Szoptatás 27 hónapos korban: Minden, amit tudni érdemes

A szoptatás egy természetes és gyönyörű folyamat, amely sok édesanya és gyermeke számára egyaránt fontos. Amíg a baba számára táplálék az anyatej, addig mindenképpen szoptassunk! Nem kell sietni, semmi nem történik, ha 7-8 hónaposan még csak 1-1 falatot fogad el a baba és 1 éves korig inkább csak kóstolgat. Egyáltalán nem gond, ha még 3 évesen is szopizik néha a kisgyerek, el fogja hagyni. Maga a szopizásra való ösztön 6 éves korig megvan a gyerekekben.

Tévedés az az állítás, hogy 1 éves kor után az anyatejben már nincs semmi. Az anyatej nagyon értékes 1 éves kor után is, az immunanyagok, amik a kicsit sok betegségtől megvédik és számos későbbi betegség kialakulásának a kockázatát csökkentik. Ha esetleg úgy alakult, hogy tápszerrel kell pótolnod, ameddig egy csepp anyatejed is van, szoptass, az a kicsi is sokat számít.

A szoptatás előnyei 1 éves kor után

A szoptatás változásai a gyermek fejlődése során

Az egész csecsemőkor fejlődési mérföldkövek sorozata. Viszonylag rövid idő alatt nagyon sokat fejlődik a kisbabád. Amikor megszületett a kicsi kincsed, csak feküdni tudott, és mire eléri a másfél éves kort, egy aktívan mozgolódó, sőt járó, csacsogni kezdő kisgyermek áll veled szemben, aki önállóan tud étkezni.

Növekedési ugrások és szoptatási igények

Amikor szoptatod a kisbabádat, tapasztalhatsz időnként olyat, mintha nem lenne neki jó vagy elegendő a cici. Úgy viselkedik, mint hogyha kevés lenne a tej. Bekapja a mellet, elengedi, elégedetlenkedik és reklamálni, majd újra szopizni kezd, mindezt pedig szinte folyamatosan, naponta akár 20 vagy még több alkalommal is. Te pedig aggódva próbálsz rá választ találni, hogy mi is történt a kisbabáddal, aki eddig mosolyogva és elégedetten engedte el a szoptatás befejezésekor a melledet. A megnövekedett szopási igény mellett megjelenhet extra nyűgösség is. Ha ezeket az eseményeket tapasztalod, elképzelhető, hogy a kisbabád elérkezett ahhoz a mérföldkőhöz, amelyet úgy hívunk, hogy növekedési ugrás.

A leggyakoribb időpontok, amikor ezek a fordulópontok elérkeznek, a 7. és 10. életnap között, majd 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos, 6 hónapos és 9 hónapos kor körül jelentkeznek. Azonban soha ne felejtsd el, hogy gyermeked nem nézi a naptárt, így lehet, hogy nálatok egy kicsi csúszással történnek ezek, vagy olyan gyorsan túl lesztek rajta, hogy szinte nem is tűnik fel. Ezekben az időszakokban a kisbabáknak némi extra tápanyagra van szükségük.

Egyrészt azért, mert egy nagyon nagy fizikai fejlődésen mennek át, de az anyatej tökéletesen fedezi ezt a megnövekedett igényt nemcsak mennyiségi, de összetételbeli változással is. Másrészről az agy fejlődésében is nagyon nagy szerepe van ezeknek a napoknak. Az anyatej nagy mennyiségben tartalmaz tejcukrot, ami az agyfejlődés fontos támogatója. A gyakori szoptatásokkal nagyobb mennyiségben veszi magához ezt a cukrot. A jó hír, hogy általában kettő-három nap maximum egy hét alatt ezek az időszakok lezajlanak és a sűrűn cicizős aktív napokat pár nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb nappal és éjszaka követheti.

