A terhesség utolsó harmada tele van izgalmakkal és változásokkal, különösen a 36. héten. Ebben az időszakban a kismama teste és a baba is intenzíven készül a szülésre. Sok kérdés merül fel, például a has állapotával, a fájásokkal és a szülés jeleivel kapcsolatban.

Mi történik a kismamával a 36. héten?
A 36. hét végére a méh szinte teljesen kitölti a hasüreget, így egyre nehezebben mozog a kismama. Ez az időszak a baba számára a gyors növekedésé, a kismama számára pedig az extra súlygyarapodásé, így a harmadik trimeszter vége egyre kényelmetlenebbé válik. Fontos a rendszeres kismama torna, amivel ezek a tünetek enyhíthetőek vagy teljesen meg is szüntethetőek.
Amint a medence szalagjai és ízületei lazulnak, hogy felkészüljenek a baba születésére, a csípő instabillá válhat, növelve a rándulások és esések kockázatát. Ugyanakkor a magzat valószínűleg lejjebb kerül a medencében, ami kismedencei nyomást eredményezhet. Bár ez a kellemetlenség teljesen normális, ha a nyomás és a fájdalom intenzív, és vérzéssel vagy lázzal jár, azonnal forduljon orvoshoz.
Eközben a méhnyak megnyúlik és vastag nyákot, úgynevezett nyákdugót tartalmaz. Ez hónapokkal ezelőtt kezdett kialakulni, amikor a megtermékenyített petesejt beágyazódott, feladata pedig a baktériumok és vírusok távoltartása a méhtől. Az elkövetkező hetekben azonban a nyákdugó eltávozik, ami a szülés kezdetét jelzi. Észre fogod venni a fehérneműdön a tiszta, zselészerű anyagot, melyet esetleg piros vagy sötét vérfoltok tarkítanak.
Nem szokatlan, ha levert és ingerlékeny vagy ebben az időszakban. Feltehetően keveset alszol, fáj a hátad, kövérnek érzed magad, kifulladsz már kevés megterheléstől is, ráadásul a szokásosnál jobban izzadsz. Sovány vigasz, de fontos tudnod, hogy mindez teljesen normális.
A has alakja és a baba pozíciója
Az, hogy egy nő miként viseli a terhes hasát, attól is függ, milyen állapotban vannak a hasizmai. A várandós nők pocakjának alakja és a születendő baba neme között semmiféle összefüggés nincs. Azelőtt, hogy a korszerű orvostechnológiai eszközök elterjedtek volna, a pocak mérete alapján tudták felmérni az orvosok, mekkora lesz majd a születendő baba. A méh tetejétől hosszában és szélességében is lehet mérni a szeméremtest határáig a pocak méretét, azonban ezzel pontos méretet nem, csak becslést lehet adni a babáról.
A magzatvíz mennyisége nagyjából a terhesség 36. hetéig növekszik, és ezután kezd csökkenni. Sok anyuka tapasztalja, hogy láthatóvá válik a baba lábának lenyomata egy pillanatra a pocakján, ha a kicsi rúg egyet. Ez alapján nem meglepő, hogy ha a baba változtat egy kicsit a helyzetén, az hatással lehet a pocak alakjára is. Amikor a baba oldalirányba fekszik, akkor a pocak szélesebb lehet - ez normális pozíció a terhesség elején és közepén. A 35. héttől a babák fejjel lefelé is fordulhatnak, ami megváltoztatja a has alakját is. Ha lejjebb kezd ereszkedni a baba, ettől a kismama úgy érezheti - és látványra is úgy tűnhet -, hogy a pocakja mintha lejjebb került volna. Ennek hatására lehet, hogy még gyakrabban kell használnia a mosdót, azonban a légzés és az evés jóval könnyebbé válik.
A méhed mostanra valószínűleg közvetlenül a bordáid alatt található. A 32-34. hét körül orvosod vagy védőnőd megpróbálja a hasad vizsgálatával megállapítani, vajon a magzat hogyan helyezkedik el. A terhesség ideje alatt ez ugyanis többször változhat. A 34-36. héten a gyermek általában beilleszkedik szülés előtti helyére és ott is marad.

Mi történik a babával a 36. héten?
A 36 hetes magzat a héten már közel 3 kg súlyú és 46-48 cm hosszú. A baba 3 dkg-ot hízik minden egyes nap, a súlya körülbelül 2,5-3 kg a hét végére, hossza pedig 45-48 cm. Jó esély van rá, hogy fejvégű pozícióban van, és felkészült a születésre. A magzat csontjai ekkorra már erősek, de még elég lágyak ahhoz, hogy deformálódni tudjanak a szülés során a szülőcsatornában, amik persze pár napon belül visszanyerik eredeti alakjukat.
