Séta egy hónapos babával: Tippek és tudnivalók

A legtöbb baba és mama imádja a nagy sétákat a friss levegőn. A kicsik jókat szundítanak a babakocsiban, a mamák pedig kiszabadulnak otthonról, emberekkel találkoznak és még mozognak is. Az újszülöttek még nagyon érzékenyek, ezért fokozatosan kell hozzászoktatni őket a kinti levegőhöz. Fontos, hogy a babát fokozatosan szoktassuk hozzá a levegőhöz.

A levegőztetés kezdete és fokozatos hozzászoktatás

A levegőztetést szellőztetéssel kezdd, hiszen friss levegőre a babának is szüksége van, azonban mindenképpen ügyelj arra, hogy ne érje őt huzat, mert begyulladhat a szeme, vagy akár meg is fázhat. Az első napokban úgy szellőztess, hogy a baba nem tartózkodik a helyiségben, és várd meg, hogy a babaszoba levegője visszamelegedjen, mielőtt visszaviszed a kicsit.

Ha már elmúlt egy hetes, akkor öltöztesd fel az évszaknak megfelelően, és kinyithatod az ablakot úgy, hogy a baba is a szobában tartózkodik. A huzatra továbbra is ügyelj! Naponta néhány perccel növeljük a levegőztetés idejét. Ha már fél órát is elértünk, a következő naptól a babakocsiban kitehetjük a kertbe, erkélyre, folyosóra. Itt is néhány perccel kezdjük, majd fokozatosan emeljük a levegőzés idejét.

Baba a babakocsiban, friss levegőn

Mikor vihetjük ki a babát sétálni?

Az első levegőzés időpontja nagyban függ az évszaktól és az időjárástól.

  • Tavaszi-nyári időszak: Nyáron, tavasszal és ősszel már két hetes kortól ki lehet vinni a kicsit, ha az időjárás megengedi. Tiszta, napos, kellemes időben nyugodtan lehet már az egészen kicsikkel is nagyokat sétálni. Ha 20 fok felett van a hőmérséklet, akár már az első napoktól kivihetjük a babát sétálni.
  • Téli időszak: A téli babákkal óvatosabbnak kell lenni, ha folyamatosan hideg van, érdemes akár 1 hónapos koráig is várni a sétával. A téli babákat csak 4-6 hetes kortól vigyük ki. Három hónapos kortól nyugodtan kivihetők a kisbabák levegőzni akár mínusz öt fokban is, nagyjából 15-20 percre.

Természetesen ha épp egy erősebb lehűlést, vagy szeles időt fogtok ki, akkor nyugodtan eltolhatjátok az első sétátokat. Ha esetleg nagyon megviselt a szülés, és úgy érzed, hogy fizikailag még nem állsz készen, akkor ne erőltesd, de a legtöbb anyukának jól esik a séta a friss levegőn.

Büfiztetés helyesen - Babadoktor

Mire figyeljünk az időjárás függvényében?