Amit ne tegyél növekedési ugrás idején

Az esti nyűgösségek, nehézkes altatások, gyakori ébredések és a napközben is folyton cicin lógás hatására úgy érezheted, és kaphatod kívülről is ezt a tanácsot, hogy a legjobb, amit tehetsz, ha jól megtömöd a kisbabádat pótlással. Lehet, hogy pillanatnyilag jó ötletnek tűnik, de ezzel lavinát indíthatsz el, ugyanis a mell nem kapja meg azokat a plusz ingereket, amelyet a gyakori szoptatás alatt kisbabád adna neki, és így felborul az az érzékeny egyensúly, ami a kereslet-kínálat alapján a termelésben kialakul; tehát a tejtermelés mennyisége lemarad a babád igényéhez képest.

Nagyon könnyen belekerülhetsz abba az ördögi spirálba, hogy ha éhes a babád, adsz neki pótlást, ezért jobban és hosszabban alszik, tehát kevesebbszer kerül mellre. Ha kevesebbszer kerül mellre, kevesebb ingert kap a mell, ezáltal kisebb rendelés csomag érkezik, így aztán kevesebbet is fog termelni. Ha kevesebbet termel, egyre több pótlást fogsz adni, minél több a pótlás, annál kevesebbet kér majd szopizni a babád, és végső soron valóban le fog csökkenni a tej mennyisége.

Amit tegyél növekedési ugrás idején

Először is ismerd fel, hogy éppen egy növekedési ugráson estek át, és ne ess pánikba, hogy elfogyott a tejed. Szoptasd meg a kisbabádat minden alkalommal, amikor csak kéri; nem számít, mikor és milyen hosszan szopizott utoljára, csak tedd mellre, mindannyiszor, ha ő jelzi, hogy erre igénye van. Meglepően sok alkalmat tapasztalhatsz, de ha most kiszolgálod ezt a megnövekedett igényt, ezzel biztosítod az elkövetkező időszakra, hogy megfelelő mennyiségű tejet termeljen a szervezeted továbbra is. Bízz a testedben, hogy ahogyan eddig is képes volt megfelelően gondoskodni kisbabádról, ezután is menni fog neki. Bízz a babádban, hogy meg tudja magának termeltetni az elegendő mennyiséget, ahogyan eddig is.

A szoptatási spirál ábrája

A szopási szokások változása az életkorral

Meglepő tud lenni, ahogy a kisbabánk, kisgyermekünk szopási szokásai időnként megváltoznak, átalakulnak.

Újszülöttkor

Amikor az édesanya hasára fektetik, a baba képes önállóan a mellhez kúszni, és szopni. Az első 1-2 órában aktív, éber, érdeklődő. “Én is hallottam róla, hogy képes megtalálni a mellet az újszülött. Úgy gondoltam, én is kérni fogom a bábát, ne adja a mellemre egyből. Aztán olyan gyorsan történtek az események, hogy igaz, hogy a bába a hasamra tette a kisfiamat, de én egyből közelebb húztam magamhoz. Közel 4 órát volt ébren. Nem mosták meg, nem öltöztették fel, mindössze egy picit letörölték. Meztelenül tették rám, és fölülről takarták be felmelegített takarókkal, egészen addig, amíg meg nem született úgy fél óra múlva a méhlepény. Akár több mint egy óráig is tarthat egy-egy szoptatás. Ebben az időszakban sok édesanyának még fájdalmas vagy kellemetlen a szoptatás, ez később elmúlik. Az újszülött többször is szophat, mint 8-12 alkalom 24 órán belül - éppen “leadja a későbbi időkre vonatkozó tejrendelését”. Ha aluszékony, és emiatt a 24 órán belüli szoptatások száma lecsökken, vagy csak rövid ideig tart a szoptatás elején az aktív szakasz, szükséges lehet ébreszteni.

