Amikor pozitívat tesztelsz a terhességi teszten, akkor úgy érzed, hogy szinte fenekestől felfordul a világ körülötted. Megjelenik a két csík, és az első örömből - avagy sokkból - felocsúdás után máris záporoznak a fejedben a kérdések. Az első várandósság minden bizonnyal életem eddigi legszebb és legizgalmasabb időszaka. Ez a cikk azért íródott, hogy saját magam számára is megőrizhessem az emlékét, és néhány hasznos infót, tippet adjak olvasóimnak, megválaszolva egyúttal a friss kismamák leggyakoribb kérdéseit.
1. Mik a terhesség egyértelmű jelei?
Mostanra minden bizonnyal te is találkoztál az alábbi tünetekkel. Nyugi, ezek jelenléte - akár együttesen is - teljesen normálisak a várandósság első heteiben:
- a menstruáció elmaradása
- fáradtság, ingerlékenység
- gyakori vizelési inger
- hányinger, rosszullét (elsősorban reggel)
- megduzzadt, érzékeny mellek, sötétebb mellbimbók
- kisebb görcsök
A legjellemzőbb terhességi tüneteken kívül gyakran előfordulhat fejfájás és hőemelkedés, illetve azon se csodálkozz, ha bizonyos szagok és ételek iránt érzékennyé válsz. Tök rendben van, ha eddig imádtad pl. a brokkolit vagy a palacsintát, és most rá se bírsz nézni.
Fontos tudni, hogy minden test másképp reagál a terhességre. Néha megfigyelhetők a tünetek, amikor a zigóta beágyazódik a méh nyálkahártyájába. Ebben az időben pecsételő vérzés, vagy úgynevezett implantációs vérzés fordulhat elő. Emellett enyhe hasi fájdalom, néha fájdalommentes összehúzódások jelentkezhetnek. Vannak nők, akik otthon a bőr elszíneződését figyelik meg, különösen az arcon, a mellbimbókon, és a köldöktől a szeméremcsontig húzódó vonalon. Az egyik gyakran megfigyelhető változás az emlőkben történik, amelyek elkezdenek növekedni és érzékennyé válnak az érintésre. Ezen túlmenően megnövekedett testhőmérséklet (37 °C felett) is előfordulhat.
Sok kismama nem tapasztal extrém tüneteket. Én például nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert a jól ismert kínzó terhességi tünetek közül nálam egy sem jelentkezett. Persze azért fel tudok sorolni néhányat, amivel szembesülnöm kellett, de émelygés, hányás egyetlenegyszer sem jelentkezett az első trimeszterben.
Egyéb tapasztalt tünetek az első trimeszterben:
- Puffadás: Nagyjából az 5. héttől kezdve egészen a második trimeszterig elkísérhet az extrém puffadás. Hízni is elkezdhet az ember, de ez sokkal zavaróbb lehet, mert már akár reggel, egy pohár víz után is jelentkezhet. Ennek következtében a nadrágok idejekorán kényelmetlenné válhatnak, néha már úgy néz ki az ember, mint egy 4-5 hónapos várandós, pedig még csak a 2. hónap környékén jár.
- Csípőfájdalom: Ez a tünet visszatérő lehet, először a 10. hét környékén jelentkezhet, főleg éjszakánként. Természetes velejárója a terhességnek, a medencetáji szalagok nyúlása okozza, sajnos elkerülhetetlen.
- Talpfájdalom: Nagyjából két héten át tapasztalható minden reggel az ágyból kikelve. Az első néhány lépést bicegve, sziszegve teheti meg az ember. Ekkor még nem tudni, miért van, de hamar kiderülhet: egy számot nő a láb. Ezt sok kismama tapasztalhatja a várandósság alatt. A relaxin nevű hormon okozza a jelenséget, mely a szalagok és ízületek lazulásáért felel úgy a medencében, mint a lábfejben. Ahogy a magzat, ezáltal a súlyunk növekszik, a talpboltozatra nagyobb teher nehezedik, a lazább szalagok miatt pedig lejjebb ereszkedik a hosszanti boltozat, ez okozza a lábméret növekedését, mely általában a várandósság után is megmarad.
- Izomgörcsök: Gyakran tapasztalható lábikragörcs, ez azonban megfelelő mennyiségű magnézium bevitellel könnyen orvosolható.
- Fáradékonyság, aluszékonyság: Ez lehet az egyik legkellemetlenebb tünet. Minden délután kénytelen lehet aludni egy órácskát annak érdekében, hogy folytatni tudja a napi teendőit, legfőképp a munkáját. Ha nem volt lehetőség rá valami miatt, akkor 4 óra után már használhatatlan lehet az ember.
- Emlőfájdalom: Talán a fájdalom nem is jó kifejezés, inkább erős érzékenységnek mondható. Az első hetekben éjjel-nappal melltartót kellhet viselni, mert egy póló is tud kellemetlenséget okozni.
