Két kismama is életét vesztette a nyíregyházi kórházban szülés utáni komplikációk következtében. Az esetek nagy megdöbbenést és aggodalmat keltettek a közvéleményben, különösen azért, mert rövid időn belül történtek.
Az első tragédia: 22 éves Nikoletta halála
Orvosszakértők vizsgálják, miért halt meg a szülés után az a 22 éves kismama, aki néhány nappal ezelőtt egy egészséges kisfiúnak adott életet a nyíregyházi kórházban. Az információk szerint az orvosok altatásban, császármetszéssel segítették világra a fiatal anya első gyermekét, ugyanis már a vajúdás során felléptek komplikációk.
Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, a napokban belehalt a szülés utáni komplikációkba egy 22 éves nő a nyíregyházi kórházban, ahol az RTL Híradó értesülései szerint a császármetszés után néhány órával agyvérzést kapott. Hogy pontosan mi történt a fiatal nővel, azt egyelőre nem tudni, ugyanis a tragédia körülményeit még vizsgálják.
A fiatal anyuka az első gyermekének, egy kisfiúnak adott életet a múlt héten, az örömteli pillanatokat azonban hamar tragikus fordulat követte. Az anyát már az őrzőbe tolták, és folyamatos megfigyelés alatt tartották, amikor órákkal a szülés után rosszul lett. Miután megszülte kisbabáját, meghalt a 22 éves, nagyhalászi Nikoletta a nyíregyházi kórházban.
Családja teljesen összetört, azóta sem tudnak beszélni a tragédiáról. A kisfiú szerencsére jól van, és édesapja neveli fel. A Tények információi szerint agyvérzést kapott, de hogy mitől, és hogy felelős-e valaki a kórházban, azt még a rendőrség vizsgálja. Szombaton a Nagyhalász-Újdombrád mérkőzés előtt egy szál virággal emlékeztek Nikolettre családtagjai, barátai és ismerősei - számolt be róla a szon.hu.
A fiatal nő több szállal is kötődött a csapathoz: édesanyja jelenleg is a focisták mellett dolgozik, testvére hosszú éveken keresztül volt a Nagyhalászi SE játékosa, édesapja pedig rendszeresen részt vesz a mérkőzéseken - írta a Nagyhalászi S.E.

A második eset és a kórház állásfoglalása
Belehalt a szülés utáni komplikációkba egy másik 22 éves nő is a nyíregyházi kórházban. Az ő esetében is császármetszéssel jött világra a gyermek, aki szintén egészséges, és édesapja neveli fel.
A kórház állítása szerint a két eset egymástól független, és előre nem látott problémák okozták a kismamák halálát. A két sajnálatos eset között semmilyen összefüggést nem tárt fel a vizsgálat. A kórház szerint szülészeti osztályuk „a megye vezető kórházi osztálya, évente több mint ötezer szülés zajlik itt, köztük számos komplikált, súlyos állapotú anyáé is.”
Meddig tart a szülés utáni felépülés?
Orvosi vélemények és lehetséges okok
Lakatos Kornél szülész-nőgyógyász az RTL Híradónak azt mondta: „Nagyon furcsa, hogy ez a két eset egymásután történt. Visszaemlékezve, az elmúlt 10 évből talán 3-4-szer láttam ilyet.” Elmondása szerint Magyarországon a vérzés a leggyakoribb ok, amiért egy kismama szüléskor vagy azt követően meghal. Véralvadási gondok nélkül is előfordulhat ilyen szüléskor, de extrém ritka.
Az orvos szerint a vérzés és a trombózis a két leggyakoribb ok, amely a szülés alatt vagy után okozhat bajt. Azoknál az asszonyoknál lehet ez gyakoribb, akiknek a szokásosnál több a magzatvizük - mondta. Előfordulhat trombózis is, ami halált okozhat. „Nincsen hivatalos utasítás, hogy ilyenkor gyermekágyban kell-e adni olyan gyógyszert, ami a trombózist megelőzi.”

A szülés utáni halálozás leggyakoribb okai
| Ok | Leírás | Gyakoriság |
|---|---|---|
| Vérzés | Szülés alatt vagy után fellépő túlzott vérveszteség. | Leggyakoribb ok Magyarországon. |
| Trombózis | Vérrögök kialakulása, amelyek elzárhatják az ereket. | Második leggyakoribb ok. |
| Agyvérzés | Agyban történő vérzés, mely súlyos neurológiai károsodást okozhat. | Ritkább, de lehetséges ok. |
| Infekciók | Fertőzések, amelyek a szülés során vagy után alakulnak ki. | Kisebb gyakorisággal előforduló ok. |