Egy gyermek megszületésével a feje tetejére fordul az újdonsült szülők világa és az egész család életében egy új időszámítás indul el. Onnantól kezdve, hogy hazaindultok a kórházból a nemrég közétek csöppent picivel, megváltozik a mindennapok ritmusa és ő kerül a középpontba. Az első babájukat váró anyukák könnyen megtéveszthetők, és ezt bizony vannak akik ki is használják!
Kezdő szülőként az első gyermek csupa nagybetűvel GYERMEK. Ő a várt, ki tudja, mi óta áhított gyermek, aki végre megérkezik! Aki által szülők leszünk. Aki által megváltozik a kapcsolatunk, ha tetszik, szintet lépünk. Már nem csak egymásért, hanem valaki másért is felelősek vagyunk. És ez a valaki tételesen egy magatehetetlen csecsemő. A mi közös gyermekünk. A szerelmünk gyümölcse. A GYERMEKÜNK!
A várandósság ideje alatt már megtapasztaljuk a csodát. A várakozás fokozódik. Ez kicsit olyan, mint gyerekként, ahogy közeledik a karácsony, és egyre izgatottabbak vagyunk, hogy mi is lesz a meglepetés a fa alatt? Várjuk a csodát! Várjuk, és közben elképzeljük a kis pufók arcocskát, a kis pici kezeket, lábakat. Megtapasztaltam, hogy várandósan veszélyes bababolt közelébe menni, mert egyszerűen minden cuki, és minden mennyiségben képesek vagyunk gyönyörű ruhácskákat felvásárolni! Mert az én kis csodámnak a legjobbat, a legszebbet szeretném! A racionalitás megszűnik, és minden lila ködbe burkolózik, ami között rózsaszínű felhőcskék lebegnek. A várandósság valóban "más" állapot!
Felkészülés a hazautazásra
Igazán felszabadító érzés, mikor végre kiengedik őket a kórházból, és hazavihetik az új családtagot az otthonába. Az első utazásra azonban érdemes idejében felkészülni.
Ruházat kiválasztása
Az első, amire gondolnunk kell, a megfelelő ruházat. Mindenképpen mérvadó, hogy milyen évszakban születik a pici. Az újszülöttek az első napokban sokkal több ruha réteget kívánnak, hiszen a pocakban lévő jó meleg után a kinti hőmérséklethez idő, míg hozzászoknak. Az is fontos, hogy elkerüljük azt, hogy a csöppség megfázzon, viszont ne essünk túlzásokba se, hiszen egy nyári baba túlöltöztetése például nem szerencsés.
Amit mindenképpen magunkkal kell vinni, az egy body és rugi szett és egy időjárásnak megfelelő vastagságú sapka, ezt általában gondosan kiválasztják az anyukák, hogy majd jól mutasson a képeken, és később el is tudják tenni emlékbe a pici első ruháit.
Ha őszi vagy téli babáról van szó, akkor időjárásnak megfelelően rétegesen öltöztessük, adhatunk rá pulóvert, vastagabb nadrágot, egy átmeneti vagy meleg overált. Fontos, hogy akármilyen meleg is van, mindig adjunk a pici fejére sapkát, nehogy megfázzon. A kórházban a csecsemős nővérek segítenek kiválasztani a megfelelő mennyiségű és vastagságú ruhát az aznapi időjárásnak megfelelően. Érdemes több szettet is összeállítani, hiszen például egy májusi babánál lehet, hogy szinten nyári, nagyon meleg lesz, de az is lehet, hogy hideg, szeles az időjárás. Készítsünk be egy takarót is, ha be szeretnénk takarni útközben plusz réteggel.
Jó, ha az anya már a kórházba indulás előtt összekészítette a babaholmit. Ennek tartalma legyen: kising, rékli, két pelenka, tiszta huzatba húzott pólya.
