Egyre több család szembesül azzal a kihívással, hogy hogyan helyezzen el biztonságosan három gyerekülést az autóban. Ez a cikk a Citroen Xsara Picasso modellt vizsgálja meg ebből a szempontból, és hasznos tippeket, tanácsokat nyújt a gyerekülések elhelyezéséhez, valamint az autóválasztáshoz.

Autóválasztás három gyereküléssel
A férjem lakonikus válasza a kérdésre, melyik típusban fér el 3 ülés annyi volt: „Amelyikben különálló ülések vannak hátul is.” Igazság szerint azt hiszem, ezzel meg is ragadta a lényeget, és talán felesleges is több szót vesztegetni témára. Azért én megteszem.
Míg egy olyan családban, ahol valamiért két autót kell tartani, a férfiembernek elegendő bármi, ami gurul és ő maga belefér (vagányoknak tavasztól őszig akár egy robogó vagy motor is), addig a családanyának (pontosabban annak, aki fuvarozza a gyerekeket) minél több gyereket kell furikázni, annál nagyobb gépre van szüksége. És ha nem is a mindennapokhoz, de a hétvégi rokonlátogatáshoz vagy a családi nyaraláshoz már nem árt, ha mindenki be tud szállni a járgányba.
A gyerekülések elhelyezése az anyósülésen
Kezdjük ott, hogy amíg a baba kicsi és háttal van bekötve, szállítható az anyósülésen is, HA kikapcsolható (és kikapcsolt állapotú) a légzsák. Az ember azt hinné, hogy nagy kategóriás autókban, családoknak szánt modellekben ez nem is kérdés. Pedig az. Sajnos kevesebb ilyen (használt) autó van, mint olyan, ahol a légzsák kiiktathatatlan.
Ne higgy a kereskedőnek. Simán rávágja, hogy „Persze, hogy kikapcsolható!”. Kússál be az anyósüléshez és szemlézz. Ha valóban kikapcsolható, nagy piros matrica virít a környéken, ami figyelmeztet, kapcsold ki a légzsákot, ha babát kötsz előre. Ez kb. 10 hónapos korukig remek megoldás lehet. Hátul gond nélkül elfér a két másik, és még egy gumitestű felnőtt is közéjük préselődhet. De aztán a beste kölkök csak nőnek és nőnek.
Sokszor látom, hogy az autó saját övével rögzített fajtájú nagyobbaknak való ülést légzsák mellett előre kötnek, de úgy tudom, ezt nem engedi a magyar KRESZ.

A hátsó ülések ergonomikus kialakítása
Második szempont a keresgélésnél, hogy az ülések hátul mennyire vannak „ergonomikusra” tervezve. Mert tök mindegy milyen széles hátul a hely, ha Mari néni ülepének kényelme miatt jó mélyre készítették, a szélén bukkanóval, azon el fog billenni a belekötött gyerekülés. Barkácsmegoldásként az ilyen „hullámos” ülésre van, aki oda passzoló szivacsot vágat, ami billegés ellen ugyan jó, de mivel nem a kocsi része, nem tudom mennyire biztonságos módszer.
Az ülés szélessége és a bekötés
Harmadszorra. A milyen széles az ülés - kérdéskör. Minél nagyobb kategória, elvileg annál biztosabb, hogy egy átlag szék el fog férni. Lemérheted, araszolhatod, becsülheted szemre a helyet, de az biztos, hogy még ha el is fér a három ülés, alaposan meg kell nézni, hogy be fogod-e tudni csatolni őket.
Könnyebb a helyzet, ha egyszer rögzíted az ülést és a gyereket a szék saját övével rögzíted. Ha viszont az autó övét kell a széken keresztül-kasul vezetni, fűzni űzni és eztán becsatolni, könnyen szívássá válhat minden egyes indulás (el otthonról - pisilni kell - bolt - másik bolt - körömtörés - csuklóficam - idegroham). Ja, és említettem már, hogy jártam úgy kölcsönautóval, hogy a háttal köthető 0+-os ülést csak trükkök és komoly közelharc árán érte át a biztonsági öv? Gondolom gyereküléshez és kövéreknek nem ajánlják a típust. Erre sem árt előre gondolni, és ne izgasson, ha hülyének néznek, mikor kihúzod az öv összes centijét vásárlás előtt. Ha furán néznek, vesd csak oda: „Anzelm bácsikánk rettentő kövér.”

