A várandósság kilenc hónapja izgalmakkal teli időszak minden nő életében. A kismamák teste óriási változáson megy keresztül, a baba érkezésére pedig fizikálisan és mentálisan is fel kell készülni. A terhesség alatt az anyagcsere és a vércukorszint szabályozás is átalakul, így jelenhet meg egyes nőknél a terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz. Ez a cukorbetegség egy olyan formája, melyre a várandósság alatt derül fény, általában a kötelező vércukorterhelés során. Elképzelhető, hogy valamilyen mértékű eltérés már korábban, a várandósság előtt is fennállt, csak ezt akkor még nem diagnosztizálták.
Hazánkban a terhességek 4-6 százaléka során diagnosztizálják a gesztációs cukorbetegséget, de az előfordulás gyakorisága évről évre növekszik. Magyarországon 2004 óta kötelező cukorterheléses vizsgálatot is végeznek a terhesség 22-28. hetében, hiszen egy fennálló cukorbetegség az anya és a magzat egészségét is veszélyezteti.

A terhességi diabétesz okai és tünetei
A terhességi cukorbetegség akkor jelentkezhet, amikor a várandóssággal együtt járó hormonális változások lecsökkentik az inzulin hatását a szervezetben. A vércukorszint emiatt emelkedni kezd, és ha a leendő anyuka hasnyálmirigye nem tudja előállítani a kellő inzulinmennyiséget a szénhidrátok lebontásához, akkor kialakul a cukorbetegség.
A kialakulásért genetikai és életmódbeli tényezők egyaránt felelősek lehetnek. A túltáplálkozás, elhízás, mozgásszegény életmód és a finomított élelmiszerek fogyasztása mind emelik a terhességi cukorbetegség megjelenésének kockázatát. A rizikótényezők közé tartozik még a cukorbetegségre való genetikai hajlam, az első babavárás 35 év feletti életkorra tolódása, a gyermekvállalás előtt fennálló túlsúly/elhízás, esetleges inzulinrezisztencia.
Fontos tudni, hogy a terhességi diabétesznek gyakran nincsenek feltűnő tünetei. Az „Nincsenek tüneteim, tehát minden rendben” hozzáállás nem jó taktika, mivel a kezeletlen cukorbetegség súlyos következményekkel járhat mind az anyára, mind a magzatra nézve.

Diagnózis és kezelés
Ha kiderült a terhességi diabétesz, ne ess pánikba, és mindenképpen foglalkozz a dologgal! Amikor megvan a diagnózis, minél előbb keress fel egy terhességi cukorbetegség kezelésében jártas diabetológus szakorvost, aki gondozásba fog venni, és egy dietetikust, aki a diétában fog tudni segíteni. Az életmód újraszervezésében természetesen ők segítenek a pácienseknek.
Diagnosztikai vizsgálatok
A várandósság megállapításakor, általában az első 12 terhességi hétben a nőgyógyász éhgyomri laborvizsgálatra küldi a kismamát. Ha ekkor normális a vércukorérték, a terhesség 24-28. hete között kell terheléses vércukorvizsgálatot (orális glükóztolerancia-teszt, OGTT) végezni.
Azoknál a kismamáknál, akiknél nagyobb a gesztációs cukorbetegség kialakulásának az esélye, már a 16-18. terhességi hét között is el kell végezni a vizsgálatot. A Magyar Diabetes Társaság állásfoglalása szerint a terheléses vizsgálat során csak a 0 és a 120 perces vércukorértékeket kell figyelembe venni. Terhességi diabéteszt jelző határértékek:
- éhomi vércukor érték: >5,6 mmol/l
- 120 perces vércukor érték: >7,8 mmol/l

