A legtöbb baba és mama imádja a nagy sétákat a friss levegőn. A kicsik jókat szundítanak a babakocsiban, a mamák pedig kiszabadulnak otthonról, emberekkel találkoznak és még mozognak is. Az újszülöttek még nagyon érzékenyek, ezért fokozatosan kell hozzászoktatni őket a kinti levegőhöz. Fontos, hogy a babát fokozatosan szoktassuk hozzá a levegőhöz.
A levegőztetés kezdete és fokozatos hozzászoktatás
A levegőztetést szellőztetéssel kezdd, hiszen friss levegőre a babának is szüksége van, azonban mindenképpen ügyelj arra, hogy ne érje őt huzat, mert begyulladhat a szeme, vagy akár meg is fázhat. Az első napokban úgy szellőztess, hogy a baba nem tartózkodik a helyiségben, és várd meg, hogy a babaszoba levegője visszamelegedjen, mielőtt visszaviszed a kicsit.
Ha már elmúlt egy hetes, akkor öltöztesd fel az évszaknak megfelelően, és kinyithatod az ablakot úgy, hogy a baba is a szobában tartózkodik. A huzatra továbbra is ügyelj! Naponta néhány perccel növeljük a levegőztetés idejét. Ha már fél órát is elértünk, a következő naptól a babakocsiban kitehetjük a kertbe, erkélyre, folyosóra. Itt is néhány perccel kezdjük, majd fokozatosan emeljük a levegőzés idejét.

Mikor vihetjük ki a babát sétálni?
Az első levegőzés időpontja nagyban függ az évszaktól és az időjárástól.
- Tavaszi-nyári időszak: Nyáron, tavasszal és ősszel már két hetes kortól ki lehet vinni a kicsit, ha az időjárás megengedi. Tiszta, napos, kellemes időben nyugodtan lehet már az egészen kicsikkel is nagyokat sétálni. Ha 20 fok felett van a hőmérséklet, akár már az első napoktól kivihetjük a babát sétálni.
- Téli időszak: A téli babákkal óvatosabbnak kell lenni, ha folyamatosan hideg van, érdemes akár 1 hónapos koráig is várni a sétával. A téli babákat csak 4-6 hetes kortól vigyük ki. Három hónapos kortól nyugodtan kivihetők a kisbabák levegőzni akár mínusz öt fokban is, nagyjából 15-20 percre.
Természetesen ha épp egy erősebb lehűlést, vagy szeles időt fogtok ki, akkor nyugodtan eltolhatjátok az első sétátokat. Ha esetleg nagyon megviselt a szülés, és úgy érzed, hogy fizikailag még nem állsz készen, akkor ne erőltesd, de a legtöbb anyukának jól esik a séta a friss levegőn.
Büfiztetés helyesen - Babadoktor
Mire figyeljünk az időjárás függvényében?
- Hideg idő: Esős, ködös, szeles időben, illetve -4°C fok alatt nem javasolt kivinni a piciket. Általános szabály, hogy -5 fok alatt ne töltsünk túl sok időt a szabadban a kicsivel. Ha ennél enyhébb az idő (0 fok körül), akkor ki lehet menni levegőzni. 0 fok körül érdemes krémmel védeni az érzékeny bababőrt. Erős szélben, ködben ne vigyük ki a csecsemőt.
- Meleg idő: Nyáron a hőségtől és az erős napsütéstől kell óvni a babát, így délelőtt 11 és délután 3 között, ha lehet, ne tartózkodjatok a szabadban. Lehetőleg árnyékos, hűvös helyen sétáljatok, és ügyelj arra, hogy a babakocsiba ne tűzzön be a nap. Az erős napsugárzás közvetlenül ne érje a babát. Jobb neki a szórt fény. Napra csak a reggeli és délutáni órákban tehetjük, akkor sem magára hagyva, hogy időben tudjunk változtatni a baba elhelyezésén. Ha szükséges, hajtsuk fel a babakocsi tetejét, hogy a babát ne érhesse tűző napfény.
- Ködös, szmogos idő: A ködben a legnagyobb a kórokozók, vírusok koncentrációja, így ebben az időben a legvalószínűbb, hogy összeszed a gyermek valamit. Ha tehetitek, ködös időben mellőzzétek a szokásos sétát. Hasonlóképpen érdemes lemondani a levegőztetésről, ha erős szél fúj. Szmog kialakulására leginkább a ködös szélcsendes időben számíthatunk, amikor akadályozott az alsóbb légrétegekből a szennyező anyagok, kipufogógázok, fűtési szennyező anyagok és a por távozása a felsőbb légrétegek felé. Ilyenkor a babákat, kisgyerekeket ne vigye ki a szülő sétálni, játszani a levegőre, hiszen a fokozott légcsere kapcsán fokozott a belélegzett szennyezőanyag mennyisége is. A szellőztetést is mellőzzük ilyenkor.
Táblázat: Ajánlott kinti hőmérsékletek csecsemők számára
| Életkor | Minimális hőmérséklet (általános) | Ajánlott időtartam (hideg időben) |
|---|---|---|
| Újszülött (1-2 hetes) | +20°C felett | Néhány perc szellőztetés a szobában |
| 2 hetes kortól (tavasz, nyár, ősz) | Pozitív hőmérséklet | Fokozatosan növelve az időtartamot |
| 1 hónapos kortól (tél) | 0°C felett | Fokozatosan növelve az időtartamot |
| 3 hónapos kortól | -5°C-ig | 15-20 perc |
Hogyan öltöztessük a babát?
A réteges öltöztetés minden évszakban javasolt, az aláöltözet pedig mindenképpen jól szellőző pamut ruha legyen. A babák általában egy réteggel több ruhát viselnek, mint a felnőttek, de ez persze nem minden esetben igaz.
- Hideg időben: A legkényelmesebb, ha overálba, vagy bundazsákba öltözteted a babát, így nem kell külön kabátot, sálat és kesztyűt használni. Télen legjobb viselet az overáll, amely megvédi a gyermek derekát, és mozogni is jól tud benne. Nagyon praktikus a babakocsiba tehető meleg, szél- és nyirkosságálló bundazsák is. A sapkára is ügyelni kell. Mindig az évszaknak megfelelő sapkát adj a kicsire, és hidegben figyelj arra, hogy a sapka védje a fülét és a homlokát.
- Meleg időben: Ügyelni kell a réteges öltöztetésre.
Ha meg akarod tudni, hogy nem fázik-e, vagy nincs-e melege, ne a kezét, vagy a lábát fogd meg, mert a baba vérkeringése még fejletlenebb, ezért végtagjai gyakran hidegek. A tarkójánál tudod ellenőrizni a hőérzetét.

