A szülés egy csodálatos, de egyben izgalmas és sok kérdést felvető időszak minden leendő anya életében. Különösen az első gyermek érkezésekor merül fel rengeteg kérdés a felkészüléssel, a kórházi tartózkodással és a szülést követő napokkal kapcsolatban. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a kismamák gyakori dilemmáit és a már tapasztalt édesanyák praktikus tanácsait, hogy minél felkészültebben és nyugodtabban várhassa mindenki a baba érkezését.

Kórházi csomag és babaápolási cikkek
A kórházi csomag összeállítása az egyik legfontosabb feladat a szülés előtt. A szülésznők általában listát adnak arról, hogy mire van szükség, de néhány dologgal kapcsolatban eltérőek lehetnek a vélemények és a tapasztalatok.
Mellszívó és cumisüveg
- Mellszívó: Több anyuka is javasolja az AVENT kézi mellszívó bevitelét, és azt, hogy használta is. Érdemes lehet vinni, különösen, ha az első napokban nehezen indul be a tejtermelés. "Rita én mellszívót mind 3 szülésemnél vittem be, és használtam is." Fontos, hogy márkától függetlenül azokat a mellszívókat javasolják, amelyekre cumisüveget lehet csatlakoztatni, és abba egy csövön keresztül folyik a tej, pumpálni kell.
- Cumisüveg: Bár sokan nem cumisüveg-pártiak, és szeretnék elkerülni, ha esetleg nem lesz elég tej az első 1-2 napban, a babát nyilván meg kell etetni. Jó, ha a saját, fertőtlenített cumisüvegből történik mindez. A kórházban általában van lehetőség az újrafertőtlenítésre. "Cumisüveget egyiknél sem vittem, és nem is szándékozom most sem vinni. Nem is használtam egyiknél sem. Az a kevés előtej ami akkor van a szülés után bőven elegendő a kicsinek." Más tapasztalat szerint a szülésznő javasolhatja a cumisüveg bevitelét.
Popsikenőcs, popsitörlő, pelenka és egyéb babacikkek
- Popsikenőcs, popsitörlő, alkohol, vatta: Ezen termékekkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Van, ahol ezeket biztosítja a kórház, van, ahol javasolt a saját bevitelük. "Én viszek pelenkát és popsitörlőt, többit nem kell, mert az van." Mások szerint is adnak, de ha érzékeny a baba bőre, érdemes saját pelenkát vinni. "Illetve a többit is adnak, csak nekem érzékeny volt mindegyik gyerekem a liberó pelusra ezért most megelőzöm és viszek pelust."
- Saját babaruhák: A szülésznő javaslatára jobb lehet saját babaruhákat vinni arra a pár napra, amíg a kórházban lesznek. Mivel júniusi baba érkezik, és a csecsemőosztályon általában meleg van, nem szükséges vastag ruhákat vinni. Fontos kérdés, hogy a saját ruhák garantáltan visszakerülnek-e. "A saját ruhákra csak azt tudom mondani hogy passz, mert amikor én szültem akkor még csak az ottani volt. De egy biztos hogy tutira visszakerül, mert a baba ellátást úgy is te csinálod, a fürdést meg ha nem te akkor is ott lehetsz." "Nekem azt mondta a szülésznőm, hogy nem kell saját ruhát bevinni a babának. Csak popsitörlőt, pelenkát mindkét fajtából, cumisüveget." Úgy fest, a szülésznők véleménye eltérhet ebben a kérdésben, így érdemes lehet vinni babaruhát, "nehogy megkapjam a magamét a csecsemősöktől."
- Babatakaró: A listán rajta van a babatakaró is. Van, ahol adnak, de érdemes lehet vinni sajátot.
Édesanya részére szükséges dolgok
- Hálóing: Javasolt legalább két hálóinget bevinni.
- Szénsavmentes ásványvíz, szőlőcukor, töltetlen csokoládé: Ezek hasznosak lehetnek a szülés során.