Ezzel egyidőben szorgosan gyakorolja a légzést és a nyelést, egyre több lanugót és vernixet nyel, mivel ezek most már gyorsan leválnak a baba testéből. A lanugo-vernix-magzatvíz kombinációja lesz a baba első széklete, amit meconiumnak neveznek. A kisbaba egyre többet csuklik: ezzel készül a lélegzésre és a külvilágban való életre. Gyermeked már mindent tud, amit egy újszülöttnek tudnia kell!
A 36. hét végére a baba szinte teljesen belenőtt a valamikor még ráncos bőrébe, amely mostanra puha és sima, mivel a bőr alatti zsírszövet teljesen kialakult. Az arc láthatóan kerekebb, a fej átmérője pedig kb. 90 mm.
Magzati méretek a 36. héten (ultrahang adatok)
Az ultrahang vizsgálat alapján mért magzati méretek a terhesség 36. hetében hozzávetőleges átlagértékek, melyek egyéni tényezőktől függően eltérhetnek:
| Mérés | Érték |
|---|---|
| BPD (fejátmérő) | 90 (+/- 6,0) mm |
| HC (fej körfogat) | 317 (+/- 25) mm |
| AC (has körfogat) | 325 (+/- 35) mm |
| FL (combcsont hossz) | 69 (+/- 6,0) mm |
Fontos! A feltüntetett értékek hozzávetőlegesek, átlagértékek, a magzati kor, valamint az egyéni tényezők függvényében eltérőek lehetnek, ami nem jelenti azt, hogy bármilyen probléma lenne, ezzel kapcsolatban minden esetben az orvos a mérvadó.
A növekvő babád változásai a harmadik trimeszterben | WebMD
Terhességi vizsgálatok a 36. héten
A 36. héttől hetente kell terhességi vizsgálatra menned, s valószínűleg számolnod kell a baba rúgásainak számát is, bár ilyenkor már a mozgások kevésbé gyakoriak vagy nem olyan nyilvánvalóak, mint korábban.
Az orvos belső vizsgálatot végezhet, hogy megnézze, megkezdődött-e a tágulás. Nem minden orvos látja ezt szükségesnek, és ha nem szeretnéd, jogodban áll az eljárást visszautasítani. Amennyiben indikált a császármetszés, valószínűleg ez idő tájt történik az időpont kitűzése is.
A 36. héten (de legkésőbb a 37. hétig esedékes) az utolsó vérkép és vizeletvizsgálat elvégzése is. A vérkép információt ad a hemoglobin, hematokrit szintről, a fehérvérsejtszámról, és megtörténik a vörösvértest ellenanyagszűrés is. A vizeletvizsgálat során pedig nézik a cukor, aceton, genny, fehérje, üledék, urobilinogén szintet. A legtöbb esetben szintén hetente végzik a kardiotokográfos vizsgálatot - a CTG-t, amely a magzat szívhangjait, mozgását és a méh tónusát detektálja.
A szülés jelei a 36. héten
A kismamák 13 százaléka megszül a 37. hétben. A terhesség legnehezebb időszaka, amikor az ember csak várja-várja a kiírás napját, de az nem jön el. Hiába a jóféle szüléskalkulátorok, a számítási módszerek, az ultrahangos jóslás és az orvos tanácsai, a babák sosem akkor bújnak ki, amikor mi szeretnénk, vagy amikor szerintünk ideális lenne, hanem azt az időpontot választják, amit ők jónak gondolnak. Ebben a nagy várakozásban és izgalomban idővel minden apró jelről azt hiszed, ez most már biztos jel. Minden ultrahangon és CTG vizsgálaton várod az egyértelmű bizonyítékokat: sajnos azonban sem az UH, sem a CTG, sem az orvos nem képes megjósolni az első fájások időpontját.
Jóslófájások és valódi fájások
Körülbelül a 35-36. héttől már jelentkezhetnek, rendszeres, néhány másodpercig tartó, a teljes méhizomzatot érintő összehúzódások, melyeket jósló fájásnak nevezünk (Braxton Hicks-összehúzódások). Ezek nem azonosak a valódi összehúzódásokkal, amelyek szabályosan egymás után jelentkeznek, az idő előrehaladtával pedig egyre erősebbekké válnak. A valódiakat nem lehet kipihenni, nem múlnak el. A jósló fájások vagy gyakorló fájások gyengébbek és el-elmúlnak, testhelyzetváltásra enyhülnek.
