A „Gyermek áldás” fotópályázat és a demográfiai vita

Novák Előd, a Magyar Országgyűlés képviselője „A gyermek áldás” névre keresztelte fotópályázatát, amelyet még nyáron „nagycsaládos” tematikában hirdettek meg. A 2024. júniusában meghirdetett pályázat célja „a legszebb női hivatás, az anyaság megbecsülése, a várandósság szépségének bemutatása”. Novák Előd szerint „a kismamafotózás még nem olyan elterjedt, mint amennyire a kismamák megérdemelnék.”

Novák Előd, a Magyar Országgyűlés képviselője

A pályázat célja és nyereményei

A pályázat célja az anyaság és a várandósság szépségének bemutatása, és a kismamafotózás népszerűsítése. A felhívás szerint az első helyezett 300 ezer forintos pénzjutalom mellett egy hétvégét tölthet el családjával a Kolping Hotelben félpanziós ellátással. A második díjazott 200 ezer forintot és a makói Hagymatikum élmény- és gyógyfürdőbe kap egynapos családi belépőt korlátlan fogyasztással, a harmadiknak pedig 100 ezer forint mellett az Ópusztaszeri Csillagösvény Labirintus Öko Élménypark ad családi belépőt a világ harmadik legnagyobb útvesztőjébe és a többi játékhoz. Mindezt az országgyűlési képviselő saját pénzéből fedezi.

Demográfiai aggodalmak és vitatott kijelentések

Novák Előd szélsőjobboldali politikus azt is hangsúlyozza, hogy soha olyan kevés gyermek nem született Magyarországon, mint tavaly, miközben az abortusz a vezető halálok, sőt már újszülöttek megölését is törvényesítené az abortuszlobbi. Ezek a kijelentések azonban komoly vitákat váltottak ki.

Élveszületések és abortuszok száma

Az élveszületések száma valóban negatívan alakult, és minden arra mutat, hogy 2024-ben biztosan negatív rekord lesz, még ha a végleges számok nem is adottak. Úgy fest tehát, hogy valóban egyre kevesebb gyerek születik Magyarországon, 2023 is kritikus volt.

Az abortuszok száma alapvetően irreleváns, hiszen a terhességmegszakítás nem nevezhető haláloknak. Dúró Dóra és férje, Novák Előd azonban már régóta azt hangoztatják, hogy abortuszban hal meg a legtöbb ember a világon vagy épp Magyarországon. Az igazság - még ha eltekintünk is a paradox megfogalmazástól - az, hogy a szív- és érrendszeri betegségekben és rákban sokkal többen halnak meg rendszerint.

„Születés utáni abortusz” és a Mi Hazánk

Az állítás, miszerint „már újszülöttek megölését is törvényesítené az abortuszlobbi” a Mi Hazánkhoz köthető Magyar Jelen portálon jelent meg. Komoly ferdítések vannak a cikkben, ugyanis egy Journal of Medical Ethics tanulmányára hivatkoznak, amelyben a szerzők amellett érvelnek, hogy „az úgynevezett születés utáni abortusznak (az újszülött megölése) minden olyan esetben megengedettnek kellene lennie, ahol az abortusz megengedett, beleértve azokat az eseteket is, amikor az újszülött nem fogyatékos.”

Infografika: Életben születések és abortuszok száma Magyarországon az elmúlt évtizedben

Egy hipotetikus etikai munkáról van szó tehát, amit ráadásul több mint tíz éve, 2013-ban publikált Alberto Giubilini és Francesca Minerva. Szó sincs semmilyen jogi tervről, törvényesítési kezdeményezésről vagy lobbiról, és főleg akadémikusok, és nem politikai státusszal rendelkező személyek vetették fel ezt a koncepciót. Ezt akár abortuszellenes érvként is lehetne használni, hiszen abban elég egyértelmű a konszenzus, hogy újszülötteket nem kéne megölni, így ha párhuzamot vonunk eközött és az abortusz között, azzal etikátlannak, helytelennek állítható be a terhességmegszakítás.

Ha ilyen félrevezető okokra hivatkozik a pályázat meghirdetője, adja magát a kérdés, hogy tényleg a „kevés a gyerek, sok az abortusz” vagy a „kevés a szavazat a Mi Hazánkra” probléma miatt aggódik Novák Előd.

