A terhesség hónapjai alatt a hormonális változások miatt a női mell különleges átalakulásokon megy keresztül: mirigyállománya felszaporodik és alkalmassá válik a tejtermelésre. Ez a szervezet bölcs felkészülése az új élet táplálására. Míg a tejbelövellés a szülés után pár napot még várat magára, az úgynevezett előtej az első perctől kezdve a baba rendelkezésére áll. Az előtej (kolosztrum) sárgás színű, az anyatejtől sűrűbb állagú, némileg eltérő összetételű folyadék, amely speciális anyagként az újszülött táplálására szolgál, mielőtt a rendszeres anyatej beindulna.
Az előtej rendkívül fontos, mivel koncentráltan tartalmazza az újszülött számára nélkülözhetetlen tápanyagokat, védőfaktorokat, és a baba immunrendszerét erősítő anyagokat. Éppen ezért a WHO „első védőoltásnak” is nevezi az előtejet.
Mikor kezdődik az előtej termelődése?
Az előtej termelődése általában már a terhesség második trimeszterében, azaz nagyjából a 16-20. hét környékén elindul, bár ez egyénenként eltérő lehet. Egyes nők már a terhesség első jelei között, akár a 6-7. terhességi héten tapasztalhatják a mellek fokozott érzékenységét, sőt, némi szivárgást is. Az anyukák többségének a 2. harmad végén, illetve a 3. harmad során jelentkezik először.
Fontos tudni, hogy ha ilyesmit tapasztalsz, nem kell megijedni, mivel ez része a szervezet természetes felkészülési folyamatának. Teljesen normális jelenségről van szó, amelyet a hormonális változások okoznak. Ugyanígy, akkor sincs baj, ha a szülésig egyáltalán nem jelentkezik előtej; mint minden, ez is teljesen egyedi, egyéni.

Az előtej összetétele és páratlan jótékony hatásai
Az előtej, a csekélyke mennyisége ellenére, az egyik legfontosabb táplálék, amit az újszülött élete első óráiban és napjaiban édesanyjától kaphat. Ez a sűrű, aranysárga folyadék valóságos „csodaszer”, mely koncentráltan tartalmazza mindazt, amire a babának szüksége van.
Mit tartalmaz az előtej?
- Fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok: Az előtej tele van fehérjékkel, vitaminokkal (például A-, D-, E- és K-vitaminok) és ásványi anyagokkal.
- Antitestek és immunerősítők: Különösen az immunglobulin A (IgA) magas koncentrációban van jelen, amely védelmet nyújt az újszülöttnek a fertőzések ellen. Ezenkívül immunsejteket (leukocitákat), laktoferrint (immun szabályozó) és más bioaktív összetevőket (például immunsejt-aktivátorokat és növekedési faktorokat) is tartalmaz, amelyek elősegítik a baba immunrendszerének fejlődését.
- Alacsony laktózszint: Az előtej alacsony laktóztartalma megkönnyíti az újszülött emésztőrendszerének a feldolgozást, ami kulcsfontosságú az első napokban.
- Hormonok és enzimek: Növekedési hormonokat, enzimeket és aminosavakat is tartalmaz, melyek mind hozzájárulnak az újszülött egészséges fejlődéséhez.
Az előtej jótékony hatásai a baba szervezetére
- Bélrendszer tisztulása és sárgaság megelőzése: Az első pár csepp előtej segíti az újszülött bélrendszerének tisztulását. Megszületést követően a baba bélrendszerében még a sűrű, ragacsos magzatszurok (mekónium) található, melynek kiürülését a lenyelt kolosztrum váltja ki. Ennek enyhe hashajtó hatása van, és elengedhetetlen a magzatszurok, valamint a széteső magzati vörösvértestekből felszabaduló epefesték (bilirubin) kiürüléséhez. Ha ez elmarad, a bélből az epefesték egy része visszaszívódik, ami újszülöttkori sárgaságot okozhat. Az előtej tehát nagy szerepet játszik a sárgaság elleni védelem fokozásában, illetve enyhítheti annak súlyosságát.
- Bélflóra és immunrendszer támogatása: A kolosztrum bevonja a baba bélrendszerét, és ellenanyagai révén az immunrendszer működését erősíti. Ha a baba rögtön az anyamellhez jut, bélrendszerében az édesanya testéről származó „ismerős” baktériumok szaporodnak el, amelyek nem betegítik meg, és nem is engednek helyet az egyéb, agresszívabb, kórházi törzsek számára.
