Milyen szakmát válasszak kisgyerek mellett?

A pályaválasztás vagy pályamódosítás előtt állók körében népszerűek a gyerekekkel foglalkozó szakmák, hiszen gyerekekkel dolgozni szinte nem is munka, hanem sokkal inkább hivatás. Ráadásul többnyire ezek gyorsan tanulható szakmák, amelyek hasznosak is, így, ha ezek közül választasz, munkádat nemcsak sokszínűnek és változatosnak, de fontosnak is fogod érezni.

Ha gyerekekkel kapcsolatos munkában képzeled el magad, de nem tudsz vagy nem szeretnél éveket tölteni az iskolapadban, vagy úgy gondolod, nem lenne meg a felvételhez szükséges pontszám, akkor érdemes elvégezni egy felnőttképzési képzést. Ezek közül néhányért akár többletpontot is kaphatsz a felvételi eljárás során. Általánosságban elmondható, hogy a korábbi Országos Képzési Jegyzék szerinti 54 illetve 55-ös szakmaszámú szakképesítések plusz pontot érnek, azaz növelheted velük a felvételi esélyeidet. Valamint az új képzési rendszerben megszerzett egyes szakmák is beszámíthatók.

Gyermekekkel kapcsolatos szakmák

Ha szeretsz gyerekek közt lenni, akkor te magad is tudod mennyi örömet és kihívást rejtenek magukban. Azt is tudod, hogy a velük együtt töltött idő alatt rengeteg mosolyt, szeretet és hálás pillantást kaphatsz. Ha elhivatott vagy ezen a területen, akkor számos lehetőség adódik, hogy segítsd a fejlődésüket.

A gyerekekkel való munka két fontos készséget igényel:

  • Türelem: gyakran feszegetik a határt, hiszen ez hozzátartozik a fejlődésükhöz vagy éppen nem tudják kifejezni érzéseiket, érzelmeiket, ami feszíti őket.
  • Konfliktuskezelés: kisgyerekek közt elég gyakori a konfliktus, amelynek elsimításában te fogod a legnagyobb szerepet játszani.

Oktatási és nevelési tanfolyamaink között találsz alapfokú végzettségre (8 általánosra) és középfokú végzettségre (érettségire) épülő képzéseket, illetve választhatsz tantermi és online képzések közül.

Dajka: bár többlet pontot nem szerezhetsz vele a felsőoktatási felvételi eljárás során, viszont az elsajátított ismeretek alapján, akár bébiszitterkedhetsz is.

gyerekek játszanak

Informatikai szakmák

Azért választottuk az informatika szakot, mert olyan irányt szerettünk volna, amely aktuális, amelynek van értéke a munkaerőpiacon és keresett lesz a későbbiekben is. A mai digitális világban már minden szférában - a hivataloktól a legkisebb vállalkozásokig IT-eszközöket, alkalmazásokat használnak a munkavégzéshez. Éppen ezért informatikai szakemberekre mindig szükség lesz.

Ez a szakma tehetség és ambíció függvényében számos lehetőséget kínál, az egyszerű rendszergazdától a komoly programozóig széles a paletta a betölthető munkakörök tekintetében. Ezen kívül mindig van benne lehetőség a fejlődésre, hiszen újabb és újabb technológiák, alkalmazások látnak napvilágot. Ez egy olyan szakma, szakirány, amellyel a középiskola elvégzése után már el is tudnak helyezkedni a tanulók, de jó alapot szolgáltat a felsőoktatásba is. A képzést tekintve nagy arányban vannak gyakorlati órák, melyeken tökéletesen el lehet mélyíteni az elméletben megszerzett tudást.

Zsoltit, a fiamat csak a programozás érdekelte. Itthon mindig azt mondta: „szeretnék maradandót alkotni”. Csinálgatott játékot, a netről már tanulgatta a programozást.

Az általános iskola utolsó éveiben nem volt kétséges számunkra, hogy gyermekünk hol folytatja a középiskolai tanulmányait: mindig is érdekelte a cukrászat, de otthon, önállóan nem készítette el a kiválasztott süteményeket.

