Amikor szülés után végre hazaér a friss anya és újszülöttje, egy új szakasz indul életükben, amely mindkettőjük számára további kihívásokat jelent. A gyermekágyi időszaknak kiemelt jelentősége van a nő életében, ami talán az egyik legszebb és legboldogabb életperiódus. A biológiai, lelki és szociális változások nagy kihívást jelentenek az anya számára. A szülést követő hat hét alatt a szervezetben számos élettani, anatómiai változás zajlik. A szervezet regenerációja, a nemi szervek involúciója mellett az emlő átalakul, és a tejelválasztás lehetővé teszi az újszülött, a csecsemő táplálását. A szülés utáni hetekben az anya-gyermek kapcsolat erősödik, egyre szorosabbá válik.
A pozitív élmények mellett azonban új feladatok is jelentkeznek az anya számára. Ezek közé tartozik az anyaszerep betöltése, az újszülött gondozása, táplálása, szoptatása. Az örömteli életszakaszban különböző kóros állapotok is előfordulnak. Enyhébbek közé tartozik a szülést követő fizikai fáradtság, a szoptatási nehézség, a vizeletretenció, a székrekedés. Súlyosabb problémát jelent a vérzés, a fertőzés, a trombózis, a magas vérnyomás, a depresszió és más kóros állapot. A szülés utáni első hat hét a regeneráció első és legintenzívebb szakasza. Ez idő alatt lezajlik a tisztuló vérzés, összehúzódik a méh, elkezd visszahúzódni a has, gyógyul a gátseb, a hüvelyi sérülések, aki császármetszéssel szült, annak a vágás helyén keletkező heg. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a szülés utáni láz és gyengeség leggyakoribb okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit.

Gyermekágyi láz és fertőzések
A gyermekágyi fertőzések fő tünete a láz. Gyermekágyi láz áll fenn, ha a testhőmérséklet legalább két alkalommal eléri a 38,0 °C-t a szülést követő 10 napon belül. A szülés utáni első 24 órában a 38,0 °C-t meghaladó hőmérséklet általában fiziológiás, spontán megszűnik.
A gyermekágyi láz okai és tünetei
A gyermekágyi láz esetében a szülés ideje alatt keletkezett sebek elfertőződéséről beszélünk. Sebnek tekintjük a méh belső falát, ahonnan levált a méhlepény. Ez jelenti a legfőbb behatolási kaput a baktériumok számára. A staphylococcus, streptococcus, Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae baktérium, vagy különböző anaerob kórokozók a méhnek a méhlepény leválásakor keletkező nagy sebén jutnak be a véráramba. A méhszáj még több nappal a szülés után is teljesen nyitott, így közvetlen a kapcsolat a méh és a hüvely között. A baktériumok még jó higiénés feltételek esetén is könnyen bejuthatnak az erősen igénybe vett méhbe, ahol meleg, tápanyagban gazdag környezetet találnak.
A betegség hőemelkedésben vagy lázban nyilvánul meg, hasi nyomás, fájdalom, bűzös folyás, esetleg vérzés léphet fel. A főbb tünetek, mint a láz, az erős vérzés és a fájdalom, már a szülést követő 24 órában jelentkeznek. A gyermekágyi láz kialakulásának megelőzése érdekében a legfontosabb, hogy az átlagosnál nagyobb figyelmet szenteljünk a higiéniának. A gyermekágyi időszak alatt, azaz a szülés utáni 6 hétben mellőzzük a tamponok használatát, illetve a szexuális élet gyakorlását.
Történelmi kitekintés és megelőzés
A 19. században a gyermekágyi láz volt az egyik fő oka a szülések magas halálozási arányának. Súlyosbította a helyzetet az európai városok kórházainak egyetemi szülészetein, hogy az orvostanhallgatók boncolás után kézfertőtlenítés nélkül vizsgálták a vajúdó nőket. Egyes intézményekben időnként a szülő nők kétharmada halt bele a iatrogén fertőzésbe. Oliver Wendell Holmes amerikai orvos 1843-as dolgozatában már azt állította, hogy az orvosok terjesztik a betegséget. Négy évvel később Semmelweis Ignác kimutatta, hogy a szegényes higiéniai körülmények között működő kórházak, a tisztaság, valamint az orvosok kézfertőtlenítésének hiánya az oka, hogy különösen magas a betegség előfordulása a szülészeti osztályokon. Manapság a kórházak magas higiéniai színvonalának köszönhetően ritka ez a betegség. Amennyiben mégis kialakulna, sikeresen gyógyítható a megfelelő antibiotikumokkal.

