Magyarországon csupán 21 éve kötelező a biztonsági gyerekülések használata az autóban. Az autógyártás fejlődése, az egyre gyorsabb gépjárművek indokolttá teszik, hogy ma már minden gyerek életkorának, magasságának megfelelő gyerekülésben utazzon. Hazánkban az ezredfordulót - de különösen a rendszerváltást megelőzően - a babák mózeskosarán kívül nem igen használtak a szülők biztonsági eszközöket a gyerekek szállítására. 1986-tól már Amerika mind az ötven államában kötelező volt a biztonsági gyerekülések használata.
A KRESZ szabályai és a jogosítványszerzés feltételei folyamatosan változnak, és a közlekedésbiztonság szempontjából kiemelten fontos a naprakész ismeretekkel való rendelkezés.
A régiségek, műtárgyak, gyűjteményes darabok értékének felmérése valós eladási árak alapján történő tájékozódást igényel. Vannak érdekesnek tűnő darabok a kínálatban, igaz nem mindig retroautósak. Például 1:24-es méretarányú modellek is felkerülhetnek a kínálatba, melyek szép kis gépek, és felvetik a kérdést, hogy hazánkban mikor jelenik meg hasonló.

A gyűjtők számára fontos információ lehet a modellek állapota, mint például a rendszámok pontossága, vagy a bliszteren található magyar nyelvű feliratok. A csomagolásban érkező modellek állapota változó lehet: előfordulhat törött felni, tengelytörés, ami befolyásolhatja a modell gurulását és kinézetét, de vitrinben ezek a hibák kevésbé feltűnőek lehetnek. A hibátlan modellek külön örömet okozhatnak a gyűjtőknek.
Vitrinépítés és modellek sérülései
A vitrin összeszerelése néha kihívást jelenthet, és a feszültség hatására a tetőelem elrepülhet, ha nem reszeljük le a műanyag "nyelveket" megfelelően. A vitrin kinyitásakor egy polc megbillenhet, és a rajta lévő modell leeshet, ami az alváz és a kasztni szétválásához vezethet. Ilyenkor a sérülések javítása, mint például a rendszám pótlása, elengedhetetlenné válhat.
A Moszkvics OT-s rendszáma kapcsán utánanéztem a lengyel kiadásának. Azon egy kb. méretű rendszám található.

A Zastava és Moszkvics páros jóslata bevált, és remélhetőleg a jövőben is hasonlóan pontos megérzésekkel gazdagodhatnak a gyűjtők. A Syrena és Warszawa páros különösen örömteli, mivel ilyen modelleket korábban csak fényképeken láthattak. Ez a sorozat jó eséllyel tartalmaz majd olyan modelleket, amelyek sehol máshol nem kaphatók, vagy gyári állapotú Zastavát és Moszkvát is láthatunk majd.
Az ebay-en már felbukkant a retroautó sorozat következő darabja, amely, bár egyelőre csak a lengyeleknél érhető el, de remélhetőleg hamarosan nálunk is megjelenik.
Modellhibák és gyűjtői tapasztalatok
Egyik modellnek felemás ablaktörlője volt, egy efféle Ladának és Volgának. Az utastérről is vannak megfigyelések, de ezek általában nem vészesek, mivel a fémesen szürke színük miatt nem feltűnőek. Szép modellek, és remélhetőleg a Moszkvics sem lesz rosszabb.
Kínálatban szerepelhetnek "Rendőrség" szereld magad készletek, amelyek tartalmaznak fényhidat, fémből esztergált alkatrészeket és matricákat Lada modellekhez. Valamint "Autóklub sárga angyal" szereld magad készletek is, amelyek fémből esztergált sárga villogót és matricákat tartalmaznak Trabantokhoz vagy Lada 2102-höz.
A Warszawa modell iránti érdeklődés néha alacsonyabbnak tűnhet, ami elgondolkodtató lehet, különösen ha valaki előfizetőként várja a megjelenést.
A "halállistáról" lehetséges modellek között szerepel a 126 BIS és a 125 Kombi, 200 Pick up, az egyszem Yugo és egyszem Nysa, a Skoda 120LS és a Bosto, valamint a Tarpan. Ha a lengyel tippek bejönnek, akkor még a 601 Universal és az Aleko is felkerülhet a listára. A cseheknél minden, ami nekünk is alapon szerepelhet a naptárukban, mint például a 67B. Lehetséges még a 2109-es Samara vagy a Tavria.
A Warszawa előfizetőknek legalább 2 hét múlva érkezik meg, de így egyszerre két újdonságot is kézbe vehetnek.
A Warszawa modell egy nap alatt két újdonságot jelenthet, és sokakat nem izgatott fel, vagy mindenki elhagyta a fórumot. A lengyel tippek bejövetele esetén a 601 Universal és az Aleko is befigyelhet. A cseheknél minden, ami nekünk is alapon szerepelhet a naptárukban, mint például a 67B. Lehetséges még a 2109-es Samara vagy a Tavria.
A Warszawa előfizetőknek legalább 2 hét múlva érkezik meg, de így egyszerre két újdonságot is kézbe vehetnek. A modell képe átméretezhető felrakás előtt, vagy csak magát a fényképezőgépet lehet bemutatni.