Az iskolai oktatás és a környezet pozitív hatással volt és van mai napig gyermekem szakma iránti érdeklődésére és fejlődésére. Amióta az iskolában és a gyakorlati munkahelyen is bővítette tudását, merészen vállalkozik az új és kihívásokkal tűzdelt készítmények bemutatására családon belül. Szülőként büszkeséggel tölt el, hogy az ország tortáját is elkészítette, melynek nagyon örült a család. Gyermekem mindenképpen szeretne a cukrász szakmában elhelyezkedni, hiszen szereti és tudja is.

Minden szülőnek fontos, hogy a gyermeke megfelelő iskolába járjon és olyan pályára lépjen, amivel az életben el tud helyezkedni, illetve amit szívesen végez majd. Éppen ezért nagyon jó választás volt a Zay Anna Technikum és Kollégium a gyermekem részére.

számítógép programozással

Egészségügyi szakmák

Ebben az iskolában olyan tanárok taníthatják, akik dolgoztak az egészségügyben és a kórházban, így minden bizonnyal megtanítják a diákokat a legfontosabb tudnivalókra és megfelelően felkészítik őket az érettségire. A tanulóknak lehetőségük van a Jósa András Oktató Kórházban gyakorlatozniuk, ahol elsajátíthatják a legfontosabb gyakorlati munkafogásokat, személyesen is megtapasztalhatják az elméletben tanultakat, részt vehetnek különféle beavatkozásokban.

Magam is egészségügyi szakközépiskolába jártam, sokat meséltem a lányomnak az akkori iskolai éveimről, a szakmai képzésről. Ez felkeltette az érdeklődését és úgy döntött, hogy ő is ezen a területen szeretne továbbtanulni. A Zay iskoláról nagyon sok jót hallottunk, és mindezt meg is tapasztalta gyermekem, amikor elkezdte a 9. osztályt. A közismereti tantárgyak mellett nagyon sok szakmai tantárgyat tanulnak a diákok. A magas színvonalú szakmai ismeretekkel rendelkező oktatók mindent megtesznek azért, hogy tudásuk legjavát nyújtsák a tanulóknak és sikeresen felkészítsék őket az érettségi vizsgára. Szakmai felkészültségük naprakész és hatékonyan tudják alkalmazni a legcélravezetőbb módszereket az elméleti és a gyakorlati oktatás minden területén. A digitális oktatás alatt is a helyzetnek megfelelően, a legváltozatosabb módszerekkel adták át a tananyagot. Az évközi és a nyári gyakorlatot a kórházban kell teljesíteni, ahol az iskolában tanult elméleti ismereteket a gyakorlatban is tudják alkalmazni a tanulók, valamint tapasztalatokat szerezhetnek a betegek ellátásában, gondozásában, a különböző egészségügyi, orvosi vizsgálatokban. Teljes mértékben elégedett vagyok az iskolában folyó nevelő-oktató munkával és a duális képzőhelyen töltött gyakorlattal.

Nagyon jó választásnak tartom a Zay Anna Technikum egészségügy ágazati képzését gyermekem részére. Előnynek tartom a gyermekem részére, hogy olyan tanárok tanítják a szakmai anyagot, akik már dolgoztak egészségügyben és a tapasztalataikat át is tudják adni. Az érettségire való felkészítés is nagyon jó ebben az intézményben, így ez az iskola a legkiválóbb döntés minden olyan ember számára, aki az egészségügyben akar dolgozni.

orvos és nővér

Építőipari és fizikai szakmák

Levente nagymamájaként nagyon örülök, hogy felvették az unokámat a Telekibe építőipari ágazatra, mert nagyon jól érzi magát ebben az iskolában és nagyon jól teljesít. Általános iskolában sajnos nem volt jó tanuló, így mindenképpen szakmában kellett gondolkoznunk a középiskolai tanulmányokat illetően. Azonban a szakmai tantárgyak meghozták a tanuláshoz való kedvet, így Levente már a közismeretei tárgyakkal is szívesen foglalkozik, sikerült javítania az általános iskolai eredményeiken is. Miért az építőipar? Mert ezen belül eldöntheti majd, hogy melyik szakirányt válassza, lehet belőle burkoló, illetve festő is. A családban a nagybátyja építési vállalkozó, így bármelyiket is fogja választani az unokám, mindegyiket tudja majd hasznosítani. A nagybátyja kimondottan örül, hogy a későbbiekben egy családtaggal bővülhet a vállalkozása. De azt sem tartjuk lehetetlennek, hogy egymás után mind a két szakmát megszerzi.

