Nincs is annál természetesebb dolog a világon, mint amikor egy anyuka a kisbabáját szoptatja, mégis megannyi ítélkező pillantással és kellemetlen megjegyzéssel találkozhat, ha mindezt nyilvánosan teszi, ez pedig nincs rendjén. Amikor megéhezünk, mi sem a mosdóba vonulunk vissza eszegetni, miért kéne az anyukáknak ott megetetni kisbabáikat? A női mellek elsődleges feladata a gyermekek táplálása és nem a férfiak szexuális fantáziájának kielégítése, így egészen badarság mindeközben rejtegetni őket.

Az anyatej természetes, speciális anyagai révén biztosítja a csecsemő aktuális tápanyagszükségletét, a szoptatás pedig megalapozza a kiegyensúlyozott fejlődést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF világszerte azt javasolja, hogy a gyermek legalább hat hónapos koráig kizárólag anyatejet kapjon. A szoptatás során bensőséges anya-gyermek kötődés alakul ki.
Sztárok kiállása a szoptatás mellett
A sztárok többsége egyetért abban, hogy a szoptatás egy gyönyörű folyamat, és ezt nem félnek képeken is megörökíteni. Alyssa Milano egy igazán személyes fotót osztott meg Instagram-oldalán: a képen gyermekét, Elizabellát szoptatja. A büszke anyuka azonban számos negatív és sértő kommentet kapott a posztja alá, követői szerint egyáltalán nem kellene mutogatni egy ilyen intim fotót. Ő azonban határozottan reagált: „Nem érdekel, ki mit mond. Hatéves koráig fogom szoptatni a gyerekemet, ha úgy tetszik!”
Keira Knightley Back to Work and Breastfeeding
Nem ő az egyetlen, aki bátran vállalja ezt: Pirner Alma is kiállt a nyilvános szoptatás mellett, nemcsak véleményét mondta el, hanem Nánási Pál is lencsevégre kapta, amint gyermekét szoptatja. Hargitai Bea modell szintén dokumentálta várandósságát és szoptatási pillanatait rajongói számára.
Amikor a szoptatás nem megy könnyen
Mivel az újdonsült anyák mindenhonnan azt hallják, hogy kisbabájuk számára az anyatej a legjobb táplálék, komoly érzelmi traumát jelent, ha a szoptatás nem megy olyan simán. Angelina Jolie például így elevenítette fel ikrei szoptatását: „Szerintem az a legnehezebb a szoptatásban, hogy teljesen a kisbabához vagy kötve.”
Nehézségek és megoldások
- Sokszor szükség van szoptatási tanácsadó segítségére.
- Gyakori lehet a fájdalmas kezdés, ahol mellbimbó-védő alkalmazása válhat szükségessé.
- A kimerültség és az időigényes folyamat (akár napi 10 óra szoptatás) próbára teszi az édesanyákat.

A közösségi média és a szülés utáni test
Egyre több magyar sztár gondolja úgy, hogy a megszerkesztett, tökéletes képek mellett vállalják azt is, ha a terhesség, illetve a szülés után nem nyerik vissza rögtön a korábbi formájukat. Mádai Vivien 2015-ben a blogjában őszintén írt arról, hogy teste megváltozott: „Vannak olyan anyukák, akik kockahassal és csillogó frizurával jönnek ki a szülőszobából, hogy megmutassák ország világnak, hogy bizony így is lehet.”
Molnár-Szilágyi Szilvia és Kollányi Zsuzsi is megosztották követőikkel a szülés utáni valóságot:
| Név | Hozzáállás |
|---|---|
| Kollányi Zsuzsi | 12 nappal a szülés után megmutatta a hasát, büszkén vállalva a változást. |
| Molnár-Szilágyi Szilvia | Retus nélkül mutatta meg a csíkokat, hangsúlyozva az elfogadást. |
| Debreczeni Zita | Őszintén beszélt arról, hogy a hormonkezelések után nehezebben éli meg a változást. |
Fontos szem előtt tartani, hogy a Social Media rengeteg pozitívat adott eddig, de okozott megannyi szorongást is. Néha muszáj fejbe kólintanunk magunkat, hogy amit ott látunk, az nem mindig a valóság! Itt az ideje, hogy végre elfogadjuk magunkat, és nagyon fontos, hogy másokat is elfogadjunk.