Az osztályunk alapvetően 2 részre tagolható: Nőgyógyászati és Szülészeti részleg. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház szerves részeként gyógyító-oktató és tudományos feladatokat látunk el. A Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály részlegeinek folyamatos fejlesztésével követjük a modern kor elvárásait, amely lehetővé teszi, hogy egyre színvonalasabb gyógyító munkát végezhessünk. Pácienseink elvárásainak a legnagyobb gondossággal teszünk eleget. Munkatársaimmal törekszünk arra, hogy az osztályunkon eltöltendő időszak alatt a lehető legmagasabb színvonalú szakmai ellátásban részesítsük Önöket.
Szülészeti ellátás
Szülészeti osztályunk nemrég két körben felújításon esett át, hogy szobáink még komfortosabbak lehessenek, és a gyermekágyi szak megkezdése támogató közegben, legkevésbé kórházi hangulatú légkörben történjen. 4 ágyas, 2 ágyas és 1 ágyas szobákkal is rendelkezünk, melyeknek felépítése, hangulata hasonló. Mindegyik szoba felújított fürdőszobával, távirányítóval szabályozható ágyakkal felszerelt, az alapítványi szobákban (1 és 2 ágyas szobák) mikrohullámú sütő és hűtőszekrény is található, a 4 ágyas szobák esetén ezeket a folyosón helyeztük el. Úgy gondoljuk, hogy a várandósság, vajúdás, szülés, szoptatás ideje alatt kiváltképp szükség van a támogatásra, megerősítésre, melyet nem lehet elégszer szóban elmondani, ezért több helyen, az osztály folyosóin ezt sugalmazó idézetek, a szobákban pedig Zágoni Bettitől kapott pozitív képek is elhelyezésre kerültek. Osztályunkon 24 órás rooming in rendszer működik, szülést követően az újszülött és az anya együtt kerül elhelyezésre. Amennyiben az újszülött vizsgálatára van szükség, az édesanya gyermekét ezekre elkísérheti, együtt lehetnek ezalatt is. Osztályunk PIC II. besorolású Újszülött Ellátó részleggel is rendelkezik, így a 34-37. hét között született koraszülött kisbabák ellátását is tudjuk biztosítani. Tekintettel az osztály intim jellegére, a szobákban és a folyosón látogatást nem tudjuk biztosítani, emiatt az osztályok előterében egy Látogatói Helyiség került kialakításra.
Kedves Várandósok! Sajnálattal szeretnénk értesíteni mindenkit, hogy június 1-től nem fogadunk területen kívüli kismamákat, valamint február 10-től nem áll módunkban befogadó nyilatkozatot kiállítani. A magas színvonalú betegellátás érdekében a továbbiakban korlátozzuk az ellátást a területünkhöz tartozó kismamák számára. Ezen túlmenően a szülőszobára a vajúdóval 1 fő felnőtt kísérőt engedünk be. Mostantól apa és dúla együttes jelenlétére valamint szülőszobai cseréjükre nincs lehetőség. Ezen intézkedések a manuális külső fordítást és medencevégű hüvelyi szülést nem érintik, területen kívüli várandósok ellátása ebben az esetben töretlenül zajlik.
Szülőszobák
Szülőszobáink kialakítása során szempont volt, hogy a kórházi keretek között egy barátságos, biztonságos légkört tudjunk teremteni. Négy különböző pasztellszínű, de hasonló felépítésű egyágyas szülőszobánkon (Csobogó - Csendes Víz - Forrás - Csermely) zajlik a vajúdás és a szülés. Külön vajúdó helyiségünk nincs, ha a vajúdásnak nagyon korai szakaszát észleljük, akkor van még lehetőség hazamenni, illetve az osztályon a saját szobában tartózkodni. A szülés egy élettani, természetes folyamat, így elsődleges célunk ennek a támogatása. Aromaterápia alkalmazásával, szabad vajúdási és szülési póz megválasztásával, vízben vajúdással vagy esetenként szüléssel tudunk segíteni a vajúdásban illetve komfortosabbá tenni azt. Számos tanulmány alátámasztja, hogy a meleg víz kedvezően befolyásolja a méhszáj tágulását, mérsékli a fájdalmat és segíti a gátvédelmet, ezért szívesen alkalmazzuk a szülés során. Szülőszobáinkon van lehetőség zene hallgatására, melyhez zenelejátszót, bluetooth-os hangszórót biztosítunk. Vajúdás során étel-ital fogyasztása szintén kedvezően hat a közérzetre valamint a vajúdás folyamataira. Amennyiben van rá igény, úgy fájdalomcsillapítás céljából az említetteken túl nitrogén-oxidul gázt illetve epiduralis (ún. gerincközeli érzéstelenítést ) is tudunk biztosítani. Minden szülés során gátvédelemre törekszünk, melyhez jelentősen hozzájárul a szabad vajúdási pozíció is. Az újszülött megszületését követően késleltetett köldökzsinór ellátást biztosítunk, a köldökzsinórt csak a pulzálásának megszűnése után látjuk el. Az anya mellkasán megtörténik az aranyóra, majd megmérjük és felöltöztetjük a kisbabát, és további egy órás megfigyelés következik. A vajúdás/szülés és az aranyóra ideje alatt a kismama által megjelölt kísérő végig jelen lehet.