A családban az édesapa szakmája is ács, saját vállalkozása van, de Dani nagyobbik testvére is ács. Mindketten az Inczédyben (a régi 110-es iskolában) tanultak, így nem is volt kérdés, hogy Dani is ide jelentkezett, szintén ács tanulónak. Az apja vállalkozása segítségével rengeteg gyakorlatot, tapasztalatot szerez, nagyon sokat segít az édesapja által vállalt tetőszerkezetekkel, zsaluzással kapcsolatos munkákban. Az iskolában szintén megkap minden elméleti, gyakorlati tudást ahhoz, hogy a későbbiekben ő is saját vállalkozást indíthasson.

Nálunk nem is volt kérdés, hogy a fiú valamilyen fizikai szakmát tanuljon, sosem szeretett íróasztal mögött ülni. Az édesapja az építőiparban dolgozik kőművesként, de az ő idejében ezt a két szakmát még nem választották ketté, így ő főként burkolattal kapcsolatos munkákat vállal. Bence pedig bizony szünetekben jár vele dolgozni, segíteni neki, így megtetszett neki ez a szakma.

A szerkezetlakatos szakma a munkaerőpiacon hiányszakmának számít, ezért fontos, hogy minél több szakembert képezzen az ország. Nem csupán hazánkban, de külföldön is remek elhelyezkedési lehetőséget biztosít, versenyképes fizetéssel. A műszaki rajz elsajátítása, a megfelelő gyakorlat megszerzése lehetővé teszi egyéb, a szakmához kapcsolódó képzések elvégzését is, de akár továbbtanulási alapot is nyújthat. Ráadásul a munkafeladatokon keresztül nem csupán elsajátítja a tanuló a szakmát, hanem sikerélményhez is jut, ami szintén nagyon fontos motiváció lehet. A szakma elvégzése alatt fejlődik a gyermek problémamegoldó képessége, megtanulja, hogyan kell csapatban dolgozni, milyen egy jó munkakapcsolat.

építkezés

Villanyszerelő szakma

Pályaválasztás terén a szerencsésebb szülők táborát erősítjük, hiszen Dávid már 5. osztályos kora óta érdeklődik a villamosság és az elektronika iránt. Ebből kiindulva kézenfekvő volt a szakirányú választás, hogy villanyszerelőként szeretne továbbtanulni. Ismerősök ajánlása és a nyílt napon szerzett tapasztalatok alapján a Nyíregyházi SZC Wesselényi Miklós Technikum és Kollégium mellett döntöttünk, így lett gyermekünk ennek az iskolának a tanulója. A választásunkat a mai napig nem bántuk meg, utolsó évesként csak még inkább biztosak vagyunk abban, hogy Dávidnak ebben a szakmában a helye.

Miért villanyszerelő szakmára jelentkeztünk? A válasz egyszerű: nekem építőipari vállalkozásom van és minden egyes nap azzal szembesülök, hogy nagyon kevés a szakember, a kétkezi munkás. A pályaválasztás előtt beszélgettünk a fiammal és azt a döntést hoztuk, hogy szakmát tanuljon inkább, annak nagyobb hasznát fogja venni. Természetesen, ha majd még akar továbbtanulni, akkor nyilván támogatni fogom. Bár én örülnék neki, ha az iskola után dolgozna és a saját vállalkozásunkat erősítené. Úgy látom, hogy a fiam nagyon megszerette a villanzerelést, és hogy örömmel dolgozik benne. Igyekszem az iskolai gyakorlat mellett én is lehetőséget adni neki a gyakorlásra, szerintem egész ügyes.

