A spontán vetélés a koraterhesség leggyakoribb szövődménye. Előfordulása igen gyakori, az ultrahanggal detektálható terhességek 8-20%-a végződik így. Becslések szerint körülbelül minden ötödik nő esik át korai vetélésen, ám ennek oka gyakran ismeretlen. Elveszíteni egy magzatot nagyon fájdalmas, és csak az idő tudja begyógyítani a sebeket. Sok pár azonban nem szeretne túl sokáig várni egy következő terhességig, és szeretnének újra próbálkozni.
A tudományos álláspont és a WHO ajánlása
Arra a kérdésre, hogy kell-e várni az ismételt próbálkozással a vetélés után, nagyon sokáig tartotta magát az az elmélet, mely szerint egy vetélés után időt kell hagyni a méhnyálkahártyának, hogy regenerálódjon, emiatt mindenképpen javasolt pár hónap védekezés a következő terhesség előtt. Ez is, mint számos más, igen logikusan hangzó, tetszetős elmélet az évek során előbb megkérdőjeleződött, majd többszörösen kiderült róla, hogy bár első pillantásra logikusnak látszik, a valósághoz semmi köze nincs.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt ajánlja a nőknek, hogy a vetélés után minimum hat hónapot várjanak a következő terhességig. Az ajánlásoknál általában pszichológiai alapon javasolják ezt, hiszen a szorongás sem a kismamának, sem a fejlődő csecsemőnek nem jó, és az előző vetélés miatti gyászt összefüggésbe hozták a terhesség alatti depresszióval és a bölcsőhalállal is.
Azonban a nagyfokú érzelmi szorongás nem jelentkezik mindenkinél, aki elvetélt.

Újabb kutatási eredmények
Nagyobb az esélyük egy egészséges és komplikációk nélküli terhességre azoknak a nőknek, akik a vetélésüket követő hat hónapon belül újra teherbe esnek, mint azoknak, akik csak később próbálkoznak - derül ki egy pénteken közzétett tanulmányból. A magzat elvesztése után fél évvel újra teherbe eső nők esetében a vetélésnek, a császármetszésnek és a koraszülésnek is kisebb a valószínűsége, továbbá annak is alacsony a kockázata, hogy a baba nagyon alacsony születési súllyal jön a világra - olvasható a British Medical Journal (BMJ) című orvosi szaklapban megjelent tanulmányban.
A skóciai Aberdeen Maternity Hospitalben dolgozó Sohinee Bhattacharya irányításával a szakemberek 30 ezer olyan Skóciában élő nő kórtörténetét vizsgálták meg, akik az első terhességük alatt elvetéltek, majd 1981 és 2000 között újra teherbe estek. "Kutatásunk szerint azoknak a nőknek vannak a legjobb reprodukciós esélyeik, akik a vetélésüktől számított hat hónapon belül újra teherbe esnek. Náluk a legkisebb a kockázata annak, hogy a következő terhességük alatt komplikációk lépjenek fel. Szükségtelen tehát, hogy a vetélés után a nők sok időt várjanak a következő terhességig" - vonták le következtetéseiket a szakemberek.
A jelen kutatás figyelemre méltó eredménye, hogy nem csak az derül ki belőle, hogy nem szükséges várni, hanem arra is rámutat, hogy a következő terhesség során a vetélés kockázata akkor a legalacsonyabb, ha az a terhesség a vetélés utáni 3 hónapon belül megfogan! A kutatás során 514, előzőleg vetélésen átesett várandós terhességének a kimenetelét vizsgálták.
A skót kutatók 30 937 olyan nő adatát gyűjtötték össze, akik vetélést követően estek teherbe. Az adatokat helybeli kórházakból gyűjtötték 1981 és 2000 között. Azok a nők, akik hat hónapon belül estek teherbe, kisebb valószínűséggel vetéltek el, vagy lettek méhen kívüli terhesek, mint azok, akik hat hónapon túl, de egy éven belül lettek terhesek. A különbségek akkor is megmaradtak, amikor a szociális, életmódbeli és dohányzási szokásokat is figyelembe vették.
A norvég kutatók szerint vetélés vagy abortusz után egyesek számára elfogadhatatlanul hosszú időnek tűnhet a hat hónap, különösen, ha az újbóli teherbeesésnek nincs orvosi ellenjavallata.