- Pszichés és kötődési előnyök: Nem szabad megfeledkeznünk az első szopások, szoptatások pszichés jótékony hatásáról sem. A szopás nem csupán táplálékszerzés, hanem nagyban elősegíti az újszülött és édesanyja közötti kapcsolat kialakulását, a kötődés elmélyülését.
Az előtej és az érett anyatej összehasonlítása
| Jellemző | Előtej (Kolosztrum) | Érett anyatej |
|---|---|---|
| Szín | Sárgás, aranysárga, fehéres, áttetsző | Tört fehér, kávétejszín-szerű |
| Állag | Sűrűbb, ragadós | Hígabb, kékes részre és zsíros fölre válhat |
| Mennyiség | Kevés (néhány ml), koncentrált | Bőségesebb, a baba igényeihez igazodó |
| Fő feladat | Első „védőoltás”, immunerősítés, bélrendszer tisztítása, tápanyagkoncentrátum | Táplálás, folyadékpótlás, folyamatos fejlődési támogatás |
| Tápanyagok | Magas fehérje, antitest (IgA), vitamin (A, D, E, K), növekedési faktorok, immunsejtek (leukociták), alacsony laktóz, hormonok, enzimek, aminosavak, laktoferrin | Kiegyensúlyozott szénhidrát, zsír, fehérje, vitaminok, ásványi anyagok |
| Kalória (kb./100 ml) | 50-65 kcal | 75 kcal |
| Zsírtartalom | Alacsonyabb | Magasabb |
A méhen belüli fejlődés HD (biologika, ontogenezis)
Az előtej megjelenése és a várandósság alatti mellápolás
Az előtej a várandósság során különböző színekben és állagokban jelentkezhet. A legtöbb nő számára sárgás vagy aranyszínű, ami a magas béta-karotin tartalomnak köszönhető. Vannak azonban, akik fehér vagy enyhén átlátszó kolosztrumot tapasztalnak. Gyakran sűrűbb állagú és ragadós, ami segíti az újszülöttet, hogy kevesebb mennyiséggel is jól lakjon. Ahogy közeledik a szülés ideje, az előtej hígabbá válhat.
Előtej szivárgása a terhesség alatt
Sok kismama aggódik amiatt, hogy az előtej szivárog a terhesség alatt, de ez a jelenség többnyire teljesen természetes. A hormonális változások, amelyek a terhesség során jelentkeznek, előidézhetik az előtej szivárgását, különösen, ha a mellek stimulálva vannak, például érintéstől vagy melegtől.
Hogyan kezelhető a ruhára szivárgás? Érdemes melltartóbetéteket használni, amelyek segítenek felszívni a nedvességet, így a ruházatot megvédik a foltoktól. Dönthetsz eldobható vagy mosható melltartóbetét mellett. Ha már a terhesség alatt tapasztalod a szivárgást, örülj neki, de ne stresszelj, ha még nincs. A ruhából simán kijön, nyomot nem hagy.
Mikor kell aggódni? Ha az előtej szivárgása jelentős mennyiségű, vagy ha a szivárgás fájdalommal vagy kellemetlen szaggal jár, érdemes orvoshoz fordulni.
Mellápolási tippek a várandósság alatt
Az előtej időszakában különösen figyelned kell arra, hogy kényelmesen érezd magad, és megfelelően gondoskodj a melleidről.
- Milyen melltartót viselj? Válassz kényelmes, jól illeszkedő melltartót, amely megfelelően támasztja a melleidet. Az anyag legyen lélegző és puha, hogy elkerüld az irritációt. Az állítható pántok és a széles hátsó rész további kényelmet biztosítanak.
- Hogyan figyelj a mellváladék változásaira? Érdemes rendszeresen ellenőrizni a melleiddel kapcsolatos változásokat. Fordíts külön figyelmet a váladék színére és állagára.
