezért a ruhadarabokat illetően a legkisebb méreteket tűntettük fel, ez természetesen az újszülött súlyának, hosszúságának függvényében változhat. Iker, illetve koraszülött babák esetén szoktuk az 56-os méretet ajánlani (ez a legkisebb), normál esetben pedig 62-es számozástól kezdődik a méretezés.
| Ruhadarab | Mennyiség | Funkció/Megjegyzés |
|---|---|---|
| Pólya párna, pólya huzat | 1 db | Újszülött korban használatos, stabilan tartható vele a gyerek, jó melegmegtartó tulajdonság. |
| Kising | 4 db (56-62) | Hosszú ujjú ingecskék különböző alkalmakra. |
| Rékli | 1-2 db (56-62) | Kötött kis kabátka vagy ingecske, hátul nyitott, alul öltözékként vagy kijárós öltözékként. |
| Hosszú ujjú kombi dressz | 2-3 db | Hidegebb időkben alul öltözék, védi a derekat, vesét. Fontos a jó minőségű pamut. |
| Rövid ujjú kombi dressz | 4-5 db | Réteges öltözék alapdarabja, meleg nyári időben önállóan is viselhető. |
| Kocsikabát | 1 db | Puha kis kabátka szeles, hűvösebb időre, babakocsizáshoz. |
| Cérnasapka | 2 db | Vékonyabb sapka, védi a baba fejét és fülét a huzattól (tavasz, kora ősz). |
| Vastag sapka | 1-2 db | Minél bundásabb, minél kötöttebb, annál jobb télen. |
| Cérna zokni | 3 db | Könnyen szellőző zokni, védi a kicsi lábát a hidegtől. Öntapadós talpú ajánlott. |
| Hosszú ujjú rugdalózó / Plüss rugdalózó | 2 / 2-3 db | Általában pizsama funkciót tölt be, védi a lábat éjszaka. |
| Hálózsák vagy angolpólya | 2 db | Megakadályozza a kitakarózást, melegen tartja a babát forgolódás közben. |
| Textilpelenka | 15-20 db | Alátét pelenkázáshoz, kiskádba csúszásgátlónak, szúnyoghálónak, törölgetéshez. |
| Kapucnis frottír fürdőlepedő | 1 db | Fürdés utáni törölközéshez, védi a fejét, fontos a jó nedvszívó képesség. |
| Pelenka anyagú fürdőlepedő | 2 db | Fürdés utáni kifogóként szolgál, nem csúszós anyaga legyen. |
| Vékony és vastag pléd | 1-1 db | Alváshoz szükséges takaró, évszaknak megfelelően. Ne legyen izzasztó műszálas. |
| Levegőztető zsák | 1 db | Különösen ősszel-télen ajánlott, vastag, melegen tartó, overál alternatívája. |
| Harisnya vagy talpas nadrág | 2-4 db | Melegen tartja a derekat és a lábat. |

Fontos megjegyzések és tanácsok
- Bevásárlóközpontok kerülése: FONTOS! A téli időszakban, ha tehetitek, ne menjetek kisbabával bevásárlóközpontokba, ahol ilyenkor a tömeg miatt igen nagy a fertőzésveszély.
- Látogatók fogadása: Csak egészséges látogatókat fogadjatok, és a félreértések, sértődések elkerülése végett tisztázzátok előre, mit értesz ez alatt: se náthás ne legyen, se épp “kilábaló félben az influenzából”, és ha köhög, inkább maradjon otthon a teljes gyógyulásig.
- Autóban való szállítás: Szintén nagy figyelmet igényel, ha autóval szállítjátok a babát. Odakint hideg van, az autóban pillanatok alatt meleg. Ez a hatalmas hőmérsékletváltozás nem tesz jót senkinek, a piciknek sem. A gyerekülésbe célszerű overall nélkül bekötni, mert a kinyitott overallból könnyen kirepülhet a baba egy erőteljesebb fékezéskor.
tags: #levegozteto #zsak #babaknak