Hova menjünk sétálni és mire figyeljünk?
Ha megtehetitek, kerüljétek azokat a helyeket, ahol sok autó jár, és a nagy áruházak, bevásárlóközpontok látogatása sem ajánlott, különösen járványos időszakban. Ha nincs időd/vagy kedved órákig tologatni a kicsit, akkor szélárnyékos, védett erkélyen, vagy teraszon is meglevegőztetheted. A babakocsis séta gyakran a nap fénypontja, hiszen a picik ahogy nőnek, egyre inkább érdeklődőek. Ha nincs alkalmas helyünk arra, hogy a babát a szabadban hagyjuk, tegyük a kiságyba vagy a járókába, és engedjünk friss levegőt a szobába.
Az óraátállítás után gondot okozhat az anyukáknak, mikor induljanak el sétálni a babával. Délelőtt még sok a teendő, délután hamar sötétedik. Nyugodtan nekiindulhatsz a babával sétálni téli estéken is, ez jó közös családi program is lehet. Előfordulhat, hogy fél a sötéttől a baba, sírni kezd, ilyenkor segíthet, ha nem babakocsiban, hanem hordozókendővel, kenguruval sétáltok esténként. A totyogókkal is el lehet menni este sétálni, ez segíthet este az elalvásban is. Ha fél a sötéttől, akkor sétáljatok kézenfogva, és mutasd meg neki, mennyi minden érdekeset lehet látni sötétben is. Hóban szánkóval is sétálhattok.
Ha mindenképpen fontos kimozdulni otthonról (szmogos időben), akkor lehetőleg ne a reggeli és esti órákat válasszuk a gyalogláshoz, utazáshoz; és arra is ügyelni kell, hogy a kisgyermek minél magasabban legyen elhelyezve a talajtól (például érdemes ilyenkor kifejezetten kenguruban hordozni a babát), hiszen alacsonyabban nagyobb a légszennyezettség.
Babakocsi vagy hordozó?
Mielőtt megvásárolnánk a babakocsit, számításba kell venni életvitelünket, hogy milyen közlekedési eszközöket használunk rendszeresen, és hol tároljuk a babakocsit. Amennyiben gyerekülésre is szükségünk van, választhatjuk a kombinálható típust, ami mindkét célnak megfelel. A hagyományos mély kocsi kellően tágas, a pelenkák és egyéb úti holmik is elférnek benne. Ha nem akarjuk babakocsiban tolni, levegőztethetjük a babát hordozókendőben, az idősebbeket mei taiban, csatos hordozóban is. Ilyenkor a kisbaba élvezi a közelségünket, új látószögből tekinti meg az őt körülvevő világot. (Az sem elhanyagolható, hogy rövid séta kedvéért nem kell lehozni a babakocsit esetleg a sokadik emeletről!).

Altatás kint a szabadban
Ködös, szmogos időben ne altassuk kint a kicsit órákig. Ha csak köd van, akkor sétálhatunk vele, de inkább többször kevesebb ideig legyünk kint vele (30-40 percet). A skandináv országokban valóban szokás kint altatni, sőt nyilvános helyeken is szokás kint hagyni a babát a kocsiban az üzlet előtt, és vannak olyan kutatások, amik az izlandiak európainál magasabb átlagéletkorát is annak tulajdonítják, hogy ott a csecsemők, de még az óvodások is kint alszanak télen.
Ha legalább az egyik alvás a kiságyban történik, amikor azt látjuk, hogy hosszabban tud ébren lenni a baba napközben, alvásidőben egyszerűen a kiságyába fektethetjük le. Nehézséget szokott okozni ilyenkor az, hogy a kiságyban nehezebben tud elaludni a kicsi, mint a babakocsiban, ezért csábítóbb lehet mégis inkább a babakocsiba tenni és gyorsan elaltatni, azonban az a tapasztalat, hogy néhány nap próbálkozással, tanítgatással megtanul a kiságyban is gyorsabban elaludni. A legjobb, ha az első napokban legalább 30 percet szánunk az altatásra, türelmesen megvárjuk, míg elalszik, nem akarjuk siettetni a dolgokat.
Ezért jó, ha már korábban is néhány nappali alvás a kiságyban történt, mert így tudni fogjuk, hogyan tud ellazulni a babánk, hogyan segíthetünk neki elalvás előtt. Amikor már csak egyszer alszik a baba, praktikus okokból jobb a kiságyban aludnia. Egyrészt addigra már a babakocsit is kezdi kinőni (1-1,5 éves kor), másrészt, könnyebben felriad az alvásból, éberebb, valamint ilyenkor már általában hosszabban alszanak a totyogók, jó, ha ez az egy alvás zavartalan.