Gyermekemnek (9/E osztályos tanuló) közösen választottuk ki az Elektronika és elektrotechnikai ágazatt. Eleinte a fiam nem tudta, hogy milyen szakmát válasszon, ezért nagyon sokáig gondolkodtunk azon, hogy az általános iskola után merre induljunk tovább. Fontos volt, hogy olyan szakma mellett döntsünk, ami őt is érdekli. A családunkban is van, aki a villanyszerelő szakmát tanulta és ebben a szakmában is dolgzik; ő nagyon sokat segít Leventének a tanulásban és sok mindent mesél a munkájáról is. Így volt lehetőségünk tőle bővebben tájékozódni a szakmáról, és sikerült a fiam érdeklődését is felkeltenie.

Nem kizárható az sem, hogy a kreatív munkakörökben is átveszi a vezetést az AI munkaerő. Ez nem feltétlenül csak fizikai munkakört jelent: komoly szakmai tudás kell hozzá, hogy valaki megbízhatóan és biztonságosan végezhesse a villanyszerelő munkát. Vállalkozói ismeretek, hogy gond nélkül menedzselni tudja a szakember önmagát és vállalkozását. De mindenképp pozitívum, hogy nem csak szellemi munkakörök kerültek ide.

villanyszerelő munka közben

Karrier és gyermekvállalás

Karrier építése mellett gyermeket vállalni minden szempontból nagy kihívás, így érdemes még a tervezés szakaszában a témakör minél több aspektusát átgondolni. Az első kérdés, amit érdemes magunknak feltenni, hogy milyen a viszonyunk a munkával, hogyan állunk hozzá. Vizsgáljuk meg, hogy valóban karriert akarunk-e építeni vagy a munkánkra csak gazdasági szempontból tekintünk, ami egy szükséges rossz, amiért cserébe fizetést kapunk.

A két fogalom elválik egymástól, hiszen a karrier építésénél fontos számunkra az előrelépés, a siker, a társadalmi megbecsülés, illetve általában azok teljesítenek a legjobban, akik hivatásként tekintenek a munkájukra - a hivatás a legmélyebb belső motivációnkból fakad és ez képes a leginkább sikeressé tenni valakit. Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy melyek azok az erősségeink, amelyekre tudunk építeni, volt-e olyan terület a karrierünk során, amiben különösen sikeresek voltunk, illetve mit várunk egy munkahelytől, egy munkáltatótól!

Az lehet inkább probléma, hogy tapasztalatom szerint sokan elhalasztanak fontos karrierdöntéseket amiatt, hogy a jövőben majd szeretnének gyereket vállalni. Ha gyermeket szeretnénk, milyen karriercélokat érdemes kitűznünk magunknak? Bármilyet, hiszen mindig egyénfüggő, hogy kinek milyen lehetőségei vannak. Bármilyen karriercélt össze lehet egyeztetni a gyermekvállalással, szerintem ennek nincs korláta. Azt kell tudnunk, hogy milyen lehetőségeink vannak és reális célokat tűzünk-e ki, amihez önvizsgálatot kell tartanunk és tisztában kell lennünk a személyes értékrendünkkel - tanácsolja a szakember. Az igényeink változnak meg, ha gyereket vállalunk, más lesz a fontossági sorrend, máshová kerülnek a hangsúlyok.

Ami még kihívást jelenthet, az a korábbi munkahelyre való visszatérés. Azt gondolom, hogy rengeteg nőnek meg kell küzdenie egyfajta bűntudattal, amikor visszamegy dolgozni és el kell helyeznie a gyermekét mondjuk egy bölcsődében. Gyermekkel nem könnyű tervezni, úgyhogy fontos a hatékony időgazdálkodás és a változásmenedzsment. Az is gyakran felmerül, hogy egyáltalán visszamehetünk-e ugyanahhoz a céghez, ugyanabba a munkakörbe, ahol korábban dolgoztunk, milyen bért tudunk kérni, lehetnek-e mások az igényeink?

A munkahelyi sikerek általában visszahatnak és nagyon jó hatással vannak a magánéletre. Gyakran a sok kiesés hatására kialakulhat bennünk egy önbizalomhiány, de érdemes inkább arra koncentrálni, hogy milyen előnyöket hozott az, hogy otthon voltunk. Visszatérve a fentiekre, az időmenedzsment és a változásmenedzsment területén biztos, hogy erősebbek leszünk, nő a stressztűrő képességünk, proaktívabbak, kreatívabbak leszünk, megtanulunk hatékonyabban multitaskingolni.