Az előtej mennyisége és szerepe a tejtermelésben
Az, hogy kinek mennyi előteje termelődik, több tényezőtől függ, és egyéni különbségek is léteznek. Nem minden nő tapasztalja ugyanazt a mennyiségű előtej termelődést, és ez teljesen normális. Például, első gyermekes anyák esetében gyakran tapasztalható kevesebb előtej termelődés az elején, míg a többgyermekes anyák teste gyakran „emlékszik” a korábbi szoptatásra, így náluk több előtej termelődhet már a terhesség során is.
A legfontosabb, hogy az előtej mennyisége önmagában nem jelent semmit a későbbi szoptatás és anyatejhozam kapcsán. Nagy baj az, ha egyáltalán nem találkozunk előtejjel a terhesség folyamán? Egyáltalán nem! Sok édesanya aggódik azon, vajon ez a kis előtej elegendő-e a babának, főként, ha a tejbelövellés csak harmad- vagy negyednapra indul be. A válasz határozottan igen, bőségesen elegendő.
Egy újszülött gyomra gyakorlatilag cseresznyeméretű, űrtartalmát tekintve mindössze néhány milliliternyi. Ráadásul a rendelkezésre álló előtej rendkívül koncentrált, így a baba egészen biztosan nem fog éhezni mellette. Az előtej kisebb mennyisége sem céltalan, hiszen az első 3 napban nagyon nagy belső munkát végez az újszülött, és az emésztés megterhelné a szervezetét, ezért hiba már ilyenkor pótlást adni.
Az előtej a szülés utáni első órákban és napokban
Amikor a megszületést követően elvágják a köldökzsinórt, az újszülött „hivatalosan” is önálló emberke lesz: nem csupán az őt addig mindentől óvó anyaméhből szakad ki, de a táplálékforrást jelentő kapocs is elvész. Szerencsére a természet bölcsen gondoskodott erről, és már jó előre mind az anya szervezetét, mind a benne fejlődő magzatot felkészítette az elválásra. Az előtej az első perctől kezdve a baba rendelkezésére áll, és a rendkívül értékes, csupán néhány milliliternyi kolosztrum pont elegendő mennyiséget jelent az újszülött baba számára, hiszen kicsi gyomrában nincs is hely nagyobb mennyiségnek.

Érthető tehát, miért olyan fontos, hogy ehhez a kis mennyiségű kolosztrumhoz minden újszülött hozzájuthasson. Bababarát kórházakban még a császármetszés útján világra jött újszülötteket is azonnal az édesanya mellkasára fektetik, tudvalevő ugyanis, hogy a babák szopóreflexe nagyon erős, és a kicsik a világra jövetelüket követő első néhány órában rendkívül éberek. Ha mindezen feltételek adottak, akkor az alig pár perces újszülöttek rögtön szopizni kezdenek, így ez az igazán hasznos és egészséges folyadék lehet az első táplálékuk. Ez az izgalmas időszak, amikor anya és baba összehangolódik, és közösen megtanulja, hogyan is működik a szopizás.
Nem véletlen, hogy a koraszülött intenzív központokban is arra törekednek a gyógyítók, hogy a súlyuk-életkoruk miatt még szopni sem tudó kicsik is megkaphassák édesanyjuk lefejt előtejét. Hiszen annak minden cseppje valóban aranyat ér.
Az előtej lefejése és tárolása: Mikor és hogyan?
Az előtej lefejése nem minden kismamának szükséges. Vannak azonban bizonyos helyzetek, amikor indokolt lehet, például ha a szülés után az újszülött nem tud azonnal hatékonyan szopizni, vagy ha koraszülött babáról van szó.
Biztonságos fejés és tárolás
A fejés akkor történik biztonságosan, ha kíméletes és megfelelő technikát alkalmazol. Fontos a higiénia: kezeidet alaposan mosd meg, mielőtt bármilyen eszközt vagy a melled megérintenéd. Ha kézi fejést választasz, óvatosan masszírozd át a mellbimbó környékét, majd finoman nyomj rá a mellszövetekre.
A tárolási szabályok is fontosak: a lefejt előtejet mindig tiszta és steril edénybe gyűjtsd. Hűtőszekrényben tárold, de ne hagyd ott 24 óránál tovább. Felhasználás szempontjából a szülés után fontos, hogy az újszülött azonnali táplálásához használható, különösen, ha a természetes szoptatás akadályba ütközik.
Tévhitek az előtejjel és szoptatással kapcsolatban
Az előtejről számos tévhit kering, amelyek közül néhány különösen nyugtalaníthatja a kismamákat. Ezek a félreértések gyakran felesleges aggodalmat keltenek.