- Zsíros haj: Újra tinédzsernek érezheti magát az ember, 2-3 naponta kellhet megmosni a hajat, holott korábban a heti egy alkalom bőven elegendő volt.
- Kellemetlen testszag: Ciki vagy sem, de bizony ez is egy tünet lehet, melyet a hormonok okoznak. Szerencsére nem folyamatosan, de időnként néhány napra jelentkezhet és olyankor semmilyen dezodor nem használ.
Fontos, hogy ne kezeld tabuként ezeket a tüneteket: Rajtad kívül számos kismama tapasztal hasonló jeleket. Az első trimeszterben a tünetek szinte jönnek-mennek: fejfájás-szédülés, hányinger, fáradékonyság, aluszékonyság, és növögethet a kis "lenti pocak". Az 5-6-7-8-9. hét kegyetlen lehet: erős hányinger all day, étvágytalanság, fogyás. A mellekről nem is beszélve, fájhatnak, hason alvás már nehezen mehet, pedig nagyon jókat tudott úgy aludni az ember. Most egyik nap könnyebb, másik nehezebb, és a hangulatingadozás is jön ám!

2. Normális-e, ha több hüvelyváladékom termelődik a terhesség első heteiben?
Igen, ez is teljesen rendben van. Számíts rá, hogy a hüvelyváladék ilyenkor általában vizesebb és tejfehér színű. A megváltozott hormonháztartásod bizony rendesen felboríthatja az eddig megszokott intim érzetedet.
3. Mikor kell orvoshoz fordulnom a várandósság elején?
Tudom, tűkön ülsz már, hogy mihamarabb egyeztethess az orvosoddal és megbizonyosodhass, hogy minden rendben van a kisbabáddal. Az első orvosi vizsgálat azonban ráér még a 6-9. hétig, addig pedig van időd tájékozódni a várandósságodat és szülésedet kísérő megfelelő szakemberek felől. Szükséged lehet egy megbízható nőgyógyászra, és érdemes lassan azt is kiderítened, hogy ki a körzetes védőnőd. Emellett jó szívvel javaslok egy bába és egy dúla felkeresését is, akik a várandósság lélektani folyamatait is jól ismerő, holisztikus látásmóddal rendelkező szakemberek.
Ha időközben azt tapasztalod, hogy esetleg bármelyik fenti tüneted szélsőséges mértéket ölt, vagy erősebb mértékű fájdalommal jár, akkor mihamarabb keresd fel az orvosodat (nőgyógyász, háziorvos, vagy adott esetben ügyelet). Ugyanígy, ha erőteljesebb vérzést tapasztalsz, akkor mindenképp fordulj orvoshoz. Jó ha tudod, hogy a pecsételő vérzés ugyanakkor teljesen normális ezekben a hetekben, és bár emiatt nem kell aggódnod, megnyugtatásképp ellátogathatsz a rendelőbe. Fontos a progeszteron szintet figyelni, alacsony progeszteron szint esetén sárga test hormon gyógyszert (Utrogestan) kaphat az anya.

4. Honnan tudhatom, hogy minden rendben van a babával?
Szeretnélek megnyugtatni. A terhesség és a szülés évezredek óta létező természetes folyamat, az élet rendje. A tested csodásan végzi a dolgát és szépen növeli, táplálja a benned fogant magzatot. Hacsak nincs semmi szélsőéges tüneted, ami azonnali orvosi vizsgálatot igényelne, akkor bátran hátra dőlhetsz, hiszen a tested és a lelked automatikusan végzi a dolgát, hangolódik a baba érkezésére. Ha teheted, naponta többször is szakíts időt arra, hogy pár perc erejéig nyugalmat teremts magad körül: hunyd le a szemedet, és gondolj a szíved alatt fejlődő-növekvő kisbabádra!
Az orvosok megerősítik, hogy az egyre növekvő csoport a nők szenvednek a hormonális egyensúly kisebb. Ezek a nők, hogy jó eséllyel a teherbeesés, a távolság egymást követő havi ciklusok nem rendszeresen náluk. A terhesgondozás során általánosságban elmondható, hogy a magán gondozás esetén havi egy találkozóra kell számítani az orvosnál, szemben az államival, ahol összesen, ha jól tudom 3 ultrahang van és az utolsó hetekben az NST/CTG vizsgálatok, ami szerintem nem kielégítő.
Az orvosi vizsgálatok mellett fontos még megemlíteni a védőnői terhesgondozást. A védőnő adja a várandósgondozási kiskönyvet, amit később minden vizsgálatra magunkkal kell vinni. A gyakorlat eltérő lehet, és védőnője válogatja, milyen gyakran találkozik a kismamákkal.