“Amikor szopizni készült, a kisfiam mindkét öklöcskéjét a szájába tömte, a férjemnek kellett segíteni. Ekkor végre a mellbimbó a szájába került, de még eltartott pár percig, hogy megnyugodjon és ne feszítse annyira a karját. Szoptatás elején néhány gyors, rebbenő kis szopómozgást végez a baba, amikor pedig a tejleadó reflex beindul, valószínűleg a kortyolás is hallatszik. Jóllakottan elalszik a mellen, vagy csak nagyon ellazulttá, nyugodttá válik, ekkor meg lehet kínálni a másik mellel, hátha kéri, de az is lehet, hogy nem. Lehetséges, hogy ha elalszik kb. 20 perc szopás után, újabb 20 perc múlva keresve ébred, és újra szopni akar. Ez a kolecisztokinin hormon hatása. Mind a mellen elalvás, mind az újraébredés és ismételt szopás természetes dolog a baba részéről. A szoptatások hajlamosak a nap egyes részeibe tömörülni, főleg délután-kora este gyakori a sok, rövid szopizás. Gyakori az esti nyűgösség is, ilyenkor jól jön az apa, nagymama, barátok segítsége. Éjjel ebben a korban sok baba (még) aktív, mintha szerinte nappal lenne.

“Anyukám velünk volt az első pár héten és bőszen fotózott, utólag visszanézve vicces, hogy minden képen kényelmesre nyúlt melegítőben ülök a kanapén - és szoptatok. Tart a mellrehelyezés tanulása, a baba is ügyesedik a szopás elkezdésében. Megjelennek az első rebbenő mosolyok a szoptatást követő, csukott szemű, ellazult állapotban, később éberen is, a társaságra, személyekre reagálva. Babánként változó, hogy meddig tart egy szoptatás, és hogy milyen gyakran szopik. Több szoptatás is lehet olyan, amikor nem szopik nagy mennyiséget a baba, éppen hogy kortyol párat. Ez a tejtermelésnek és az anya-baba kommunikációnak is jót tesz. Megszűnhet a mell feszülése, felpuhulhat, mintha “nem lenne benne tej”.

Újszülött szoptatása

3-4-5 hónapos kor

Nagyon sokszor kapom azt a kérdést édesanyáktól, hogy mit rontottak el, mert a babájuk, aki eddig szépen aludt éjszaka, most hogy 3-4-5 hónapos lett, gyakrabban ébred, mint újszülött korában. Az első reakciója az édesanyáknak az szokott lenni, hogy biztos nincs elég tej már, emiatt a baba éhes és felébred éjszaka. Sokan pont emiatt a baba 3 hónapos kora körül kezdenek neki a pótlásnak, mert attól félnek, hogy a kevés anyatej a gyakoribb szopizások oka.

A másik reakció, hogy biztos el lett kényeztetve a baba, megszokta, hogy minden kis jelzésre felkapják és cicit kap, és emiatt most aztán a szülők éjjel-nappal ugrálhatnak, amikor a baba éppen úgy akarja. Meg kell, hogy nyugtassak minden olyan aggódó kismamát, aki éppen azt tapasztalja, hogy a 3-4-5 hónapos babája többször ébred éjjel, mint kisebb korában, hogy ez teljesen normális jelenség, mondhatnám, hogy minden úgy történik, ahogy a Nagy Könyvben meg van írva! Az más kérdés, hogy ez fárasztó és lehet, hogy nem kényelmes, de az biztos viszont, hogy nem az a gond, hogy nincs elég tej, vagy hogy a baba el lett kényeztetve.

Nézzük a tényeket:

  • Egy újszülött átlagban 8-10 alkalommal (persze igény szerint, emiatt ez a szám lehet több is) szopizik egy nap alatt. Egy szopi akár 40-60 percig is eltarthat.
  • Egy nagyobb baba, 3-4-5 hónapos, átlagban napi 10-12 alkalommal szopizik egy nap alatt, viszont a szopási idők lerövidülnek.

Tehát ezekből a számokból két dolog látszik:

  • Az egy tévhit, hogy a baba, ahogy nő, egyre kevesebbet fog szopizni, és egyre több idő telik el két szopi között.
  • Illetve az is egy tévhit, hogy a baba, ahogy telnek a hónapok, egyre nagyobb valószínűséggel fogja átaludni az éjszakát.

Mi az oka annak, hogy a szopások száma az életkorral nő, és a szopik hossza pedig rövidül? Ahogy a babának nyílik az értelme, egyre többet fog fel a világból. Emiatt a nappali szopik során nagyon könnyen elterelődik a figyelme, és valóban kevesebbet fog esetleg enni. Emiatt viszont éjszaka bepótolja azt, ami napközben kimaradt. A szopási idők lerövidülésének egyrészt a terelhető figyelem az oka, másrészt az, hogy a baba technikája idővel nagyon jó lesz, illetve ahogy megerősödik, egyre nagyobb hatékonysággal tud szopizni.

