Sok kismama megijed, mikor meghallja, hogy babavárás közben kialakult nála a terhességi cukorbetegség. Ez az állapot világszerte egyre több nőt érint, és kezelésének kiemelt jelentősége van. A terhesség csodálatos időszak, azonban vannak olyan velejárói is, amelyek egyes esetekben nem kikerülhetőek, és veszélyesek lehetnek mind a babára, mind az anyára nézve. Az egyik ilyen dolog a terhességi cukorbetegség, amely ugyan nagyon komoly problémákat tud okozni, de kellő odafigyeléssel kezelhető.
A terhességi cukorbetegség (GDM - gesztációs diabétesz) lényegében csökkent tolerancia a glükózra, melyet a terhesség alatti megváltozott hormonműködés okoz. A terhességi cukor olyan állapot, amikor a várandósság során a hormonális változások miatt a szervezet inzulinérzékenysége csökken. Ez azt eredményezi, hogy a vércukorszint megemelkedik, és kialakul az úgynevezett terhességi inzulinrezisztencia. Magyarországon a terhességek 4-6 százaléka során diagnosztizálják a kezelőorvosok a gesztációs cukorbetegséget, de az előfordulás gyakorisága évről évre növekszik.

Kialakulásának okai és kockázati tényezők
A terhesség alatt lehetséges, hogy a kismama szervezete nem megfelelően dolgozza fel az inzulint, úgynevezett inzulinrezisztencia jöhet létre. Ez a terhesség alatt termelődő hormonok miatt alakul ki, mert ezek a hormonok az inzulinnal ellentétes hatásúak lehetnek. A cukor feldolgozásához viszont nagyon fontos az inzulin, így a megnövekedett cukorszinthez, arányos mennyiségben inzulintermelésre is szükség van. A terhesség során a hormonháztartásban történt átalakulások hatására a szénhidrátanyagcsere-állapot változik, egyre fokozódó inzulinrezisztencia jelentkezik, vagy ha már fennállt, az tovább erősödik. A szervezet inzulinigénye megnő, és a hasnyálmirigynek sokkal több hormont kell termelnie ahhoz, hogy a vércukorszint a normális tartományban maradjon.
A terhességi cukorbetegség minden előzmény nélkül kialakulhat, de vannak olyan tényezők, amelyek növelik a kockázatát. Azok, akiknél korábban mértek már magasabb vércukorértéket vagy inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak, esetleg édesanyjuk is terhességi cukorbeteg volt, a magasabb rizikócsoportba tartoznak. Hasonlóképpen a veszélyeztetettek közé tartoznak azok, akik 35 év felett esnek teherbe, BMI értékük 30-nál magasabb, vagy az elsőfokú rokonok között már előfordult a családban cukorbetegség. A túltáplálkozás, elhízás, mozgásszegény életmód és a finomított élelmiszerek fogyasztása mind emelik a terhességi cukorbetegség megjelenésének kockázatát.
Diagnózis és szűrés
A terhesség időszaka alatt számos vizsgálatot végeznek a kismamán. Többek között rendszeresen vesznek tőle vért, a kapott eredményeket összehasonlítják, így könnyen kiderülhet az is, ha a vércukorszint nem egyezik. A várandósság megállapításakor, általában az első 12 terhességi hétben a nőgyógyász éhgyomri laborvizsgálatra küldi a kismamát. Ha ekkor normális a vércukorérték, a terhesség 24-28. hete között kell terheléses vércukorvizsgálatot végezni. Azoknál a kismamáknál, akiknél nagyobb a gesztációs cukorbetegség kialakulásának az esélye, már a 16-18. terhességi hét között is el kell végezni a vizsgálatot. Ha mindkét vizsgálat negatív, egyéni esetben még szóba jöhet a terhesség 32. és 34. hete is.
A terhesség alatt jelentkező szénhidrátanyagcsere-zavar kizárása vagy kimutatása céljából alkalmazandó cukorterheléses vizsgálatra (orális glükóztolerancia-teszt, OGTT) a kismamának felkészülten kell érkeznie. A teszt előtt 250-300 ml víz és 75 gr glükóz keverékét kell meginni 5 percen belül. A terhelés után 120 perccel vérvétel történik („120 perces érték”). A Magyar Diabetes Társaság terhességgel foglalkozó munkacsoportjának állásfoglalása szerint a terheléses vizsgálat során csak a 0 és a 120 perces vércukorértékeket kell figyelembe venni. Kóros, ha a 2 órás érték eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l értéket és/vagy bármelyik köztes érték a 11,1 mmol/l-t. Nem minden esetben van szükség inzulinkezelésre. Először mindig életmódváltással próbálkoznak. A legfontosabb lépés a megfelelő étrend kialakítása.