Császármetszés
Császármetszések történhetnek tervezett, vagy sürgős módon. Amennyiben tervezetten kerül sor a műtétre valamilyen ismert magzati vagy anyai ok miatt, úgy azt jellemzően a várandósgondozás során, de legkésőbb a 36. heti vizsgálaton megbeszéljük. Ezek a műtétek meghatározott időpontban történnek, előzetes altatóorvosi vizsgálatot követően, spinalis (ún. gerinc közeli) érzéstelenítésben. Tervezett császármetszés esetén egy kísérő jelenlétét műtőn belül tudjuk biztosítani. A műtőasztal mellett le tud ülni, így a műtétből látni nem lát semmit, de a baba megszületését követően az újszülött az anyai mellkasra tud kerülni és az aranyórát a műtét ideje alatt így tudjuk biztosítani.
Császármetszés történhet sürgős módon, amikor hüvelyi szülést tervezünk, de valamilyen anyai vagy magzati ok miatt műtét mellett kell dönteni. Ilyenkor is törekszünk arra, hogy a beavatkozás spinalis érzéstelenítésben történjen, és az édesanya ébren legyen a műtét során. A sürgősség mértékétől függően azonban történhet a beavatkozás altatásban is. Ezekben az esetekben a kísérőt a műtőbe beengedni nem tudjuk, műtő előterében tud várakozni, ahol az újszülött ellátása is történik. Újszülött vizsgálatát követően a bőrkontaktus ilyenkor a kísérővel/apával történik meg, majd késleltetett aranyórát biztosítunk az osztályon.

Magzat külső fordítása
2023. Január óta szülőszobánkon lehetőség van a magzat manuális külső fordítására, állami ellátás keretein belül, területileg más kórházhoz tartozó kismamák esetében is. A beavatkozás elérhető a betöltött 37. héttől egészen a szülés megindulásáig, magzatvíz elfolyásáig minden kismamának, akinek nem fejvégű fekvésben helyezkedik el a babája. A fordítást járóbeteg ellátás keretein belül végezzük a szülőszobánkon, kísérő jelenlétében, műtői készenlét mellett, előre egyeztetett időpontban, a reggeli órákban. A beavatkozást megelőzi egy részletes ultrahangvizsgálat, majd utána a magzati szívhangokat megfigyeljük és ha mindent rendben találunk, akkor elvégezzük a fordítást, majd kb. egy órás megfigyelést követően a kismamát haza is engedjük. Az itthoni gyakorlatnak megfelelően ezekben az esetekben először szülő kismamáknál császármetszés javasolt. Nemzetközi javaslatok alapján azonban, körültekintő kivizsgálást követően a várandósgondozás során első lépésként a külső fordítást kellene elvégezni, és amennyiben az sikertelen vagy nem kivitelezhető, úgy hüvelyi szülés lehetőségét kell felajánlani és megpróbálni. 2023-ban két külföldi képzésen vettünk részt, hogy az ottani jó gyakorlatot elsajátíthassuk, majd saját protokollunkat is kidolgoztuk. Ennek eredményeképp szülőszobánkon szeretettel várjuk konzultációra az ország bármely részéről azokat a kismamákat, akiknek a magzata nem fejvégű fekvésű, hogy a külső fordításról vagy faros hüvelyi szülés lehetőségéről beszélhessünk. Megfelelően kivizsgált és kísért faros szülés ugyanúgy egy biztonságos verziója tud lenni a szülésnek.