Minden, amit tudnod kell az első transzvaginális ultrahangvizsgálat előtt – Mire számíthatsz?
5. Kell-e változtatnom az életmódomon? Mit tehetek a baba egészségéért?
Szükség esetén bátran keress fel olyan segítőket - dúlát, mentálhigiénés szakembert, perinatális tanácsadót -, akik jól ismerik a babavárás lelki folyamatait. Egyetlen beszélgetés is felszabadító lehet!
Törekedj a változatos étkezésre, a sok vitamin- és ásványianyag-bevitelre, valamint a fitt életmódra. A terhesség első hetei nem alkalmasak az erőteljesebb sporttevékenységre: válts pihentetőbb üzemmódra az edzéseken, de nem kell abbahagynod a mozgást. A káros szenvedélyekkel - dohányzás, alkohol, stb. - azonban ideje szakítanod, és a kisbabád egészsége érdekében félreraknod őket.
Már az esküvő előtt megbeszéltük, hogy egyből belevágunk a "babaprojektbe". Nagyon sokat utána olvastam, mik a teendők az előkészületeknél:
- Mozgás: Én világ életemben egy lusta nőszemély voltam, már az iskolában is lógtam a tesiórákon....Ráadásul a munkaköröm is irodai ülőmunka.... Szóval ezen nem igazán tudtam változtatni.
- Étrend: változatos, kiegyensúlyozott legyen. Szerencsére mindenevő vagyok, ezzel nem akadt problémám. Mindenütt az Elevit tabletta, és a folsav fontosságát reklámozzák, úgyhogy én is beszereztem belőlük egy-egy dobozzal.
- Egészségügyi kockázati tényezők kerülése: összetétel szerinti válogatott kozmetikumok, hajfestés mellőzése, amalgámtömés kerülése (sajna nekem sok fogam, még a régi időkből ezzel volt betömve, ezért a fogorvosnál hagytam egy pár forintot még az esküvő előtt..) Csak jól megmosott gyümölcs, zöldség fogyasztása, a kedvenc tatárbifsztekem elfelejtése...(a nyers hús és tojás végett..)
A fogamzásgátló abbahagyása után nem görcsöltünk rá, mindössze megbeszéltük, hogy elhagyjuk a fogamzásgátlást. Tizenkét éven át használtam Nuvaring hüvelygyűrűt, így nem tudtam, mire számíthatok, hogyan rendeződik a hormonháztartásom, milyen ciklusaim lesznek (ha egyáltalán lesznek). Novemberben az éves rákszűrésen egyeztettem a nőgyógyászommal a terveinkről. Ezzel egy időben elkezdtem szedni a Czeizel 1 vitamint, mely a babatervezés időszakában és az első trimeszterben ajánlott, a férjemmel együtt pedig egy Royal Jelly méhpempő kúrát is csináltunk. Az első ciklusom nagykönyv szerinti volt, ez bizakodásra adott okot. Semmi más módszert nem alkalmaztunk (pl. naptár, hőmérőzés, ovulációs teszt), teljesen természetesen álltunk hozzá, úgy véltük, "jön, amikor jönni szeretne".

| Vitamin/Ásványi anyag | Ajánlott dózis (terhesség alatt) | Fontosság |
|---|---|---|
| Folsav (B9-vitamin) | 400-800 mcg/nap | Csökkenti a velőcső-záródási rendellenességek kockázatát. |
| D-vitamin | 600-800 IU/nap | Segíti a kalcium felszívódását, csontfejlődés. |
| Vas | 27 mg/nap | Megelőzi a vérszegénységet, támogatja a magzati növekedést. |
| Kalcium | 1000 mg/nap | Magzat csontjainak és fogainak fejlődése. |
| Magnézium | 350-360 mg/nap | Izomgörcsök megelőzése, idegrendszer támogatása. |
| Jód | 220 mcg/nap | Pajzsmirigy működése, agyi fejlődés. |
+1. Mikor mondjam el a munkahelyemen, hogy terhes vagyok?
Konkrét választ ugyan nem adhatok neked erre a kérdésre, csupán azokat a szempontokat tudom megosztani veled, amik a leggyakrabban fel szoktak merülni a bejelentéssel kapcsolatban. Amennyiben a terhesség szempontjából veszélyes munkakörben dolgozol, akkor érdemes mihamarabb betegállományba menned, illetve felmentést kérned a munkavégzés alól. Ebben a nőgyógyászod és a háziorvosod tud segítségedre lenni.
Amennyiben nem merül fel ilyen jellegű sürgető faktor, akkor a kismamák többsége ki szokta várni a 12-13. terhességi hét végét - amikorra az orvosi vizsgálatokon is bebizonyosodik a várandósság -, és akkor érdemes jelezned a feletteseid felé hivatalos formában - írásban - a baba érkezését. Tudom, ilyenkor nagy kő esik majd le a szívedről.