Gyakran hallani olyan sztereotípiákat, hogy huszonéves nőket kevésbé szeretnek alkalmazni a munkáltatók, mert attól tartanak, hogy hamarosan gyermeket fognak vállalni és kiesnek a munkából. Véleményem szerint ez már kitolódott, tehát nem csak a huszonéveseket érinti, hanem negyven éves korig bárkit, akinek még nincs családja. Viszont azt látom, hogy egy nagyobb cégnél nem feltétlenül jelent gondot, mert a kiesést könnyebben tudják pótolni szemben a kisebb létszámú cégekkel. Az az érdekes, hogy a férfiaknál viszont vonzó a biztos családi háttér, mert azt sugallja, hogy már lehiggadt, lehet rá számítani.

Fontos tudnunk, hogy az önéletrajzunkba nem vagyunk kötelesek beírni sem az életkorunkat, sem a családi állapotunkat, és az állásinterjún sem vagyunk kötelesek megválaszolni a gyermekvállalásra irányuló kérdéseket.

anya és gyermeke

Karrierváltó szakmák

A kisgyermekes anyák kétharmada nem tud vagy akar visszatérni korábbi pozíciójába. Egy részük végül karrierváltó lesz, és teljesen mást kezd el csinálni, mint a gyerek születése előtt. Miért döntenek a karrierváltás mellett az anyák, ez mennyiben saját vágy, vagy kényszerhelyzet? Mit tehet az a “gyesen lévő” anyuka, aki kisgyerekkel még otthon van, de már tervezné, hogy hogyan alakítsa a továbbiakban a karrierjét, és hogyan váljon ismét keresővé?

Az alábbi okok állhatnak amögött, hogy a korábbi munkahelyre, munkakörbe nem tud valaki visszatérni:

  • kevés a részmunkaidős pozíció, a 4 vagy 6 órás munka
  • nem megengedett a home office, de a bölcsődébe, óvodába oda kell érni 3-4 között
  • nem akarnak, tudnak túlórázni, munkaidő után is rendelkezésre állni
  • nem tudják vállalni a vidéki vagy külföldi utazásokat, ha ez része volt a munkakörnek, vagy a hétvégi- vagy esti műszak
  • sokszor beteg a gyerek, otthon kell vele maradni, így nem tudja a korábbi nagy felelősséggel járó, határidős feladatokat vállalni
  • nem talál új munkát, mert a gyerek miatt diszkriminálják, nem hívják be, vagy az interjú után nem őt választják
  • több gyerek szülése után már rég nincs meg a helyük a korábbi munkahelyükön, 5-6 év után ugyanoda nem tudnak visszatérni
  • agglomerációba költözés után sok idő lenne bejárni (napi 2-3 óra plusz), helyben viszont nincs hasonló munkakör
  • rájön, hogy nem szerette azt a munkát, amit eddig csinált, és a gyerek mellett tud rajta gondolkozni, mit csinálna szívesebben (ha már egyszer kikerült a mókuskerékből, nem akar visszaszállni)
  • baba mellett nem kell dolgozni, viszont juthat idő önfejlesztésre, valamilyen képzés elvégzésére, amit addig a 8 órás munka mellett nem lehetett elkezdeni

Saját példa: Én korábban pénzügyi területen dolgoztam, aztán még a kisfiam születése előtt kezdtem bele a coachingba mint egyéni vállalkozó. Ha mégis szerettem volna alkalmazottként dolgozni, a következők akadályoztak volna: Budapest közeli agglomerációba költöztünk, helyben nincs munkalehetőség. Mivel nagyon sok a frissen kiköltözött kisgyerekes család, nincsen elég bölcsődei férőhely. A Covid alatt nem jártunk sehova, nem nagyon érintkeztünk senkivel, amint bekerült kisfiam az óvodai közösségbe, másfél éve folyamatosan beteg. Jó, ha már mostanában eltelik úgy két hét (a rekord három hét), amikor nem beteg. Ezt nem tudom, milyen munkahelyen tolerálnák.

