Boldva község Borsod-Abaúj-Zemplén megye középső részén, Miskolctól 15 km-re észak-keletre, Edelénytől 11 km-re, délre helyezkedik el. Településünk a Bódva völgye kapuja, az Edelényi Kistérség első települése, a Bódva folyó bal partján fekszik, melyről a nevét is kapta. A településen 805 db lakóingatlan található. A családok kevés kivétellel saját tulajdonú családi házban élnek. Néhány otthonban több generáció él együtt. A házak jövedelmi helyzettől, a tulajdonosok igényétől, igényességétől függően karbantartottak. A falu korösszetételére jellemző adatok tekintetében elmondható, hogy a 0-17 évesek aránya 26%, a 18-59 évesek aránya 54%, míg a 60 éven felüliek aránya 17%. A lakosság 50%-át a roma népesség teszik ki. A nevelési és oktatási intézményekben ez az arány 80%-ra emelkedett, hiszen a roma népesség arányának növekedésével megfigyelhető, hogy a nem roma népesség más közoktatási intézménybe viszi gyermekét, illetve elköltözik a településről. Így növekvő szegregációval kell számolnunk a közeljövőben, és egybefüggő gettósodott területek alakulhatnak ki. Itt az alacsony foglalkoztatás, iskolai végzettség, a segélyezettek és veszélyeztetett gyerekek aránya kritikus méreteket ölt. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben már ma is a gyermekek 70%-a részesül, 30%-uk védelembe vett és minden tizedik gyermek veszélyeztetett. Nagyon sok helyen előfordul, hogy több generáció él egy lakásban, amelyek még a 90-es évek elején épült „CS-lakások”. Az elektromos áram be van vezetve, a fűtés fával van megoldva, a vezetékes ivóvíz a nagy többségnél nincs bevezetve. A cigánytelepen a földgázhálózat nincs kiépítve. A halmozottan hátrányos helyzetű roma családoknál - ahol több generáció él együtt - a rossz szociohigiénés körülményeknek köszönhetően sűrűn előfordul a fejtetvesség. Ritkább esetben a rühösség és bélférgesség is tapasztalható. A rossz szociális körülményeknek és a tudatlanságnak köszönhetően gyakori a légzőszervi megbetegedés. Életmóduknak köszönhetően jellemző a magasvérnyomás, cukorbetegség.
Az iskola felkérésére kezdeményeztük ezt a programot. A család kiemelkedő jelentősége teszi "szükségessé" a gyerekek, fiatalok erkölcsi érzékének, szeretetkapcsolatainak, önismeretének, testi és lelki egészségének alakítását. A tanuló ismerje és sajátítsa el az alapvető együttélési, együttműködési normákat a családban, az iskolában, a társadalmi életben. Ismerje és tartsa be az illemszabályokat. Ismerkedjen meg a családi ünnepekkel és az ezekhez kötődő szokásokkal. Tanulja meg a családi szerepekhez (anya, apa, gyermek) kapcsolódó feladatokat, és törekedjen rá, hogy saját feladatait napi rendszerességgel végezze el.

A családi életre való alkalmasság azt jelenti, hogy a fiatal felnőtt képes a számára megfelelő pár megtalálására, vele szoros kapcsolat kialakítására, családalapításra és a gyermekek harmonikus felnevelésére, mindezt úgy, hogy közben a társadalmi, gazdasági élet szabályait, normáit, értékeit is betartja. Kiskorú várandós anyáink száma lecsökken. A családi életre nevelés sikere nehezen várható el csak egy közösségtől, a családtól. E feladatot a szülők, az iskola, a pedagógia, orvosok, egészségügyi személyzet, családvédelem, mentálhigiénés szakemberek, pszichológusok, szomszédok, stb. közösen látják el.
A Program Célcsoportja és Megvalósítása
Célcsoport: Az általános iskolai diákok. Külön korcsoportonként foglalkoztunk velük. A 2014/2015 tanévben összesen 12 osztály (2-8.o.) volt az iskolában. Az osztályok létszáma átlagban 20 fő körül mozgott.
