Albert Györgyi, a legendás újságíró és műsorvezető, aki idén lenne 58 éves, tragikus életkörülményein felülemelkedve vált a magyar sajtó egyik csillagává. Munkássága példaértékű volt, ugyanakkor magánélete számára maga volt a pokol. Tizenéves korától kezdve bántalmazó párkapcsolatok és többször is meghiúsult családalapítási próbálkozások kísérték útján, melyekről a "Miért pont ők? - A férfiak fogságában" című könyvében is őszintén írt.
Albert Györgyi tősgyökeres budapesti lakos volt. Gyermekkorában eminens tanulóként az Eötvös Loránd Tudományegyetem angol-történelem szakán végzett, közben egy évig Nigériában, a lagosi egyetemen tanult. Ezt követően megszerezte a MÚOSZ újságírói diplomáját, majd azonnal munkához látott a szakmájában. Többek között a Magyar Rádiónál foglalkoztatták, aztán az "Ötödik sebesség" és a "Reggeli csúcs" műsorok következtek. Rövidesen országos hírre tett szert, hiszen a legnézettebb televíziós műsorokban szerepelt, illetve riporterként is a kamerák elé lépett fesztiválokon, divat- és kulturális eseményeken. A Nemzeti Színház sajtószóvivője is volt, és többször közvetítette az Oscar-gálát. Saját műsort is kapott az ATV-ben, ahol "A nő helye" című műsorában olyan vendégekkel beszélgetett, mint Törőcsik Mari, Schubert Éva vagy Udvaros Dorottya.

Albert Györgyi magánéleti kálváriája
Albert Györgyi magánéletében nem volt szerencséje. Háromszor ment férjhez, de a boldogtalanság árnyéka minden párkapcsolatára rávetült. Életének utolsó éveiben pánikbetegséggel, depresszióval, anorexiával és alkoholfüggőséggel is küzdött, és elkeseredettségében többször is öngyilkosságot kísérelt meg.
Az első házasság
Albert Györgyi 17 évesen, Nigériában ismerte meg első férjét, aki egy magyar külkereskedő volt, 20 évvel idősebb nála, kétszer elvált és volt már egy lánya. Györgyit elvakította a szerelem, és egyetlen célja az volt, hogy elkerüljön otthonról. Házasságuk azonban csúnya véget ért: kiderült, hogy a férfi betegesen féltékeny, és a semmiért is képes volt őt kékre-zöldre verni, ahogy az újságíró könyvében is írta.
Máté Gábor és a hét abortusz
Második férje Máté Gábor színművész és rendező lett, aki akkor Jakupcsek Gabriella férje volt, és két fiú édesapja. Máté Gábor nem szeretett volna több gyereket Györgyitől, ami házasságuk alapfeltétele volt. Albert Györgyi visszaemlékezése szerint már a kezdet kezdetén megbeszélték, hogy nem lesz közös gyerekük: ez volt az "ára" annak, hogy a férfi otthagyta a feleségét és a két gyerekét. Házasságuk öt éve alatt Albert Györgyi hétszer is teherbe esett, viszont minden alkalommal arra kötelezte őt férje, hogy vetesse el a gyermeküket. Albert Györgyi nem titkolta, hogy az abortuszokat gyilkosságnak élte meg.
„Az első együttlétünkkor megfogantam. Életemben először. Az abortuszomat gyilkosságnak fogtam fel. Potyogtak a könnyeim, mert éreztem, hogy kétszeresen öltem.”
A második abortusz után, tizenegy éve jelentkezett nála a depresszió. Megpróbált kompromisszumot kötni férjével, felajánlotta, hogy béreljenek külön lakást a gyereknek, vagy költözzenek össze akkor, amikor a gyermek már nem sír, de Máté Gábor ebbe sem ment bele. Egyedül akkor még nem merte bevállalni az anyaságot, mert alkalmatlannak tartotta magát. Az utolsó terhességénél úgy döntött, hogy megtartja a babát, de elvetélt.