Akinek van kisgyereke, az biztos egyetért, hogy a gyerekkel foglalkozás fárasztó. A dackorszak, a matricakorszak, a folyamatos játszás, az “Anya, gyere” stb. mind energiát igényelnek, amit korábban valószínűleg a munkahelyemen használtam fel. Alkalmazottként főleg a home office lehetőséget és némi rugalmasságot nyújtó munkák a népszerűek, és persze a részmunkaidő. Ennek annyi a hátránya, hogy egyrészt nehéz ilyen munkát találni, másrészt ezek a munkák jellemzően kevésbé tartogatnak szakmai kihívásokat, fejlődési lehetőséget, vezetői feladatokat. Azokat sajnos továbbra is a teljes munkaidőben (és azon túl) rendelkezésre állókra bízza a munkáltató.

Nagy probléma, hogy hazánkban még él az a diszkriminatív gyakorlat, hogy kisgyerekes anyákat nem szívesen vesznek fel, mondván, sokat fognak hiányozni. Ez egyrészt etikátlan, másrészt nagyon rövid távú gondolkodásra vall. A gyerek csak egy-két évig betegeskedik, viszont egy hűséges munkaerő hosszú évekig dolgozhat lelkesen a cégért, és tehet bele annyi plusz energiát, hogy ez a kezdeti hiányzási időket bőven pótolja. (Ha interjún nagyon erőltetik ezt a témát, az valószínűleg nem lesz a mi helyünk. Azért vannak jó példák is, ahol nem csinálnak a gyerek-kérdésből problémát, de sajnos nem elég.)

Vagy a másik út…

A vállalkozóvá válás nagy előnye, hogy nagyfokú rugalmassága van, így könnyebb alkalmazkodni a kisgyerekes léthez, a gyermek szükségleteihez. Otthon lehet maradni a beteg gyerekkel, át lehet szervezni olyankor a feladatokat, lehet dolgozni este vagy hétvégén is. Az is előny, hogy tulajdonképpen a tevékenységet lehet az egyéni érdeklődésre, képességekre és motivációkra szabni, így az anya tud olyan irányba váltani, ami jobban érdekli és amiben tehetségesebb, mint mondjuk a korábbi munkaköre. Hátránya pedig, hogy nincs táppénz, ha egy hónapban csak 3 napot sikerült dolgozni, akkor a bevétel is valószínűleg ezt fogja tükrözni… Ráadásul, ha baba mellett dönti el az illető, hogy merre váltson, akkor utána nulláról kell felépítenie a vállalkozását, melyben a megszokott alkalmazotti környezettől eltérően már nincs főnök vagy kolléga, akitől kérdezni lehetne, újra kell építeni a szakmai kapcsolathálót is. Nem elég egy új szakmába beletanulnia, még a vállalkozáshoz kapcsolódó témákban (pénzügyek, marketing, logisztika, jogi háttér stb.) is fejlődnie kell.

Karrierváltó szakmák - alkalmazottként:

  • telefonos /online ügyfélszolgálat
  • IT programozó, tesztelő, fejlesztő
  • grafikus
  • online marketinges
  • telefonos /online értékesítő
  • újságíró, szövegíró

Karrierváltó szakmák - vállalkozásként:

  • tanácsadás (pénzügyi, HR, logisztika, stílus, gyereknevelés stb…)
  • tréner
  • magántanár
  • coach
  • webdesigner
  • virtuális asszisztens
  • online marketing tanácsadó
  • szövegíró
  • fotós
  • aerobic, jóga stb. oktató
  • fodrász, kozmetikus, műkörmös, masszőr
  • fordító
  • webshop üzemeltető

A lista persze nem teljes, ezek csak ötletek és gyakori választások kisgyerekes karrierváltók esetén.

dolgozó anya

Gyakorlati tippek a munka világába való visszatéréshez

Az alábbiakban néhány olyan tanácsot szedtem össze, ami nekem is segített, vagy segített volna, ha annak idején valaki mondja. Nagyon tetszik az a mondat, amit egy kisvállalkozókkal foglalkozó marketingestől hallottam: el kell engedni azt a berögzülést, hogy a munka napi 8-9 óra, mint korábban. Kisgyerek mellett nem lehet ennyit nettó dolgozni, egyszerűen nem fér bele az ember idejébe (vagy a pihenés, alvás rovására lehet több időt tölteni munkával, de ez nagyon hamar vezet kimerüléshez.)