Őszintén megvallva nagy kihívást jelentett számunkra ez a projekt. Úgy gondoltuk lesz előnye és hátránya is annak, hogy védőnőként belevágunk ebbe a feladatba. Előnyt jelentett számunkra egyrészt az, hogy nagyon jól működő kapcsolatunk van az iskola pedagógusaival, másrészt ezeket a gyermekeket és családjukat ismerjük hivatásunknak köszönhetően. Hátrányként gondoltunk arra, hogy pedagógus végzettségünk hiányából fakadóan biztosan nehéz lesz majd a gyerekeknek egy-egy foglalkozás megtartása. Ez azonban csak két-három osztályban okozott nehézséget. Izgalommal telve vártuk az első alkalmakat, hiszen ilyen formátumban még nem foglalkoztunk a gyerekekkel. Ismerve a kamaszkort igyekeztünk minél színesebbé, változatosabbá tenni a délutánokat. Az alsósoknak és felsősöknek is kidolgoztunk egy tematikát. A 2014/2015 tanévben összesen 12 osztály volt az iskolában. A program során a témákat általában beszélgetős, kiscsoportos, közös tevékenység, játék formájában dolgoztuk fel. Nagyon sok helyzetgyakorlatot, szituációt alkalmaztunk.

Eleinte szokatlan volt számukra, hogy átrendezzük a termet, középen kör alakban üldögélnek, nincs köztük szék, asztal. Az első foglalkozás magáról a családi életről szólt. Bemutatkoztunk egymásnak, az otthoni dolgokról beszélgettünk. Sok érdekesség derült ki itt a gyerekekről, tanárokról, rólunk. Kicsit mintha ez a "bemelegítés" lett volna mindannyiunk számára. Általánosságban elmondható, hogy a foglalkozások minden egyes osztállyal vidám hangulatban teltek.
Foglalkozások Tematikája és Módszerei
A bemutatkozás után „ A családról az jut eszembe, hogy…” játék következett. A táblára felkerült a CSALÁD szó. A következő feladatban mindenkinek el kellett döntenie milyen tárgy, növény, állat, bútor, személy szeretne lenni, és miért. Ezt a feladatot gondolatviláguk megismerése miatt választottuk. Néhány csoportban az órát idézetek kitalálásával fejeztük be. Mindenki kapott egy papírlapot melyen az idézet egyik szava szerepelt. Közösen kellett kirakniuk az idézetet.
Az alsósoknak az „Áldozat és ajándék” témában, a nagyoknak a Serdülőkorral folytattuk tovább. Az alsóban a mesevilág és játék szőtte át leginkább az órákat. A kicsik aktívak voltak élvezték a meséket. „Két fa az erdőben” c. mese arról szólt, hogy a nagy fenyőfa mennyi áldozatot hozott, hogy tövében növekvő a kis csemete, fejlődni tudjon. Ennek a mesének köszönhetően a gyerekek megértették, mire gondolunk, amikor áldozatvállalásról beszélünk. Ennek ellenére voltak néhányan, aki az áldozat szó hallatán másra gondoltak pl. valaki balesetet szenved. Próbáltuk ezen gyerekeket visszaterelni az ”eredeti” áldozat témához. Ezt követően együtt gyűjtöttük össze, hogy ki milyen áldozatot hozott már. Eljutottunk az ajándékozás témaköréhez. Itt arról beszélgettünk, hogy hogyan szoktunk ajándékozni, mi lehet ajándék, hogyan szoktak ajándékozni. Voltak olyan gyerekek, akik nagyon szívesen beszéltek arról, hogy hogyan szokták megajándékozni szeretteiket valamilyen kis apróssággal, amit ők készítenek. Az óra végén próbáltuk erősíteni őket abban, hogy a személyes ajándékok az igazán értékesek, és az ajándékozás ne csak karácsony környékén, szülinapok és névnapok kapcsán legyen fontos számunkra.