Terhességi cukorbetegség (Gestációs cukorbetegség) | Okok, kockázati tényezők, tünetek, következmények, kezelés
Veszélyei anyára és magzatra
Ha a terhes kismamának magas a vércukorszintje, az mind az anyára, mind a magzatra káros hatással van. Tartósan magas vércukorértékek fennállása esetén jellemző, hogy a magzat méretei nagyobbak az átlagosnál. Ez a szülés során sérülést okozhat a kisbabának, például a kitolási szakban elakadhat a váll, ami akár felső végtagi idekárosodással is járhat. Ha a mamának magas volt a várandósság során a vércukra, a magzat hasnyálmirigye is több inzulint termel. Ennek lehet káros következménye, hogy a szülés után a baba vércukorértéke kórosan alacsony tartományba kerül. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a szénhidrátanyagcsere-zavarral járó terhességekből születettek körében gyakoribb az elhízás akár gyermek-, akár felnőttkorban.
Az anya szempontjából is vannak következményei a nem vagy rosszul kezelt szénhidrátanyagcsere-állapotnak. Az anyukának magas vérnyomása, valamint a normálisnál nagyobb terhesség alatti súlygyarapodása lehet. A kismamának nagyobb esélye van arra, hogy gyógyszeres kezelést igénylő, magas vérnyomásértékei lesznek. A magas vérnyomás fokozott ödémaképződéssel és fehérjevizeléssel az úgynevezett eklampszia betegséget is jelentheti. A szülés után 10 évvel ezeknek a nőknek közel fele túlsúlyos, harmaduknak magasvérnyomás-betegsége van, illetve 15 százalékuknak fehérje is megjelenik a vizeletében. Ilyenkor a keringési betegségre való kockázatuk négyszer magasabb, mint a terhességi cukorbetegségtől mentes nők esetében. A csökkent glükóztolerancia (IGT) előfordulási gyakorisága körülbelül 12 százalék, a cukorbetegségé pedig 51 százalék.

Kezelési lehetőségek és mintaétrend
Amennyiben megállapításra kerül a gesztációs diabétesz, a kismamát a nőgyógyász vagy a háziorvos diabetológiai szakrendelésre utalja. A gesztációs diabétesz kezelésének célja, hogy az érintett kismamának normális, a nem gesztációs kismamákéhoz hasonló vagy azzal azonos vércukorértékei legyenek. Az első és legfontosabb az életmódkezelés, amely a megfelelő étrend alkalmazását és a fokozott fizikai aktivitást foglalja magába. A gondozás elengedhetetlen része a kismama vércukor-önellenőrzése, amelyet reggeli előtt és a főétkezések után 1 órával kell elvégezni. A terhesség diéta során fontos a rendszeres vércukormérés. A terhesség alatti diéta nem fogyókúrát jelent, hanem tudatos étkezést, amely figyelembe veszi az anya és a magzat igényeit is.
A terhességi inzulinrezisztencia kezelése egyénre szabott. Fontos az együttműködés és a rendszeres kontroll. A legtöbb esetben a vércukorszint egyenletes fenntartását diétával érhető el. Fontos, hogy mindenkinél eltérő a megfelelő diéta, ezért mindenképp orvossal, dietetikussal való egyeztetés ajánlott! Amennyiben szükség van rá, akkor a szakértő az éhgyomorra mért vércukorszint, illetve a terheléses vizsgálat 120. percében mért vércukorérték alapján fogja a terhességi cukorbetegség mintadiétáját kialakítani. (A normál határértékek a kismamák vizsgálata esetében nem relevánsak.)
Diéta alapelvei és ajánlott élelmiszerek
A terhességi diabétesz diétáját illetően a legfontosabb tisztában lenni azzal, mely ételek tartalmaznak szénhidrátot, és milyen elosztásban kell bevinni a szükséges, napi 160-180-200 g szénhidrátot, illetve be kell állítani a felszívódási arányokat is. Fontos tudnod, hogy mikor és milyen felszívódású szénhidrátot szükséges elfogyasztanod. Emellett fontos szerepe van még a kiegyensúlyozott fehérjebevitelnek is, mindhárom főétkezésnek (reggeli, ebéd, vacsora) tartalmaznia kell állati eredetű fehérjét (pl. húsok, halak, tojásfehérje, tejtermékek). Ez csak a terhességi diabétesz étrend elején egységes. A terhesség előrehaladtával a diéta változhat az eredményeid és az állapotod alapján.