Az alapvető ruhadarabok egy ilyen szettben - függetlenül attól, hogy nyári vagy téli babáról van szó - a pamut body, valamint a rugdalózó. Az, hogy ezek hosszú-vagy rövid ujjúak, valamint béleltek-e vagy jól szellőzőek, természetesen az aktuális időjárás függvényei. Tipikus darab emellett a vékony pamutsapka is, hiszen a baba fejét mindenképpen óvni kell akkor is, ha tombol a hőség vagy épen mínuszok repkednek odakinn. A téli babáknak emellett egy bélelt, belül bolyhos kocsikabátot is ajánlott beszerezni.
Ám egyáltalán nem mindegy, milyenek, mekkorák és miből készültek ezek a ruhadarabok! Fontos egyrészt, hogy minden egyes kis ruha minőségi anyagból készüljön, amely kényelmes viseletet biztosít a pici számára. Hiszen az újszülöttek bőre elképesztően érzékenyek, így fontos, hogy csak természetes alapanyagból készült ruházatot adja rá, mint például a pamut. Így biztos lehetsz abban, hogy mindig megfelelő lesz a közérzete a babának és nem okoz bőrirritációt sem a ráadott ruházat. Emellett lényeges az is, hogy megtaláld az ideális méretet, hiszen az sem jó ha szorítja és az sem, ha túl nagy rá. A standard ruhaméret rendszerint 50-es az ekkora babák számára, de a koraszülöttek esetében előfordulhat az is, hogy a 44-es ruhácskák lesznek a megfelelőek rá. Mindezeken felül a döntésnél figyelembe kell venni azt is, hogy milyen igényei vannak egy ilyen picurnak, sőt, számít az is, hogy mennyit kell utazni míg haza nem értek.
Nem kevés olyan dolog van, amire gondolni kell a szülés megelőző hetekben. Előre össze kell csomagolni a kórházi holmit, gondoskodni kell a baba és a mama igényeiről is egyaránt. Éppen ezért hatalmas segítség az, ha a hazahozós szett miatt nem kell aggódni, hanem egyben meg tudsz vásárolni mindent, amire a csöppségnek szüksége lesz majd. Vagyis számos szempontból előnyös, ha kislányod vagy kisfiad számára egyetlen szettben vásárolod meg azokat a ruhadarabokat, amelyben majd haza indultok vele a kórházból. Sőt, így amikor apuka értetek megy majd, nem kell keresgélnie, egyszerűen csak meg kell fognia a szettet és elindulni vele hozzátok.

Biztonságos hazaút: autósülés
A másik fontos dolog, az a biztonságos hazaút. Ehhez mindenképpen szükség lesz egy autósülésre, amit mindenképpen az autó hátsó ülésére, háttal kössünk be. Érdemes jó előre kipróbálnia az apukának, hogyan kell bekötni egyszerűen, hiszen sokkal nehezebb dolga lesz, ha akkor kell rájönnie, mikor már a baba benne van. Nagy segítség az újdonsült anyukának, ha nem neki kell ezen aggódnia. Ahhoz, hogy az újszülött mindenképpen biztonságosan és kényelmesen utazhasson, szükség lesz egy ülésszűkítőre is. A puha, szivacsos betét tökéletes tartást biztosít a babának utazás közben. Erre mindenképpen szükség lesz, hiszen az újszülöttek még nem tudják megtartania fejüket, az alátámasztás segít, hogy a nagy ülésben ne görbüljön be a hátuk, és megfelelően kapjanak levegőt. Az újszülöttnek még minden tapasztalat új a világon, így segítsük őt, hogy ne ijedjen meg. Legyünk mindig mellette, nyugtassuk kedves szavakkal, és mindig érezze, hogy az anyukája mellette van, üljünk mellé az autóban is.

Otthoni környezet és az első napok
Ha az anya és újszülöttje is egészséges, általában az ötödik-nyolcadik napon hazaengedik őket a kórházból. A hazaszállítást is meg kell tervezni előre, hisz nem ideális ilyenkor a tömegközlekedést használni. Amennyiben a szülőknek nincs autójuk, vegyék igénybe a nagyszülői vagy baráti segítséget, legrosszabb esetben térjenek haza taxival. Ilyenkor ideális, ha az apának van szabadsága, hisz a segítség igencsak elkel otthon.
