Beszorulás, bántalmazás és balesetek: Amikor a babakocsi problémák forrása lesz

A babakocsi sok szülő számára elengedhetetlen eszköz, amely megkönnyíti a mindennapi közlekedést és a sétákat. Azonban vannak helyzetek, amikor a babakocsi nem csak egy egyszerű szállítóeszköz, hanem súlyos problémák, sőt tragédiák forrása is lehet. Ez a cikk három különböző esetet mutat be, ahol a babakocsi központi szerepet játszott: egy bántalmazott kislány történetét, egy elhanyagolt csecsemő esetét, akit egy babakocsiban találtak, és egy közlekedési balesetet, amelyben egy babakocsiban tolt gyermek és édesanyja sérült meg.

Babakocsi, mint problémák forrása

Súlyosan bántalmazott kisbaba Jászkiséren: a család tragédiája

Jászkiséren egy négygyermekes családban élő, mindössze 10 hónapos kislány súlyos alultápláltság, csonttörések és égési nyomok miatt került kórházba. A kislányt a jászberényi kórházban vizsgálták meg, ahol az orvosok döbbenetes felfedezéseket tettek. Ocsovai Ágnes, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség szóvivője szerint a gyermeken többféle sérülés nyomai voltak láthatók, beleértve a lábán lévő csonttöréseket, égési sérüléseket és különböző bőrfelületeken jelentkező fertőzéses tüneteket. Ezenkívül megállapították, hogy a gyermek súlyosan alultáplált volt, mindössze 5 és fél kilót nyomott, ami két-három kilóval kevesebb az átlagnál.

A szülők felelőssége és a hatósági intézkedések

A szülők - egy 38 éves nő és 43 éves élettársa - ellen kiskorú veszélyeztetése miatt indult eljárás, és őrizetbe vették, majd letartóztatták őket. A gyanú szerint a szülők huzamosabb ideig nem látták el gondozási kötelezettségüket, nem fordultak orvoshoz a gyermek egészségügyi problémáival, és nem megfelelően gondozták, nevelték, táplálták a kislányt, ezzel súlyosan megsértve szülői kötelességüket és veszélyeztetve a kiskorú egészségét és testi épségét.

A gyermekbántalmazás következményei

A környezet és a hatóságok reakciója

A környékbelieket mélyen megrázta az eset. „Egyszerűen nem is értem, felfoghatatlan ez, hogy ilyen a mai világban megtörténik” - mondta az egyik szomszéd. Egy másik hozzátette: „Ezek már ki tudja mióta kínozták ezt a kis ártatlan kislányt”. A kislány születése után négy hónapig kórházban maradt, csak ezután vihették haza. Egy szomszéd arról beszélt, hogy a családsegítők már korábban is kapcsolatban álltak a családdal, sőt, ők szereztek babakocsit is nekik. A kormányhivatal közölte, hogy gondoskodtak a gyerekek elhelyezéséről, de a 10 hónapos kislány és három testvére sorsa egyelőre ismeretlen.

Mik a gyermekbántalmazás és elhanyagolás?

Elhanyagolt csecsemő egy babakocsiban Monoron

Egy másik esetben egy 16 hónapos kislányt találtak egy babakocsiban, elhanyagolt, mosdatlan állapotban, pelenka és tiszta ruha nélkül, ijesztő állapotú cumival. A rendőrök az anya otthonához mentek, ahol még keservesebb körülményeket tapasztaltak: nem volt se víz, se villany, és még az alapvető felszerelések is hiányoztak a kicsi ellátásához. A monori rendőrök azonnal gondjukba vették a gyermeket, ruhákat, ennivalót, takarót és babahordozót gyűjtöttek neki, majd orvossal is megvizsgáltatták.

Elhanyagolt gyermekek életkörülményei

Baleset Zuglóban: babakocsiban tolta gyermekét az anya

Zuglóban egy autós elgázolt egy nőt, aki éppen babakocsiban tolta a gyerekét. A baleset után a mentők kórházba vitték az anyát és a gyereket is. A helyiek szerint az autós figyelmetlen volt. Egy szomszéd elmondása szerint egy fiatal férfi jött autóval a Gyarmat utcából, és elütötte a babakocsit toló asszonyt és a gyermekét. A környékbeliek nagyon aggódnak a nőért és a gyerekért is, és az interneten is megosztották a baleset hírét, érdeklődve a sérültek állapota felől. Reménykednek, hogy nem komoly a baj, és a picurnak semmi baja nem lett.

Közlekedési balesetek babakocsival

Miért nem szeretik a babák a babakocsit?

Vannak olyan babák, akik kezdettől berzenkednek a babakocsitól, mások egy bizonyos korban kezdenek el tiltakozni ellene. Mi lehet ennek az oka, és mit lehet tenni ellene?

  1. Újszülöttek: Ha egy újszülött sír a babakocsiban, annak legtöbbször az az oka, hogy bizonytalanul érzi magát a kocsiban, nem érzi magát biztonságban a zötykölődő kocsiban fekve. Segíthet, ha az első időkben olyan kocsit használtok, amiben mózeskosárban vagy hordozóban fekhet, így szűkebb a tér és biztonságosabban érzi magát benne. Sok baba számára azonban az első időkben csak a hordozókendő a megoldás.
  2. Fél éves kor előtt: Ha a korábban babakocsiban rendszeresen alvó, nézelődő baba sírni kezd a kocsiban, annak gyakran az az oka, hogy unatkozik.
  3. Fél éves kor után: Ebben a korban a „babakocsi-utálat” fő oka általában az szokott lenni, hogy a kocsiban ülni kell, ő pedig mozogni szeretne. Gyakran a babakocsiba ültetés ellen még nem szól a baba, hanem csak bizonyos mennyiségű séta után zendít rá. 9-10 hónaposan azonban már az is előfordulhat, hogy abban a pillanatban hisztiben tör ki, ahogy a kocsi felé közelítesz, kifeszíti magát, láthatóan nem akar beleülni.
  4. 1 éves kor után: Amikor már megtanulnak járni a babák, szívesebben sétálnak saját lábon, és előfordulhat, hogy jó darabig egyáltalán nem lehet őket babakocsiba tenni séta idején, inkább ők szeretnék tolni a kocsit.
Babák a babakocsiban: tippek és trükkök

Babakocsihoz szoktatás

Ha első alkalommal nem kedveli a kicsi a babakocsit, akkor úgy lehet hozzászoktatni, hogy először a lakásban pár percre bele lehet tenni, és ha már elfogadja, akkor először csak 5-5 percet sétálni vele, és ha sírni kezd, felvenni megnyugtatni, és a kocsiba visszatenni.

tags: #beszorult #egy #no #egy #babakocsiba