A felsősökkel hasonlóképpen dolgoztuk fel az ajándék, áldozat témakört kiegészítve az értékek fontosságáról. Ők kevésbé voltak aktívak. Számukra a serdülőkori testi-lelki változásokat egy rövid animációs filmmel színesítettük. Ezeken a foglakozásokon a nagyokra a szégyenlőség volt jellemző. Időnként kínosan érezték magukat egy-egy fotó megjelenésekor. Átvettük az elsődleges és másodlagos nemi jellegeket, külső-belső nemi szervek működését, menstruációt. A tisztálkodás, higiénia is fontos szerepet kapott. A családi életre nevelés egyik legnehezebb és legkritikusabb csomópontja a serdülő- és ifjúkor. Értékek, értékrend témakör során megbeszéltük, hogyha tisztában vagyunk az értékeinkkel az segíthet bennünket. S ha ezt csendben szerényen tesszük, senki nem mondhatja ránk, hogy beképzeltek vagyunk. Mindenképpen értékesek vagyunk érzéseinkben, gondolatainkban.

Valamennyi osztálynál közkedvelt volt az emberi kapcsolatok (kommunikáció-metakommunikáció), konfliktus helyzetek, fegyelem-önfegyelem-választás-döntés, a családi szerepek c. foglalkozások. Különböző szituációkat, játékokat, versenyeket alkalmaztunk ennek érdekében. Sokszor elgondolkodtak amikor a szülő, felnőtt szerepében voltak, hogy valójában mi is lenne a helyes. Nehéz helyzetek kialakulásában komoly okként szerepel, hogy emberi kapcsolatainkban nem vagyunk ügyesek. Nem jól fejezzük ki magunkat, nem elég átgondolt a viselkedésünk. Felismertük közösen, hogy nem az a fontos, hogy mit mondunk, hanem az, hogy hogyan mondjuk. Mivel nem vagyunk tökéletesek, hibázunk, adódnak elég gyakran konfliktushelyzetek az életünkben. A konfliktushelyzetek megoldásával próbálkoztunk játékosan. Mindezekkel sikerült számos lehetőséget fölvázolni. Jó volt azt látni, hogy különfélék vagyunk, más-más mintáink vannak. A konfliktusok megoldásainak több lehetősége van, de gyakran csak nagyon kicsi kosárból választunk. Fontos tudnunk, hogy a döntéseink következményeiért is föl kell vállalni a felelősséget. Így érintettük a csúnya beszéd témakörét is, mert a nehéz pillanatokban adódik, hogy a tehetetlenség, düh kifejezése ez lesz. Ennek elkerülése érdekében is igyekeztünk többféle megoldási helyzettel megismerkedni.
A kortársak közege a legnagyobb befolyásoló tényező, mivel a nevelés ebben a közegben zajlik. Teljesen természetes, hogy a kortársak hatást gyakorolnak a személyiség, identitás fejlődésére, a nézetek, a magatartás alakulására. A kortársi közeg fontos szocializáló hatása elősegíti a kapcsolatok alakulását, a magatartás fejlődését, tehát feltétlenül szükség van rá. E nélkül nem alakulhat ki sajátos ifjúsági szubkultúra, érzelmi kapcsolatok, család, családtervezés stb. Barátság, szerelem, udvarlás, házasság téma is közkedvelt lett. A videoklipek nagyon jó vitaindítóként szolgáltak. Az "Ön- dönt" játék ide remekül illet. Aranyosak voltak ahogyan egymást győzködték a gyerekek: érvek-ellenérvek. A 7-8. osztályosaink számára kiegészítettük a tematikát egy pozitív és negatív családtervezési anyaggal. Nagyon megoszlottak a vélemények, érzések. Volt aki szívesen, érdeklődéssel hallgatta, volt aki annyira zavarba jött, hogy inkább másfelé figyelt. Ide is kellet a pedagógus jelenléte. Leginkább a 8. b. osztályt leptük meg- és ők is minket a viselkedésükkel- hiszen nagyon örültek az új információknak. A tőlük nem várt módon, viszonylag fegyelmezetten hallgattak végig bennünket. A fogamzásgátlási eszközöket a kezükbe is vehették, érdeklődőek voltak.

Bátran mondhatjuk, hogy a legsikeresebb óráink - minden korcsoportot tekintve - a Babagondozás volt. Boldogan fogták, ölelték, ringatták, hurcolták, fürdették a demonstrációs babánkat: Szathmáry Henriettát. Kimondhatatlan örömet szereztünk nekik ezzel. Az alsósok közül mindkét nem hasonló intenzitással vett részt a feladatokban, a felsősöknél inkább a lányok tevékenykedtek. Mi is otthonosabban mozogttunk ezen a területen, sokkal magabiztosabbak voltunk. Gyorsan elrepült az idő. Várták a következő találkozást a gyerekek.