Kezelési alapelvek
Az esetek többségében a terhességi cukorbetegség személyre szabott diétával, elegendő mozgással és rengeteg folyadék bevitelével jól kezelhető. Ritkán fordul csak elő, hogy inzulinkészítménnyel is ki kell egészíteni a terápiát. A gesztációs diabétesz kezelésének célja, hogy az érintett kismamának normális, a nem gesztációs kismamákéhoz hasonló vagy azzal azonos vércukorértékei legyenek.
A gondozás elengedhetetlen része a kismama vércukor-önellenőrzése, amelyet reggeli előtt és a főétkezések után 1 órával kell elvégezni. Ehhez vércukormérőre és ketonszint mérőre van szükség. A megfelelő terhességi cukor értékhatárok (otthon mért jó vércukorértékek):
- éhgyomorra 3,5-5,4 mmol/l között
- étkezés után 60 perccel 7 mmol/l alatt
A kezelés akkor van jól beállítva, ha a vércukorértékek az optimális tartományban vannak, és keton sincs a vizeletben.
A vércukorszint mérésének legpontosabb módszere NEM az A1C-teszt – Dr. Berg
A diéta szerepe a terhességi diabéteszben
Terhességi diabéteszben a diéta kiemelt jelentőséggel bír! Egyáltalán nem mindegy mit, mikor, mennyit eszik egy cukorbeteg kismama. A diéta alig különbözik az egészséges táplálkozástól, de vannak szabályok, amiket be kell tartani. Elsődleges célja az egészségmegőrzés, a diétát pedig érdemes folytatni a baba megszületése után is.
Az étrend összeállításának szempontjai
Az étrendet minden esetben egyénre szabottan kell összeállítani, figyelembe véve a testtömeget, életkort, vércukor-értékeket, életmódot, fizikai aktivitást és ikerterhesség esetén a babák számát is.
- Energia és makrotápanyagok: Általánosságban az étrend energiatartalma normális testtömeggel rendelkező várandós számára 1600-1800 kcal naponta, amelyből 45%-ot (180-185 gramm) kell a szénhidrátfogyasztásnak kitennie. A fehérjék aránya 20-25 % az összes napi energia-bevitelben, amelyet sovány húsokból és tejtermékekből célszerű fedezni. A zsírok aránya legfeljebb 30 energia%, amelynek nagy része telítetlen zsírsavakból álljon. A ketonuria elkerülése érdekében minimum 140 gramm szénhidrát fogyasztása javasolt.
- Étkezések gyakorisága: Fontos, hogy rendszeresen, naponta ötször, hatszor egyél fix időpontokban, meghatározott mennyiségű szénhidrátot. Az étkezések száma naponta 5-6 alkalom, amelyekre a szénhidrátbevitelt arányosan el kell osztani: például reggeli 20-25 g, tízórai 25 g, ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 g, pótvacsora 10 g.
- Szénhidrátok: Minden étkezésre fogyassz szénhidrátot, ez fogja megakadályozni a vércukoringadozásokat. A reggeli és vacsora során a kismamának lassú felszívódású szénhidrátokat ajánlott fogyasztani. A lassú felszívódású szénhidrátok sok rostot tartalmaznak (pl. teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek), míg a gyorsak általában nem (pl. tej, joghurt, kefir), kivéve a gyümölcsöt, amely a magas gyümölcscukortartalma miatt gyors felszívódású.
- Fehérjék és zsírok: A fehérjék igen fontosak a táplálkozásban, a kismama terhességi cukorbetegség esetén a sovány fehérjéket részesítse előnyben. Az egészséges zsírok szintén segítenek a hosszas teltségérzetben, emellett pedig előnyösek a szív egészségére. Fontos, hogy ne csak a szénhidrátokat figyeld, hanem az ún. nem számolós szénhidrátokat tartalmazó élelmiszerekből (pl. fehérje, zsiradék) se fogyassz korlátlanul.
- Folyadékbevitel: Minimum 2 liter folyadék bevitelével enyhíteni lehet a székrekedést, ami gyakori probléma a várandósság során.
Ajánlott és kerülendő élelmiszerek
Az alábbi táblázat összefoglalja az ajánlott és kerülendő élelmiszereket terhességi diabétesz esetén:
| Kategória | Ajánlott élelmiszerek | Kerülendő élelmiszerek |
|---|---|---|
| Gabonakészítmények | teljes kiőrlésű lisztből, durumlisztből vagy Graham lisztből készült kenyér, tésztafélék és péksütemények, zabpehelyliszt, korpát tartalmazó péksütemények, kekszek, barnarizs, gersli, bulgur, kuszkusz, árpapehely | fehér búzaliszt és az abból készült fehér, félbarna kenyér, kifli, zsemle, péksütemények, tésztafélék, zsírban és cukrokban gazdag péksütemények (kakaós csiga, túrós batyu, kalács, sajtos pogácsa, croissant, lekváros bukta), gabona-, kukorica- és rizspehely, müzlik, extrudált és puffasztott kenyerek, kölesgolyó, puffasztott rizs |
| Húsok és húskészítmények | sovány húsok (baromfi melle bőr nélkül, lezsírozott sertéskaraj, sertéscomb, marhahús, vadhús), halak (busa, tonhal, hekk, keszeg), felvágottak (csirkemell sonka, gépsonka, párizsi, Zala felvágott, virsli) | zsíros húsrészek (oldalas, tarja, csülök, szalonna), halak (ponty), felvágottak (disznósajt, szalámi, hurka, kolbász) |
| Zöldségek | korlátlanul fogyaszthatóak: saláták, zöldpaprika, paradicsom, uborka, retek, brokkoli, karfiol, padlizsán, sóska, spenót, zöldbab, spárga; szénhidráttartalmat beszámítva fogyaszthatók: kukorica, sütőtök, sárgarépa, zöldborsó, sárgaborsó, burgonya, lencse, szárazbab | |
| Gyümölcsök | mért mennyiségben fogyaszthatóak a hazai idénygyümölcsök nyersen, salátaként vagy smoothie formájában: alma, körte, málna, eper, őszibarack, sárgabarack, nektarin, szeder, szilva, görögdinnye, sárgadinnye, gesztenye, meggy, cseresznye, narancs, mandarin, ananász, grapefruit, citrusfélék | banán, szőlő, aszalt gyümölcsök, kompótok, befőttek, túl érett gyümölcsök |
| Tej és tejtermékek | szénhidráttartalom beszámításával: zsírszegény tej, joghurt, sovány és félzsíros sajtok és túró, light gyümölcsjoghurt, sovány tejföl, natúr joghurtok, kefírek, mozzarella | zsíros tej, tejföl, sajt, túró, tejszín, vaj |
| Tojás | elsősorban a tojásfehérje hetente maximum 2-3 db sárgájával zsírszegény módon elkészítve | hetente több mint 2-3 db tojássárgája |
| Édesítés | természetes édesítőszer, például Stevia, mesterséges édesítőszer, például eritrit, nyírfacukor (számolni kell a szénhidráttartalmat) | kristálycukor, méz, barnacukor |
| Italok | szénsavmentes ásványvíz, csapvíz, cukormentes italok és gyümölcslevek, gyümölcstea, zöldtea édesítés nélkül vagy energiamentes édesítővel, napi 1-2 kávé energiamentes édesítővel | alkoholos italok, cukrozott szénsavas üdítőitalok és gyümölcslevek, cukorral vagy mézzel édesített teák, kávé |