Korábbi kezdeményezések és kritikák

Nem ez az első eset, hogy Novák Előd valamilyen pályázattal próbálja felkelteni a figyelmet. Volt már „magzatvédő dalpályázata” is. A kismama fotópályázatra kétszáz pályázó jelentkezett. Ezeket a fotókat most egy öttagú zsűri nyálazhatja át:

  • a Fölszállott a páva 2015-ös gyerekkiadásának győztesei, a Haraszti ikrek tízgyerekes szülei, Haraszti Gáborné és férje,
  • dr. Téglásy Imre abortusztúlélő, hétgyermekes életvédő, az Anya-Ország Alapítvány alapítója és felesége,
  • a hazát a déli határon az ásotthalmi mezőőrség tagjaként fáradhatatlanul védő, nyolcgyermekes Nagy Sándor és felesége.

Kép: A Fölszállott a páva zsűrije

GDPR aggodalmak és Pottyondy Edina kritikája

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) hivatalos állásfoglalása is született a pályázatról. Megállapították, hogy „a fotópályázat a meghirdetett formában számos ponton sérti az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) előírásait”, továbbá felszólították Novák Elődöt, hogy szüntesse meg „a jogellenes adatkezelést”.

Az Adatkezelés szabályai | GDPR Érthetően sorozat 06. rész | LázárCSabaVlog S08E35

A négygyermekes dr. Pottyondy Edina is reagált Novák Előd közelmúltban meghirdetett és nagy hullámokat keltett kismama-szépségversenyének hírére. Kritikáját videóban fejezte ki, amire Dúró Dóra is válaszolt.

„Külön kiemelném, hogy a versenyre való nevezéshez nincs szükség az asszonyállat beleegyezésére. Dúró Dóra és férjeura örömmel várja azokat a fotókat, amiket valamelyik családtag küld nekik az XX-kromoszómával rendelkező szaporodási célszerszámról” - fogalmazott Pottyondy Edina, kritizálva a pályázatot és a nők tárgyiasítását. Hozzátette, hogy „nemhogy nem motiválja, hanem elveszi a nők kedvét a szüléstől, az az, hogy a férfiak arra nógatnak, hogy „Azért a nyolcadik hónapban is lehet ám epilálni, lehet jól kinézni, sminkelni, csajoskodni, egy tizennégy órás vajúdás után szelfizni, pózolni viszerekkel, striákkal“. Azon izgulni, hogy vajon Novák Előd és fasiszta zsűritársai szerint kellően szexi vagy-e.

Dúró Dóra válasza

Dúró Dóra nekifeszült Pottyondy Edina humorista-youtubernek. „Tényleg sajnálom, hogy a kismama szépségverseny fotópályázatától két mondaton belül eljut a felnőttfilmekig és a perverzióig, de ennek az akciónak egész más üzenete van. Azt mutatja, hogy egy várandós nő is érezheti magát szépnek, vonzónak, de nem a "csajoskodás" miatt, hanem mert édesanya. És ez minden mást felülír. Ez a nőiség kiteljesedése.”

Kép: Dúró Dóra

Dúró Dóra kitért arra is, hogy Novák Előd nem beszélt 14 órás vajúdás utáni szelfizésről, a videóban - nyilván rosszindulatúan - mégis azt a látszatot kelti Pottyondy, mintha így lett volna. „És talán az egész előadásának az a legalja, amikor kemoterápiásokhoz és demensekhez hasonlítja a kismamákat, megalázva így nemcsak a várandósokat, hanem a betegséggel küzdő embereket is. Túlment egy határon. Vagy inkább minden határon.”

Dúró Dóra kiemelte az apaság fontosságát is. „Rambo, szőr, autósport, fegyverek - ezek jutnak a videó készítőjének eszébe a férfiasságról. Nekünk pedig igenis az apaság: felelősségvállalás, elköteleződés, gondoskodás, szeretet. Akkor is, ha 14 órát vajúdott a társunk, és akkor is, ha striás a hasa és visszeres a lába. És igenis ettől érezze magát férfinak, hogy képes biztonságot adni, áldozatot hozni, ott lenni a családjában, példát adni a gyerekeinek.”

Dúró Dóra negyedik gyermeke

Dúró Dóra jelenleg független országgyűlési képviselő férjével, Novák Előddel negyedik gyermekét várja. Hunóra, Bottyán és Nimród mellé egy újabb kisfiú, Zente érkezik. Dúró Dóra a képeket egyfajta „kedvcsinálónak” töltötte fel közösségi oldalára.

Kép: Dúró Dóra családja

„Nekünk, magyaroknak a 21. század elején a legnagyobb kihívás szembenézni azzal a népességcsökkenéssel, ami évtizedek óta sújtja hazánkat. Egyre vészjóslóbban. Mindehhez az anyaság, a gyermeknevelés nagyobb elismerésére van szükség - anyagi és erkölcsi értelemben egyaránt.”

tags: #duro #dora #kismama