A vércukorszint fenntartásához általában ajánlott legalább három főétkezés és két kis étkezés egy nap alatt, de három kis étkezés is elképzelhető. A személyre szabott terhességi cukorbetegség mintaétrend mellett az aktív életmód kialakításában is hozzájuk lehet fordulni tanácsért. Az életmód újraszervezésében természetesen diabetológus és dietetikus szakértők segítenek a pácienseknek. A terhességi cukorbetegség alatt alkalmazott étrend általában könnyen betartható, nem jár drasztikus lemondásokkal. Elsődleges célja az egészségmegőrzés, a diétát pedig érdemes folytatni a baba megszületése után is.
Kerülendő élelmiszerek:
- A finomított fehér búzalisztből készült péktermékek és tészták magas glikémiás indexszel rendelkeznek, ezért hamar megemelik a vércukorszintet.
- A hagyományos kenyér, kifli, zsemle, valamint a cukrokban is gazdag péksütik, mint a kakaós csiga, bukta, sajtos pogácsa nem illeszthetőek be az étrendbe.
- A zsíros húsok, mint az oldalas, tarja, szalámi, hurka vagy kolbász, a koleszterinszintre is negatív hatással bírnak.
- A finomított cukrot, a cukros üdítőitalokat, édességeket is el kell kerülni. A méz, valamint a barna cukor sem férnek bele a diétába.
- A tejtermékek közül a vajat, tejfölt, érett sajtokat kell helyettesíteni sovány verziókkal.
- Végezetül pedig a gyümölcsök között is találhatunk olyat, amelyekről le kell mondani a normál vércukorszint érdekében.
Ajánlott élelmiszerek:
A mai fejlett táplálkozástudomány szerencsére ízletes és egészséges alternatívákkal kecsegtet. A gabonakészítmények terén számtalan olyan alapanyag és helyettesítő létezik, amelyeket cukorbetegként vagy akár inzulinrezisztensként is szabad fogyasztani. A teljes kiőrlésű kenyerek, tészták, a gersli, bulgur, kuszkusz, árpapehely mind lassan szívódnak fel, ezért nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. A zöldségek és gyümölcsök terén több is létezik, amelyek korlátlanul fogyaszthatók, akár önmagukban, akár köretként használjuk fel őket. Ráadásul fontos is, hogy elegendő mennyiséget fogyasszanak belőle a várandós nők: a rengeteg zöldség és gyümölcs ugyanis fedezi a kellő vitamin- és rostmennyiséget.
A salátafélék, paradicsom, uborka, retek, padlizsán, sóska, spenót és a brokkoli, valamint a cseresznye, málna, szeder, áfonya és a citrusfélék is ezek közé tartoznak. A hüvelyeseket hetente 1-2 alkalommal érdemes csak ebédre vagy vacsorára választani. Ezeken kívül a kiegyensúlyozott étrendbe a természetes vagy mesterséges édesítőszereket (stevia, xilit, eritrit) és a telítetlen zsírsavakat is be lehet illeszteni. Utóbbiakat a növényi zsiradékokban és a sovány fehérjék rejtett zsírtartalmában lehet felfedezni.
Mintaétrend terhességi cukorbetegség esetén
Cikkünk lezárásaként megosztunk egy mintaétrendet, amely megfelelő arányban tartalmazza a makrotápanyagokat, mindemellett pedig vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban is gazdag.