ISOFIX rendszer és alternatívák
Ha ragaszkodsz az isofix rendszerhez, könnyen lehet, hogy elveszted a „játék a hellyel” című móka lehetőségét. Mert az isofix pontok bizony nem tűrik, hogy csalj jobbra-balra pár centit. A harmadik ülés pedig jó eséllyel nem fog beférni közéjük.
A Totalcar cikkéből lopott idevágó ötlet az ajtók megbarkácsolása a hely érdekében és a kiálló ablaktekerentyűk és miegymás furnérlemezzel való helyettesítése.
A Römer listája nem azokat az autótípusokat tartalmazza, amelyekben Isofix van, hanem azokat, amelyekben az Isofix kompatibilis a Römer Isofixével. Sajna az Isofixből is létezik vagy három variáció.

Autótípusok három gyereküléshez
A megoldást tehát, ahogy férjem egy mondatban összefoglalta, a nagy, soküléses egyterűek (pl.: Citroen Xsara Picasso), vagy az eredetileg inkább teherszállítónak szánt, nagy lapos, széles hátsó paddal bíró autók (pl: Peugeot Partner, vagy Citroen Berlingo) jelentik, ahol sokszor külön mozgatható ülések laknak hátul. Sőt van olyan egyterű, amelyikben minden ülés isofixes, pl.: az újabb VW Sharan, a Renault Espace vagy a Seat Alhambra.
Baromi ronda, de rendkívül praktikus válasz lehet még a gyerekülésvadászok sok kérdésére a FIAT Multipla is (bár neki nagy szépséghibája - a külsején túl - a csomagtartója mérete, illetve miniatűr volta, ami egy nyaralásnál plusz tetőboxot kíván).
Akik háromnál több gyereket szállítanának, azoknak csak az ún. „terroristabusz”-szerű alkalmatosságok jöhetnek szóba. Bármi, amiben min. 7 ülés van, játszik itt. A VW Transporter például a Totalcaros fiúk által is említett szép példa ezen a ponton.
Sokkal szebb (és drágább) megoldás a sokgyerekesek problémáira Peugeot 807, amiben akár nyolcan is elférnek.
Azokban a kocsikban, ahol hátul szükségülésként van plusz két ülés, sajnos nem a legbiztonságosabbak a betoldott helyek, mivel gyakorlatilag a kocsi csomagterében (és egyben gyűrődő zónájában) vannak, de ha kell a hely, hát kell a hely. Ilyenek pl: Opel Zafira, Peugeot 5008, Ford SMax, C4 Grand Picasso. Ráadásul a betoldott plusz ülésekkel a csomagtér itt is megszűnik. És ha utaztál már gyerekkel, tudod, annyi cuccuk van, hogy úgy érzed - te aki régen egy hátizsákkal mentél nyaralni egy hétre -, a fél lakást bepakoltad 2 napra (és tényleg).

Citroen Xsara Picasso - Részletes áttekintés
Csak egyetlen generációt ért meg a Citroën Xsara Picasso, az viszont több mint tíz éven át készült. Bár az 1999-ben bemutatott Xsara Picassóval a Citroën erőteljes lemaradásban volt az akkor már három éve futó Renault Scénichez képest, a dizájnereknek sikerült annyira egyedi és eredeti buborékformát rajzolniuk, hogy az még 2010-ben is eladható volt.
Motorizáció és felszereltség
A Xsara (és így lényegében a Berlingo) alapjaira is épített modell 2004-ben kapta meg legjelentősebb frissítését, akkor érkezett meg kínálatába a paletta legtakarékosabb és legizmosabb dízelének számító 110 lóerős 1.6 HDi, ami később részecskeszűrővel is készült. A most próbált autó viszont még azt nélkülöző, 2004-es gyártású, de 2005-ös forgalomba helyezésű, azaz még nem egész 12 éves. Utóbbi a jó formán túl köszönhető annak is, hogy ez egy követhető előéletű, második gazdás, hazai forgalomba helyezésű, rendszeresen karbantartott példány, azaz olyan, amilyenre minden autóvásárló vágyik, csak épp nem eladó. Ugyanakkor viszonylagos "újszerűsége" annak is beudható, hogy éves futása alig több mint 10 ezer kilométer, ami a privát autóknál egyébként nem is vészesen ritka.