  • Hideg idő: Esős, ködös, szeles időben, illetve -4°C fok alatt nem javasolt kivinni a piciket. Általános szabály, hogy -5 fok alatt ne töltsünk túl sok időt a szabadban a kicsivel. Ha ennél enyhébb az idő (0 fok körül), akkor ki lehet menni levegőzni. 0 fok körül érdemes krémmel védeni az érzékeny bababőrt. Erős szélben, ködben ne vigyük ki a csecsemőt.
  • Meleg idő: Nyáron a hőségtől és az erős napsütéstől kell óvni a babát, így délelőtt 11 és délután 3 között, ha lehet, ne tartózkodjatok a szabadban. Lehetőleg árnyékos, hűvös helyen sétáljatok, és ügyelj arra, hogy a babakocsiba ne tűzzön be a nap. Az erős napsugárzás közvetlenül ne érje a babát. Jobb neki a szórt fény. Napra csak a reggeli és délutáni órákban tehetjük, akkor sem magára hagyva, hogy időben tudjunk változtatni a baba elhelyezésén. Ha szükséges, hajtsuk fel a babakocsi tetejét, hogy a babát ne érhesse tűző napfény.
  • Ködös, szmogos idő: A ködben a legnagyobb a kórokozók, vírusok koncentrációja, így ebben az időben a legvalószínűbb, hogy összeszed a gyermek valamit. Ha tehetitek, ködös időben mellőzzétek a szokásos sétát. Hasonlóképpen érdemes lemondani a levegőztetésről, ha erős szél fúj. Szmog kialakulására leginkább a ködös szélcsendes időben számíthatunk, amikor akadályozott az alsóbb légrétegekből a szennyező anyagok, kipufogógázok, fűtési szennyező anyagok és a por távozása a felsőbb légrétegek felé. Ilyenkor a babákat, kisgyerekeket ne vigye ki a szülő sétálni, játszani a levegőre, hiszen a fokozott légcsere kapcsán fokozott a belélegzett szennyezőanyag mennyisége is. A szellőztetést is mellőzzük ilyenkor.

Táblázat: Ajánlott kinti hőmérsékletek csecsemők számára

Életkor Minimális hőmérséklet (általános) Ajánlott időtartam (hideg időben)
Újszülött (1-2 hetes) +20°C felett Néhány perc szellőztetés a szobában
2 hetes kortól (tavasz, nyár, ősz) Pozitív hőmérséklet Fokozatosan növelve az időtartamot
1 hónapos kortól (tél) 0°C felett Fokozatosan növelve az időtartamot
3 hónapos kortól -5°C-ig 15-20 perc

Hogyan öltöztessük a babát?

A réteges öltöztetés minden évszakban javasolt, az aláöltözet pedig mindenképpen jól szellőző pamut ruha legyen. A babák általában egy réteggel több ruhát viselnek, mint a felnőttek, de ez persze nem minden esetben igaz.

  • Hideg időben: A legkényelmesebb, ha overálba, vagy bundazsákba öltözteted a babát, így nem kell külön kabátot, sálat és kesztyűt használni. Télen legjobb viselet az overáll, amely megvédi a gyermek derekát, és mozogni is jól tud benne. Nagyon praktikus a babakocsiba tehető meleg, szél- és nyirkosságálló bundazsák is. A sapkára is ügyelni kell. Mindig az évszaknak megfelelő sapkát adj a kicsire, és hidegben figyelj arra, hogy a sapka védje a fülét és a homlokát.
  • Meleg időben: Ügyelni kell a réteges öltöztetésre.

Ha meg akarod tudni, hogy nem fázik-e, vagy nincs-e melege, ne a kezét, vagy a lábát fogd meg, mert a baba vérkeringése még fejletlenebb, ezért végtagjai gyakran hidegek. A tarkójánál tudod ellenőrizni a hőérzetét.

Téli és nyári öltözékek babáknak

Hova menjünk sétálni és mire figyeljünk?

Ha megtehetitek, kerüljétek azokat a helyeket, ahol sok autó jár, és a nagy áruházak, bevásárlóközpontok látogatása sem ajánlott, különösen járványos időszakban. Ha nincs időd/vagy kedved órákig tologatni a kicsit, akkor szélárnyékos, védett erkélyen, vagy teraszon is meglevegőztetheted. A babakocsis séta gyakran a nap fénypontja, hiszen a picik ahogy nőnek, egyre inkább érdeklődőek. Ha nincs alkalmas helyünk arra, hogy a babát a szabadban hagyjuk, tegyük a kiságyba vagy a járókába, és engedjünk friss levegőt a szobába.