Máté Gábor nézőpontja
Máté Gábor Kadarkai Endre "Szavakon túl" című műsorában elmondta, hogy a könyvet csak félig-meddig olvasta el, és egyes részletei, melyek hirdetőoszlopokon jöttek vele szembe vastag betűvel szedve, tényszerűen nem voltak igazak.
Interjú Máté Gábor színművésszel
A depresszió és az abortuszok hatása Albert Györgyi életére
Albert Györgyi nem titkolta, hogy tizenegy éve szenved depresszióban, amit az első időszakban, a hozzá hasonló betegekkel megegyezően, ő is megpróbált eltitkolni, sőt, igyekezett tudomást sem venni róla. Az első tünetek a szokásos fáradtság, levertség és a végletek közt hullámzó hangulat voltak. Az igazi gond akkor jelentkezett, amikor nem tudott megjelenni a televíziós felvételeken, egyszerűen képtelen volt teljesíteni a korábban természetes feladatokat. A depresszió kialakulásában és súlyosbodásában jelentős szerepe volt Máté Gáborral való házasságának és a hétszeres abortusznak.
„Kevés hazai közéleti szereplő abortusztörténetét ismerjük, de az egyik legjobban ismert példa, Albert Györgyi esete fontos tanulsággal szolgál. A kivételes tehetségű újságíró, műsorvezető férjével való kapcsolatában az abortusz mindenről szólt, csak önmegvalósításról, nőiségének kibontakozásáról nem.”
Egy abortusz is időt igényel a feldolgozásra, nemhogy hét egymás után. Ráadásul az esete az anyaság iránti nagyon mély vágyódásról tanúskodik, újra és újra élet fakadt benne, amit aztán újra és újra kénytelen volt elpusztítani. Ez a traumák sora újabb és újabb lelki sérüléseket eredményezett. Dr. Mezei M. szerint: "Előre a tragédia nem látható, de hogy ennyi lelki megrázkódtatás után a szív megszakad, az érthető. Fizikai bántalmazások, ki nem teljesedett párkapcsolatok, egy házasságon belül hét abortusz."
Alkohol és öngyógyítás
Az alkohol - depresszió és szorongás esetén - gyakran jelenik meg, mint fájdalomcsillapító. Ám az alkoholfogyasztás, mint öngyógyításra tett kísérlet, jellemzően csak még súlyosabbá teszi a helyzetet, arról nem is beszélve, ha antidepresszáns gyógyszerekkel együtt fogyasztják. Albert Györgyi a könyvében az alkoholfüggőségét sem rejtette véka alá, az őszintesége csontig hatoló: „Azért iszom, mert túl gyáva vagyok, hogy felvágjam az ereimet.”

Albert Györgyi utolsó évei és halála
Albert Györgyi egyre mélyülő depressziója miatt még inkább elveszítette az irányítást önmaga fölött. Élete utolsó szakaszában már csak a bulvársajtó figyelme és reflektorfénye maradt, és sajnos ment a bulvárshow-kba, ahol "beszélgetni" hívták. Utolsó hónapjaiban, amikor már végképp nem volt ura önmagának, méltatlan helyzetekbe került, amelyeket a nézők élő adásban néztek végig.
2008. október 3-án szintén egy műsorba igyekezett, szokás szerint taxival, mert ő maga sohasem vezetett. Az autóban lett rosszul. A mentők háromnegyed órán át küzdöttek az életéért, sikertelenül. Az orvos szakértői vizsgálat szerint légzési és keringési elégtelenség okozta a halálát. A szíve - nemes egyszerűséggel - megállt. Albert Györgyi tragikus hirtelenséggel távozott az élők sorából, épp akkor, amikor minden jóra fordulhatott volna.
Albert Györgyi barátai nagyon nehezen búcsúztak el tőle, és mindig szeretettel emlékeznek rá. Sok próbáltak segíteni neki, de senkitől nem fogadta el. Tragédiája intő jel kell, hogy legyen, mert bár minden ember saját, szuverén joga elbarmolni a saját életét, Albert Györgyi súlyosan és többszörösen beteg volt. Sorsáért élete utolsó éveiben már nem lehetett őt felelősségre vonni.