A magzatfej forgatása: kézi és bal oldali csipesz
Nőgyógyászati ellátás
Az osztályon 14 ágyon folyik fekvőbeteg ellátás (beleértve az egynapos sebészeti műtéteket is). Az osztály bejáratánál felújított látogatói helyiség van. Az emeleten található a kisműtő, ehhez legközelebb fektetjük felújított kórtermeinkben az egynapos sebészeti betegeket. A nővérpulthoz legközelebb a nagyműtét utáni őrző kórterem van 4 ággyal, monitorokkal. Minden kórtermünk komfortosított, WC-vel, mosdóval, zuhanyzóval ellátott.
Tevékenység
- Meddőségi kivizsgálás: ennek részeként az osztályon végezzük a petevezetők átjárhatóságának ultrahangos vizsgálatát.
- Különböző diagnosztikus és operatív endoscopos beavatkozásokat (HSK, LSK, Chromohydrotubatio, endometriosis, myoma enucleatio és fejlődési rendellenességek diagnózisa).
- Egynapos sebészeti tevékenységünk: ennek keretén belől szülészeti és nőgyógyászti kisműtéteket végzünk, melyek közül kiemelendő az elvégzett évi több mint 200 műtétes méhtükrözéses beavatkozás, mellyel a különböző méhüregen belüli elváltozások diagnózisát és kezelését tudjuk elvégezni.
- Onkológiai profilunk révén nagy számban végezzük a méhnyak megbetegedéseinek diagnózisát és műtéteit (punch biopsia, loop conisatio, LEEP, LLETZ).
- Nagyműtétek esetében operálunk jóindulatú és onkológiai betegségeket. Fő profilunk az endoscopia. Évente több mint 500 nagyműtéti beavatkozást végzünk, ezek 75-80 %-a minimál invazív beavatkozás, 1-2 napos ápolási idővel. Műszerezettségünk megfelel a 21. század követelményeinek, a műtétben résztvevő orvosok és szakdolgozói személyzet nagy tapasztalattal rendelkezik ezek használatában.
- Onkológiai műtétekben az osztály specialitása a sentinel (őrszem) nyirokcsomó eltávolítás méhtest daganatok esetén. Ezek túlnyomó részét is laparoscopos technikával végezzük, megfelelve ezzel a nemzetközi ajánlásoknak. Ilyen műtéteket végzünk a nagyon korai méhnyakrákok előfordulása esetén is.
- Petefészek daganatok esetén szövettani mintavételt végzünk, megítéljük a folyamat operálhatóságát, és ha szükséges, megfelelő centrumba irányítjuk.
Onkológiai ellátásunk folyamata
- Diagnózis - szövettani mintavétel
- ONKOTEAM (4-5 fős konzílium, onkológus, patológus, nőgyógyász szakorvos és daganatsebész szakorvos bevonásával)
- Műtét
- ONKOTEAM a kész szövettannal
Ezek után a beteget telefonon értesítjük és konzíliumra hívjuk, ahol utógondozási javaslatot teszünk.
Jóindulatú betegségek műtétei (megelőző műtétek)
- petefészek cysta megoldása
- myoma műtétek
- endoscopos méheltávolítás
- meddőségi műtétek ( endometriosis enyhébb formái diagnózisa és kezelése, petevezető átjárhatóság stb.)
- hüvelyi műtétek (méheltávolítás, mellső-hátsó hüvelyplasztika, TOT szalag behelyezés)

Szülést felkészítő foglalkozások
Kedves Várandósok! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a szülésfelkészítő előadások átmeneti jelleggel szünetelnek. A továbbiakról később tájékoztatást adunk. Megértésüket köszönjük.
A szülés folyamán fontos, hogy a családok biztonságban érezzék magukat, ennek lényeges pontja a bizalom és kommunikáció. Tapasztalataink szerint, a legtöbb szülési traumatikus élmény ezeknek a hiányából fakad, emiatt indítottuk el a szülésfelkészítő programunkat, hogy nyugodt körülmények között általánosságban, több esetben egyénre szabva tájékoztatást tudjunk adni az osztály, a szülőszoba működéséről, a protokolljainkról. Ez lehetővé teszi, hogy a felmerülő kérdéseket, aggályokat is meg tudjuk beszélni, illetve a szülőszobán dolgozó kollégák megismerését is segíti, mely szintén növeli a komfortérzetet. Sokkal magabiztosabban jönnek a szülőszobánkra azok a párok/családok, akiknek él a képzeletükben egy reális kép arról, hogy mi fogja várni őket. Ettől még a szülőszobai kommunikáció lényeges, de sokkal stabilabb alapok biztosíthatók ily módon.
