Amikor egy csecsemő sírva, rosszkedvűen ébred, az aggodalommal tölti el a szülőket. Mennyivel jobb, ha jókedvűen, mosolyogva ébred és gügyörészve játszik az ágyában, mintha sír, nyűgös és nehezen lehet megnyugtatni! De vajon mi áll a nyűgös ébredés hátterében? És mi okozhatja azt, ha egy baba mindig sírva ébred, különösen 6 hónapos kor körül?
Az alvási ciklusok és az ébredések
Az alvás egy kiszolgáltatott helyzet, melyben mégis sok időt töltünk, ez azt jelenti, hogy életfontosságú szerepet tölt be az egészségünk és a túlélésünk szempontjából. A természet viszont bölcsen próbálja minimalizálni az alvás állapotában ránk leselkedő veszélyeket.
Amikor altatjuk a babát, először (10-20 perc) felszínesen alszik. Ezután a mélyalvás szakaszába kerül, aminek az időtartama az életkor előrehaladtával egyre nő. A mélyalvási szakaszt követően felszínes alvási szakasz következik, amelynek a hossza nagyjából 10-15 perc. Ezalatt, ha a baba már kialudta magát, fokozatosan felébred. Az elalvás után fokozatosan mélyül az alvás, a felületes, a közép mély, majd a mély alvásszakasz következik. Majd a mély szakasz újra felületesebb szakaszra vált, és kezdődik a REM vagy álmodós szakasz. Amikor ez is véget ér, akkor pedig sokszor egy apró megébredés következik, amit mikroébredésnek hívunk, majd az alvás folytatódik a következő ciklussal: felületes-közép mély-mély-közép mély-felületes-REM-mikroébredés. Egy ilyen ciklus a babáknál és a kisgyermekeknél körülbelül 45-60 perc.
A mikroébredések során egy olyan ébredés közeli állapotba kerülünk, ahol lehetőségünk van jobban rálátni a szervezetünkből és a környezetünkből érkező információkra. Ezek az éjszakai megébredések az életünk védelme miatt hasznosak. Ha fáj valami, ha rosszul érezzük magunkat, ha fura körülményeket vagy veszélyeztető jeleket észlelünk, akkor bizony teljesen felébredünk, így kapva lehetőséget arra, hogy túléljünk. Ilyenkor igyekszünk megoldani azt a problémát, amit tapasztaltunk: kiderítjük, mi fáj és miért, mi ez a fura zaj, miért fázunk, hova tűnt a párunk mellőlünk. Ha sikerül megoldani a problémát, akkor tudjuk folytatni az alvást. Ha ez a baj minden éjjel, 5-10 alkalommal jelentkezik, akkor az alvásunk túlságosan szakadozottá válik. Magyarul többet leszünk fenn, mint kellene. A mély alvás aránya kisebb a babák és kisgyermekek alvásában, mint a nagyobb gyermekek és a felnőttek esetében.

Gyakori okok a 6 hónapos csecsemő éjszakai sírása mögött
Sok kisbaba újszülött korában, illetve kb. 3-4 hónapos koráig nagyon jól alszik, sokan közülük este 9 körül szopiznak egyet és azután már csak hajnalban 5 körül ébrednek. A szülők nagyon örülnek, hogy ennyire szerencsések. Mivel azt gondolják, hogy az a természetes, hogy a baba az idő múlásával egyre többet alszik éjszaka és egyre hosszabb ideig kibírja nappal és éjszaka is szopi nélkül, nagyon meglepődnek, amikor a kisbabájuk egyik napról a másikra „elromlik” és hirtelen többször ébred éjjel, mint újszülött korában. A köztudatban ugyanis még mindig az él, hogy a baba ahogy nő, úgy alszik egyre hosszabban éjszaka. Sajnos ez egy olyan tévhit, ami sok esetben aláásta már az édesanyák önbizalmát és korán megkezdett hozzátápláláshoz, tápszer kiegészítéshez és ezekből következően a tej csökkenéséhez vezetett.
Nézzük, mik lehetnek az okai az éjszakai ébredéseknek:
1. Éhség
Az újszülöttek gyakran ébrednek sírva. Ennek az az oka, hogy ők többnyire az éhségre ébrednek fel és ébredés után azonnal „jelzik”, hogy üres a pocak. Ilyenkor - mindegy, hogy az óra szerint mennyi idő telt el - érdemes megetetni őket. Ha korábban ébred a megszokottnál, akkor is, hiszen kisebb korban gyakoriak a növekedési ugrások. A babák gyakori megéhezése élettani ok, teljesen természetes, hogy éjjel és nappal is gyakran kérnek enni. Egy 3 hónapos baba nyugodtan megéhezhet 2-3 óránként éjjel. De ugyanezt egy 10 hónapos is megteheti. Nincs egy konkrét szám, sem életkori érték, hogy meddig normális és meddig nem.
