A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályának felújítása és fejlesztése kiemelkedő jelentőségű mérföldkő a régió egészségügyi ellátásában. Dr. Cser-Palkovics András polgármester és a kormány családbarát pályázati programjának köszönhetően a kórház egy modern, családbarát környezetet teremtett a kismamák és újszülöttek számára, amely megfelel a XXI. század elvárásainak.

A családbarát szülészet koncepciója és megvalósulása
A családbarát szülészeti ellátás sikerének alapfeltétele, hogy a kórházban nyugodt, családias környezetet teremtsenek a szülő nők és párjuk számára, kiegészítve azt a szakmai hátteret, ami biztosítja szükség esetén a megfelelő ellátást a csecsemő és az édesanya számára. A felújításnak köszönhetően a szülőszobák a vizesblokkokkal együtt megújultak, és olyan alternatív szülőszoba is kialakításra került, ahol lehetőség lesz a vízben szülésre is.
A családközpontú szülészeti elvek már mintegy 20 éve jelen vannak a Szent György Kórházban. Hosszú évek óta az újszülött osztályon 24 órán át lehet együtt a baba és anyukája az úgynevezett rooming-in ellátásnak köszönhetően, ahol igény szerinti a szoptatás, az újszülöttet önállóan gondozhatja édesanyja. Ebben mind a csecsemő és újszülött nővérek, mind pedig a szülésznők is támogatják, segítik őket. Az újszülöttet azonnal az édesanya mellkasára helyezik, és biztosítják számukra az első, úgynevezett aranyórát, hogy együtt lehessenek.
Családbarát szülészet átadás
Pályázati források és fejlesztések
A kórház 200 millió forintot nyert el a Családbarát Szülészet Pályázati Program keretében, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata is hozzájárult a felújításhoz. Dr. Bucsi László főigazgató kiemelte, hogy a város támogatásának köszönhetően további támogatás érkezett a projekt megvalósulására. Országosan 44 intézmény 6,4 milliárd forintot fordíthatott szülészetének megújítására a program keretében. A Közép-Dunántúlon hat kórház nyert el több mint félmilliárd forintot - ennek 40 százaléka, azaz több mint 200 millió forint került a fehérvári kórházba.
A projekt keretében azonban komoly technikai fejlesztések is történtek: a felújításokra és átalakításokra 70 milliót, az orvosi műszerekre pedig több mint 116 millió forintot költöttek. A megújult szülészeti centrum megállja a helyét Európában, állami, de a magánegészségügyi intézmények tekintetében is.

Szakmai elismerés és jövőbeli tervek
A Magyar Pszichoszomatikus Szülészet-Nőgyógyászati Társaság és a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztálya Székesfehérváron rendezte háromnapos kongresszusát. Dr. Hagymásy László, a Társaság főtitkára és az osztály vezetője elmondta, hogy a szervezet munkája és programja pozitív változást hozott az egész hazai szülészeti ellátásba, amely a fehérvári kórházban is érzékelhető.
A Társaságnak fontos szerepe volt abban, hogy az 1980-as, ’90-es években még uralkodó dehumanizált, elgépiesedett szülészeti ellátás a folyamatos fejlődésnek köszönhetően családközpontúvá váljon. A szülőszobák ma már sokkal nyitottabbak, mint régen, a párok együtt várhatják a baba érkezését és az édesanya is választhat a vajúdás, a szülés során a különféle lehetőségek közül - ágy, vajúdó kád, szülőszék stb.
Az osztályon már 35 orvos dolgozik, és közöttük sok a fiatal, ami jelzi, hogy az új orvosgeneráció számára is vonzó az a szakmai munka, amit a Szent György Kórházban végeznek. Dr. Hagymásy László évtizedes tevékenységével és a nagyszabású fejlesztés szakmai irányításával elévülhetetlen érdemeket szerzett a családközpontú szülészet megteremtésében.

tags: #cser #palkovics #szuleszet #fejlesztes