Büfiztetés helyesen - Babadoktor

Féléves kor után és hozzátáplálás idején

“A második héttől egyedül voltam otthon, addigra elapadt a rokonság segítő lelkesedése, amit igazán nem is nagyon bántam, mert mindenki csak tanácsokat adott. Hetente egyszer anyu ránk nézett, kivasalt, esetleg elmosogatott, aztán ment is haza, nem akart zavarni. Ez az időszak édes kettesben telt az én drága kisbabámmal, mivel az édesapja dolgozni volt. … A napjaink, éjszakáink mintha valami álomszerű ködben teltek volna. Néha enni sem volt időm, vagy nem jutott eszembe, annyira “rá voltam kattanva” a kisfiamra, ő pedig rám. Volt, hogy órákon keresztül a mellemen volt, ott aludt el, én meg nem mertem meg sem moccanni, mert “végre alszik a gyerek”! Sok édesanyának itt kezdődik a legkedvesebb időszak, szoptatás közbeni mosolyokkal, amikor a baba szája sarkánál kicsordul a tej. A babák ilyenkor kezdhetnek el a kezükkel simogatni, szoptatás közben anya-arcot felfedezni, mellet paskolgatni. Lehet, hogy néhány baba átalussza az éjszakát. Beindulhat a mozgásfejlődés ennek a szakasznak a vége felé, és a babák érdeklődése a külvilág felé növekedni kezd. “A szoptatás nekem mindig is a legkedvesebb tevékenységek közé tartozott (tartozik), szinte az első percektől kezdve. Igen, a szopizás közbeni mosolyt én is megtapasztaltam. Akkor nagyon hasonlóak voltak a szopizások: először nagyon mohón eszik, aztán egyre lassabban, egyre hosszabb szüneteket tartva, végül az a nagyon finom, bizsergető komfortszopizós mozgás, majd mosolyra húzza a száját, elengedi a mellbimbót, és igen, az a bizonyos tejcsepp a szája szélén. Ezt négyszer-ötször is megismétli egy szopizás alatt. A másik aranyos dolog, amikor hirtelen abbahagyja a szopizást, rám néz és elkezd gőgicsélni: gögögögög … ööööööööö … hangokat hallat. A baba testképe elkezd kialakulni, kezdi felfedezni saját testének határait. Ekkor már nem feltétlenül tekinthető éhségjelnek, ha az öklét a szájába veszi, ujját szopogatja. Az intenzív ujjszopás, a nyugtalanság, keresgélés viszont valószínűleg igen. Idegrendszere fejlődésében óriási ugrás tapasztalható: hatékonyabbá válik az ingerfeldolgozó képessége, ami a külvilág és a saját teste felé is fokozott érdeklődést teremt. Gyakran ettől az igény szerint szoptatott babáknál a szopások száma megnő, míg a szopások időtartama drasztikusan lerövidül. A baba figyelme könnyen elterelhető a szoptatásról. Emiatt megnő az éjszakai szoptatás jelentősége: fontossá válik, hogy elérhető-e, közel van-e éjszaka az édesanyja, és az éjszakai szoptatások alkalmával megfelelően ki tudja-e egészíteni a napi tejmennyiségét. Az időre szoptatott babák valószínűleg ebben a korban is hosszasan szopnak még. Erős tejleadó reflexű édesanyáknál előfordulhat, hogy ebben a korban kezdhet tiltakozni a baba az erős sugárban meginduló anyatej ellen.