Az igazi fájásoknak nem a fájás a lényege és nem is a fájás mértéke a lényeg. A fontos a rendszeresség: kezdetben 10-20 percenként ismétlődnek, majd egyre sűrűbben jelentkeznek, egyenként legalább 30 másodpercig tartanak. Nem lehet elmulasztani őket, ha tehát két fájás között beülsz egy kád vízbe és a következő fájás gyengébb lesz, vagy ritkulni kezdenek, akkor ezek még nem igazi fájások. Nem igazi fájás a folyamatos vagy rendszertelen és nem 30 másodpercig tartó haskeményedés, sem az, amikor a hasad alja fáj. A fájások jellege a menstruációs fájdalomhoz hasonlít és általában deréktáji fájdalommal párosul. Amennyiben az alábbi tünetek valamelyikét észleljük magunkon, már tényleg „minden pillanatosak” vagyunk.
Egyéb jelek, melyek a szülés közeledtét jelzik
- A baba lejjebb helyezkedik: A várandósság vége felé magzatunk “befordul” a helyes irányba, azaz fejjel a kismedence irányába helyezkedik. Ettől a kismama úgy érezheti - és látványra is úgy tűnhet -, hogy a pocakja mintha lejjebb került volna.
- A folyás mennyisége és színe is megváltozik: Több, sűrűbb és rózsaszínes, barnás árnyalatúvá válik. Ez az egyik legtipikusabb a szülést jósló jelek közül.
- A súlygyarapodás abbamarad: Sőt, bizonyos esetekben a kismama ebben az időszakban veszíthet is a súlyából.
- Nyomás az alsó háti szakaszban, derékban: Ez a fájdalom azonban jön-megy, nem elviselhetetlen és nem erősödik.
- Gyakori bélmozgások, görcsökkel társítva: A hasmenés és hányás sem ritka tünet, mely szintén a baba érkezését jósolja. A hasmenés azt jelzi, hogy az izmok ellazultak és felkészültek a magzat kitolására. A megfelelő folyadékbevitel ilyenkor különösen fontos.
- Nyomásérzés a medencecsont és a végbél tájékán: Tompa fájdalom, mely szintén az ízületek elmozdulása, a medence tágulása miatt van, ami helyet ad a kisbabának a világrajövetelhez.
- A méhnyak felpuhul, elvékonyodik és tágul: Ezt a kismama nem, de az orvos mindenképpen látja.
- Fáradtság terhesség alatt - vagy épp szokatlan energikusság: A jövendőbeli édesanya úgy érezheti, hogy nem hagyhat otthon félbemaradt feladatot, és most azonnal mindennel végeznie kell. Magyarán beindul a fészekrakási ösztön, amihez hirtelen rengeteg energiája is lesz. Ennek az ellenkezője is megtörténhet azonban: hirtelen extrém fáradtság tör rá, ami a szervezetnek a szülésre és a gyermekágyas időszakra való “felkészülése”.
Közvetlen jelek, amelyek a szülés megindulását jelzik
- Elfolyik a magzatvíz: Ezt a tünetet mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a filmekből biztosan. Sokan attól rettegnek, hogy a legkellemetlenebb szituációban, mondjuk egy bevásárlóközpont közepén áztatják el a ruhájukat és a padlót. Pedig ennek nagyon csekély az esélye. A nők csupán 8%-ánál folyik el a magzatvíz, mielőtt rendszeres valódi fájásaik lennének. Ráadásul mindez inkább szivárgás, mintsem folyás, hiszen a baba feje megakadályozza, hogy nagyobb mennyiségű víz távozzon egyszerre. A kismamák 80%-ánál, ha a magzatvíz elfolyt, 12 órán belül spontán beindul a szülés, ezért érdemes lassan elindulni a kórházba.
- Távozik a nyákdugó: A méhszájat és a magzatot a külvilágtól elzáró, védő nyákdugó egészben vagy darabokban távozik, ami lehet rózsaszín vagy barnás árnyalatú is. Nehéz azonban megválaszolni, hogy a nyákdugó távozása után mennyi idő van szülésig, ugyanis ez megtörténhet órákkal, napokkal, de akár hetekkel a szülés beindulása előtt is.
- Nagyon erős hát- és/vagy derékfájás: A legtöbb kismama háta/dereka már hónapokkal a szülés előtt elkezd sajogni. Ám, ha ez a fájdalom extrém erőssé válik, az azt is jelentheti, hogy a nők azon egyharmada közé tartozunk, akiknél a szülési fájdalom a hátba sugárzik ki. Tipikusan a baba arca, mikor leszáll a szülőcsatornába, az édesanyja gerincéhez nyomódik, azonban ritkábban előfordulhat, hogy a koponya nyomódik a gerincoszlophoz, ami erős fájdalmat idéz elő a hátban és a derékban.