Kezelés
Amennyiben észleljük magunkon a fent felsorolt tüneteket, azonnal forduljunk orvoshoz! Az orvos baktérium tenyésztést végez vérből, vizeletből és a gyermekágyi folyásból, majd a vizsgálatot követően elkezdi a szükséges kezelést. A gyakran nagyon fájdalmas méhgyulladást két módon lehet leküzdeni: a baktériumok ellen az antibiotikumok, a méh összehúzódása céljából a metil-ergometrin nevű anyarozs-alkaloid használata a megoldás. A gyermekágyi láz súlyosságától függ, hogy milyen gyorsan javul a betegek állapota, de általában pár nap elteltével már jobban érzik magukat. A fertőzés általában következmények nélkül gyógyul.
What is Maternal Sepsis ?| How does it affect future pregnancies?
Szoptatási nehézségek és mellgyulladás
A szülés után néhány nappal megindul a tejbelövellés, legtöbbször még a kórházban túlesünk több-kevesebb sikerrel az első szoptatáson, de ne essünk pánikba, ha a tej nem elegendő, mert a tej mennyiségének növekedése később is beindulhat! A szülés utáni hetekben a láz leggyakoribb oka a tejbelövellés, amelyet „tejláznak” is hívunk. Ez általában átmeneti, nem okoz tartósan 38 C feletti emelkedést. A tejbelövelléskor észlelt láz jóindulatú, átmeneti.
Tejpangás és mellgyulladás
A tejpangás és a mellgyulladás egymást követhetik. A legenyhébb a túltelített mell panasza. Ilyenkor a mellek kemények, feszesek kissé fájdalmasak a hirtelen nagy mennyiségben termelődő tejtől. Ezt a problémát gyorsan megoldja a szoptatás. A második vagy harmadik napon általában bekövetkezik a „tejbelövellés”, amikor az előtej termelődését felváltja a tápláló tej kiválasztódása. Ez az első napon jellegzetesen okozhat túltelítődést, sőt gyakran lázkiugrás is megjelenhet. Ilyenkor a bő folyadékfogyasztással, és a megfelelő szoptatási technika megtanulásával egy-két nap alatt csökkennek a panaszok. Nagyon fontos a szoptatás.

Ha elzáródik a tejcsatorna, csak az egyik mell érzékeny, többnyire csomó vagy ék alakban. A tünetek fokozatosan alakulnak ki, kis hőemelkedés lehet, de magas láz nincs, a mama jól érzi magát. Ilyenkor az a legjobb, ha a szoptatást megfelelő gyakorisággal az anyuka folytatja. A mell kiürítését segíti a szoptatás előtti meleg vizes zuhanyozás is. Fontos hogy a babát úgy tegyük mellre, hogy ne csak a mellbimbót, hanem a bimbóudvar kb. 3 cm-es részét is bekapja. A szoros melltartó viselése kerülendő. A szoptatás után a mellet fejéssel ki kell üríteni, gyengéd masszázs is alkalmazható. Ezután átmenetileg a fájdalom csökkentése miatt hideg vizes borogatás is alkalmazható, de csak rövid ideig (10 percig). Az édesanya pihenjen sokat és lazítson! Többnyire ezekkel az egyszerű fogásokkal a panaszok gyorsan megszűnnek.
Mellgyulladás és tályogképződés
Amikor a bimbó kisebb-nagyobb sérülésein keresztül baktériumok jutnak a mellbe, kialakul a mellgyulladás. Az édesanya lázas lesz, rázza a hideg, nagyon gyenge, és fájdalmai vannak. A mell a gyulladt területen meleg tapintatú. Ilyen esetben fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljon az anyuka. A mellgyulladás ugyanis kezdetben nagyon eredményesen kezelhető gyógyszerrel, de ha túl későn megy az édesanya, akkor előfordulhat tályogképződés, ami már komolyabb kezelést, műtétet tesz szükségessé. A mellgyulladásra antibiotikumot rendelnek, e mellett a gyermek szophat, mert a felírt antibiotikumok nincsenek az újszülöttre káros hatással. Természetesen a lázcsillapítás is fontos, pl. ibuprofen tartalmú gyógyszerrel. Ameddig a mellből tiszta tej folyik, a mama szoptathat (sőt szoptasson is), de ha gennyes a tej, akkor csak a másik mellből kapjon enni a kisbaba, amíg tisztává nem válik újra, a beteg oldalon viszont fejéssel kell gondoskodni a tej pangásának megakadályozásáról.