- Papírok: Személyi igazolvány, TAJ kártya, kismama könyv, 300 napnál nem régebbi házassági kivonat, lakcímkártya.
Szülés előtti felkészülés és a szülés menete
A szülés egy összetett folyamat, amelyre testileg és lelkileg is érdemes felkészülni. A vajúdás lassú lehet, és a legtöbb dolog magától megtörténik. A modern szülészetek igyekeznek a természetes folyamatokat támogatni.

Homeopátiás szerek és alternatív módszerek
- Málnalevél tea: Sokan isszák a 36. héttől.
- Homeopátiás bogyók: Vannak, akik 37. héttől szednek homeopátiás szereket. A homeopátiás orvosok szerint azok az első babás anyukák, akik homeóztak, jellemzően pozitívan nyilatkoznak, és aránylag gyors és "könnyű" szülésük van.
- Urtica Urens D4: Ezt a homeopátiás szert NEM KELL azonnal szülés után szedni, csak és kizárólag akkor, ha kb. szülést követően 5 napig nem indul be a tejtermelés, vagy nem jó minőségű az anyatej. Addig felesleges bekapkodni.
- Laktoherb tea: Napi 1 litert is lehet inni, de figyelni kell, mert vannak babák, akiknek hasfájást okozhat.
Szülési jelek és vajúdás
Már napokkal a szülés előtt lehetnek jelei annak, hogy a baba nemsokára megérkezik. A tipikus "fészekrakás", deréktáji fájdalom, hasmenés, rendszereződő méhösszehúzódások mind arra utalhatnak, hogy a pici készülődik kifelé. Ezekre a jelekre nem kell azonnal autóba ugrani, az úgynevezett "látens szakasz" akár négy napig is tarthat. A legjobb, ha a valódi vajúdás kezdetéig az anya inkább az otthon békéjét, és a család támogatását élvezi. Ennek ellenére fontos, hogy ilyenkor fölhívja a bábáját, vagy orvosát, aki segít eldönteni, mikor kell elindulni a szülészetre.
A méh rendszeresen összehúzódik, a nyomás hatására lassan megrövidül a nyakcsatorna, eltűnik a méhszáj. Ezt úgy kell elképzelni, mintha a babának egy magas-nyakú pulcsiba kellene belebújni. Lehet, hogy egy-két óra alatt felkészül a kitolásra a test, de az is lehet, hogy a vajúdás két napig is eltart. A baba állapotát rendszeresen ellenőrzik szívhang-hallgatóval. Ha az anya és a magzat is jól érzi magát, akkor nincs szükség a szülés gyorsítására, burokrepesztésre, oxitocin infúzióra. A bábák számtalan természetes praktikát ajánlhatnak, ha szeretnék, hogy gyorsabban haladjanak a dolgok.
Szülés 4. fejezet: A szülés sematikus magyarázata
A kitolási szakasz
Miután eltűnt a méhszáj, sokszor tapasztaljuk azt, hogy az anya nem kezd el azonnal nyomni, nem indul el a kitolás. Olyan, mintha nem történne semmi. Azt gondolhatnánk, hogy elakadt a szülés, pedig erről szó sincs. Nem kell sürgetni, gyorsítani, nem kell az anyát rávenni, hogy nyomja ki a gyereket. A baba el fog indulni pár perc múlva, anélkül, hogy oxitocin infúziót kötnének be, vagy kézzel nyomnák kifelé. A kitolási szakasz lehet néhány perc, de lehet egy-két óra is. A babának át kell haladnia a szülőcsatornán, ez hatalmas nagy munka. Sokat segíthet, ha az anya megtalálja azt a testhelyzetet, amelyet a legkényelmesebbnek tart. Először a pici feje bújik ki, általában olyan irányban, hogy az anya feneke felé fordul, majd egy fél fordulatot tesz, miközben az egyik válla, majd a másik is kibukkan, és végül a teste is megjelenik, "kicsusszan, mint egy halacska". Ha jól esik, a kitolás közben kaphat egy olajos gátmasszázst, vagy éppen gátvédelmet. Elvágják a köldökzsinórt, ha már nem lüktet. A bába megnézi a hüvelyt és a gátat, nem sérült-e. Közben várja a méhlepényt, ami kb. öt perc - fél órán belül megérkezik. A lepényt soha nem kell a köldökzsinórnál húzni, hiszen a méhösszehúzódások hamarosan kitolják a méhből. Ekkor azt mondhatjuk, hogy a szülés lezajlott. Mégis fontos, hogy tudd, hogy a szülés utáni első napokban, amikor a kisbaba szopni kezd, újabb méhösszehúzódások várhatóak.