Az óraátállítás után gondot okozhat az anyukáknak, mikor induljanak el sétálni a babával. Délelőtt még sok a teendő, délután hamar sötétedik. Nyugodtan nekiindulhatsz a babával sétálni téli estéken is, ez jó közös családi program is lehet. Előfordulhat, hogy fél a sötéttől a baba, sírni kezd, ilyenkor segíthet, ha nem babakocsiban, hanem hordozókendővel, kenguruval sétáltok esténként. A totyogókkal is el lehet menni este sétálni, ez segíthet este az elalvásban is. Ha fél a sötéttől, akkor sétáljatok kézenfogva, és mutasd meg neki, mennyi minden érdekeset lehet látni sötétben is. Hóban szánkóval is sétálhattok.

Ha mindenképpen fontos kimozdulni otthonról (szmogos időben), akkor lehetőleg ne a reggeli és esti órákat válasszuk a gyalogláshoz, utazáshoz; és arra is ügyelni kell, hogy a kisgyermek minél magasabban legyen elhelyezve a talajtól (például érdemes ilyenkor kifejezetten kenguruban hordozni a babát), hiszen alacsonyabban nagyobb a légszennyezettség.

Babakocsi vagy hordozó?

Mielőtt megvásárolnánk a babakocsit, számításba kell venni életvitelünket, hogy milyen közlekedési eszközöket használunk rendszeresen, és hol tároljuk a babakocsit. Amennyiben gyerekülésre is szükségünk van, választhatjuk a kombinálható típust, ami mindkét célnak megfelel. A hagyományos mély kocsi kellően tágas, a pelenkák és egyéb úti holmik is elférnek benne. Ha nem akarjuk babakocsiban tolni, levegőztethetjük a babát hordozókendőben, az idősebbeket mei taiban, csatos hordozóban is. Ilyenkor a kisbaba élvezi a közelségünket, új látószögből tekinti meg az őt körülvevő világot. (Az sem elhanyagolható, hogy rövid séta kedvéért nem kell lehozni a babakocsit esetleg a sokadik emeletről!).

Babakocsi és hordozó - előnyök és hátrányok

Altatás kint a szabadban

Ködös, szmogos időben ne altassuk kint a kicsit órákig. Ha csak köd van, akkor sétálhatunk vele, de inkább többször kevesebb ideig legyünk kint vele (30-40 percet). A skandináv országokban valóban szokás kint altatni, sőt nyilvános helyeken is szokás kint hagyni a babát a kocsiban az üzlet előtt, és vannak olyan kutatások, amik az izlandiak európainál magasabb átlagéletkorát is annak tulajdonítják, hogy ott a csecsemők, de még az óvodások is kint alszanak télen.

Ha legalább az egyik alvás a kiságyban történik, amikor azt látjuk, hogy hosszabban tud ébren lenni a baba napközben, alvásidőben egyszerűen a kiságyába fektethetjük le. Nehézséget szokott okozni ilyenkor az, hogy a kiságyban nehezebben tud elaludni a kicsi, mint a babakocsiban, ezért csábítóbb lehet mégis inkább a babakocsiba tenni és gyorsan elaltatni, azonban az a tapasztalat, hogy néhány nap próbálkozással, tanítgatással megtanul a kiságyban is gyorsabban elaludni. A legjobb, ha az első napokban legalább 30 percet szánunk az altatásra, türelmesen megvárjuk, míg elalszik, nem akarjuk siettetni a dolgokat.

Ezért jó, ha már korábban is néhány nappali alvás a kiságyban történt, mert így tudni fogjuk, hogyan tud ellazulni a babánk, hogyan segíthetünk neki elalvás előtt. Amikor már csak egyszer alszik a baba, praktikus okokból jobb a kiságyban aludnia. Egyrészt addigra már a babakocsit is kezdi kinőni (1-1,5 éves kor), másrészt, könnyebben felriad az alvásból, éberebb, valamint ilyenkor már általában hosszabban alszanak a totyogók, jó, ha ez az egy alvás zavartalan.

tags: #kodos #idoben #seta #1 #honapos #babaval