Ha nagyobb a baj, kialakult az emlőtályog és azt fel kellett nyitni, akkor sem kell végleg lemondani a szoptatásról. Az antibiotikumkezelés első 24 órája után, amennyiben a tályogból nem kerül genny a tejbe, és a baba nem érintkezik a drénnel és a sebbel, esetenként folytatható a szoptatás (az első 24 órában termelődött tejet ki kell önteni). Ennek elbírálása a kezelőorvos feladata. Amennyiben a műtéti hely olyan (pl. túl közel van a mellbimbóhoz), a másik mellből szoptasson a kismama, de a beteg oldalt folyamatosan ki kell üríteni fejéssel. Ezeket a problémákat egyszerűbb megelőzni. A mellbimbók edzése a terhesség alatt, a berepedések kivédésével, a kórokozók bejutását nehezíti. Törölközővel a terhesség utolsó heteiben 1 percig finoman dörzsölje a mama a bimbót, majd zsíros krémmel kenje be.

Egyéb szülés utáni problémák és tünetek
Vérzés
A szülés utáni vérzés fokozatosan csökken, mennyisége egyénenként eltérő lehet. A lényeg, hogy a vér mennyisége fokozatosan csökkenjen. Figyelmeztető tünetek: súlyos, egyre erősödő vérzés (óránként akár több betétet is átáztatunk). A szülés utáni vérzés gyakori szövődménynek számít, de még így is igencsak ritka - a frissen szült anyukák 5%-át érinti. Előfordulhat közvetlenül a szülés után, de akár egy hónappal később is. Azok a nők, akiknél császármetszést végeztek, vákuum vagy csipesz segítségével hozták világra a babát, ikerterhességük volt, elhúzódott a vajúdásuk, illetve túl vékony testalkatúak vagy elhízottak, nagyobb az esélyük arra, hogy szülés után vérzést tapasztalhatnak. Ez a probléma életveszélyes lehet kezelés nélkül, így aki erre gyanakszik, forduljon orvoshoz mihamarabb!
Ahogy az anyukákat hazaküldik a kórházból a szülés után, vérzésük egyre enyhébb lesz - akinél növekszik a vérzés mennyisége, vagy akár 1-2 héttel később jelentkezik bővebb vérzés, annak valószínűleg problémás vérzése van. Külön figyelmet érdemel a rendellenes vérzés. A szülés utáni lochia (gyermekágyi folyás) normálisan fokozatosan csökken, színe változik, és hat héten belül megszűnik. Ha erős vérzés, nagy alvadékok, kellemetlen szag, láz vagy alhasi fájdalom jelentkezik, az fertőzésre vagy a méhben visszamaradt szövetrészre utalhat, ami azonnali nőgyógyászati ellátást igényel. Ugyanígy kivizsgálást igényel, ha a menstruáció visszatérése után rendszertelen, kifejezetten bő vagy fájdalmas vérzések jelentkeznek.
What is Maternal Sepsis ?| How does it affect future pregnancies?
Visszatartott méhlepény-darabok
Figyelmeztető tünetek: láz, bő vérzés, alvadékos vérzés, alhasi görcsök. Ennél az állapotnál a méhlepénynek az a része, amelyet a gyermek születése utáni fél órában ki kellene tolnia az édesanyának, a szülés után a méhben marad. Ennek lehet az oka, hogy a méh nem húzódott össze annyira, hogy a placentát ki tudja lökni, hogy a méh bezáródik, mielőtt a teljes placenta átjutna rajta, illetve hogy a méhlepény nem tud magától leválni, ezért manuálisan el kell távolítani. A legtöbb orvos megvizsgálja, nem-e maradt szülés után fent a méhlepény egy része, azonban a visszatartott szövetdarabokat sokszor nehéz felismerni. A főbb tünetek, mint a láz, az erős vérzés és a fájdalom, már a szülést követő 24 órában jelentkeznek.