Belső tér és praktikum
Világos színvilágot és több tónust is adhat a beltér. Kevéssé formázott, puha, de mégis egészen kényelmes ülések a tágas beltérben. A Picassóra céleszközként nézve legfontosabb jellemzője a hátul három független ülése. A szélsők gyerekülés-rögzítősek, isofixes gyereküléseket fogadók. Övvel a középső, hosszában ráadásul tologatható ülésre is gond nélkül rakható egy további gyerekülés, de három felnőtt is kényelmesen elfér egymás mellett, ami bizony ritkaság.
Ez a tágasság, a sík hátsó lábtér, a padlóba rakott csempészrekeszek, a tágas, elöl-hátul palacktartós ajtózsebek minden Picassóban megvannak, ahogyan a hatalmas, alaphelyzetben is 550 literes, bővítve akár 1970 (!) literes csomagtér is. A középre helyezett digitális műszerblokk az utastérből mindenki számára jól látható, fedélzeti számítógépet is ad.

A gyerekülés középen van (itt szeret ülni apa szeme fénye), de két oldalt ígyis elfér egy-egy felnőtt ember (itt sem a 120-150 kg-osokra gondoltam!). A két első ülés szerintem mindenkinek kényelmes (van könyöklő és deréktámasz). A digitális műszerfalat hamarabb megszoktam mint gondoltam, bár hiányzik a fordulatszám mérő. A műszerfalat napsütésben is lehet látni felkapcsolt fényszórónál is, mert a fényereje állítható!
Felrónám a Citroennek, hogy a kilenc év alatt kicsit többet csinosíthatott volna az autón! Pl: a pohártartót ki tehette volna a műszerfalra, most a kesztyűtartó lenyitva a pohártartó. Anyósülésen ülőnek a lábtere így jelentősen csökken, de azért minden ajtóban van palacktartó. Én a belső és külső ajtónyitókkal (kilincs) sem vagyok kibékülve, lehetnének egy kicsit esztétikusabbak, viszont a célnak tökéletesen megfelelnek.
Citroen Xsara Picasso akarsz venni 2. Beltér!
Menetdinamika és kényelem
A vezetési élményen viszont nagyon érződik, hogy a Picasso egy viszonylag régi és francia konstrukció. Középkonzolra emelt váltókarja hosszú és bizonytalanul megvezetett úton jár, meg kell tanulni a fokozatok helyét, a kapcsolgatás pedig sosem lesz élmény, csak kötelező mutatvány. A futómű kifejezetten lágyra hangolt, aminek persze örülhetünk a hazai utakon, átlagos felhasználás mellett a stabilitásával sem lesz gond. Imádható az utastér légiessége és átláthatósága, ma már szokatlanul filigránok a tetőoszlopok.
Bár az utastér kialakítása zseniálisan praktikus (az első ülések között például akár hátra is lehet kúszni, a hátsó utasok asztalkákat és szintén az első ülések háttámláján szatyrot is kapnak), az utastéri plasztikok a plüsskárpitos Exclusive esetén is bántóan olcsók és ridegek. Leszámítva a műszerfal itt barna burkolatát, ami hatalmasat dob a beltéri hangulaton. Legalább ekkora kedvfokozó a hatalmas, első részével nyitható, a gyári rolóval ma is hibátlanul árnyékolható és egészen huzatmentes (a csúcsfelszereltséghez is extraként adott) panorámatető.

Felszereltség és extrák
Nem kopott a kormánykerék, ellenben bőr(nek mondott) huzata pikkelyesedett. Elismerésre méltó, hogy a koros és prémiumautónak semmiképp sem nevezhető egyterűben a tető ráadásul egyetlen gombnyomásra is bezáródhat, de az is, hogy van tempomat, kormányoszlopról vezérelhető a 6 hangszórós CD-rádió. A francia autókat gyűlölőknek pedig kiemelném, hogy az összes fedélzeti elektronika működik.
Felszereltség: Ködfényszórók, Automata klímaberendezés digitális kijelzővel, Automata világításkapcsolás és állítható fénymagasság, Automata, esőérzékelős első ablaktörlők, Optikai csomag: színrefújt lökhárítók és oldalsó védőcsíkok és tükörházak felső része, Könnyűfém keréktárcsa 15´ "Melbourne", Gyári CD-s rádió RDS audiorendszer kormányról vezérléssel (6 hangszóró), Vezetőoldali légzsák, kulccsal kiiktatható utasoldali légzsák és oldallégzsákok, Változó rásegítésű szervokormány, Elektromos első ablakemelők, vezetőoldalon szekvenciális becsípődésgátlóval, Elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, Műszerfalról is vezérelhető, menet közben automatikusan záródó központi zár távirányítóval, Bőrbevonatú kormánykerék, ABS, Külön-külön állítható öt teljes értékű ülés.