A terhességi diabétesz hatása az anyára és a magzatra
A terhességi cukorbetegség egy ún. inzulinrezisztens állapot. Ha valaki nem diétázik terhességi diabéteszben, akkor a vércukrai ingadozni fognak. A vércukoringadozások mind az anya, mind a magzat egészégét veszélyeztető állapot, hiszen kezeletlen diabétesz esetén ezek korai lepényleválást, koraszülést, méhvérzést okozhatnak.
Ha a terhes kismamának magas a vércukorszintje, az mind az anyára, mind a magzatra káros hatással van. Tartósan magas vércukorértékek fennállása esetén jellemző, hogy a magzat méretei nagyobbak az átlagosnál. Ez a szülés során sérülést okozhat a kisbabának, például a kitolási szakban elakadhat a váll, ami akár felső végtagi idekárosodással is járhat. Ha a mamának magas volt a várandósság során a vércukra, a magzat hasnyálmirigye is több inzulint termel. Ennek lehet káros következménye, hogy a szülés után a baba vércukorértéke kórosan alacsony tartományba kerül.
Az anya szempontjából is vannak következményei a nem vagy rosszul kezelt szénhidrátanyagcsere-állapotnak. A kismamának nagyobb esélye van arra, hogy gyógyszeres kezelést igénylő, magas vérnyomásértékei lesznek. A magas vérnyomás fokozott ödémaképződéssel és fehérjevizeléssel az úgynevezett eklampszia betegséget is jelentheti. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a szénhidrátanyagcsere-zavarral járó terhességekből születettek körében gyakoribb az elhízás akár gyermek-, akár felnőttkorban.

A szülés utáni időszak
A terhességi cukorbetegség az esetek nagy százalékában a baba megszületése után megszűnik. A hormonok okozta szénhidrátanyagcsere-változások a szüléssel megszűnnek, ami azt jelenti, hogy az édesanyának nagy esélye van arra, hogy az anyagcseréje normalizálódik. Ugyanakkor fontos, hogy a szülés után 10 évvel ezeknek a nőknek közel fele túlsúlyos, harmaduknak magasvérnyomás-betegsége van, illetve 15 százalékuknak fehérje is megjelenik a vizeletében. Azoknak a nőknek, akiknek a terhessége során szénhidrátanyagcsere-zavar, gesztációs cukorbetegség igazolódott, nagyobb az esélyük a 2-es típusú diabétesz kialakulására.
Szülés után minimum 6 hét elteltével ismételt cukorterhelésre van szükség annak felmérésére, hogy a szénhidrátanyagcsere-zavar teljesen megszűnt-e, vagy esetleg valamilyen formában megmaradt. Szülés után a diétát folytatni kell, már csak amiatt is, mert a diabéteszes diéta ugyanaz, mint az egészséges étkezés. Bár a gesztációs cukorbetegség a szülést követően elmúlik, azaz a szénhidrát-anyagcsere normálissá válik, a kismama élethosszig tartó odafigyelésére van szükség. A terhesség során elsajátított étrendi elvek hasznosak lehetnek a jövőben is a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.
A vércukorszint mérésének legpontosabb módszere NEM az A1C-teszt – Dr. Berg
tags: #cukor #fogyasztasa #terhesseg #alatt