Az életkor szerepe
Az eredmények annak ellenére is helytállóak, hogy a tanulmányban vizsgált nők közül azok, akik a vetélés után hat hónappal ismét teherbe estek, átlagosan két évvel voltak idősebbek azoknál, akik csak minimum 24 hónappal később próbálkoztak az újabb babával. A szakemberek szerint a nők társadalmi-gazdasági helyzete nem befolyásolja az eredményeket.
Sőt azt tapasztalták, hogy a teherbe esés halasztása inkább plusz kockázattal bír. Minél idősebb korban szülünk ugyanis, annál rosszabbak az esélyeink - 35 év fölött már nehezebb teherbe esni, 40 év felett pedig már közel 30 százalékos a vetélés kockázata, ami 45 éves korra már 50 százalékosra emelkedik.
„A 35 évnél idősebb nők esetében nagyobb valószínűséggel lépnek fel problémák a terhesség alatt, a 40 évnél idősebbeknek pedig 30 százalék az esélyük a magzat elvesztésére, míg ez az arány 50 százalékra nő a 45, vagy annál idősebb nők esetében" - írják a szakemberek. Dr. Mark Trolice szülész-nőgyógyász szerint ha egy vetélésen keresztülment nő úgy dönt, hogy tovább vár az újabb teherbeeséssel, egy kicsit nagyobb az ismételt vetélés kockázata is. Emellett azoknak, akik megpróbáltak korábban újra teherbe esni, azért is lehetett nagyobb eséllyel szerencséjük, mert egész egyszerűen fiatalabbak voltak, mint a később próbálkozók, és minél idősebb az anya, annál nagyobb az esélye a vetélésnek - így a nők és a férfiak biológiai órája miatt sincs értelme sokáig várni.
- A nők a húszas éveik közepétől a húszas éveik végéig a legtermékenyebbek, és ez 35 éves koruk után jelentősen csökkenni kezd - mondta el Dr. Tom Molinaro, reproduktív endokrinológus.

Egyéni mérlegelés és orvosi tanácsok
Természetesen egy vetélés egy pár (különösen a nő) életében igen komoly trauma. Ahogy minden lelki traumát, ezt is mindannyian különbözőképpen és különböző idő alatt dolgozzuk fel. Véleményem szerint a lelki egyensúly ugyanolyan fontos, mint a testi egészség (ezen kettő fogalom nem is választható külön), ezért ha egy pár úgy érzi, hogy időre van szükségük a vetélés után a következő terhességig, nyugodtan várjanak.
„Összességében bátran kijelenthető, hogy vetélést követően nincs ellenjavallata a korai teherbe esésnek" - nyilatkozta Julia Shelley Melbourne-i szülész-nőgyógyász. Ugyanakkor nincs elégséges bizonyíték arra sem, hogy nem jó teherbe esni 6-12 hónappal a vetélést követően. Dr. Trolice úgy véli, hogy azok a párok, akik hamarabb kezdenek el újra próbálkozni, nagyobb valószínűséggel változtatnak az életmódjukon is, hogy egészségesebb lehessen a terhesség. Azok között a nők között, akik tovább várakoznak, a kutatások alapján nagyobb az elhízottak aránya, mint azoknál, akik megpróbáltak teherbe esni.
Azonban minden terhesség egyedi, csakúgy, mint minden vetélés is, ezért ha a vetélést valamilyen orvosi beavatkozás is követte, akkor a szövődmények és a fertőzések elkerülése végett érdemes betartani az orvos javaslatát. Azoknál a pároknál, akiknél a vetélés a 13. hét után következett be (a spontán vetélések legnagyobb része ez előtt történik általában), érdemes kizárni az esetleges egészségügyi problémákat, az anya és a jövendőbeli baba érdekében is. Mind Dr. Molinaro, és Dr. Trolice is egyetértenek abban, hogy nincs egy egységes, jól bevált recept arra, mikor érdemes újra próbálkozni a teherbe eséssel. De ha a párok fizikailag és mentálisan is készen állnak, akkor nem érdemes 6 hónapot várni az ismételt próbálkozáshoz.