Szepszis
Figyelmeztető tünetek: 38 Celsius fok feletti láz, hidegrázás, kimerültség, szédülés, rossz közérzet. Jelentkezhet húgyúti fertőzés és emlőgyulladás is. A szepszis félelmetes betegség, ugyanis előrehaladott állapotban a szervezet elkezd leállni, és hamar életveszélyes stádiumba kerülhet a páciens. A szepszist számos szülés utáni fertőzés okozhatja: húgyúti fertőzés, hólyagfertőzés, mell-, vér- vagy akár méhfertőzések is, ha nem kezelik ezeket, illetve ha ezek nem reagálnak jól az antibiotikumra. A szepszis esélyét növeli a káros baktériumokkal való érintkezés esélye a szülés során. A leggyakoribb oka a hólyagfertőzés, amely után a baktériumok bekerülnek a véráramba, és méhfertőzést okoznak.
Epidurális fejfájás
Figyelmeztető tünetek: erős, migrénszerű fejfájás, amely ülő vagy álló helyzetben súlyosbodik, fekve jobban tolerálható. A fejfájás nem ritka tünet szülés után, amikor az anyuka fáradt, kialvatlan, azonban a nagyon erős fejfájás, amely nyaki fájdalommal, émelygéssel, a fényre való érzékenységgel jár együtt, valószínűleg epidurális fejfájás. A problémát 100 nőből nagyjából 1 tapasztalja. A fejfájást az epidurális érzéstelenítés okozza, amennyiben a szúrás miatt nyomáskülönbség alakul ki a gerincvelő folyadékban. Ez általában akkor jelentkezik, amikor az anyuka elhagyja a kórházat, de akár 2-3 nappal később is kialakulhat. Míg néhányaknál a fájdalomcsillapító is hatékony, addig vannak olyanok is, akiknek a saját vérükből kell visszafecskendezni a gerincfolyadékba, hogy növeljék a nyomást, illetve alvadékot hozzanak létre, hogy így akadályozzák meg a szivárgást.
Vérrögképződés
Figyelmeztető tünetek: vörös, duzzadt láb, légszomj, mellkasi fájdalom, fájdalom légzés közben, fokozott pulzusszám. A keringési rendszerbe kerülő vérrögök jelentik az egyik legnagyobb veszélyt a nőkre a terhesség során, nagyjából az első 6 hétben. Azonban azoknál, akik 35 év felett szülnek, dohányoznak, cukorbetegek, sokáig kell ágynyugalomban lenniük szülés után, például a császármetszés miatt, vagy elhízottak, azoknál nagyobb a véralvadási zavar kockázata szülés után is.
Epehólyag-problémák
Figyelmeztető tünetek: súlyos, szívrohamszerű fájdalom a jobb oldali felső borda alatt vagy a mellkasban, nehéz légzés, hányinger, hányás. A frissen szült anyukák nem feltétlenül gondolnák azt, hogy epehólyag-problémát észlelhetnek, pedig a kis jövevény érkezését kísérheti ez a meglepően fájdalmas komplikáció is. Az epehólyag a terhesség alatt lelassul az emésztőrendszerrel együtt, amely elakadással is járhat együtt a szervben. A terhességgel együtt járó magas ösztrogénszint ugyanis megbonthatja az epehólyagban termelt enzimek egyensúlyát, melyek a zsírok lebontását segítenék elő - ennek hatására pedig epekövek alakulhatnak ki, illetve az epehólyag megduzzadhat, főként étkezés után.
HELLP-szindróma
Figyelmeztető tünetek: fejfájás, homályos látás, fájdalom a mellkas jobb oldalán és a has felső részén, emésztési zavarok, erős puffadás. A preeklampszia, azaz a terhesség során kialakuló magas vérnyomás és magas vizeletfehérje által jelzett állapot gyakoribb probléma, amely jól kezelhető. Azonban ennek van egy kevésbé ismert, életveszélyes változata is, a HELLP-szindróma, amely során a vörösvértestek szétesnek, a vérlemezke-szám csökken, és magasra szöknek a májenzimek értékei.