Akár nagyszülői segítséggel, de meg kell oldani, hogy a hazatérőket rend és nyugalom fogadja. Késő ősszel vagy télen legyen a szoba kellemesen meleg. Ha kályhafűtés van, és a hazatérés előtt esetleg nem volt fűtve, ajánlatos befűteni korábban, hogy a falak is átmelegedjenek. A túl meleg sem jó, az optimális hőmérséklet a baba számára úgy 22-23 fok.
Fontos a vetett ágy a kismama számára, hisz ilyenkor normális a fáradtság, és a tejtermelés zavartalansága érdekében is fontos a pihenés. A mama az elkövetkező 8-10 napig csak a legszükségesebb dolgok miatt keljen csak ki az ágyból. Szoptathat is ágyból fekve, legfeljebb csak a pelenkázáshoz kell felkelnie, amennyiben ezt az apa nem teszi meg helyette.
A leggondosabban előkészített hazatérés is zökkenő mind az anya, mind a gyerek számára, az új környezethez mindkettőjüknek hozzá kell szokni. Az újszülött sírósabb lesz, mint a kórházban, rendszerint rosszabbul is szopik. Az anyának kevesebb a teje a hazatérés napján. Ezeket a jelenségeket azonban nem szabad megijedni, átmenetiek, néhány nap múlva nyoma sem marad a traumának. Ahogy rendes kerékvágásba tér az élet, ismét nyugodtabb lesz a gyerek, az anya tejtermelése pedig normalizálódik.
Az otthoni első napokban át kell gondolni, hogy minden be lett-e szerezve, amire szükségünk lehet a gyerek körül.
Az újszülött gondozása az első hetekben - BABA-MAMA FÓRUM videó
Újszülött gondozása: bőrápolás, köldökcsonk, fiúk intim higiéniája
Az újszülöttek bőre rendkívül érzékeny, az első pár nap után gyorsan veszíthet nedvességtartalmából, szárazzá, hámlóvá válhat. Ápolására az első pillanattól nagy hangsúlyt kell fektetni, ugyanis az újszülött bőre a legnagyobb behatolási kapu a kórokozóknak. A születést követően már érdemes hypoallergén, jó minőségű fürdetőt és testápolót használni, melyekkel akár a későbbi eczemás bőrelváltozások is megelőzhetők.
A gyermekorvosok által gyakran favorizált „gyógyszertári fürdető” valójában alkalmatlan és akár káros is lehet az újszülöttek ápolására. Csak két összetevőt emelnék ki, cetil-sztearil-alkoholt és metil-parahidroxibenzoátot tartalmaz, melyek helyi bőrreakciókat és akár a későbbiekben jelentkező allergiás bőrtüneteket is okozhatnak. Tehát hagyjuk a régi berögződéseket és az újszülött bőrét olyan készítménnyel ápoljuk, ami valóban alkalmas rá.
Sokan a heti kétszeri fürdetést javasolják újszülöttkorban, ugyanakkor a napi rendszeres, néhány perces lemosást javasolt. Ezzel az újszülöttnél fix napi rutin alakítható ki, illetve a család a fürdetés alatt együtt lehet, közös élményt nyújthat, mellette pedig a gyermek is megszabadul a napi pelenkázás, nyáladzás és később az etetések okozta szennyeződésektől. A fürdőzést meleg helyen, biztonságos, újszülött fürdetésre alkalmas kádban kell lebonyolítani és a fürdővizet a baba igényeihez érdemes beállítani. Az első napokban a köldökcsonkra figyelni kell, hogy ne merüljön alá, száraz maradjon. Amennyiben víz érte, itassuk fel és töröljük szárazra. A fürdetés kezdetben nem több 2-3 percnél, a gyermek lemosása, gyengéd tisztítása után puha fürdőlepedővel a nedvességet felitatva (nem szárazra dörgölve) már krémezhető is.
A köldök korszerű ellátása alatt a „tisztán és szárazon tartást” értjük, azaz a rutinszerű köldökkezeléshez semmilyen szer nem szükséges! Az újszülött köldökéhez mindig tiszta kézzel nyúljunk és védjük a széklet és vizelet szennyezésétől is. A pelenkát visszahajtva megelőzhető az irritáció és megfelelő szellőzést is biztosítunk a területnek.