A napközbeni szopások ideje a baba terelhető figyelme (a világ olyan érdekes) miatt lerövidül, emiatt éjszaka pótolja be azt, ami napközben kimaradt. Ha gyakrabban lakik jól napközben, akkor éjszaka jó eséllyel hosszabban és nyugodtabban alszik. Ez nem mindig sikerül, mert az 5-6 hónapos gyerekek gyakran nem akarnak hosszasabb időt evéssel tölteni.

2. Környezeti ingerek
3-4 hónapos kor táján a baba érzékszervei és az azokhoz kapcsolódó idegpályák már sokkal aktívabbak, ilyenkor egyik napról a másikra elkezd észlelni a baba olyan zajokat is, amiket korábban nem vett észre (porszívó, kutyaugatás, autó az utcán stb.) és ez ébreszti fel. Fontos tudni, hogy a zavaró ingerek esetén nem a mélyalvási szakaszt szakítja meg az inger, hanem amikor a baba a felszínes alvási szakaszba ér és jobban észleli a körülötte levő világot, ilyenkor riad fel a baba a furcsa zajokra, vagy a kellemetlen érzetekre a pelus táján. Teljesen eltüntetni ezeket az ingereket nem lehet és nem is kell (úgy sincs teljesen ingermentes környezet), a baba idővel átesik ezeken a korszakokon, hozzászokik a zajokhoz, fényekhez stb. A teljes ingermentességre törekvéssel pont az ellenkezőjét érhetjük el: a kicsi jobban észreveszi a kevésbé erősebb hangokat, fényeket is, míg a természetes ingerektől gazdagabb környezetben altatás segít neki hozzászokni.
A picike a pocakunkban sosincs csendben, hisz hallja a szívverésünket, a belsőszerveink mozgolódását. Vannak babák, akik ezért nem viselik jól a teljes csendet. Ha a baba túl sok ingert kap, akkor az idegrendszere terhelődik, ami miatt ingerlékenyebbé válik és éjszaka nyugtalanul alszik.
3. Kényelmetlen ruházat vagy alvóhely
Van olyan baba, akit zavar, ha nem tud szabadon mozogni a ruhájában vagy pl. a hálózsákban, pólyában, főként az aktív mozgásfejlődés időszakában szokott előfordulni ez. Náluk még az is előfordulhat, hogy állandóan az ágy egyik sarkába beakadva ébrednek fel, egyszerűen azért, mert az ágy túl kicsi a számukra, forgolódáskor, álmukban a mászást gyakorolva beleütköznek. És az ellenkezője sem ritka jelenség: sok babát, főként az első néhány hónapban megrémiszt a túl nagy tér maga körül és megijed a saját mozgásától is, mert még nem tudja koordinálni azt. Az ilyen babákra jellemző, hogy kevésbé aktívak és mozgékonyak, gyakran észlelhető náluk a Moro-reflex, nem szeretik, ha mozgatják, pakolásszák őket.
A gyerekszoba ideális éjszakai hőmérséklete 20-22 fok. Megfelelő a levegő páratartalma? Nincs alvás közben melege? Ha a pici túl van öltöztetve, esetleg műszálas ruhákat hord, akkor könnyen előfordulhat, hogy alvás közben bemelegszik, leizzad, és kellemetlenül érzi magát. A kényelmes alvóhely elengedhetetlen a nyugodt alváshoz. A megfelelő hőmérséklet és páratartalom szintén fontos szerepet játszik a baba kényelmében.
4. Mozgásfejlődés
Amikor intenzíven beindul a mozgásfejlődés, új dolgokat tanul a kicsi, ezeket gyakran a felszínes alvási szakaszban is próbálgatja, pl. felül, kúszik, forog stb. Ez az állapot általában elmúlik, amikor már stabilan használja az adott mozgásformát. A baba mozgása hihetetlen ütemben fejlődni kezd, az idegrendszere felpörgetett állapotban van és sokszor az is elég, hogy egy kicsit felszínesebb alvási periódusba kerüljön és máris nekiáll félálomban is „gyakorolni”. Erre persze felébred és segítséget vár a visszaalváshoz.
5. Cumi elvesztése
Gyakori probléma, hogy a baba kiköpi a cumit álmában, aztán a felszínes alvási szakaszban újra keresi, nem tudja visszatenni. A legtöbb cumis baba 3-4 hónapos kor körül már képes maga megtalálni a cumit és visszatenni a szájába. Téves elképzelés, hogy a baba a cumi miatt ébredt fel. Mindig valami más miatt ébred fel, de a cumival altatja magát vissza.