Nekrotizáló fasciitis
Figyelmeztető tünetek: láz, hidegrázás, erős izzadás, zsibbadás, állandó szomjúság, növekvő fájdalomérzet, rossz közérzet. A fertőzés, melyet húsevő baktériumként is ismernek, nagyon ritka, azonban nagyon veszélyes: gyorsan okozhat szepszist, és akár halált is. Azok a nők, akiknél több a szülés közbeni beavatkozás, mint a csipesz használata a medencevizsgálatoknál, a vákuum használat, a Foley-katéter alkalmazása, illetve össze kell varrni a sérülésüket, fokozottan ki vannak téve a kockázatnak. Mivel a betegség tünetei viszonylag általánosak számos más betegségnél, így nehéz időben felismerni.
Hormonális és lelki változások
A szülés utáni hetekben az anya teste számos hormonális változáson megy keresztül, amelyek befolyásolhatják a közérzetet és a lelkiállapotot.

Szülés utáni lehangoltság (baby blues)
Általános és természetes - a szülő nők 50-85 százalékát érintő - jelenség a gyermek világra jöttét követő szomorúság, érzékenység, lehangoltság, sírás, gyakori hangulatingadozások, vagyis az úgynevezett baby blues. E tünetek a testben és a lélekben lezajló változások következményei, és leggyakrabban a szülés utáni első pár napban, hétben jelentkeznek. A lehangoltságot hangulatingadozás jellemzi, amely a kismamák több mint felénél jelentkezik a szülést követően, és időtartama néhány órától néhány napig terjedhet. A gyermek megszületése az anyák számára életük egyik legjelentősebb eseménye, de az új élethelyzettel járó megnövekedett feladatok és felelősség egyben megterhelő is számukra. Egymással ellentétes érzelmek jelennek meg: az öröm, boldogság, túláradó szeretet mellett aggodalmat, kétségeket, szorongást élhetnek át. A kismamák látszólag ok nélkül is - vagy az okok csekélységek ellenére - képesek elbizonytalanodni, sírni. Feszültek és aggódnak, miközben alapvetően jól érzik magukat új szerepükben. A csecsemő pedig megérzi az édesanyja feszültségét, és emiatt is felsír, amitől az anyuka még feszültebbé válik.
A szülést követően megjelenő hangulatingadozás, az ún. szülés utáni lehangoltság vagy baby blues teljesen természetes folyamat, és az anyák akár 50-80%-ánál is kialakulhat. Rövid időn belül, általában néhány nap után magától elmúlik, amint az édesanya belejön az új szerepbe. A szülés utáni lehangoltság tünetei: levertség, szomorúság, belső zaklatottság, üresség érzése, fokozott érzékenység, érzelmi hullámzás, ingerlékenység, zaklatottság, félelemérzés, elhagyatottság érzése, fáradtság, szorongás, aggódás. Megfigyelések szerint a szülés utáni lehangoltság gyakrabban fordul elő az első gyermeküket világra hozó édesanyáknál, illetve azoknál, akik a szülés előtt premenstruációs szindrómától szenvedtek.
Szülés utáni depresszió (PPD)
A szülés utáni lehangoltságot fontos megkülönböztetni a súlyosabb szülés utáni depressziótól. Ha ez az állapot elhúzódik, esetleg súlyosbodik, kialakulhat a nők körülbelül 10 százalékát érintő szülés utáni depresszió. Ebben a már említett tényezőkön kívül sok más egyéb is szerepet játszhat: például a genetikai érintettség, a folyamatos stressz, a szorongás, az új helyzettől való félelem, a támogatás hiánya, a párkapcsolati problémák, a terhesség előtti depresszió. Bármi legyen is a kiváltó ok, ha felmerül a szülés utáni depresszió gyanúja, az minden esetben hozzáértő segítséget igényel.
Mikor forduljon orvoshoz?
A szülés utáni lehangoltság állapota rendszerint néhány napon belül spontán elmúlik, ezért általában nincs szükség külső segítségre. Ha a tünetek tartósan megmaradnak, akkor fennáll a veszélyük a súlyosabb zavaroknak, ezért mielőbb forduljon pszichológushoz vagy pszichiáterhez. A megfelelő szakember megkeresésében kérje háziorvosa segítségét, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelést. A pszichiátriai rendelés beutaló nélkül felkereshető.
A szülés utáni lehangoltság lehetséges okai: a szülés folyamata sok esetben traumát jelent a kismamának, amelynek a feldolgozása időbe telik. A hangulatingadozás és a történtek feldolgozása szerencsés esetben csupán pár napig tart. Az apás szülés sokat segíthet ebben a folyamatban, mert át tudják beszélni a közös élményeket.
