Az NST, azaz non-stressz teszt egy alapvető és fájdalommentes vizsgálat, amellyel a kismamák rendszerint a terhesség utolsó, harmadik trimeszterében találkoznak. Célja a magzat méhen belüli állapotának felmérése, a szívműködés és a méhtevékenység monitorozásával.

Mi az NST?
Az NST a non-stress test kifejezés rövidítése, ami arra utal, hogy a vizsgálat közben az anya és a magzat nyugalomban van. Tulajdonképpen egy nyugalmi CTG (kardiotokográfia) vizsgálat, mely során a magzat mozgását, méhen belüli állapotát, a méh reakcióit, a magzat szívműködését és a méhösszehúzódások erősségét figyelik. A vizsgálat 15-20 percet vesz igénybe, és ülő vagy fekvő pozícióban is elvégezhető. A kismama pocakjára két tappancsot helyeznek és rögzítenek, egyet a méhcsúcshoz közeli ponton, a másikat a magzat szívének közelében.
A non-stressz teszt elsődleges célja a magzat szívfrekvenciájának mérése saját mozgásaira adott válaszként. Egy egészséges csecsemő esetében a szívritmus fokozottá válik a mozgás során, azonban később, nyugalmi állapotban lecsökken a pulzusszám. A magzati aktivitás és ideális pulzusszám eléréséhez szükséges a megfelelő oxigénszint. Amennyiben az oxigénszint alacsony, a magzat nem reagál normálisan az aktivitásra.
Nem stressz teszt
Az NST eredményeinek értelmezése
A vizsgálat során háromféle eredmény születhet:
- Reaktív: A görbe jó, a magzat aktív, a szívverés gyorsul a mozgások hatására. Ez arról árulkodik, hogy megfelelő a magzat véráramlása és oxigénellátottsága.
- Nem reaktív: A baba szívfrekvenciája nem emelkedik a mozgások után, a görbe kóros eredményt mutat. Ez további vizsgálatra ad okot (ultrahang, majd az NST ismétlése). Az esetek döntő többségében általában elegendő lehet az NST vizsgálat ismétlése egy olyan időszakban, amikor a kisbaba aktív.
- Gyanús: Nincs egyértelmű jele kóros eltérésnek, sokszor abban az esetben születik, amikor a baba a vizsgálat ideje alatt alszik. Lehet, hogy a magzat alszik, inaktív.
Fontos tudni, hogy ha a húsz perces vizsgálat alatt a baba szívhangja nem változott kielégítő mértékben, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy bármi gond lenne! Könnyen előfordulhat például az is, hogy a baba aludt a vizsgálat alatt. Ezért ha az NST eredménye nem kielégítő, az első lépés általában a hosszabbítás, még 20 percig rögzítik a baba szívhangját, abban bízva, hogy felébred és mozgolódik. Ha még ekkor sem megnyugtató az eredmény, még ez sem jelenti feltétlenül azt, hogy bármi baj lenne! Az NST ugyanis egy picit olyasmi, mint a dinnye-kopogtatás… utalhat arra, hogy valami nincs rendben, de az is lehet, hogy minden a legeslegnagyobb rendben van, ugyanúgy, ahogy egy dinnye is lehet nagyon finom attól még, hogy elbukott a kopogtatós teszten!
Ha az NST non-reaktív vagy nem kielégítő a baba szívhangjának a változása, akkor általában további vizsgálatokkal (ultrahang, flowmetria stb.) igyekeznek meggyőződni a baba hogylétéről.
Az NST gyakorisága és indokoltsága
A terhesgondozási protokoll szerint Magyarországon a 36. terhességi héttől kezdődően hetente szükséges az úgynevezett non-stressz teszt elvégzése. Ezt követően a 40. hétig rutinszerűen alkalmazzák. Vannak azonban olyan esetek, amikor ennél gyakrabban, akár napi rendszerességgel is indokolt a teszt elvégzése:
- Túlhordás: Amennyiben a terhesség túllépte a 40. hetet, a NST vizsgálatokat gyakrabban, akár kétnaponta is elvégezhetik.
- Veszélyeztetett terhesség: A veszélyeztetett vagy magas kockázatú terhesség minden esetben nagyobb odafigyelést, ezáltal gyakoribb NST-t igényelhet. Ide tartoznak például a krónikus anyai betegségek (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség).
- A kisbaba nem fejlődik megfelelően: Előfordulhat, hogy a kisbaba bár aktív, fejlődése nem megfelelő, túl kicsi a korához mérten.
- Vércsoport-problémák: A terhesség során vércsoport-problémák is kialakulhatnak, így amennyiben a kismama Rh-negatív, de a magzat Rh-pozitív, a szervezet antitesteket termelhet, ami szintén súlyos szövődményekkel járhat.
Az NST az esetek döntő többségében minden kismamánál ugyanúgy zajlik, függetlenül attól, hogy az első NST-re vagy a sokadikra kerül sor. Az NST alapvetően nem igényel felkészülést a kismama részéről. Már a non-stressz teszt elnevezés alapján is kikövetkeztethető, hogy az NST semmilyen kockázattal nem jár.

NST és CTG közötti különbség
Míg az NST a nem stresszes állapotot vizsgálja, az ST (stress test) pont ennek az ellenkezőjét: hogyan reagál a baba pulzusa oxitocinnal kiváltott méhösszehúzódásokra, vagyis stresszre, és a pulzus változásaiból próbálnak arra következni, hogy a méhlepény mennyire képes még ellátni a feladatát. Az ST vizsgálatot ritkábban végzik - általában akkor, ha az NST eredménye nem megnyugtató vagy nem egyértelmű.
Az NST és a CTG ugyanazon készüléken történik, de a CTG kifejezetten a méhösszehúzódások és a szívhang együttese alapján értékel. A vajúdás alatti folyamatos CTG a hetvenes években terjedt el Amerikában. Az ötlet szuper és nemes, hiszen ezzel a géppel automatikusan és folyamatosan lehet követni a baba szívhangját a vajúdás alatt. Azonban az Egészségügyi Világszervezet alacsony kockázatú várandósoknál, alacsony kockázatú szüléseknél nem javasolja a folyamatos CTG-t, hanem a szakaszos szívhang ellenőrzést ajánlja, mivel a magzati stressz túldiagnosztizálása mellett egyéb hátrányai is vannak, mint például az ágyhozkötöttség és a medikalizált szülés.