6. Feszültséglevezetés és biztonságérzet hiánya
Van olyan elmélet is, ami szerint néhány babánál a sírva ébredés egyfajta feszültséglevezetés vagy stresszoldás. Én úgy vélem, inkább azt jelzi a baba, hogy nem érzi biztonságban magát valami miatt és segítséget kér. A baba számára az egyik legfontosabb dolog a biztonságérzet. Az alapvetően a baba biztonságérzete az a pillér, ami azt bizalmi légkört tudja létrehozni számára, melyben nyugodtan el tud lazulni.
7. Fogzás
A baba alvását megzavarhatja a fogzás is, éjszaka nagyon fájdalmas tud lenni, emiatt a baba felébred és vígaszt keres. Az anyatej fájdalomcsillapító hatással is bír, így ekkor is a szoptatás a legjobb megoldás. A piros íny, kivörösödött popsi, hasmenés, nyálzás, túlzó rágcsálás mind jelei a fogzásnak. A kis fogak kibukkanásáig azonban több álmatlan éjszakánk is lehet. A fogzás gyakran fájdalmas folyamat, amely síráshoz vezethet.
A babafogzás jelei, tünetei, kezelése - HelloBaby TOP 10
8. Növekedési ugrások és alvás regresszió
Növekedési ugrások idején is lehet, hogy a baba napokig gyakrabban ébred éjszaka is. A baba első hónapjaiban gyakran azt tapasztalják a családok, hogy a pici alvása jó, pihentető, és problémamentes. Kialakul egy ritmus, amire az édesanya is tud számítani, ez az éjszakai ébredésekre is igaz. 4 hónapos korban érkezik meg az időszak, amikor az alvás eddigi állapota felborul. A kisbaba gyakrabban ébred, akár fél óránként is éjszaka. Alvás beborulásnak is nevezik a jelenséget, amely lehet egy átmeneti időszak, de van, hogy hónapokon át fennáll, hiszen a gyerekek alvásmintázata nagyon eltérő. A regresszió kifejezés visszatérést jelent valamilyen korábbi, a mostaninál kevésbé fejlett állapothoz. Az alvási változásoknak, gyakori ébredéseknek tudományos bizonyítékai mai napig nincsenek. Megfigyelték azonban az állatvilágban, hogy ez a jelenség a szopizáshoz köthető, ekkor ugyanis az utódnál gyakoribb szopizási igény lép fel, mely után önállóbb korszakába lép. Nappal a 2-4 hónapos babák már aktívabbak. A mikroébredések, melyek a felnőttek alvásában is megvannak 4-6 hónapos kor között jelennek meg. Ez egy fejlődési lépés, természetes folyamat tehát. Ilyenkor a baba fel, sír, nem tud könnyen visszaaludni. Mivel a baba fejlődésének természetes velejárói ezek az alvási nehézségek, ezért nem számíthatunk arra, hogy véglegesen kinövi őket. Eltűnhetnek, majd újra visszatérhetnek.
9. Szeparációs szorongás
A szeparációs szorongás beköszöntével éjjel is felkel a baba leellenőrizni, hogy biztosan meg van-e anya.
10. Egyéb tényezők
- Betegség vagy oltás: Oltás, vagy bármilyen betegség is megzavarhatja a baba alvását és napokba, hetekbe telhet, míg minden visszaáll a régi kerékvágásba. Néha az éjszakai sírás mögött egészségügyi problémák állhatnak, mint például fülfertőzés vagy megfázás. Ha a sírás intenzívvé válik és nem csillapítható, mindenképpen konzultáljunk orvossal.
- Táplálékallergia és reflux: Ha a baba éjjel nagyon nyugtalan és nem alszik huzamosabban vissza, érdemes megnézetni gyermekorvossal, ugyanis táplálékallergia és reflux is állhat ezen tünetek hátterében.
- Anyahiány: Ha valaki más vigyázott napközben a babára, akkor az is lehet, hogy éjszaka pótolja be a szülők (anya) iránti vágyát.
- Új élmények: Egy ekkora babának már bármilyen utazás, rokonlátogatás stb. olyan élmény lehet, amit nem könnyű feldolgoznia, emiatt is lehet, hogy nyugtalanabbul alszik.
- Rossz álmok: Bizony már a magzat is álmodik a pocakunkban, így nem meglepő, hogy a kisbaba is ezt teszi. A rossz álmok azonban őket sem kerülik el.