A hormonális változások, a szoptatáshoz szükséges prolaktin hormon termelődése nagyban hozzájárulhat a kismamák szülés utáni hangulatingadozásához, amihez hozzáadódik még a kimerültség is, hiszen az első napokban kevesebbet tudnak aludni. A szülés utáni lehangoltság kiváltó okai lehetnek: hormonális változások, szülési trauma, az anya-magzat szimbiózis vége, az anya irreális elvárásai önmagával szemben, az anyai szerephez való alkalmazkodás nehézségei.
Kezelés és támogatás
A kismamáknak megterhelő lehet átélni ezt az egyszer fent, másszor lent időszakot, de könnyebb elfogadniuk, ha tudják, hogy kedélyállapotuk romlását nagy valószínűséggel a szervezetükben lezajlott nagyfokú hormonális változás okozza. Az édesanyák annyit tehetnek, hogy megpróbálják elfogadni a megjelenő érzéseket, érzelmeket, de az is nagyon fontos, hogy a környezetükben élők - elsősorban a partner vagy egy megértő rokon, esetleg egy gyermekágyas dúla - megértsék, tolerálják ezt az állapotot, és támogassák ebben a folyamatban. Tartósan fennálló, visszatérő lelki gondok esetén hívhatja a 0-24 órás, ingyenesen elérhető Lelki Elsősegély Szolgálatot is a 116-123-as számon.
What is Maternal Sepsis ?| How does it affect future pregnancies?
Egyéb fizikai panaszok
A szülés minden nő testén nyomot hagy így vagy úgy. Valójában minden nő szervezete másképp működik: másképp éli meg a várandósságot, a szülés utáni gyermekágyas időszakot, és a felépülés ideje is változó.
Hajhullás
Míg a nők egy része örömmel nyugtázza, hogy a terhesség alatt dúsabb és fényesebb a haja, esetleg ritkábban kell hajat mosnia, addig a terhesség után sokak ennek ellenkezőjével szembesülnek: hónapokig csomókban hullik a hajuk. A normálisnál nagyobb ütemű és mennyiségű hajvesztésnek hormonális okai vannak: a terhesség alatt megnövekedett ösztrogénszint - ami lelassítja a normál ütemű hullást - visszaáll az eredeti szintre, ettől pedig beindul az intenzívebb hajhullás. Természetes folyamatról van szó, ami a megfelelő étrend kialakításával, sok vitamin- és fehérjebevitellel, vaspótlással visszafordítható. A fokozott hajhullás általában 3-6 hónapig tart, de súlyosabb esetben akár egy évig is elhúzódhat. A szülés utáni hajhullás a legtöbb nőnél csak átmeneti.
Hüvelyszárazság és fájdalmas együttlét
Noha kétségtelenül kellemetlen beszélni róla, a szülés egyik természetes velejárója lehet a hüvelyszárazság is. Oka hormonális eredetű: az ösztrogénszint visszaesése miatt a hüvelyben nem termelődik elég váladék, felszíne érzékeny, irritált lesz, ami kellemetlen, égő érzést okozhat. Szülés után a legtöbb érintettnél csak átmenetileg jelentkezik, és a peteérés újraindulásával meg is szűnik. Lehetséges megoldásként a nőgyógyászok ösztrogént tartalmazó hüvelykrém használatát szokták javasolni.
Szülés után a hüvelynek is idő kell a regenerálódáshoz. Normál esetben a tágulást követően visszaáll nagyjából a szülés előtti állapotba. Sokaknál viszont ez nem következik be: az itt található kötőszövet veszít rugalmasságából, csökken a hüvely érzékenysége, ami negatívan hathat a szexuális együttlétek minőségére. Aki hüvelyi úton adott életet gyermekének, annál a szülés körülményeitől függően - amelyeket nagyban befolyásol a baba mérete, elhelyezkedése, világrajöttének sebessége - a hüvely belső falán keletkezett sérülések utáni hegek, esetleg a gátmetszéssel járó hegek is okozhatnak fájdalmas együttlétet. A libidócsökkenés szintén gyakori jelenség. A kutatások szerint a szülés utáni első fél évben a nők többsége - egyes vizsgálatok szerint 60-80 százaléka - számol be csökkent szexuális vágyról. Ennek hátterében hormonális változások, alváshiány, fájdalom, testképváltozás és pszichés tényezők egyaránt állhatnak. Az alacsony ösztrogénszint mellett a tesztoszteron - amely nőknél is jelen van, és szerepet játszik a szexuális vágy kialakulásában - szintje is változik. A jelenség önmagában nem kóros, különösen az első hónapokban.