Fogyasztás
Bár mesésen jó az 1.6 HDi 5,1 l/100 km vegyes fogyasztása, a próbált, időnként hosszabb távokra is használt példánynál 7,2 l/100 km hosszú távú vegyes értéket lapoztam ki a fedélzeti számítógépből, ami nem meglepő módon igen szerény, 27 km/órás átlagtempó mellett, zömében városban, nem ritkán hegymenetben adódott. Ilyen üzemben persze a benzinesek alsó hangon 10 liter körül ennének, úgyhogy azért a gázolajosakat sem kell temetni. A gázolajos itt már közös nyomócsöves, köztes hűtős turbósat jelöl.
A számítógép 4,8 és 5,3 liter között hozza az átlagfogyasztást. A városban lehet vele nagyot spórolni! (nem feltétlenül Bp-re gondoltam az araszolásban!) Méreteihez visszatérve a csomagtartó nagy, jól pakolható.
Ha-ha, azt hittem "20-nál éppen alig lehetett hallani és 100-nál is ALIG hallottam. Köszönöm a hangszórós tippeket, valami tenni fogunk! Na, kinek mennyit eszik az autója ilyentájt?

Fogyasztási adatok összehasonlítása (Felhasználói tapasztalatok alapján)
| Motor típus | Városi fogyasztás (l/100km) | Országúti fogyasztás (l/100km) | Autópálya fogyasztás (l/100km) | Átlagfogyasztás (l/100km) |
|---|---|---|---|---|
| 1.6 HDi (gyári adat) | Ismeretlen | Ismeretlen | Ismeretlen | 5.1 |
| 1.6 HDi (valós) | 7.2 (városi/hegy) | Ismeretlen | Ismeretlen | 7.2 |
| 1.8 benzin | 9.5-10 | 4.5 (90 km/h-ig) | 6-6.8 (130 km/h) | 4.8-5.3 |
Megbízhatóság és karbantartás
Oké, a legkomolyabb probléma a mostani tulajnál töltött 10 év alatt pont az elektromossághoz leginkább kötődő volt: a generátor megakadt, el is szakította az ékszíját. Ennél nagyobb gond viszont nem adódott. Apróságból is csak egy-egy, például a csomagtérajtó elektromos nyitógombját kellett egyszer cserélni, ám amúgy leginkább csak olajat és szűrőket. A leginkább üvöltő szépséghiba még nem lett orvosolva, pedig 20 ezer forintért jobb lehetne, mint a gyári, ez pedig a kormány "bőrözése", ami hámlásával és pikkelyesedésével meglehetősen kérdésessé teszi annak valódiságát. De arra is, hogy a zömében rövid távot autózóknak nem is feltétlenül ajánlott a dízel.
Minimális szépséghibaként megjegyzett egy-egy dolgot, például a kárpitok néhol engedő ragasztását, egy-egy utastéri zörgést vagy a hátul fáradni, megülni kezdő rugókat, de ezek valójában olyan jellemzők, amelyek (ilyen szerény mértékben) nagyjából bármely más autónál is előjöhetnének. A Xsara Picasso viszont a legtöbb hasonló külméretű autónál tágasabb, praktikusabban használható, nem mellesleg olcsóbban megkapható és semmivel sem drágábban fenntartható.
Nagyon féltem, hogy francia autót nem szabad venni (fiatal a tapasztalat, egy kicsit most is tartok tőle). Félelmem ellenére az autó tökéletes!
Nekem másfél éve van meg a Picassóm 1,8-as. Van benne 46000 km. Első fékbetétet 32000 km-nél cseréltek, ami szerintem kicsit hamar volt, de elintéztem azzal, hogy sokat fékeztem. Szóval nem olyan rossz kocsi ám a pikacsu. Ennek is vannak hibái mint az összes kocsinak. Talán kicsit több vagy másabb, de semmi esetre sem rosszabb a többinél.
A kárpitok el kezdenek zörögni 1-2 éves kortól stb. de én így fogadtam el, mert ezek mellett nagyon jó áron nagyon sok jót is kapsz. A fogyasztásnál az a 5 liter körüli kissé fura. Így eszi azt a 9,9 litert amit mindig kiír a computer. Az más, hogy 140-150 körül egyenes úton, szélcsendben a pillanatnyi 5,2 l, de ez csak egy pillanat. Hibái vannak, de pl. ott a supernak kikiáltott bmw (direkt írtam kisbetűvel, mert utálom a pilótáik stílusa miatt), na hát azok is produkálnak olyan-de olyan hibákat, hogy az sem semmi. Eddig nekem a legjobb autóm egy Nissan Patrol volt.
Automata klíma: egyszercsak hidegből átment forróba? Fűtésmotor-cserére meg pont most csütörtökön kell vinnünk az autót, az meg úgy néz ki megjavult.
28ezer km-nél megnéztem a tárcsákat kikértem a szerelőm véleményét és tényleg mondta elég vállasak már ezek a tárcsák. Most már közeledik a 40ezer km-es szerviz tavasszal. Csak az a gond, ha ennyire vállas akkor lehetséges ez nem szabályzás lesz, hanem tárcsa csere az meg minimum 50ezer és hiába mondod, hogy szavatossági garancia azt mondják kopó alkatrész biztos sokat fékeztél, ha tárcsa csere jön én már jobban bízok a nem gyári alkatrészekben, mert ezek csak vackok. Ennyit a gyáriról egy nagy kalap .... 1,5 után kellett vízgombát is cserélni.
A Citroennek jó üzletpolitika ez, mert van az a Citroen fíling... (A nagy Citroenesek nem merik beismerni, hogy azért mégiscsak többet kell szervizbe vinni, mint más autót. Mielőtt még valaki megszólna, hogy nem igaz annak előbb mondom a szerelőm, akinél tanulok ő Citroenekre szakosodott be és látom mi is az a Citroen!
A computert vagy 6 szor írták újra, most cserélik rajta harmadszor a lengőkarokat, cseréltek generátort, hátsó zárat, ablaktörlő mechanikát stb-stb-stb... Pedig viszonylag kényelmes, fürge, a 9,5l-es fogy. elfogadható, a három gyerek mellet nagyon jó. Csak kell mellé még egy autó amelyik megbízható. Bocs ha elkeserítettem valakit.