A kisfiúk fitymáját NEM SZABAD hátrahúzni erővel, csak annyira kell visszahúzni, amennyit enged. Orvosi vizsgálat akkor szükséges, ha a vizelet sugara nem egyenes (annyira szűk a rés), a fityma felpuklisodik vizeletürítés kapcsán (ez egyébként gyakran segíti a letapadás oldását), vagy a terület livid, piros, gyulladt.

Újszülött altatása és öltöztetése
Általános érvényű szabály, hogy az újszülöttre mindig egy réteggel több ruha kell, mint amiben a felnőtt komfortosan érzi magát. Fontos a réteges öltöztetés, ugyanakkor figyelni kell, hogy jól szellőző, pamut ruházatot adjunk a gyermekre. Onnan tudható, hogy a gyermeknek melege van-e vagy esetleg fázik, hogy megtapintjuk a nyakát és hátát. Ha nyirkos, izzadt, akkor kevesebb ruházat elegendő, ha hűvös, akkor viszont jobban fel kell öltöztetni.
Az újszülött altatása a napi rutin nagyon fontos része. Nem szükséges egész nap görcsösen tartani az időpontokat, de a fürdetés és altatás idejét érdemes tartani. Az újszülöttet saját kiságyban, megfelelő keménységű matracon (ne süllyedjen be a matrac a baba alatt) kell fektetni. A szülőkkel való együtt alvás orvosi szempontból nem ajánlott, illetve a szakmai irányelvek a háton alvást javasolják, ugyanis a hason altatás növeli a bölcsőhalál előfordulását. A hason alvás viszont kedvezőbb a hasfájós csecsemőknek, nyugodtabb alvást eredményez és a mozgásfejlődés szempontjából is pozitívabb hatásokkal bír.
Táplálás és vitaminpótlás
A táplálás kérdése túlmutat a jelen összefoglalónkon, így részleteibe nem kívánunk belemenni. Az anyatejes táplálás fontosságát azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni. Az újszülött és édesanyja számára is az igény szerint szoptatás (iszsz) a legelőnyösebb, nem érdemes görcsösen ragaszkodni a 2-3 óránkénti etetéshez. Az érett gyermek jelzi az igényeit, mikor éhes, nem szükséges éjszaka sem ébresztgetni még az első hetekben sem. Kivétel, ha koraszülött a csecsemő, valamilyen betegségben szenved vagy besárgult és aluszékony.
Az első hétre a gyermek napi folyadékigénye kb. 150 ml/kg-ra tehető, amit az étkezések alkalmával 24 óra alatt visz be: így pl. egy 3,8 kg-os, egy hetes újszülött napi igénye 570 ml, amit ha 8x eszik, kb. 70 ml-nek felel meg egy alkalomra. Ezt persze rugalmasan kell kezelni, lesz olyan amikor a baba 100 ml-t szopik, majd következő alkalommal csak 50 ml-t kér. Az anyatejes táplálást érdemes forszírozni, még ha kezdetben nehézségek is adódnak, erre kiválóan alkalmas szoptatási tanácsadó felkeresése vagy a védőnővel való konzultáció, esetleg a nyelv lenövésére gondolni, ha a baba ügyetlen, mert ez is gyorsan orvosolható.
Ha minden igyekezetünk ellenére sem sikerül szoptatni a gyermekünket, ne keseredjünk el. Ismerek olyan kismamát is, aki a szíve mélyén idegenkedik a szoptatástól és szívesebben táplálja a gyerekét üvegből, lefejt tejjel, esetleg tápszerrel. Ha mi is ezek közé az anyák közé tartozunk, vállaljuk fel nyugodtan, hogy nem akarunk szoptatni. A cumisüveg nem okoz lelki traumát a gyereknek, a felesleges bűntudat viszont zavarokat okozhat a kettőjük kapcsolatában. A jó anya nem egyenlő a szoptató anyával.