| Étkezés | Élelmiszerek | Megjegyzés |
|---|---|---|
| Reggeli | Teljes kiőrlésű kenyér, sovány felvágott (pl. csirkemell sonka), zöldségek (paradicsom, paprika, uborka) | Fehérje és lassan felszívódó szénhidrát |
| Tízórai | Kis pohár natúr joghurt egy marék áfonyával | Probiotikum és antioxidáns |
| Ebéd | Grillezett csirkemell filé, barna rizs körettel, párolt brokkoli | Sovány fehérje és rostban gazdag zöldség |
| Uzsonna | Maréknyi mandula vagy dió, egy alma | Egészséges zsírok és rostok |
| Vacsora | Zöldségleves (cukkiniből, répából), teljes kiőrlésű tészta | Könnyű, rostos étel |
| Pótvacsora (ha szükséges) | Sovány túró egy kevés steviával édesítve | Lassan felszívódó fehérje |
Inzulinkezelés
A kismamák kezelésére korábban orális (szájon át beveendő) vércukorcsökkentő gyógyszerek használatát hazánkban a szakmai ajánlások nem javasolták. Újabb vizsgálatok eredménye alapján metformin hatóanyag-tartalmú gyógyszerek alkalmazása egyéni mérlegeléssel a várandósság alatt megengedhető (nem tiltott). A gesztációs diabéteszes esetek alig 20-25 százalékában szükséges az inzulinkezelés. Magyarországon az úgynevezett humáninzulin-készítményeket használjuk gesztációs diabétesz fennállása esetén a vércukorszint csökkentésére.
Leggyakrabban a főétkezéshez szükséges adni gyors hatású inzulinkészítményt, a beadás és az étkezés között 15-30 percnek el kell telnie ahhoz, hogy az inzulin fel tudjon szívódni és a hatása kialakuljon. Ha a reggeli, éhgyomri vércukorértékek meghaladják az ideális, 5,3 mmol/l értéket, akkor éjszakára bázisinzulinra is szükség van, amelyet este, lefekvés előtt, 21.30 és 22.00 óra között kell beadni. A terhesség során az inzulinrezisztencia fokozódik, gesztációs cukorbetegség esetén a szénhidrátanyagcsere-állapot romolhat. Szükségessé válhat az étrend módosítása, inzulinterápia bevezetése vagy a már alkalmazott inzulin dózisának szükség szerinti folyamatos emelése. Inzulinterápia bevezetése esetén a kismamát minden részletre kiterjedő edukációban részesítik, hogy az inzulin dózisának emelésére önállóan is képes legyen.
Utánkövetés szülés után
A gesztációs cukorbetegség az esetek 90 százalékában a szülés után elmúlik, de a későbbiekben nagyobb a valószínűsége annak, hogy kóros szénhidrátanyagcsere-zavar alakuljon ki. Szülés után minimum 6 hét elteltével ismételt cukorterhelésre van szükség annak felmérésére, hogy a szénhidrátanyagcsere-zavar teljesen megszűnt-e, vagy esetleg valamilyen formában megmaradt. Ha az értékek rendben vannak, akkor ez legközelebb a szülés után 1 évvel javasolt. Ha ott sem találnak rendellenes értékeket, úgy elég utána 1-2 évente az OGTT-vizsgálat (tünetek esetén előbb). Amennyiben prediabéteszt igazolnak, úgy szigorú életmódterápia szükséges, esetleg gyógyszeres kezelés. Ilyen esetben gyakoribb OGTT-szűrés javasolt.
Bár a gesztációs cukorbetegség a szülést követően elmúlik, azaz a szénhidrát-anyagcsere normálissá válik, a kismama élethosszig tartó odafigyelésére van szükség. A cukorbetegség, illetve kórmegelőző állapotainak az időben történő kezelése rendkívül fontos a betegség progresszív jellege és a szövődmények kialakulásának megelőzésére. A cukorbetegség a vele járó szövődményei által határozza meg az egyén sorsát. A hosszú távú (krónikus) szövődmények alapvetően az érrendszer károsodását jelentik, s ezek rövidebb-hosszabb idő alatt visszafordíthatatlan szervi diszfunkcióhoz vezethetnek. A kisérkárosodás leginkább a szem ideg- vagy recehártyáját, a vese legkisebb véredényeit vagy az idegeket érinti.
Azokkal a nőkkel, akiknek a terhessége során szénhidrátanyagcsere-zavar, gesztációs cukorbetegség igazolódott, nagyobb az esélyük a 2-es típusú diabétesz kialakulására. Az terhességi diabétesszel diagnosztizált nőknél 30-50 százalék annak az esélye, hogy 7-10 éven belül 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk. Ráadásul nem csak a diabétesz, hanem a kardiovaszkuláris betegségek kockázata is megnő terhességi cukorbetegség után. Éppen ezért nagyon fontos az érintettek rendszeres szűrése, utánkövetése, mind diabetológiai, mind kardiológiai szempontból.

tags: #csokkent #glukoztolerancia #terhesseg #minta #etrend