Szülőszobai körülmények és utólagos ellátás
A Bajcsy Kórház szülészete sok kismama választása. Fontos tudni a lehetőségekről és a gyakorlatról.
Szobaválasztás
Az egy- vagy kétágyas fizetős szobák előnyei eltérőek lehetnek. A kétágyas szoba előnye lehet, ha egy rutinos anyukával kerül össze a kismama, aki tud segíteni és tanácsot adni. "Én két ágyasban voltam, de egyedül. Most is egyedül szeretnék lenni." Sokan a 3 ágyas szobákat kevésbé preferálják a látogatók miatt. "Talán ez az 1 dolog ami annyira nem tetszik a Bajcsy szülészetében: hogy boldog-boldogtalan bemehet a 3 ágyas szobákba, és ott bandázhatnak a rokonok akár csapatostul is. És ha vki betegen bemegy a szobába, eszetlenül köhög-tüsszög rá a gyerekekre meg az anyukákra? Nem értem miért nem az a szabály, hogy kint a folyosón lehet bandázni, bent a szobában meg anyuka+gyerek+max. apuka lehet bent."
Anyakönyvezés
Amikor megszületik a baba, jön egy hölgy, aki bekéri az adatokat és papírokat (személyi, TAJ kártya, kismama könyv, 300 napnál nem régebbi házassági kivonat, lakcímkártya). Majd a 10. kerületi Önkormányzathoz kell elmenni az anyakönyviért. A születés bejelentését követően kapott igazolással lehet intézni az anyakönyvezést.
Védőnői ellátás
A védőnő szerepe kulcsfontosságú a terhesség alatt és a szülés utáni időszakban. Fontos, hogy a kismama bizalommal fordulhasson hozzá.

A védőnő kiválasztása és a vele való kommunikáció
Sok kismama szeretne egy rutinos, idősebb, igazi vérbeli védőnőt kifogni. Előfordulhat azonban, hogy kezdő, fiatal védőnőhöz kerülnek. "Szerettem volna egy rutinos, idősebb, igazi vérbeli védőnőt kifogni, ehelyett egy 30 éves, kezdő, nem gyerekes nőhöz kerültem, és azt kell, h mondjam, hogy az elmúlt hónapokban sajnos SEMMILYEN hasznos infót nem kaptam tőle". Fontos, hogy a védőnő a kismama igényeire és kérdéseire is odafigyeljen, ne csak a rutin feladatokat végezze el. A szívhangmérésnél is fontos a megfelelő kommunikáció. "Az én védőnőm is előre mentegetőzött a rossz gép miatt, és megkérdezte akarom-e egyáltalán, hogy próbálkozzon, mert nem biztos, hogy megtalálja, és ha nem találja, akkor mennyire fogok megijedni? Akkor a 14. hétben voltam és mondtam neki, hogy nyugodtan, mert én azon a héten voltam ultrahangon, és nem aggódtam volna, ha nem jön össze."
Ha a védőnővel való kapcsolat nem megfelelő, és nincs bizalom, érdemes megpróbálni védőnőt cserélni, amennyiben erre van lehetőség. "Ha már voltál a védőnőnél akkor szerintem nem fontos menned többet minek, úgy is nem sokára szülsz." Akinek van lehetősége, akár a területi védőnő helyett máshoz is járhat. "Szóval így esett hogy én nem a területi védőnőhöz járok hanem máshoz."