Vitaminok újszülöttkorban
- D-vitamin: A megfelelő csontfejlődés biztosításának elengedhetetlen vitaminja, ugyanakkor számos egyéb jótékony hatása is előtérbe került, pl. kiváló immunerősítő. Napi adagolása szükséges az újszülöttek esetében, mely a hazai forgalomban lévő készítményeknél 1 cseppet (4-500 NE) jelent. A D-vitamin folyamatosan adagolható kisgyermekkorig, napi adagja 500-1000 NE. Kezdése a magyar gyakorlatban 2 hetes kortól ajánlott.
- K-vitamin: A véralvadási zavarok elkerülése miatt szükséges a K-vitamin adagolása születéstől kezdődően. Jellemzően az első adagot az újszülött az első életnapon megkapja, majd egy hetesen egy ismételt adag következik, mely után havonta szükséges a készítmény adagolása (1 ampulla = 2 mg) otthon, szájon keresztül, amíg az anyatejes táplálás van nagyobb arányban. Teljesen tápszeres csecsemőknél az egy hetesen beadott adag után már nem kell további K-vitamin, ugyanis a tápszerek tartalmazzák a szükséges mennyiséget.

Látogatók és közösségi élet az első hetekben
Az első napokban ne fogadjon vendégeket a család. Még nagyon is kitöltik a napot az új tennivalók, hozzá kell mindenkinek szoknia a változáshoz. Az anya sem ér úgy rá, mint annak előtte, mikor még a kis jövevény nem volt velük. Kis lakásban, különösen télen sokáig ne fogadjunk vendégeket, mert ilyenkor megnő az esélye annak, hogy fertőző beteggel kerül egy légtérbe a gyerek. Amennyiben a korai időszakban már vendéglátásra vállalkozunk, ne engedjük megzavarni a gyerek és a család kialakulóban levő életritmusát. Ha legalább két szobánk van, a gyerekhez éppen hogy csak pillantsanak be a látogatók. Ne menjenek hozzá túl közel, ne fogdossák, ne simogassák vagy akár csókolgassák. Felvenni senkinek se engedjük. Sok felnőtt hangossá válik egy csecsemő jelenlétében, izgatott beszédbe kezd a csöppség láttán.
Simonné Hadi Mónika védőnő szerint: „Minden kórháznak megvan a saját újszülött látogatási rendje, ami ki van függesztve az adott osztályon, illetve a szülő nő tájékoztatást kap róla. Általánosságban véve azonban délutáni megadott időintervallumban egy, maximum kettő látogató a megengedett. Van, ahol gyermek is látogathat, van, ahol 14 éven aluli személyt nem engednek be a gyermekágyas osztályra. Amint a baba hazamegy, a barátok és a rokonok alig várják, hogy találkozzanak a legújabb családtaggal. Az újszülöttet minimum az első hat hétben ne látogassuk! Ez nem csak a fertőzések megelőzése érdekében fontos. Az újdonsült családnak össze kell hangolódnia, az anyának pedig fontos pihennie, regenerálódnia.”
Nincs mindenkire érvényes ajánlás arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig halasszák el a családtagok és barátok első látogatásait. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az élet első hónapja a legsebezhetőbb időszak a gyermekek túlélése szempontjából. A szakember szerint a csecsemő immunrendszere még hónapokig éretlen. „Méhen belül a 3. trimeszterben már vannak bizonyos immunanyagok, amelyek a méhlepényen át bejutnak a magzatba, és születés után még pár hétig védik. Hatásuk függ az anyai immunitás szintjétől. A koraszülöttekbe kevesebb jut át, tehát ők még védtelenebbek. A szoptatott babákat az anyatejjel kapott immunanyagok is védik bizonyos betegségek ellen pár hónapig. Ezek passzív immunanyagok, nem a csecsemő termeli őket, ezért hamar lebomlanak.”