Aranyér
Az aranyér kellemetlen tüneteit minden negyedik kismama megtapasztalja. A szülés után az aranyeres panaszok sok esetben néhány hét alatt elmúlnak. Műtéti megoldásra szerencsére ritkán van szükség, kenőccsel, kúppal vagy langyos ülőfürdővel általában jól kezelhető a probléma. Már a terhesség előrehaladtával - ahogy egyre nagyobb nyomás nehezedik a kismedencére és az ott található végbélre - kialakulhat aranyér, különösen, ha valamelyik kiegészítő vaskészítmény szedésének hatására a kismama gyakran küzd székrekedéssel. Akinél terhesség alatt nem jelentkezik, az sem feltétlenül ússza meg: a hüvelyi szülés ugyanis akkora erőfeszítéssel jár, hogy sokszor még azoknál is aranyeret okoz, akik viszonylag gyorsan világra hozzák gyermeküket. A kellemetlenséget okozó - második stádiumban lévő - szabad szemmel is látható, kitapintható, viszkető végbél körüli csomók az esetek többségében szülés után nem sokkal spontán visszahúzódnak, ám van, akinek csak a helyileg ható, vény nélkül kapható készítmények, krémek, kúpok segítenek. Ezek fertőtlenítő hatásúak, csillapítják a viszketést, elősegítik a sebgyógyulást, csökkentik a gyulladást.
Vizelettartási problémák
Amikor a kismama a terhesség alatt vagy a baba megszületése után köhögéskor, tüsszentéskor, emeléskor vagy kocogás közben vizeletcsepegést tapasztal, a panaszokat stressz inkontinencia okozza. Kialakulásának oka, hogy a medencefenék izomzata meggyengül, ami kötőszöveti gyengeséggel párosulva megváltozott anatómiai állapotot eredményez. A terhesség előrehaladtával a kismedence szerveire - húgyhólyag, hüvely, végbél - és a medencefenék izomzatára nehezedő nyomás is fokozódik. Az egészséges esetben akaratlagosan irányítható gátizmok - amelyek a húgyutak szerveit is tartják - meggyengülhetnek, veszíthetnek rugalmasságukból, ami terhesség, vagy szülés után gyakran akaratlan vizeletszivárgáshoz vezethet. Hüvelyi szülés után a nők akár 30-40 százalékát is érintheti átmenetileg. Sok esetben a panasz javul célzott medencefenék-tornával, de ha fél év után is fennáll, romlik, vagy a mindennapi életet zavarja, mindenképpen nőgyógyászati kivizsgálás szükséges, mert speciális kezelés vagy műtéti megoldás is szóba jöhet.
Kismedencei szervek süllyedése
A medencefenéki izmok és szalagok terhelés vagy kötőszöveti gyengeség miatti megnyúlása süllyedéses panaszokat is okozhat. Méhsüllyedésről akkor beszélünk, amikor a méh előre csúszik a hüvelybe, lejjebb kerül, ezáltal idegentest-érzést okoz. Az alhasi nyomásérzés, idegentest-érzés vagy a hüvelyben tapintható előboltosulás a kismedencei szervek süllyedésére (prolapsus - a méh, a hólyag vagy a végbél lefelé mozdulása) utalhat. Ez ritkábban jelentkezik azonnal, inkább hónapokkal vagy évekkel a szülés után válik észrevehetővé, különösen több hüvelyi szülést követően. Az enyhe esetek tornával javíthatók, de előrehaladott állapotban orvosi kezelés szükséges.
Pajzsmirigy-működési zavarok
A szülés utáni időszakban a pajzsmirigy működése is megváltozhat. A postpartum thyreoiditis (szülés utáni pajzsmirigy-gyulladás) a nők 5-10 százalékát érinti. Először túlműködéses tünetek - szívdobogásérzés, fogyás, nyugtalanság -, majd alulműködésre utaló panaszok - fáradtság, hízás, hajhullás, levertség - jelentkezhetnek. Ezek könnyen összetéveszthetők a normális kimerültséggel, amely az újszülött körüli teendők miatt gyakori. Tartós, kifejezett tünetek esetén azonban laborvizsgálat indokolt.
Terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz)
A terhesség 24-28. hetében elvégzett terheléses vércukorvizsgálattal (OGTT-teszttel) szűrhető ki a terhesség során kialakuló cukorbetegség, a gesztációs diabétesz. Ez a jelenlegi adatok szerint a várandós magyar nők 3-5 százalékát érinti. Náluk a terhességgel járó hormonváltozások átmeneti inzulinrezisztenciához vezethetnek. Amennyiben az OGTT-teszttel mért vércukor értékek eltérnek a normál tartományban mérhetőktől, az anya és a magzat egészsége érdekében kezelőorvos és dietetikus segítsége szükséges. A gondosan megtervezett (és betartott) diéta, a rendszeres testmozgás, valamint a gyakori vércukormérés segíthet elérni a normál tartományban mozgó vércukor értékeket. Ha ez mégsem sikerül, inzulinkezeléssel szabályozzák be a kismama vércukorszintjét. Akinél gesztációs diabétesz alakul ki, annál szülés után egy évvel, majd ezt követően kétévente ajánlatos megismételni a terheléses vércukormérést. Statisztikák szerint ugyanis az érintettek 20-50 százaléknál a szülés után 5-10 évvel 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.
Szájüregi problémák
A szájüregben terhesség alatt kialakuló változások megfelelő odafigyelés és kezelés nélkül komoly problémákhoz vezethetnek. Várandósság alatt a nyál pH-értéke savas irányba tolódik, ami hozzájárul a fogzománc elvékonyodásához, fogszuvasodás kialakulásához. A fogíny érzékenysége, vérzékenysége, gyulladása sem ritka jelenség ilyenkor. Ahogy az apró, jóindulatú, pirosas színű, szájban jelentkező daganatok sem, melyek a kismamák tíz százalékánál érhetők tetten a várandósság alatt. Régebben elterjedt az tévhit, miszerint az anya minden gyerekkel búcsút mondhat legalább egy fogának. De nem kell, hogy így legyen. Éppen ezért fontos, hogy a terhesgondozásba a fogorvosnál tett látogatás is beletartozzon, a gondos és alapos fogápolás pedig része legyen a napi rutinnak. Így elkerülhető a kezeletlen, elhanyagolt, folyamatos gyulladással járó fogágybetegség említett következménye: a fogvesztés. A kalciumpótlásról sem szabad megfeledkezni.

A hathetes kontroll fontossága
A gyermekágyas időszak - vagyis a szülést követő nagyjából hat hét - orvosilag jól körülhatárolható élettani folyamat. A szervezet visszarendeződik a várandósság előtti állapothoz: a méh összehúzódik, a hormonháztartás gyökeresen átalakul. Dr. Kencs Alexandra, az L33 Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa szerint azonban a tankönyvekben hat hét, az a valóságban sok nő számára hónapokig tartó testi-lelki alkalmazkodást jelent, amelynek során olyan tüneteket is tapasztalhatnak, amelyekről nehéz eldönteni: természetesek-e, vagy már orvosi segítségre lenne szükség.
A nőgyógyászati kontroll nem pusztán kötelező formalitás a hatodik héten, hanem lehetőség arra, hogy a panaszok mögött álló okokat pontosan tisztázzák. Fontos, hogy a kismamának saját testi és lelki egészségére, életminőségére is nagyon fontos gondot fordítania a szülés után. A szülésznőnek kulcsszerepe van a szülés utáni napokban a kórházi ápolás során. Fontos, hogy az anya segítőtársa legyen, bátorítsa az anyát a szoptatásra, erősítse önbizalmát az újszülött ellátása során, tanácsokkal, új ismeretekkel segítse a megváltozott körülményekhez történő alkalmazkodást. Figyelje meg a gyermekágyas viselkedését, magatartását, érzelmi állapotát. Gyakran a szülésznő ismeri fel először a szülés utáni szövődmények első jeleit és az ő feladata a szakorvos tájékoztatása. Adott esetben a beteg azonnali kezelésének megkezdése is a szülésznő felelőssége. A gyermekágyas nő ellátása teammunka, melyben a szülésznőn kívül a szülész-nőgyógyász szakorvos, a csecsemőgondozó, a védőnő, a laktációs tanácsadó, a szociális munkás is részt vesz.