Az alábbi lista a lehetséges folytatásokat tartalmazza:
- Warszawa
- Zastava
- Moszkvics
- Syrena
- Trabant 601 Universal
- Aleko
- Skoda 67B
- Samara
- Tavria
- IFA F9
- Tarpan
- Bosto
- Skoda 120LS
- Nysa
- Yugo
- 125 Kombi
- 200 Pick up
- 126 BIS
A Warszawa modell kiemelkedik a tömegből, és sokan örülnek neki, mivel csak fényképeken láthatták korábban. A lengyel kiadású modellek gyakran tartalmaznak hibákat, mint például a leszakadt tükör vagy a tengelytörés. A ZIL-118-as autómodell például újsággal együtt szerezhető be, és ha a jobb oldali tükre leesett, akkor is megjavítható.
Egy autómodell börze helyszíne és időpontja: XIV. kerület, Öv u. 210., Mega pub étterem, reggel 9-től 12-óráig (Erzsébet királyné útja - Öv u. sarok).
A 407-es Moszkvics hamarosan megjelenik, jó vadászatot kívánva mindenkinek. A Warszawa és Moszkvics csomag érkezése az előfizetők számára is jó várakozást jelent.
A modellek minősége változó lehet. Előfordulhatnak ragasztós, összetapperolt ablakok, nyomott orrdísz, hibajavítóval összetákolt első rendszám és lökhárító. Más modelleknél karcos oszlopok, felszakadt hátsó ülések, kibaszott oldalablakok, forgáccsal teli bliszterek, fekete koszos, ragasztós, repedt, karcos ablakok, nyomott, sérült orrdíszek, valamint két jobb, két bal, jobb-bal, bal-jobb hátsólámpa kombinációk is előfordulhatnak. Néhány modellnél a bal hátsó sárvédő foltos, a tetőn karc, az oldalablakok karcosak, a bal kis billenőablak ragasztómarásos, a két hátsó bal lámpája csálé. A tükör szára repedezhet. Az ablaktörlőlapátok és elülső alkatrészek jól állnak, de szökhetnek. A kerekek és abroncsok nagyjából rendben vannak, de a felniből darabok hiányozhatnak. A sárhányók szokásosan csálék, de nem vészesek. A rendszámok tutik. Hátul egy 8-as lehet, de ennél nagyobb baj ne legyen egy modellen. A hátsó ablak ferde, belül törések indulnak a szegecseléstől. A padlóváltó, kormányváltó (vagy bajuszkapcsolók?) és az első ülés ferdén állhatott. Alváz ferde, de erre már nem adnak, szinte mindegyik modellnél ez a helyzet.
A sajtószemle néha kritikátlan, és egyes kiadók visszatérhetnek a "tirpák üzemmódra", ami azt jelenti, hogy a modelleket nem kezelik kellő gondossággal. Az orosz, ukrán és lengyel gépek is gyakran elég ócskák. A DelPrado és Altaya modellek viszont egész jók. A Syrena valószínűleg nagy népszerűségnek örvend majd.
A szétszedett és javított modellekből egész szép darabok kerekedhetnek ki. A gyűjtőknek egyenes ablaktörlőkben, sárvédőkben, lámpákban és nem repedezett ablakokban gazdag modelleket kívánnak.
A Warszawa és Moszkvics modellek formájukat tekintve hibátlanok, és visszaadják az igazi érzést. Azonban előfordulhatnak olyan hibák, mint az ablaktörlők beragasztása vagy a Moszkvics jobb hátsó lámpájának fejjel lefelé való beépítése. Ezek javíthatók, ha megfelelő ragasztó áll rendelkezésre.
A Daciás képek felkerültek, és a legújabb modellek is megérkeztek. A Moszkvics modellen előfordulhat hiba, mint például egy ferde hátsó lámpa, de ettől eltekintve hibátlanok a modellek. A postai kézbesítés is javulhat, ha új postás érkezik.
A gyűjtemény második Moszkvicsa is megérkezett, és a listák szerint még egy érkezik. Azonban ez a széria is hagyott kívánnivalót maga után, hasonlóan a Wartburg Camping esetében. A fő hibák közé tartozik az orrdísz felragasztása és krómozása, a visszapillantók lógása vagy leesése, az első lámpák lógása és krómtalansága, a hátsó lámpák ferdesége vagy felcserélése.
A modell önmagában szép, és illeszkedik a Volga M21 és Pobeda korosztály közé. A pozitívumok közé tartozik a sok króm, a kék szín és a tetszetős kipufogó. Az elején lévő felirat különösen tetszik.
A Latvia a sor egyik legsikerültebb darabja, ha nem a legsikeresebb. Legfeljebb a ZUK vagy az UAZ-ok közelítik meg minőségben. Még a ZIL-118 is egész jó.