- Kólika: A kólika hosszan tartó, erős sírással járó állapot, amely általában az esti órákban jelentkezik.
Fontos tudni, hogy a SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) vagyis a hirtelen csecsemőhalál legnagyobb gyakorisága a 3-5 hónapos korra esik, emiatt sem lehet véletlen az, hogy a babák ezekben a hónapokban felszínesebben, könnyebben ébreszthetően alszanak.
Mit tehetünk a nyugodt éjszakákért?
Amíg a picik nem tudnak beszélni, nem tudják elmondani, hogy mi a bajuk, csak az anyai ösztönünket, tapasztalatunkat tudjuk segítségül hívni. Ami az éjszakai ébredésekről általánosságban elmondható, az az, hogy ilyenkor a legjobb, ha csak egy kis éjjeli fényt kapcsolunk, nem sokat beszélünk hozzá, épp csak annyit, hogy megnyugtassuk.
1. Megfelelő pelenka
Van, hogy túl sok lesz a kis és nagy produktum a pelenkában és ez zavarja a picit. Próbáljuk a lehető leggyorsabban lecserélni a pelenkát, majd visszafektetni a babát. A nedves vagy szennyezett pelenka szintén okozhat éjszakai sírást. A megfelelő pelenka kiválasztása segíthet csökkenteni az éjszakai kényelmetlenséget.
2. Hasfájás enyhítése
Az alapvetően hasfájós babáknak, a lefekvést megelőző utolsó étkezés előtt adjunk haspuffadás csökkentő szert - pl. Infacol, Espumisan, Gripe water, Édeskömyén baba tea. Fektessünk nagyobb hangsúlyt a büfiztetésre, óvatos hasmasszírozás is szóba jöhet, mint megelőzés. Sokan mondják, hogy a hason altatás, vagy a felmelegített textilpelenka pocakra helyezése is segíthet. A krónikus hasfájós picik esetén azoban csak a tüneti kezelés jöhet szóba.
3. Megnyugtatás
A rossz álmok esetén rövid ringatásra, az ismerős hangra, illatra, szívverésre megnyugszanak a babák. Ringatás: sokszor a ringatás az, ami beválik, és ezt az édesapa is meg tudja tenni. Ha a baba és a család nyugalmáról van szó, mégis a legtöbben azért megpróbálnak valamiképp segíteni.
4. Rendszer és rutin kialakítása
A nyugodt éjszakák a nappalokkal kezdődnek. Vezess be már az első napoktól kezdve rendszert a baba életébe, melynek szerves része az éjszakai altatás rituáléja. Próbáld mindennap ugyanabban az időben altatni, ezt előzze meg a fürdés, krémezés, esetleg babamasszázs, utána a vacsora, büfiztetés. A következetes napirend segít a babának megszokni az alvási szokásokat. Kezdjük el fokozatosan bevezetni a napirendet, és legyünk türelmesek. Legyen napi rutinotok, amelyhez család szintjén alkalmazkodtok.
5. Szoptatás és együttalvás
Az együttalvás segítség lehet azoknak, akik tudnak így aludni. Sok anyuka szinte fel sem ébred a szoptatások alatt, vagy sokkal hamarabb visszaalszik. Sok kisbabának már az is elég, hogy a szüleivel aludhat és nyugodtabban alszik így éjszaka. Szoptassunk nyugodtan éjszaka is többször! Nem kell attól félni, hogy a baba túleszi magát. A szoptatás fájdalomcsillapító, nyugtató hatással bír, segít a babának, ha például fogzási fájdalma van, és segíti a visszaalvást is.
6. Orvosi kivizsgálás
Mindenképp fontos a kivizsgálás, ha egyéb dologokat is észlelünk, olyat, ami betegségre, allergiára, refluxra utalhat. Ha a sírás intenzívvé válik és nem csillapítható, mindenképpen konzultáljunk orvossal.
7. Mit kerüljünk?
- Nem segít az sem, hogy a babát nappal nem hagyjuk aludni. Emiatt nem fog jobban aludni éjjel. Persze egy 3-5-7 hónapos babának nem ideális, ha nappal több mint 4 órát alszik egyhuzamban, de általában nem ez szokott lenni a baj.
- A nagyon elterjedt és káros alvástréningek sem ajánlottak, ma már nagyon sok kutatás bebizonyította, hogy a babát sírni hagyni vétek. Árt a baba személyiségfejlődésének, világról alkotott képének, ha bármikor (tehát nem csak éjjel) nem érkezik válasz a segélykérésre.
- Ha a gyermek túl sok szénhidrátot (cukros, lisztes) ételt eszik, akkor ez túlpörgést okozhat nála, ami miatt nyugtalanul alhat.