Dr. Nagy Gábor: A miskolci szülész-nőgyógyász esete és az ellene felhozott vádak

Dr. Nagy Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház szülész-nőgyógyászati osztályának vezetője tíz éve áll a posztján. Az elmúlt időszakban a neve számos médiumban, így a 168 Órában, a 24.hu-n és a 444-en is megjelent egy 2016-os nőgyógyászati beavatkozással kapcsolatban, amely során rasszista vádak merültek fel ellene.

Dr. Nagy Gábor portréja

A 2016-os műtét háttere és a vádak

A történet egy nőgyógyászati beavatkozás körül forog, amelyet 2016 októberében végeztek el a miskolci kórházban. A 168 Óra szerint a műtét célja az volt, hogy a páciens ne szüljön több gyereket, és Dr. Nagy Gábort rasszizmussal vádolták meg, azt állítva, hogy azt mondta: „vegyék ki mindkét petevezetékét a cigánynak”.

Dr. Nagy Gábor a Magyar Nemzetnek adott exkluzív nyilatkozatában tisztázta a helyzetet. Elmondása szerint a nő görcsös alhasi fájdalmakkal jelentkezett a kórházba, és miután panaszai fokozódtak, ultrahangos vizsgálat során kiderült, hogy méhen kívüli terhessége van. Ez életveszélyes állapotot idézett elő, és azonnali műtétre volt szükség.

A műtét során a kollégák szakmai tanácsot kértek tőle, és arra jutottak, hogy el kell távolítani a sérült petevezetéket, mert különben újabb méhen kívüli terhesség veszélye állna fenn. Dr. Nagy Gábor határozottan cáfolta a rasszista kijelentést. „Nem vagyok cigánygyűlölő” - jelentette ki, hozzátéve, hogy az operált nő nem is roma származású.

Nőgyógyászati ultrahangvizsgálat

A vádak cáfolata és a bizonyítékok

Dr. Nagy Gábor számos ponton cáfolta a 168 Óra állításait:

  • Beleegyező nyilatkozat: A beteget személyesen tájékoztatták a műtét előtt, és ő aláírta a személyre szabott beleegyező nyilatkozatot, valamint a műtéti szükségesség (indikáció) részletes leírását. Ezek a dokumentumok a mai napig hozzáférhetők.
  • Petevezetékek eltávolítása: A 168 Óra állításával ellentétben nem vették ki a nő mindkét petevezetékét, hanem csak a bal oldalit, amely életveszélyt jelentett. Ezt a műtét előtti és utáni fotók is bizonyítják.
  • Személyzet jelenléte: Egy ilyen műtétnél átlagosan hatan vannak jelen, így bármilyen visszaélés észrevétlen maradna.
  • Zárójelentés: A zárójelentésben mindent világosan leírtak, beleértve azt is, hogy a nő egy petevezetővel is képes gyermeket kihordani és világra hozni.

A lejárató kampány gyanúja

Dr. Nagy Gábor szerint több kérdés is felmerül a rágalmakkal teli cikkek kapcsán. Kiemelte, hogy a páciens miért nem fordult a kórházhoz, hogy megkérdezze, mi is történt vele valójában. Ebből arra következtet, hogy valakinek szándékában állt lejárató kampányt indítani ellene és a kórház ellen, akár személyes sérelmek, akár gazdasági vagy politikai érdekek miatt.

Gazdasági érdekek a háttérben?

Egy névtelenül nyilatkozó korábbi kórházi dolgozó szerint a lejárató kampány hátterében gazdasági érdekek állhatnak. Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) tevékenysége, amely szerinte „tömeghisztéria-keltés”, a miskolci kórház főigazgatójának, Révész Jánosnak a leváltását célozza. Az informátor szerint egy új főigazgató kinevezésével újra megjelenhetnének az egészségügyi magánvállalkozók, mint például a Medcenter Kft., amely 2017-ig „hétmilliárd forintot zsebelt be a miskolci kórházon keresztül”.

A Medcenter 2006-ban kötött szerződést a miskolci kórházzal, amely az ország második legnagyobb onkológiai centruma. A cég alapvetően betegút-irányítással foglalkozott, onkológiával egyáltalán nem. A szerződés névleges célja a sugárterápia elérhetőségének növelése volt, de ezt a célt nem érték el. Ugyanakkor a Medcenter bevételei nőttek, és a szerződés megszűnte után is több milliárdos pert indított a kórház ellen. A Medcenter szerződése miatt nyomozás is indult.

Infografika: A Medcenter Kft. bevételei és a sugárterápiás betegek száma

A Magyar Nemzet megjegyzi, hogy a miskolci kórház azon magyarországi kórházak közé tartozik, amelyek képesek lennének tovább üzemelni a magánszolgáltatók kiváltásával.

Dr. Nagy Gáborral kapcsolatos személyes vélemények

Az online fórumokon számos pozitív vélemény található Dr. Nagy Gáborról:

  • „Én is csak ajánlani tudom!!! Nekem a laparoszkópiámat, és a laparatómiámat (17 évesen) is ő csinálta. Kedves, egyáltalán nem pénzéhes, mondhatom, hogy hozzá "szívesen" megyek, ha szükséges.”
  • „Ha UH-ra mentem/mentünk a testvéremmel, aki egyébként nála szült, 1-2 ezer forintot mindig adtunk neki, szüléskor pedig 40ezret, amit alig akart elfogadni.”
  • „Ő az egyetlen orvos kerek e világon, akire tisztelettel tudok nézni. Korrekt, kellően távolságtartó, nincs favorizálva, nem szállt el az agya, és a szakmában a legjobb ultrahangspecialista.”
  • „A sógornőm 3 gyereket szült nála, azóta mindenkinek őt ajánlja, biztosan tudhat valamit!”

tags: #dr #nagy #gabor #szulesz