A lengyel Trabant, Octavia designnal nem csúnya autó. Oldalról, felülről szép, elölről hátulról olyan, mint a mai autók. A kidolgozásra szavunk nem lehet: festett beltér, küszöbléc, kipufogó, kilincsek, csomagtérgomb, oldalcsík (ebből egy hibátlant nem láttam), festett ablakkeretek, még a kis macisajt bukóablaké is! Krómszegélyes indexek elöl, hátul logó. A műszerfalat nem látni, de biztos jó. Kéziféket, sebváltót nem látni, gondolom kormányváltós, és acsirkecsapó ajtóval fékez. Külső-belső trükkök. Az alvázon látszanak a hátsó sárhányó hűlt helyének furatai. Csodálatos üzemanyagtöltő kupak és hátsólámpák, BASF színek, egyszerűen fantasztikus. Hibátlan tolatóradaros lökhárítók és rendszám: lenyűgöző. Rendkívül igényes modell, látszik, hogy ismét a lengyel PIC-ra készült, a lengyelek által visszab.ott, újracsomagolt terméket kaptunk. A bliszterek nem voltak sérültek.
A mai kálváriát a kúton kezdték. A Pobeda és Nagypolski modellek ablaktörlői össze-vissza állnak, félig kiesve, a kerekek csálék. Másik újságosnál egy db szép ablaktörlő, levert A oszlopok. A Tuskóban is volt egy darab, majdnem elhozták, de annak a kerékjárati íveiről hiányzott a festés. Tuskó Relayben 3 db, 2-t alapból visszadobtak, mert "szépek" voltak. A harmadiknak csak pontszerűen volt leütve az egyik A oszlop, meg barnás kosznak tűnő foltok voltak rajta, mint a legtöbb példányon, de ez szerencsére tényleg kosz és lejön. Ezt hozták el. Kiderült, hogy egyedi darab. Azt már ott is látták, hogy a bal első ferde, de melyik modellen nem az? Viszont csak bontás után derült ki, hogy nincsen párja, ugyanis egy eltérő típusú felnit rózsaszínre kentek és csálén rátaknyoltak a tengelyre. Elöl, oldalt valahová odacsapták a gépet, mert horpadt, de valószínűleg még festés előtt, mert nem jött le a kence. A legdurvább, hogy a bal A és B oszlop közt meg van rogyva a kasztni.
A ZIS-től a telefon is beszart, hogy elviszik és egyből éles képet csinált. A ZIS-t már fényképezővel csinálták. Ő is meg lett véve: pipa. Már nagyon várták a Zastát a csodaszép Hongwelles 750 mellé, amiről már tettek fel képeket korábban és az Index fórumon is megtekinthető. Jöhet a Yugo!
Mivel rájuk rohadt a Syrena, nem nagyon rendeltek. A kúton 1 db ütött kopott volt, több helyet jártak be a szakadó esőben, mire találtak olyat, amin nem volt leverve az A oszlop. Egész jó kis modell, Altaya minőség. Letisztult formavilág. Sajnálják, hogy nem a szögletes lámpás verziót adták ki, olyat többet láttak. Gondolják, csak ilyen van a kiadónak a tulajdonában. Köszönet a gyors fotófeltöltésért, még várni kell pár napot a kézbe vehető modellekre, lévén, hogy előfizetők.
A "mikulásos cucc" gyönyörű, és pozitívan csalódtak benne. Egyes egyedül csak az ablaktörőket látták némelyik modellen csálén, minden egyéb része igazán említésre méltóan egységesen szép - ahogy tapasztalták. Megvették a gépet, és voltak szép számmal hibátlanok is. Az övék is az. A hátsó leffencsek ide-oda mozognak.
A Zastava modellel elég szerencsésen járt a többség. Keresnek Zil-118 modellt újsággal együtt vagy Latviját. Megvan még a Syrena meg a Zastava is, úgy 15 perce ment el a postás. Hiba csak a Syrena egyik ablaktörlője ferde, de az semmi. A kiadóban Karácsony van már. Holnap jön az eddigi legrégibb autó, szerencsés karácsonyi beszerzést mindenkinek.
A mai reggeli nem is modellválogatás volt, hanem szelektív hulladék gyűjtés. A kútnál két darab, mindegyiknek összebarmolt a féklámpa körül, plusz kisebb hibák az A oszlopon. Következő hely semmi, Tesco zéró, Tesco Relay 4 db roncs: megtört, összekaristolt, beerőszakolt ablakok, fényezési hibák tömkelege, ragasztófolyások, katasztrofális féklámpa beépítések, felni krómhibák. Kiválasztottak egy olyat, ami ragasztósnak nézett ki a bliszteren át és nem volt betörve a szélvédője. Gondolták, hogy az ukránról is lejöttek a ragacsok, majd erről is lekapirgálják. Bontás után kiderült, hogy egy szemét. Ami ragasztónak vagy bliszter karcnak nézett ki, valójában kőkemény festékleverődés a bal első ajtó forgópántján és bónusznak a tetőn, valamint egy meglepi fél centis ragasztófolyás a motorháztetőn az ablaktörlőtől, amit nem is láttak a bliszteren át. Viszont bele oldódott az alaprétegbe, nem jön le. Szerencse, hogy legalább a műanyag sárhányókról le tudták kapirgálni a foltokat.

tags: #retro #gyerekules #autoban