A nyilvános szoptatás témája a magyar médiában is gyakran felmerül, vitákat generálva arról, hogy illendő-e egy anyának nyilvános helyen szoptatnia gyermekét. Bár sokan kényes témának tartják, valójában egy teljesen természetes, élettani folyamat, éppen ezért nincs rajta mit szégyellni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a kisbabákat ideális esetben fél éves korukig kizárólag anyatejjel érdemes táplálni, és a testi és lelki fejlődés szempontjából az a legjobb, ha kétéves korukig még rendszeresen kapnak anyatejet.

A szoptatásnak számos előnye van. Az anyatej a legideálisabb táplálék a gyermeknek, mindig a baba igényeihez igazodó mennyiségben és minőségben, összetétellel - ráadásul ingyen van. Emellett steril, friss, és pont tökéletes a hőmérséklete is. A tápszeres etetéssel szemben a szoptatott babák édesanyjai bármikor és bárhol rá tudják csatlakoztatni az éhségtől szenvedő gyermeküket a "központi egységre".
Miért fontos a társadalmi tolerancia?
Gyakorló szülőként elmondható, hogy a gyermekvállalási kedvet serkentené a társadalmi tolerancia a gyerekek irányába, a közös felelősségérzet az anyák (vagy családok) jóllétéért, és az olyan hozzáállás totális száműzése, hogy „magának szülte, oldja meg ő”. Ha a világ legjobb és legtermészetesebb dolgának tartjuk a szoptatást, ellentmondó igény az, hogy elvárjuk, mindezt lepel alatt tegye egy édesanya.
Sok anya eleinte csak otthon vagy az autóban mer szoptatni, majd idővel egyre bátrabban teszi meg nyilvános helyeken is. A szoptatás akkor válik természetessé a társadalomban, ha a gyerekek, fiatalok és felnőttek egyaránt látják. Azonban még ma is előfordulnak negatív tapasztalatok. Egy anya elmesélte, hogy egy étteremben udvariasan, de megkérték, hogy ne szoptasson a közös térben, és egy személyzeti helyiségbe kísérték. Egy másik esetben egy bristoli buszról szállítottak le egy szoptató anyát, mert az egyik utas panaszkodott, hogy kilátszik a melle.
Hosszan tartó szoptatás és a társadalmi megítélés
A viták gyakran arról is szólnak, hogy meddig „elfogadott” szoptatni egy gyermeket. A WHO ajánlása szerint kétéves korig ideális az anyatejes táplálás, de számos anya ennél tovább is szoptatja gyermekét. Egy Angliában élő anya, Maha Al Musa például 9 éves koráig szoptatta a lányát. A négygyermekes Sharon Spink úgy véli, hogy lányával való szoros kapcsolatát a hosszú ideig tartó szoptatás alapozta meg. Sharon elmondta, hogy lánya döntése volt, hogy meddig szopik, és fokozatosan választódott el az anyatejről. Emellett az anyatejnek köszönhetően Sharon alig volt beteg, mert annyira megacélozta az immunrendszerét.
Hasonlóan Lisa Bridger is ma hétéves fiát még mindig szoptatja. Fiai autizmussal küzdenek, és sokszor csak akkor nyugszanak meg, ha cicizhetnek. Bár személyesen nem érte szidalmazás, online annál nagyobb felháborodást váltott ki. Lisa szerint nincs ebben semmi szexuális, nem pedofil, ahogy sokan vádolták. Hangsúlyozza, hogy egy gyermeket nem lehet mellre kényszeríteni, és bár ő készen állna a leválásra, úgy tűnik, fiai még nem. A szoptatás nem gátolja a gyermek fejlődését, sőt, az anyatej ennyi idős korban is jót tesz számukra, a mellre tétel pedig megnyugtatja és biztonságot ad nekik.

Sokan úgy gondolják, hogy a szoptatás valamiért túlmisztifikálja a társadalom. Pedig az anyatej a gyermeknek a legideálisabb táplálék, a legideálisabb hőmérsékleten, mindig a baba igényeihez igazodó mennyiségben és minőségben, összetétellel. Aki szeretné, hogy amikor ő megöregszik, akkor is legyenek emberek, akik működtetik a világot úgynevezett emberi erőforrásként, akkor bizony kell némi tolerancia ahhoz, hogy a következő generáció is felnőjön.
Szoptatás és a társadalmi elvárások
A nyilvános szoptatás elfogadottsága Magyarországon még mindig nem egységes.
| Helyzet | Társadalmi megítélés | Példa |
|---|---|---|
| Éttermek, kávézók | Megosztó, sokszor negatív | Anya kiküldése személyzeti helyiségbe |
| Tömegközlekedés | Negatív, szélsőséges esetekben inzultus | Anya leszállítása buszról |
| Bevásárlóközpontok, plázák | Fejlődő, de még hiányos | Szoptató szobák hiánya vagy rossz higiéniája |
| Közterek | Gyakran elutasító | "Szoptatásnáciskodás" vádja |

Magyarországon kedvező a helyzet abból a szempontból, hogy az édesanyák akár két-három évig otthon maradhatnak gyermekükkel, így a szoptatás is könnyebben fenntartható. A bölcsődéknek, családi napköziknek és óvodáknak támogatniuk kell az anya döntését a szoptatásról, nem pedig kéretlen tanácsokkal rávenni az elválasztásra. A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Fontos, hogy a társadalom támogassa az anyákat abban, hogy a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békéjük között lavírozzanak, és a szoptatást is a természetes élet részének tekinthessék.
tags: #nyilvanyos #szoptatasi #10 #evws #gyerekek