Vásárlási tanácsok és alternatívák
Akik pedig nem cserélik le autójukat a fentiek alapján ilyen vagy olyan okból, még mindig nekivághatnak a bababoltoknak a „Melyik a legkeskenyebb gyerekülésük?” harci jelmondattal zászlójukon. Vásárlás előtt azért érdemes megnézni az adott típus töréstesztjeit is. Az ideálisnak tűnő (igazi családi autó) GrandVoyager példának okáért csak 3 csillagos teszttel szerénykedhet.

Szerintem alapvetően jól választottak autókat, tehát egyikben sincs nagy buktató, ha a modellfrissítés után, 2005-től gyártott 307 SW-re és 2006-os II-es Mégane-ra gondolt. Ezek takarékosabbak fél-egy literrel, az egyterűek viszont kényelmesebben használható autók. Ha fontos a plusz két ülés, akkor a Zafira A a nyerő és inkább a 115 vagy 125 lóerős 1,8-as, mint a hervadtabb 1,6-os. Ha egész biztosan csak ötszemélyes autóra van szükségük, akkor viszont a Zafira helyett a Xsara Picassót venném meg. Valahogy a piac nem értékeli kellően az autó sokoldalú belső terét, 550 literes csomagtartóját és főleg megbízható működését, ezért olcsóbb a vele összehasonlítható Zafiráknál.
A Citroen Xsara Picasso megosztó autó, némelyik ember szív vele, de nekem és az ismerőseimnek nem volt vele bajunk, pedig az egyikük tíz éven keresztül használt két darabot, és 400 ezer fölött ment velük. Én inkább a Citroent venném, mint a Renault-ot, Scenic-kel már én is szívtam, vezérműtengely kopással, gyújtó trafóval, elektromos nyűgökkel.
Citroen Xsara Picasso akarsz venni 2. Beltér!
tags: #citroen #xsara #picasso #harom #gyerekules