A védőnő szerint a legfontosabb szabály, hogy a látogatók legyenek tisztelettudók, és a család egészségét és jóllétét helyezzék előtérbe. A csecsemőt ne adogassák kézről kézre, ne puszilgassák, még a kezét se, hiszen az az első, amit a csecsemő szájába vesz vagy a szemébe dörzsöl. A szakember kitér arra is, hogy kisgyermeket az első hónapokban lehetőleg senki ne vigyen látogatóba. Azt is fontos megjegyezni, hogy járványos időszakban kerülni kell a látogatást, és tanácsos, hogy a látogatók felvegyenek bizonyos oltásokat is (például influenza, szamárköhögés) a látogatást megelőzően. „A védőoltások a módszertani útmutatók szerint javasoltak a látogatók számára. Minimum 2-3 héttel a csecsemővel való találkozás előtt be kell adatni, hogy a megfelelő védettség kialakuljon. A szamárköhögés ellenit már a várható szülés időpontja előtt legalább két héttel javasolják a várandós anyának is.”
„Az, hogy egy újszülöttet mikor vihetünk közösségbe, több tényezőtől függ - magyarázza Mónika. - Minimum 2 hónapos korig a tömegközlekedést, az áruházakat, a sok ember csoportosulásával járó rendezvényeket kerülni kell. Koraszülött baba vagy veleszületett betegség (például szívbetegség) esetén még későbbi életkorra toljuk a közösséghez szoktatást. Fertőzésveszélyes időszakban (például influenzajárvány) esetén is kerülendő a kicsik közösségbe vitele.”
Az újszülött jellemzői és az "első kakik"
Milyen is ez a mi gyermekünk? Természetesen sokkal szebb, mint a többiek, de legalábbis van benne valami, amitől kiragyog a szürke tömegből. Ezt többen is tanúsíthatják. Például az apja meg a nagyszülei is. Ugyanakkor persze nem tagadható, hogy hasonlít a többi újszülöttre is. Például abban, hogy a bőre mélyvörös, enyhe sárga árnyalattal. Az újszülöttekre jellemző bőrszínnek persze van magyarázata: a méhen belüli élethez, a magzati vérkeringés fenntartásához jóval több vörösvértest és vérfesték (hemoglobin) szükséges, mint idekint. A születés után pár nappal megindul a felesleges véralkotórészek lebomlása, ezért a vérben epefesték halmozódik fel. A piros bőrszín ekkor vált sárgásra, ilyenkor a legszebbek a babák, mintha egyenest a tengerpartról érkeztek volna. Az újszülött bőrének van egy másik különlegessége is: feltűnően száraz és lemezekben hámlik. A méhen belül, a magzatvízben úszkáló baba bőrét a magzatmáz védi a kiszáradástól. A születés után ezt az értékes zsiradékkal, hormonokkal teli krémet részben lemossák (ma már ezt is kíméletesebben teszik, mint régen), részben felszívódik. Azután itt vannak ezek az apró kis piros erecskék a tarkón, a halántékon, a szem körül. Emiatt sem kell aggódnunk, el fognak múlni. Mint ahogy majd eltűnnek azok a kisebb-nagyobb piros pöttyök is, amit tejkiütésnek nevezünk.
Kisbabánk mellbimbói gyakran meg vannak duzzadva - mind fiúknál, mind lányoknál előfordul ez a jelenség. Anyai hormonok okozzák, amelyek a méhen belüli életben kerülnek a baba szervezetébe. Anyai hormonhatás következménye a kislányok hüvelyéből észlelt folyás is. Ne foglalkozzunk ezekkel, ne nyomogassuk, de ne is borogassuk a kicsi mellét, és ne mossuk ki babafürdetővel a nemi szervét. Sok kisfiú heréi meglepően nagynak tűnnek. A heréket körülvevő burkok között ugyanis gyakran folyadék halmozódik fel (hidrokele), amely majd később gond nélkül felszívódik.
Sok szülő idegenkedik a köldökcsonkkal való foglalatoskodástól. S bár okoz egy kis ijedelmet, amikor leesik, a szülők általában megkönnyebbülnek, hogy nem kell többet bajlódniuk vele. A köldökzsinórban futnak azok az erek, amelyeken át az anya a magzatot a méhen belül táplálja. A születés után ezt a zsinórt elvágják, és a méhlepénnyel együtt kidobják. Az a pici csonk, amely még a babán marad, fokozatosan elhal, és hat-tíz napos korban leválik. Mindez magától lezajló, természetes folyamat, nekünk csak arra kell vigyáznunk, hogy a seb el ne fertőződjön.
