Két kisgyermek halála az utakon és azon túl: megelőzhető tragédiák

Annál nagyobb megrázkódtatást el sem lehet képzelni, amikor egy gyermek veszíti életét közúti balesetben. Az elmúlt évtizedek adatai azt mutatják, hogy bár a gyermekek baleseti áldozatainak száma csökkenő tendenciát mutatott, sajnos még mindig sokkolóan magas. Az elemzett adatsorokból jól látható, hogy a gyermekek legnagyobb arányban nem önállóan közlekedve, hanem gépkocsi utasaként vesztették életüket.

Tragédiák az M1-es autópályán

A múlt hét folyamán több borzalmas tragédia is történt. Az egyik legborzalmasabb szerencsétlenség múlt kedden délután, az M1-es autópálya Biatorbágyhoz közeli szakaszán esett meg, mely több halálos áldozatot is követelt, köztük egy gyermek életét. Az esetről azóta ellentmondásos információk érkeztek, egy dolog azonban biztos: megelőzhető lett volna a tragédia.

M1-es autópálya baleset helyszíne, roncsolt autók

A múlt keddi szerencsétlenségben az első információk szerint 3 felnőtt és egy 10 év körüli gyermek vesztette életét. A tragédia a sztráda 22-es és 23-as kilométere között történt, a főváros felé vezető oldalon, Páty térségében. Az eddigi információk alapján egy bolgár rendszámú teherautó és egy angol rendszámú személygépkocsi ütközött össze, utóbbiban hét személy, köztük három felnőtt és négy gyerek utazott. A helyszínen lévő szemtanúk szerint az autó totálkárosra tört, az utasok beszorultak a járműbe, végül a tűzoltók feszítővágóval szabadították ki őket. A ráfutásos balesethez az vezethetett, hogy az autó sofőrje rosszul mérte fel a féktávolságot, ezért ütközött neki a teherautónak. Azóta újabb információk láttak napvilágot a durva balesetről, kiderült, hogy más fontos dolgot is elmulasztott az autót vezető sofőr, ugyanis a járműben senki sem használta a biztonsági övet, ami talán életeket menthetett volna. Senki nem volt bekötve! Esélyt sem adtak maguknak, hogy túléljék a balesetet. Az életben maradt három gyermeket kritikus állapotban szállították kórházba.

Pár nappal a keddi tragédiát követően újabb borzalmas baleset híre rázta meg az országot, mely szintén az M1-es autópályán történt múlt héten, péntek délután, Herceghalom közelében a főváros felé vezető oldalon. A tömegbalesetben hét autó ütközött össze, melynek következtében hatalmas, 8 km-es torlódás alakult ki rövid idő alatt. Az első információk alapján a karambolban tíz ember érintett, köztük ismét kiskorú gyermekek is vannak a sérültek között.

Fontos és kötelező a biztonsági öv használa

Tragédia Rimaszécsnél: Anya és két gyermeke halála

Borzalmas közúti baleset vetett véget egy fiatal magyar anya és két kisgyermeke életének a szlovákiai Rimaszécsnél. Az asszony a sógora autójában utazott gyermekeivel, amikor a jármű az út menti árokba csapódott, majd visszazuhant a főútra. Az anya és idősebb kisfia a helyszínen meghaltak, a mindössze hatnapos újszülött pedig a kórházban hunyt el sérülései miatt. A balesetben mindenki megsérült. A kocsiban összesen hét ember ült, köztük öt gyermek. A három kicsi súlyosan megsérült, őket kórházban ápolják. A sofőr is komoly sérüléseket szenvedett, őt már hazaengedték. A férfi szerint az egyik gyerek belenyúlt a kormányba, ez okozta a balesetet, ám a család ezt cáfolja, és úgy vélik, a túl nagy sebesség miatt történt a tragédia. A baleset alig néhány száz méterre történt az otthonuktól. A gyászoló apa most egyedül maradt, miközben a temetést intézi és próbálja feldolgozni a történteket. A család szerette volna, ha a gyerekeket anyjuk karjaiban helyezik örök nyugalomra, de a szlovák előírások ezt nem engedélyezik. Így külön koporsókban, de egymás mellett, közös sírhelyen temetik el őket.

Temetési szertartás, virágok és gyertyák

További gyermekbalesetek és megelőzés

Egy autós halálra gázolt egy kétéves gyermeket Kalocsán. A beszámolók szerint a sofőr több száz métert tett meg, mire észlelte a tragédiát. A hatóságok közlése alapján a 18 éves fiú vitte el a két kisebb gyereket - egy 8 és egy 10 éves fiút - autózni, de egyelőre nem tisztázott, ki vezette pontosan a tragédia pillanatában az autót. „Ez az eset jogi értelemben nem minősül közúti közlekedési balesetnek, mivel nem közúton, hanem egy mezőgazdasági területen történt - éppen ezért annál súlyosabb maga a történtek ténye és körülményei.

Infografika: a gyermekbalesetek leggyakoribb okai

2001. és 2012. között a baleset áldozatává vált gyermekkorú gyalogosok, kerékpárosok és utasok száma egyaránt csökkent. Legnagyobb negatívum a jármű vezetőjeként meghalt gyermekek számában tapasztalható. Az elmúlt évben összesen 22 gyermek vesztette életét közúti balesetben, 10 fővel több, mint 2011-ben. A meghalt gyermek utasok aránya 2007-ben volt a legmagasabb.

Közlekedési balesetben meghalt gyermekek száma (2001-2012)
Év Gyalogos Kerékpáros Utas Vezető Összesen Utasok aránya (%)
2001 10 4 18 2 34 52.9
2002 8 3 15 1 27 55.6
2003 7 2 13 2 24 54.2
2004 6 3 16 3 28 57.1
2005 5 2 12 4 23 52.2
2006 4 1 11 5 21 52.4
2007 3 0 14 3 20 70.0
2008 3 1 10 4 18 55.6
2009 2 0 9 3 14 64.3
2010 2 1 8 2 13 61.5
2011 1 0 7 2 10 70.0
2012 2 1 14 5 22 63.6

Rejtélyes haláleset Nyíregyházán

A rendőrségre 2023. április 15-én reggel Nyíregyházán, egy 2 éves gyermek haláláról értesült. A Tények információi szerint egy testvérpárról van szó, akik Ilkről kerültek a nevelőszülőkhöz Nyíregyházára, miután kiemelték őket 17 éves édesanyjuk mellől. A vér szerinti nagymama azt nyilatkozta, a nevelőszülők rendszeresen verték a gyerekeket, régebben is állandóan voltak rajtuk sérülések, amikor a láthatáson találkoztak velük. A rendőrök átvizsgálták az autót, a kétéves kisfiú, Sanyika holtteste a csomagtartóból került elő, az információk szerint fel volt öltözve, magzatpózban feküdt és már napok óta halott lehetett. A nevelőszülők állítása szerint a kisfiú halálát egy szerencsétlen baleset okozta: csontot nyelt, ezért fulladt meg. A nagymama azt sem érti, ha tényleg ételtől kezdett el fuldokolni Sanyika, akkor miért nem hívtak hozzá rögtön mentőt. A Magyar Nemzet információi szerint segítségnyújtás elmulasztása miatt gyanúsítottként hallgatta ki a nyíregyházi rendőrség a csomagtartóban talált kétéves kisfiú nevelőanyját. A lap megkeresésére a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség elmondta, a bűncselekménnyel a nevelőanyát gyanúsítják, az ügyben őrizetbe vétel nem történt.

tags: #napokban #tortent #baleset #2 #kisgyerek #meghalt