Az is gyakori, hogy a beteg gyerekkel az anya marad otthon, így az ő munkája szorul háttérbe. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy egyrészt a családból tudunk-e valakitől segítséget kérni (akit esetleg nem akartunk ezzel terhelni, kínosnak éreztük a szívességkérést - nagyszülő, férj, rokon), vagy fizetett babysittert is lehet keresni, ha amúgy kijön a matek (több pénzt keresünk addig, amíg más vigyáz a gyerekünkre, mint amit a sitternek kifizetünk).

Mivel sok a feladat és kevés rá az idő, az anyák többsége megtanulja hatékonyan felhasználni az idejét. Ezt a képességet érdemes elővenni és a hatékonyságot még inkább szem előtt tartani, amikor dolgozunk. A korábbi hosszú kávészüneteket, telefon nyomkodást, közösségi média görgetést valószínűleg be kell áldozni, hogy a munkánkat el tudjuk végezni.

Én otthon dolgozom napközben, amíg a kisfiam oviban van, és bár ilyenkor ott van előttem, hogy a házban is mennyi mindent kéne csinálni (mosogatni, takarítani), de igyekszem ezeket nem az értékes munkaidőmben elvégezni. Vagy ha mégis, akkor közben podcast-et hallgatok szakmai témákban, hogy kihasználjam ezt az időt is.

Ha van lehetőségünk a babás időszak alatt képzést elvégezni, érdemes nagyon utánanézni, hogy az adott végzettséggel aztán el lehet-e helyezkedni, mire lehet majd használni? Sajnos sok az olyan képzés, ami jól hangzik, érdekes is, de nem ad annyi gyakorlati tudást, hogy abból utána meg lehessen élni. (Például a két hetes online coach képzés biztos, hogy nem lesz elég…)

Ha van hozzá affinitásunk, érdemes megkeresni olyan munkaköröket, amikre nagyon nagy igény van, így nagyobb az esély karrierváltóként és még részmunkaidőben is az elhelyezkedésre (technikai újítások, új szoftverek ismerete, olyan szaktudás, amire most nőtt meg az igény - pl. adatelemzés, AI használat, online hirdetéskezelés…)

Tippek vállalkozás indítása előtt

Mivel a vállalkozói lét egyrészt magányos, másrészt az elején egy csomó mindent meg kell tanulni, többek között saját magunk (termékünk vagy szolgáltatásunk) eladását, érdemes csatlakozni valamilyen online vállalkozói közösséghez. Ha személyes találkozókra is el tudunk menni, az még jobb, akkor szakmai kapcsolataink is épülnek, és a közösség erejéből is meríthetünk, ha szükségünk lenne némi bátorításra. Marketing témában is rengeteg a tanulnivaló, mondjuk ha valaki pont erről a területről jön, az nagy előny! Mielőtt belekezdenénk, és már pénzt fektetnénk a vállalkozás-ötletünkbe, feltétlen nézzük meg, van-e rá igény (pl. ahol lakunk, milyen szolgáltatások vannak)? Vagy olyan terméket, amit mi készítenénk vagy árulnánk, ki más értékesít? Ha senki nincs, kérdés, hogy igény lenne-e rá? Sok értékes visszajelzés, segítség tud így jönni, csak ne féljünk kérdezni.

pályaválasztási tanácsadás

Az Edisonplatform is erre hívta fel a figyelmet legújabb kutatásával. A szervezet célja, hogy segítse a mai szülőket abban, hogy tudják, hogyan lehet felkészülni a jövőre, milyen tudás és készségek lesznek fontosak, és hogyan tudnak tudatos szülőként elébe menni a kihívásoknak.

tags: #milyen #szakmat #valasszak #kisgyerek #mellett