Az utolsó alkalomra az Összegzést hagytuk, amikor visszatekintettünk arra, hogy honnan indultunk és hová érkeztünk. Kellemeset beszélgettünk, jól éreztük magunkat. Nagyon lelkes hangulatban, pergően sikerült felidézni az órákat. Ilyen apróságok is fontosak nekünk: a gyerekek megnyílásának gyönyörű pillanatai. Azért örülünk ennyire annak, hogy eltaláljuk velük a hangvételt, mert ez azt jelenti, hogy kezdünk közelebb kerülni hozzájuk.
A Projekt Hosszú Távú Hatásai és Jövőbeli Fejlesztések
Valójában elmondhatjuk, hogy a családi életre nevelés elsődleges színtere a család. A családnak fontos feladata lenne, hogy felkészítse gyermekeit a felnőtt életre, segítse identitásuk kialakulását. Azt tapasztalhatjuk, hogy ezt a funkciót nehéz ellátni. A családi életre nevelés meghatározó tényezője a társadalom és a gazdaság. Többek között az oktatási rendszer, a kortársi kapcsolatok a vallás stb. Ezek nyomán alakul ki a családi élethez fűződő viszony, a családi viselkedésminták, modellek, értékek. Az oktatási rendszeren belül a közölt nevelési tartalmak, a tanár személyiségjegyei a legfontosabb szerepmodellek. Reményt adó volt látni olyan pedagógusokat, akik nem csupán siratják vagy becsmérlik a fiatalokat és a kort amiben élünk, hanem nyitottak arra, hogy megértsék őket és segítsenek nekik önmaguk, helyük és a világban betöltött szerepük megtalálásában.
Megdöbbenve tapasztalom, hogy azóta a lányok bátrabban fordulnak hozzám menstruációs jellegű kérdésekkel, tanácsot kérnek intimhigiéniai dolgokban, olykor-olykor fogamzásgátlási tanácsokat is várnak tőlem. A családlátogatásaim során észrevettem - ahol kistestvér született- hogy a csecsemők fürdetésénél próbálnak segítkezni, ügyesen tartják a picibabát. „Így mutattad védőnéni!”: néznek rám mosolyogva.
Összeségében nagyon hasznosnak tartottam ezt a projektet, annak ellenére hogy rengeteg energiánkat felemésztette az egyéb teendők mellett. Örülünk, hogy részesei lehettünk.
Magyar Péter bejelenti a Tisza-kormány első minisztereit - ÉLŐ
A Boldva Község Önkormányzata a TOP_PLUSZ-3.3.2-21 számú „Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése” tárgyú pályázati konstrukció keretében új épület építését tervezi a Szociális Szolgáltató Központ számára. Az új, körülbelül nettó 220 m2 alapterületű, földszintes, magastetős épület alkalmas lesz kisebb és nagyobb foglalkozások, társasági események és rendezvények lebonyolítására, valamint biztosítja a szükséges helyiségeket a dolgozók számára. Az épület akadálymentes lesz, és energiatakarékos megoldásokat, köztük napelemes rendszert is tartalmaz majd. A projekt célja a szociális alapellátási funkciók színvonalának emelése, a szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, a szegregáció csökkentése, valamint a foglalkoztathatóság és az életesélyek növelése.
| Pályázati felhívás azonosítója és neve | Projekt azonosítója | Kedvezményezett neve | A projekt címe | Régió | Megye | Járás | Település | Támogatási kérelem benyújtásának dátuma | Támogatás megítélésének dátuma | Támogatási szerződés hatályba lépése | Projekt tervezett kezdése | Projekt tervezett befejezése |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BO1 - Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése | TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BO1-2022-00036 | BOLDVA KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA | „Szociális Szolgáltató Központ épületének kialakítása Boldván” | Észak-Magyarország | Borsod-Abaúj-Zemplén | Edelényi | Boldva | 2022. 03. 31. | 2022. 12. 21. | 2023. 03. 08. | 2023. 03. 01. | 2026. 02. 28. |