Szülésfelkészítő alkalmaink heti rendszerességgel, az I. Jellemzően 1-1,5 órás foglalkozások, melyekre előzetes regisztráció nem szükséges. Várandósság 25. hetétől javasoljuk a részvételt és partnerek/kísérők jelenlétére is számítunk. 8 különböző téma köré fűztük fel az alkalmakat, melyek folyamatosan ismétlődnek, így menet közben is van lehetőség csatlakozni.
Az osztály orvosai
| Név | Beosztás | Szakvizsga |
|---|---|---|
| Dr. Fekete Tamás Ferenc | Osztályvezető főorvos | Szülész-nőgyógyász, Nőgyógyászati daganatsebész |
| Dr. Pataki Zoltán | Osztályvezető-helyettes főorvos | Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus |
| Dr. Lövei Péter | Osztályvezető-helyettes főorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Mohos Attila | Főorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Várkonyi Péter | Főorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Szabó László | Főorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Surányi Tibor | Főorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus |
| Dr. Jurkó Zsuzsanna | Főorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Erdély Evelin | Adjunktus (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Rácz Gertrúd | Adjunktus | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Rajnai Attila | Szakorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Birtalan Attila | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Mészáros Amália | Szakorvos (részállásos) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Morvay Zita | Szakorvos (GYES) | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Kovács Mária Dóra | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Forró Tímea | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Englert Ágnes | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Czakó Zsófia | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Vető Anna Zóra (GYES) | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Kormos Ágnes | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Baranyi Eszter | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |
| Dr. Fábián Adél | Szakorvos | Szülész-nőgyógyász |

Az Osztály története
A szülészeti és Nőgyógyászati Osztály 1895-ben létesült abban az épületben, amelyben több mint 70 évig működött. Első főorvosa dr. Bánki Zoltán volt. Az 1903 évi szülészeti főkönyv adatai szerint az év során az osztályon 55 szülés zajlott le, a perinatális halálozás meghaladta a 10%-ot. Ebben az időben az osztályon csaknem kizárólag a szegényebb rétegekhez tartozók, "hajadonok, cselédek és kéjnők" szültek többnyire bábák segítségével, a tehetősebbek az otthonszülést választották. Az első császármetszést 1905-ben végezték.
Kórházunkban az első laparotomiát dr. Petz Lajos igazgató, sebész főorvos végezte nőgyógyászati betegen petefészek cysta miatt 1889. augusztus 29-én.
Az osztály vezetésével 1922-ben dr. Unger Gyulát bízták meg, akit 1923-tól dr. Fratrits Jenő követett az osztály élén. Ezekben az években a betegforgalomban lényeges növekedés következett be, minel a módosabb polgárok egy része is a kórházi szülést választotta. 1923-ban 336 szülés zajlott le, az újszülöttveszteség továbbra is magas volt (8%). Az első supravaginalis uterus amputációt 1931-ben végezték.
A háborút követően az osztályt két éven át dr. Boda István főorvos vezette, majd 1949-ben dr. Horváth Zoltán nyert osztályvezető főorvosi kinevezést, aki a konzervatív szülészet mestere, kitűnő operátor és a terhességmegszakítások ellenzője volt. Az osztály ebben az időben 65-70 ággyal működött, egy háromágyas szülőszoba valamint egy műtő állt rendelkezésre. Egyetlen műtőasztalon történtek a nőgyógyászati műtétek, a császármetszések valamint az abortuszok is. A szülésszám az 50-es évek elejére 2000 fölé emelkedett, az osztályon 6-7 beosztott orvos dolgozott, önálló szakügyeletet szerveztek, amely ebben az időben még nem volt általános a kórházban. A műtétek során éter, intravénás és spinál anesztéziát alkalmaztak.
A megnövekedett feladatokra való tekintettel a téti kórház megszűnése után 1961-ben II. sz. Szülészet és Nőgyógyászati Osztály létesült dr. Tóth Gedeon osztályvezető főorvos irányításával. Tóth főorvos végzett először laparoscopiás vizsgálatot kórházunkban. Fő érdeklődési területe a kolposzkópia volt. Az osztály 35 ággyal működött, kétágyas szülőszoba és egy műtő állt rendelkezésre, 3-4 beosztott orvos teljesített szolgálatot. A két osztályon évente mintegy 2 és fél ezer szülés zajlott le, a perinatális mortalitás 30-40 ezrelékre csökkent.