Tanácsok a 36. hétre
Mindannak ellenére, hogy a kismama az utolsó hónapban már fáradtnak érezheti magát, nagyon lényeges akkor is folytatni a rendszeres mozgást, ami nem csak a kellemetlen tünetek enyhítésében segít, hanem a szülésre való felkészülésben és a szülés utáni gyorsabb regenerálódásban is. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a terhesség utolsó négy hete következik, aminek a végén mindennek készen kell állnia a kis jövevény fogadására.
A kismedencei fájdalom gyakori a terhesség késői szakaszában. Bár nem igazán lehet megakadályozni ezeket a fájdalmakat, néhány dolog (pl. meleg borogatás, meleg fürdő, masszázs) enyhítheti a kellemetlenségeket. Az alábbiakban további hasznos tanácsokat olvashatsz:
- Folytasd a magzatvédő vitaminok szedését.
- Fogyassz napi 8-12 pohár vizet.
- Végezz Kegel-gyakorlatokat naponta.
- Gyűjtsd össze az orvosodnak a szülésre vonatkozó kérdéseid.
- Érdemes átnézni és pótolni, ha hiányzik, a kisbaba születéséhez szükséges dolgokat.
- Érdemes minden felmerülő kérdésre szakértői választ keresni.
- Ha még eddig nem sikerült dönteni az őssejtlevételről, akkor lassan érdemes.
Kérdések az orvosnak
Érdemes összeírni a kérdéseidet a szüléssel és a szülés jeleivel kapcsolatban, valamint érdeklődj az alábbiakról:
- A vajúdás alatt lehet-e enni és inni?
- Mit tehetek, hogy felgyorsítsam a vajúdási folyamatot, ha az elkezdődött?
- Mikor javasolt a kórházba menni?
- Mi van, ha túl korán megyek be? Nem küldenek haza?
- Mit tegyek, ha a magzatvíz otthon folyik el?
Információk a partnernek
Az utolsó egy hónap már szinte csak a szülésről szól. Nagyon lényeges a párnak minden felmerülő kérdést és aggodalmat átbeszélni. Érdemes egy kicsit még kiélvezni a baba nélküli időszakot, akár a partnerrel, akár a barátokkal, akár a családtagokkal.
Kérdezd meg az orvost vagy a szülésznőt arról, hogyan segíthetsz a szülés során:
- Nézz utána, hogyan kell számolni az összehúzódásokat. Létezik olyan alkalmazás, amit kifejezetten arra a célra terveztek, hogy ebben segítsen, amikor a szülés megkezdődik.
- Beszéljétek át, milyen szülési tervetek van, abban hogyan támogathatod a partnered.
- Beszéljétek át, mikor és mivel terelheted el a kismama figyelmét a szülés különböző szakaszaiban.
Szoptatásról szóló tudnivalók
A terhesség hatodik hónapjától a kismama teste már anyatejet képes előállítani, amit mi sem bizonyít jobban, mint néhány csepp a mellbimbón. Ez a kolosztrum vagy előtej, ami olyan antitesteket tartalmaz, melyek képesek megvédeni a kis jövevényt a fertőzésektől élete első napjaiban. Az igazi tej csak a születés utáni 2-3. napon fog termelődni egy prolaktin nevű hormon hatására. Sok nőnek fájdalmasan feszülhet ilyenkor a melle. Ahogy az anya a picit táplálja, úgy a kiszívott tej újratermelődik (ha valakinek ikrei vannak, vagy mellszívó pumpát is használ, hogy eltegye a tejet későbbre, annak az a nagyobb mennyiség is visszapótlódik).
Jó tudni, hogy vannak nők, akiknek nehezen indul meg a tejük, vannak babák, akiknek nem megfelelő a szopási technikájuk, koraszülötteknél előfordul, hogy a pici egyszerűen túl gyenge a szopáshoz, és olyan is gyakran megesik, hogy a kezdeti nehézségek - mellgyulladás, kisebesedett mellbimbók, folyamatosan éhesen síró újszülött - annyira megviselik a szüléstől amúgy is fáradt anyukát, hogy egy idő után a védőnővel közösen úgy dönt, inkább ne szoptasson, mint hogy tönkre menjen. Ha az anyuka tudja szoptatni babáját, nagyszerű, ha mégsem megy, nagyon fontos, hogy a szeretet az, ami az anyát a lehető legjobb anyává teszi, nem pedig az anyatej!