“Amióta a család együtt alszik a”tábori ágyon”(ezzel a jelzővel illetjük a matracos alvásunkat a nappaliban), az éjszakák sokkal nyugisabbak a 33 hónapos kislányunk számára is, így nekem is sokkal jobb, és a férjem is határozottan többet tud pihenni - ha kell, akkor meg segíteni is. “Mostanában a szopizások nappal sokkal rövidebbek, szinte minden eltereli a figyelmét: ha szól a rádió, odafordul, de akkor is elfordul, ha a férjemmel beszélgetek. Gondolom ezért lehet, hogy újból felébred éjszakánként. Néhány hetes korától kb. 4 hónapos koráig átaludta az éjszakákat. Nem alkalmaztunk semmi módszert, praktikát, csak egyik reggel arra ébredtünk, hogy reggel van és nem kellett felkelnünk éjszaka. Elképzelhető, hogy 5 perc alatt végez a szopival. Egyre növekszik a szoptatások “társas tevékenység” jellege. Elkezdődhet az anyajegy-vakargatás, vagy szopás közben az éppen használaton kívüli mellbimbó fogdosása. Ennek a korszaknak a második felében már lehet a babának egy kis türelme, bízik benned, és tudja, hogy ha egy percet várnia is kell, utána mellreteszed. Az utóbbi kettő vonatkozás igazából a gyereknevelés első lépéseihez vezet: nem kívánt tevékenység kezelése, türelem és bizalom átélése. A mozgásfejlődés nekilódulásával megnyílik az út az “akrobatikus szopi” felé. Hozzátáplálás megkezdődhet ennek a korszaknak a második felében. Fél éves korig átlagosan 11-szer szopnak a babák naponta egy tanulmány szerint.

“7-8 hónaposan a kisfiammal nagyon hullámzóan ment a hozzátáplálás. Minden betegség vagy új fog lenullázta az elfogadott szilárd táplálék mennyiségét, kizárólag anyatejen élt ismét, és ahogy a nyugalom visszatért a napjainkba, elölről kezdtük szinte az egészet. A szeparációs szorongás nagyon látványos volt: nemcsak akkor fakadt sírva, ha én kimentem a szobából, hanem akkor is, ha ő maga mászott tőlem túl messzire. Őszi délutánokon a kora délutáni és a kora esti alvása közti időt sokszor töltöttük úgy, hogy a szoba közepén a földre telepedtem egy könyvvel, és vagy együtt játszottunk, vagy szopizott, vagy magában tevékenykedett, én meg olvastam. A baba már tudja, hogy választhat, és meg is teszi: mikor szopizik, hol, melyik oldalról stb. Az “akrobatikus szopizás” az olimpiai szereplések színvonalára emelkedik. Egy-egy új mozgás elsajátítása előtt nyugtalanabb lehet a baba, több szopást igényel. Váltják egymást a külvilág felé forduló és az anyához közeledő periódusok. Egyre több lehet az alvást megelőző tevékenység: könyvek, mesék, dalok, de valószínűleg a legfontosabb rituálé még mindig a szoptatás, ez segíti legjobban az elalvást. A család által fogyasztott ételek aránya növekszik a baba étrendjében, de az anyatejből még mindig jelentős mennyiségű tápanyaghoz és immunanyaghoz jut. Kezd elkülönülni egymástól az, amit a baba akar, és az, ami a valódi szükséglete. A figyelemelterelés, a helyettesítés és más gyengéd nevelési eszközök valószínűleg egyre nagyobb teret kaphatnak, vagy éppen az, ha magunkhoz öleljük és elvisszük a kicsit onnan, ahol valami nemkívánatos dolog történt, vagy olyan dologgal játszott, amivel nem szabad.

“Most a legaranyosabb! - mondom a férjemnek teljes meggyőződéssel. Kislányunk elmúlt 1 éves, és őszintén szólva születésétől fogva hetente, naponta gondolom ugyanezt. És ami a szopizást illeti? Ez nekem legalább annyira fontos, mint neki! A napközbeni szopinak szertartása van: először is az ölembe ül, velem szembe. Lehúzza a felsőm cipzárját, jelezve, hogy most szopit szeretne. Aztán lassan a tenyerét a mellemre helyezi, kimérten rám néz, és jöhet a szopi! Még minden éjszaka igényli a szoptatást, de ez engem nem zavar, mert egy ágyban alszunk, és mindketten félálomban „lerendezzük”. (Egyetlen dolog zavar szopizás közben: a kezével mindig a másik mellemnél matat a kis kezével!) Mindig mellen alszik el. Reggel együtt ébredünk. Ilyenkor gyakran megfogja valamelyikünk orrát, vagy elkezd „énekelni”, és indulhat a nap, ami mindig tartogat valami új felfedezést! Valószínűleg már elég jól ismered gyermeked személyiségét, és tudod, milyen szerepet tölt be nálatok a szoptatás: vannak olyan gyermekek, akik még tápanyagigényük jelentős részét az anyatejből fedezik ilyenkor, mások inkább csak pár kortynyi szopizással “bejelentkeznek” anyánál, hogy aztán újra a világ felfedezésére induljanak. A szoptatások gyakoriságát a gyermek személyisége mellett az anyától távol töltött idő is meghatározhatja. Az első és második születésnap között a gyerekek tulajdonképpen még cirkáló, mozgékony kisbabáknak tekinthetőek. Bár az első születésnap környékén sok változás bekövetkezik a mozgás és a beszéd fejlődésében, gyermekeink ekkor még nagyon is babásak: homlokuk, arcuk arányai, testükhöz képest rövid karjuk, lábuk, kerek pocakjuk inkább csecsemőhöz, mint kisgyerekhez teszi hasonlóvá őket. Szopási igényeik is egészen csecsemő-szerűek lehetnek. Ehhez hozzájárul az is, hogy mozgékonyságuk és babásságuk elegyeként sokkal sebezhetőbbek, sérülékenyebbek, mint korábban, így többször lehet igényük arra, hogy anya karjában, mellén újra erőt gyűjtsenek. Ennek a második életévnek egy gyakori jelensége az anyához való újraközeledés, gyakori szoptatással. Mindez teljesen normális és ideiglenes állapot. Ebben az időszakban nagyon aktív lehet a szopó gyermek szabadon lévő keze! A sokáig szoptató anyát esetenként érő kritikák általában ebben az életkorban a legerősebbek, ekkor csúcsosodnak. “A 18 hónapos lányom most már nagyon sok mindent megeszik, néha csak pár falatot, néha sokat. Pár hónapos korától nagyon gyorsan szopik, most is nagyon hamar végez, délelőtt szopik egyszer és alvások előtt.

A gyermek fejlődése és szoptatás

2-3 éves kor

A második születésnap után izgalmas időszak következik. A gyermek elkezd nagyon függetlenül, önállóan gondolkodni, nagy a felfedezővágya, de ambíciói általában meghaladják a képességeit. Ez sokszor frusztrációt kelt benne, de a szoptatás és a válaszkész gondozás képes lehet arra, hogy a frusztrált és dacos “rettenetes kétévesből” elbűvölő kétévest varázsoljon. A kicsik felnőtt szemmel nézve türelmetlenek, és sok sérülés érheti őket. Rettentően erős késztetésük van arra, hogy mindent megismerjenek, felfedezzenek, és tiltakoznak az ellen, hogy valami mellett csak úgy sietve elmenjenek. Mindez a gyermekkor felé haladó agy fejlődését mutatja, és teljesen normális viselkedés egy kétéves részéről. Nem kell minden törekvést csírájában elfojtani, érdemes a frusztráció lehetőségét csökkenteni, és olyan, biztonságos környezetet teremteni, amelyen belül önállóan tevékenykedhet. Segíthet, ha időben lépünk, és nem várjuk meg, míg teljesen kiborul a pici, hanem időben felkínálunk valami más, megnyugtató tevékenységet, például a szoptatást. Nem az érettség jele, hogy elválasztódik-e ebben a korban. 3 éves koráig a gyerekek egy része elválasztódik ugyan, de vannak, akik még elalváskor, ébredéskor igénylik a szoptatást, mások megnyugtatásra használják, vannak, akik pedig továbbra is nagyon gyakran szopnak. 2 és 3 éves kor között már feltehetően beszélnek is a szoptatásról a gyerekek, ami nagyon kedves dolog lehet. Ebben a korban a nagyon nagy szopási igény mögött állhat a gyermek unalma vagy túlstimuláltsága, vagy az, hogy egyszerűen a szoptatás is egy olyan dolog, amit “akarni” lehet, szégyenlősebb gyerekeknél a stressz is állhat a kiugró igények mögött - végül pedig, ha ezeket átgondoljuk, és nem érezzük találónak a helyzetünkre, az is lehet, hogy gyermekünk egyszerűen ilyen, és továbbra is gyakori szoptatást igényel. Lehet persze, hogy az édesanyának már jobban esne ritkábban szoptatni - ha szükséges, kis lépésekkel, egyeztetésekkel lehet segíteni az elválasztódást. “A kisebbik lányom bő kétévesen - úgy tűnik - nem ragaszkodik annyira a szopizáshoz, mint a nagyobbik ebben a korban. Gyakorlatilag csak az éjszakai szopizások kellettek neki nemrég, azok is úgy, hogy két-három csámcsogás után cicibe-kapaszkodással visszaaludt. A kapaszkodás viszont nagyon fontos volt számára. “A fiaim általában ébredés után kiadós anyatej-lakomát csaptak ebben az életkorban. Sok kisgyermek 3 éves korára elválasztja magát. Ha mégsem, az egész szoptatási kapcsolat akkor is egyre könnyedebbé válik, jól működhetnek benne szabályok, lehet egyeztetni például arról, hogy hol és mikor lehet kölcsönös elégedettség mellett szopizni. A gyermekek együttműködési készsége rohamosan nő! A szoptatás egyre erősebben a magánszféra részévé válik, intim, meghitt, beszélgetős összebújásokkal. Ez egy nagyon kellemes életkor, egy 3 éves általában nagyon kedves, elbűvölő kis családtag. A korai évek hihetetlen fejlődésének gyümölcse itt kezd igazán látványossá válni! Valahol itt történik meg az átmenet a gyermekkor felé. Sok esetben ilyenkor születik kistestvér, ami a várandósság és az esetleges tandem-szoptatás, vagy éppen az elválasztódás felgyorsulása, vagy szükségessé váló elválasztás miatt sajátos helyzeteket teremthet. “Kistestvér érkezésekor megkönnyíti a nagyobb részéről az elfogadást, ha a szopizásból nem marad ki - persze csak igény esetén -, így a meghitt, harmonikus összebújások ilyen formájából is jut neki. “A kisfiammal nagyon diszkrét volt ez az időszak. Volt olyan közeg (nagyszülők, közeli barátok otthona), ahol házon kívül is szopott, de sokszor megbeszéltük előre, hogy hazaérkezésig “ciciszünet” van, mert olyan helyre megyünk. L...

Az elválasztás folyamata és a szoptatás ritmusának szabályozása

Az elválasztás egy folyamat. A kicsi egyre ritkábban kéri a cicit, míg végül egy napon már nem kéri többet. Közben lehetnek hullámzások is, amikor valamilyen érzelmi szükséglet miatt a kicsi megint többet kéri a cicit (pl. amikor bölcsibe megy, testvére születik vagy éjszaka gyakran ébred és mindenki azt mondja, ez a szoptatás miatt van). Lehet olyan helyzet, hogy már neked nem jó a szoptatás. Elsőként ilyenkor próbáld meg tőle elvenni a melled (a kisujjadat a baba ajka és a mellbimbó közé nyomva megszüntetheted a vákuumot, finoman kiveheted a melledet a baba szájából és határozottan mondhatod „nem szabad”, néhány alkalom után a baba rájön, mikor csinálod ezt, mi a gond). Ha szükséges elválasztanod, akkor fontos tudnod, hogy azt kedvesen, finoman lehet megtenni. Ha az elalváshoz kell a cici, ott is ugyanezt lehet tenni. Összebújni, mesét olvasni vagy fejből mesélni, dédelgetni, de következetesen nem adni a cicit. Vedd úgy, hogy az elválasztás időszaka átmeneti időszak, ami alatt a kicsi több dédelgetést igényel, több összebújást, mert ez táplálja a biztonságérzetét. Minél inkább erőlteted, annál inkább fog ragaszkodni hozzá. Valójában az elválasztásért nem kell semmit tenned, magától is bekövetkezik, amikor mindketten felkészültetek rá.

Mi az oka annak, ha kisbabánk egész nap csak szopizna, szinte egymásba érnek ezek az alkalmak? Szükséges-e szabályozni, hogy ne egyen ennyit és ilyen gyakran, mert ő még nem tudja, mennyi az elég? A szakirodalom cluster feeding-nek nevezi azt a jelenséget, amikor egy baba egyfolytában szopni szeretne. Az etetések egymásba érnek, 15-20 perces alvás után ismét mellre kívánkozik a baba. A régi iskola szerint ez azért van, mert a baba éhes, mert az anyának nem elég zsíros vagy egyenesen vizes (azaz nem elég tápláló) a teje. Erről szó sincs. Különösen az első pár hétben, a növekedési ugrások során, nagymozgások megjelenése előtt és legfőképpen délután, este jellemző a folyamatos igény a szopizásra. Túl sok anyatejet egy szuszra viszonylag ritkán esznek meg a babák, inkább az fordulhat elő, hogy túl sokat és túl gyorsan esznek, aminek az oka lehet, ha nagyon intenzíven szopik a baba, vagy ha az anya melle túltelítődött. Ebben az esetben a szopizást bukás követi, és ez is teljesen normális jelenség a csecsemőnél. A kisbabák már a kezdet kezdetén is tisztában vannak azzal, hogy mennyi anyatejre van szükségük. Kezdetben, amíg pici a gyomruk, a mennyiség is kevés, amit egyszerre szopnak, de azt egy nap sokszor (akár 18 alkalommal) teszik meg. Túletetni egy kisbabát szoptatással nem jellemző. Igény szerinti szoptatás esetében a baba szabályozza a szoptatások hosszát és gyakoriságát, ezért éppen annyi táplálékhoz jut, amennyire szüksége van. Babánként elég nagy szórás lehet ebben, ahogy a súlygyarapodásban is, hiszen több tényező is befolyásolja (szopási technika, genetika). Cumisüvegből (mindegy, hogy anyatej van benne vagy tápszer) azonban szinte bármekkora mennyiséget képes elfogyasztani a baba, ebben az esetben könnyebb túltetetni őket, mint szoptatva. Sem a szoptatások gyakoriságát, sem annak hosszát nem érdemes befolyásolni, irányítani.

Büfiztetés helyesen - Babadoktor

Orvosi segítség, ha szükséges

Egy csecsemőt általában nem kell nógatni, szopik, ha van mit és szopik, ha éhes. Apróbb problémák megléte miatt a szopás néha nagyon lassú, fájdalmas, nehézkes, mennyiségre nem megfelelő stb. Általános szopizási szabály, hogy az első életnapokon túl, amikor az anyánál a tejelválasztás rendes mederbe jutott, a csecsemőt annyi ideig hagyjuk az emlőn, amíg tényleg szopik. A normális fejlettségű, egészséges csecsemő mohón szopik és ezt igen rövid megszakításokkal addig teszi, míg eleget nem szopott. A gyógytornászhoz abban az esetben kell fordulni, ha megtettünk mindent (táplálkozás, folyadékbevitel, szoptatási testhelyzetek, cumisüvegek…) amiket ilyenkor tanácsolnak és mégse elégséges az eredmény. Természetesen ez a gyakorlatsor nem helyettesíti a gyógytornász által végzett arc kezelést, ahol speciális egyénre szabott extern és intern kezeléseket és technikákat alkalmaznak, de hozzásegíthet a jó eredményhez. Mackórendelő jó tanács! Ha izomgyengeség, puhaság miatt ment nehezen a szopizás, akkor a „pakliban lehet”, hogy a szopizási probléma mellett a fejtartással és a vállövvel is gondok lehetnek, ami nagymozgás elmaradását és helytelen tartásokat okozhat. Tanácsos megfigyelni a fej emelését ülésbe húzásnál, az alkar támaszát hasalásnál, a fej tartását ülésnél, a forgást, a fogsor állását, a beszéd elindulását, a levegő vétel helyességét, a nyelés helyességét stb.

tags: #27 #honapos #gyefek #mindig #cicizik