Dr. Horváth Zoltán főorvos 1968-as nyugdíjazását követően az I. számú osztályt átmenetileg dr. Németh Zoltán főorvos vezette, majd 1968. augusztus 15-én a két osztály dr. Tóth Gedeon főorvos vezetése alatt egyesült, és a jelenlegi Magyar utcai épületben, a korábbinál lényegesen kedvezőbb körülmények között került elhelyezésre. Az ágyszám 120-ra emelkedett, a szülőszobán négy vajúdó és négy szülőágy, a műtőben két helyiségben két műtőasztal állt rendelkezésre. Az intrauterin diagnosztikai eljárások bevezetése, a központi aneszteziológiai szolgálat, a centralizált terhesgondozás, a terhespatológiai részleg kialakítása az ellátás színvonalának jelentős javulását eredményezték. Az osztályon 10 beosztott orvos tevékenykedett, az ügyeleti szolgálatot 2 fő látta el. A szülésszám ebben az időben 2600-3500 között ingadozott, a perinatális mortalitás pedig 25-30 ezrelék körül alakult. Dr. Tóth Gedeon főorvos 1978-ban nyugdíjba vonult, átmenetileg ismét dr. Németh Zoltán főorvos vezette az osztályt.
1979-ben dr. Bücs Gábor klinikai adjunktus nyert osztályvezető főorvosi kinevezést. Bücs főorvos vezetése alatt az osztály ágyszáma 186-ra, az orvosok száma 20 főre emelkedett. A szülésszám 2600-2800 között ingadozott, a perinatális mortalitás csökkent (20-30 ezrelék). Bevezetésre kerültek az ultrahangvizsgálatok, a magzati kardiotokográfia, rendszeressé váltak a citológiai szűrővizsgálatok. 1982-ben Család- és Nővédelmi Tanácsadó létesült, ahol a terhesgondozás mellett meddőségi és hormonális, valamint gyermeknőgyógyászati szakrendelés kezdte meg működését. Az osztályon postoperativ részleget alakítottak ki, és 1985-ben elkezdődött az osztály teljes rekonstrukciója. A tudományos tevékenység intenzívebbé vált, a tudományos közlemények és előadások száma emelkedett.
1987. január 1-től dr. Gardó Sándor kandidátus, c. egyetemi docens vette át az osztályvezető főorvosi teendőket. Az osztály rekonstrukciója 1988-ban fejeződött be. Ennek eredményeként az ágyszám 212-re emelkedett, új szülőszoba és műtőblokk került kialakításra. A két nőgyógyászati műtő mellett külön műtők állnak rendelkezésre a szülőszobához kapcsolódva a császármetszések elvégzésére, továbbá a szülészeti és nőgyógyászati kisműtétek végzésére. Új profilként jelentkezett az osztályon 1988-tól a perinatális genetikai diagnosztika (ultrahang és citogenetikai vizsgálatok), 1991-től pedig a diagnosztikai és operatív laparoszkópia. Javultak a terhesgondozás feltételei, a már meglévő gyermeknőgyógyászati és meddőségi szakrendelések mellett 1991-től megkezdte működését a változókori szakrendelés.
Az újszülöttek ápolása 1988-tól részleges, majd 1992-től teljes rooming-in rendszerbent történik édesanyjukkal együtt. Az anyatejes táplálás és szoptatás elősegítése érekében elért eredmények elismeréseképpen az osztály 1995-ben elnyerte Magyarországon ötödikként a WHO és az UNICEF által adományozott "Bababarát Kórház" címet.
Az új ápolási irányelvek figyelembevételével az ágyszám csökkentése 1992-ben kezdődött meg, 1997-ben 150 felnőtt és 50 újszülött ágy működött az osztályon. Az elmúlt 10 év során fellendült a tudományos tevékenység, az osztály munkatársainak tudományos aktivitását 5 könyvfejezet, 47 publikáció és 175 hazai, valamint külföldi kongresszuson elhangzott előadás jelzi. Az osztályvezető főorvos 1992-ben címzetes egyetemi tanár, 1997-ben egyetemi tanári kinevezést kapott, 1994-ben pedig megvédte akadémiai doktori disszertációját.
Osztályunk az alábbi országos, illetve nemzetközi tudományos rendezvényeknek volt a házigazdája:
