A szülés utáni láz okai és kezelése

A szülés utáni időszak, bár az élet egyik legcsodálatosabb szakasza, számos kihívást is tartogathat az új édesanyák számára. A fizikai és hormonális változások mellett előfordulhatnak olyan egészségügyi problémák, amelyek aggodalomra adhatnak okot. Az egyik ilyen aggasztó jelenség a szülés utáni láz, amelynek hátterében többféle ok is állhat.

A 19. században a gyermekágyi láz komoly kockázatot jelentett az anyukák számára, és gyakran halálos kimenetelű volt. Manapság, a kórházak magas higiéniai színvonalának köszönhetően, ez a betegség ritkábbá vált, de ha mégis előfordul, sikeresen gyógyítható a megfelelő antibiotikumokkal.

A szülés utáni láz lehetséges okai

A gyermekágyi láz kialakulásának hátterében a szülés ideje alatt keletkezett sebek elfertőződése áll. A méh belső fala, ahonnan a méhlepény levált, jelenti a legfőbb behatolási kaput a baktériumok számára. A leggyakoribb kórokozók közé tartoznak a staphylococcus, a streptococcus, az E. coli vagy a neisseria baktériumok, de anaerob törzsek is előfordulhatnak.

A szülést követően a méhszáj nem záródik azonnal be, így a baktériumok könnyen bejuthatnak a méhbe, ahol szaporodásukhoz megfelelő körülményeket találnak. A staphylococcus, streptococcus, Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae baktériumok, vagy különböző anaerob kórokozók a méhnek a méhlepény leválásakor keletkező nagy sebén jutnak be a véráramba. A méhszáj még több nappal a szülés után is teljesen nyitott, így közvetlen kapcsolat van a méh és a hüvely között. A baktériumok még jó higiénés feltételek esetén is könnyen bejuthatnak az erősen igénybe vett méhbe, ahol meleg, tápanyagban gazdag környezetet találnak.

A betegség hőemelkedésben vagy lázban nyilvánul meg, hasi nyomás, fájdalom, bűzös folyás, esetleg vérzés léphet fel. A gyakran nagyon fájdalmas méhgyulladást két módon lehet leküzdeni: a baktériumok ellen az antibiotikumok, a méh összehúzódása céljából a metil-ergometrin nevű anyarozs-alkaloid használata a megoldás. A fertőzés általában következmények nélkül gyógyul.

A vese fertőzése is jelentkezhet a szülés után, amit a hólyagból feljutó baktériumok okoznak. Néha a katéter okozza, amit a vajúdás alatt, illetve a szülés után a vizelet elvezetésére helyeznek fel. A fertőzés már a terhesség alatt is jelentkezhet tünet nélküli baktérium-vizelés formájában.

A szülés utáni első 24 órában a 38,0 °C-t meghaladó hőmérséklet általában fiziológiás, spontán megszűnik. A tejbelövelléskor észlelt láz jóindulatú, átmeneti. A szülés utáni hetekben a láz leggyakoribb oka a tejbelövellés, amelyet „tejláznak” is hívunk. Ez általában átmeneti, nem okoz tartósan 38 C feletti emelkedést.

A szepszis egy félelmetes betegség, ugyanis előrehaladott állapotban a szervezet elkezd leállni, és hamar életveszélyes stádiumba kerülhet a páciens. A szepszist számos szülés utáni fertőzés okozhatja: húgyúti fertőzés, hólyagfertőzés, mell-, vér- vagy akár méhfertőzések is, ha nem kezelik ezeket, illetve ha ezek nem reagálnak jól az antibiotikumra. A szepszis esélyét növeli a káros baktériumokkal való érintkezés esélye a szülés során.

Ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés a húsevő baktérium által okozott megbetegedés, amely gyorsan okozhat szepszist és akár halált is. Azok a nők, akiknél több a szülés közbeni beavatkozás, mint a csipesz használata, a medencevizsgálatok, a vákuum használata, a Foley-katéter alkalmazása, illetve össze kell varrni a sérülésüket, fokozottan ki vannak téve a kockázatnak. Mivel a betegség tünetei viszonylag általánosak és sok más betegségnél is előfordulnak, nehéz időben felismerni.

A preeklampszia, azaz a terhesség során kialakuló magas vérnyomás és magas vizeletfehérje által jelzett állapot gyakoribb probléma, amely jól kezelhető. Azonban ennek van egy kevésbé ismert, életveszélyes változata is, a HELLP-szindróma, amely során a vörösvértestek szétesnek, a vérlemezke-szám csökken, és magasra szöknek a májenzimek értékei.

A keringési rendszerbe kerülő vérrögök jelentik az egyik legnagyobb veszélyt a nőkre a terhesség során, nagyjából az első 6 hétben. Azonban azoknál, akik 35 év felett szülnek, dohányoznak, cukorbetegek, sokáig kell ágynyugalomban lenniük szülés után, például a császármetszés miatt, vagy elhízottak, azoknál nagyobb a véralvadási zavar kockázata szülés után is.

A frissen szült anyukák nem feltétlenül gondolnák azt, hogy epehólyag-problémát észlelhetnek, pedig a kis jövevény érkezését kísérheti ez a meglepően fájdalmas komplikáció is. Az epehólyag a terhesség alatt lelassul az emésztőrendszerrel együtt, amely elakadással is járhat együtt a szervben. A terhességgel együtt járó magas ösztrogénszint ugyanis megbonthatja az epehólyagban termelt enzimek egyensúlyát, melyek a zsírok lebontását segítenék elő - ennek hatására pedig epekövek alakulhatnak ki, illetve az epehólyag megduzzadhat, főként étkezés után.

A fejfájás nem ritka tünet szülés után, amikor az anyuka fáradt, kialvatlan, azonban a nagyon erős fejfájás, amely nyaki fájdalommal, émelygéssel, a fényre való érzékenységgel jár együtt, valószínűleg epidurális fejfájás. A problémát 100 nőből nagyjából 1 tapasztalja. A fejfájást az epidurális érzéstelenítés okozza, amennyiben a szúrás miatt nyomáskülönbség alakul ki a gerincvelő folyadékban. Ez általában akkor jelentkezik, amikor az anyuka elhagyja a kórházat, de akár 2-3 nappal később is kialakulhat.

szülés utáni láz okai

A szülés utáni láz tünetei és felismerése

A gyermekágyi fertőzések fő tünete a láz. Gyermekágyi láz áll fenn, ha a testhőmérséklet legalább két alkalommal eléri a 38,0 °C-t a szülést követő 10 napon belül.

Figyelmeztető tünetek lehetnek:

  • Láz (38 Celsius fok feletti)
  • Hidegrázás
  • Erős, egyre erősödő vérzés (óránként akár több betétet is átáztatunk)
  • Alvadékos vérzés
  • Alhasi görcsök
  • Erős, migrénszerű fejfájás, amely ülő vagy álló helyzetben súlyosbodik, fekve jobban tolerálható, nyaki fájdalommal, émelygéssel, fényérzékenységgel járhat.
  • Vörös, duzzadt láb
  • Légszomj, mellkasi fájdalom, fájdalom légzés közben, fokozott pulzusszám
  • Szívrohamszerű fájdalom a jobb oldali felső borda alatt vagy a mellkasban, nehéz légzés, hányinger, hányás
  • Erős izzadás, zsibbadás, állandó szomjúság, növekvő fájdalomérzet, rossz közérzet
  • Sápadtság, szapora pulzus
  • A méh duzzadt, érzékeny és puha
  • Bűzös gyermekágyi folyás
  • Húgyúti fertőzés tünetei: láz, deréktáji- vagy mellkasi fájdalom, gyengeség érzés, székrekedés és rendszerint fájdalmas vizelés.
  • Emlőgyulladás tünetei

Az első vizsgálat alapján, ha kizárták a nőgyógyászati eredetet, lehet szó vírusbetegségről. Ha nem javul, lehet a berobbant emlőktől, ezért érdemes lenne a panaszok változatlansága esetén gyermekgyógyászhoz fordulni és az emlőt rendesen kiüríteni. Sajnos, ha nem ürül ki rendesen, a pangó tej is okozhatja a panaszokat.

szülés utáni láz tünetei

Kezelés és megelőzés

A gyermekágyi láz gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Az orvos baktérium tenyésztést végez vérből, vizeletből és a gyermekágyi folyásból, majd a vizsgálatot követően elkezdi a szükséges kezelést. A gyermekágyi láz súlyosságától függ, hogy milyen gyorsan javul a betegek állapota, de általában pár nap elteltével már jobban érzik magukat.

Amennyiben a szülést követő fertőzés lép fel, rendszerint intravénás antibiotikumot adnak, amíg 48 órán át láztalan nem lesz a páciens. Vesefertőzés esetén is intravénás antibiotikumot kap az anya, amíg 48 órán át láztalan nem lesz. Vizeletmintából baktériumot tenyésztenek, és antibiotikumot váltanak, ha a baktérium nem érzékeny a megkezdett szerre. Az anya még 2 hétig szedi szájon át az antibiotikumot, miután elhagyta a kórházat. Bőséges ivással a normális vesefunkció fenntartható.

A szülés után 4-10 nappal jelentkező láz az alsó végtagban lévő vérrög kialakulását jelezheti, amit melegítéssel, fáslizással és a láb felpolcolásával lehet gyógyítani. Véralvadásgátlóra is szükség lehet.

A szülés után 10 napon túl fellépő lázat általában az emlő fertőzése okozza, bár a hólyaggyulladás is gyakori. A hólyag és az emlő fertőzéseit antibiotikummal gyógyítjuk. Annak az anyának, akinek emlőgyulladása van, folytatnia kell a szoptatást, mert ez csökkenti az emlőtályog kialakulásának a kockázatát.

A gyermekágyi láz kialakulásának megelőzése érdekében a legfontosabb, hogy az átlagosnál nagyobb figyelmet szenteljünk a higiéniának. A gyermekágyi időszak alatt, azaz a szülés utáni 6 hétben mellőzzük a tamponok használatát, illetve a szexuális élet gyakorlását. Mindezek betartása ellenére sajnos nem tudjuk 100 százalékban kivédeni a fertőzés megjelenését, de nagymértékben csökkenthetjük annak esélyét.

Dr. Kovács István: Hogy néz ki a szülés utáni regeneráció?

A gyermekágyas nő ellátása teammunka, melyben a szülésznőn kívül a szülész-nőgyógyász szakorvos, a csecsemőgondozó, a védőnő, a laktációs tanácsadó, a szociális munkás is részt vesz. Fontos, hogy az anya segítőtársa legyen, bátorítsa a szoptatásra, erősítse önbizalmát az újszülött ellátása során, tanácsokkal, új ismeretekkel segítse a megváltozott körülményekhez történő alkalmazkodást. Gyakran a szülésznő ismeri fel először a szülés utáni szövődmények első jeleit, és az ő feladata a szakorvos tájékoztatása. Adott esetben a beteg azonnali kezelésének megkezdése is a szülésznő felelőssége.

tags: #szules #utan #havonta #laz