Az első kakik zöldesfeketék, nyúlósak - ez az úgynevezett magzatszurok, orvosi nevén mekónium. Pár napos korban, amikor a pici már viszonylag rendes adagokat szopik, a széklete megváltozik, világosabbá válik, és úgynevezett “átmeneti székletté” alakul.

Sírás és a baby-blues
Néha úgy tűnik, minden rendben van vele, eszik-alszik, egy szavát sem lehet hallani - olykor mintha még mosolyogna is álmában! De rossz időszakai is akadnak, mikor keservesen sír, és sehogy sem lehet megnyugtatni. Egy csöppnyi csecsemőnek még nincsenek tapasztalatai arról, mit érez. Még csak most kezdi megtanulni például, milyen éhesnek lenni. Érez valamit, ami rossz neki, s ez sírásra készteti. Erre az anyja kiveszi az ágyából, és enni ad neki. A baba szopik, a szenvedés fokozatosan megszűnik, és átadja a helyét a jóllakottság kellemes érzésének. Ez többször megismétlődik, s a gyerek megtanulja, milyen az éhség. A hidegérzet sem tudatosul benne addig, míg párszor meg nem tapasztalja, hogyan múlik el a fázás kellemetlensége, amikor melegbe bugyolálják.
De mi van akkor, ha minden szükségletét kielégítettük, minden baján segítettünk, és a kicsi egyre keservesebben ordít, és közben húzogatja a hasához a lábait, mintha fájna valamije? A szülő ilyenkor arra gondol, hogy a hasa fáj a gyereknek, hiszen teljesen úgy viselkedik, mintha hasgörcsei lennének. Lehet, hogy így is van, de lehet, hogy nem. Valójában nem tudjuk, mi történik ilyenkor. De ha végiggondoljuk, hogy az emésztés milyen sokrétű és bonyolult folyamat, hányfajta emésztőnedvet kell például a hasnyálmirigynek termelnie, összehangolva az epekiválasztással, a gyomor ürülésével, a belek perisztaltikájával, nem beszélve a bélbolyhokban lejátszódó bonyolult felszívódási folyamatokról, nem lenne csoda, ha a gyereknek valóban a hasa fájna ilyenkor. Persze mindez csak feltételezés, biztosat erről sohasem fogunk tudni. A csecsemők tehát sírnak, hol látható, hol láthatatlan okkal. S ha már mindent megpróbáltunk, és már a ringatás sem segít, gondoljunk arra, hogy ez az időszak is elmúlik: két-három hónap múlva már sokkal kevesebbet fog sírni a gyerekünk, mint most.
Bármennyire vágytunk is haza a kórházból, most, hogy itthon vagyunk, korántsem érezzük magunkat a mennyországban. Testünk még nem heverte ki a szülés fáradalmait, hormonjaink nagy változásban vannak, s ráadásul itt ez az új kis ember, akit be kell vezetnünk a családunkba, az életünkbe. Még ha minden simán is ment, nem volt komplikáció a szülésnél, a gyerek is egészséges, akkor sem felhőtlen a boldogságunk, sőt. Időnként egyáltalán nem vagyunk boldogok, sokkal inkább feszültek, idegesek, rosszkedvűek. Van, hogy hirtelen ránk tör a sírás, és úgy érezzük, nem leszünk képesek megfelelni a feladatnak, túl nagy felelősség szakadt a nyakunkba ezzel a picinyke, törékeny csöppséggel. Az érzelmi kiegyensúlyozatlanság - vagy ahogy az angolszász világban nevezik: a baby-blues -, ha nem is minden anyánál, de sokuknál jelentkezik, főleg az első gyerek születését követően. Pár napnál vagy legfeljebb egy-két hétnél tovább nemigen tart. A szülés utáni depresszió nem azonos a baby-blues-zal, annál sokkal súlyosabb, igazi pszichiátriai betegség. A szülést követő hónapokban bármikor rátörhet az anyára és sokáig eltarthat. A boldogtalan, energiáját és önbizalmát vesztett depressziós anya nem képes szerető gondoskodással körülvenni a csecsemőjét, ezért mindketten veszélyben vannak.