- „Ha nincs előtej, nem lesz tejem” Ez a tévhit nem igaz. Sok kismama nem észleli az előtej szivárgását a terhesség alatt, ami teljesen normális. Az előtej nem mindig szivárog, ám ez nem jelenti azt, hogy a szülés után ne lenne anyatej. Az előtej mennyisége a későbbi szoptatás és anyatejhozam kapcsán semmilyen jelentőséggel nem bír.
- „A túl korai fejés beindíthatja a szülést?” Az előtej korai fejése elméletileg okozhat méhösszehúzódásokat, mivel a mell stimulációja oxitocin termeléshez vezethet, ami befolyásolhatja a méhet is. Azonban a szokásos mennyiségű stimuláció általában nem elegendő egy idő előtti szülés beindításához.
- „Csak a szülés előtt alakul ki az anyatej?” Az anyatej termelődése bonyolult folyamat, amely már a terhesség alatt elkezdődik az előtej képződésével, és csak később válik érett anyatejjé.
- Tápszeres pótlás kontra anyatejtermelés stimulálása: Ha úgy gondoljuk, hogy a babának nem elég az előtej (ami az első napokban az egyedüli táplálékforrás), és tápszerrel megetetjük, akkor igaz, hogy aktuálisan jóllakik, de ezzel együtt elvész az általa végzett munka, ami pedig a tejbelövelléshez elengedhetetlen. Így hosszú távon megfoszthatjuk őt az anyatej számtalan jótékony hatásától is.
Az érett anyatej és a szoptatás folyamata
A tejbelövellés a szülés után pár napot még várat magára, jellemzően a 2-6. napon következik be. A folyamat nagy valószínűséggel hamarabb lezajlik többedszer szülő anyák esetében, mint első babás anyukáknál.
A tejbelövellés jelei
Van, aki meg sem érzi, másoknak az amúgy is megnövekedett mellei még nagyobbra duzzadnak. Van, akinek fájdalmat és lázat is okozhat a tejbelövellés. Az érett anyatej legtöbbször a 3. napon lövell be, de minél többet van bőr-bőrön a kisbaba az első pillanattól, és minél többször próbálkozhatott a szopással és ingerelte ezzel a tejleadó reflexet, annál hamarabb történik meg.
Az érett anyatej jellemzői
Az érett anyatej tört fehér színű, olyasmi, mint a kávétejszín, és ha állni hagyjuk egy pohárban, akkor szétválik egy kékes hígabb részre és egy zsíros fölre. Mert az anyatej enni és innivaló is egyben, ezért az igény szerint szoptatott csecsemőnek semmi másra, vízre sincsen mellette szüksége. Az anyatej utánozhatatlanul csodálatos, alkalmazkodik a napszakhoz, évszakhoz, betegségekhez, a baba korához.
A szoptatás elején a hígabb „levest” kapja a baba, és a zsírosabb tej csak a szoptatás folyamán termelődik, ezért fontos, hogy elég sokáig maradjon mellen a baba, különösen amikor még kicsi és ügyetlen, és hogy ne váltogassuk sűrűn a melleket. Ha gyakran váltogatjuk a melleket, akkor mindig csak a levest kapja meg, ami csak kis időre telíti el, hamar megint éhes lesz, és nem is gyarapodik megfelelően.
A méhen belüli fejlődés HD (biologika, ontogenezis)
Sikeres szoptatás praktikái és kihívásai
A szoptatási szempontból talán a legkritikusabb időszak a baba születése utáni első 2 hét. Az újszülöttek megszületés után veszítenek a születési súlyukból, melyet az első 2 hétben vissza kell nyerniük. Az első napokban, túl a szülés okozta stresszen, a helyzetet sokszor nehezítheti az, hogy az édesanya és babája elkülönítve vannak, kórházi szabályokhoz kell alkalmazkodniuk. Fontos, hogy a tejtermelés fő mozgatórugója a mellek kiürítése, amely azt az „üzenetet küldi” a szervezet számára, hogy további termelésre van szükség. A tej mennyiségét csak szoptatással tudjuk növelni, mert csak a több inger készteti a mellünket több tej termelésére.
A baba éhségjelei és a helyes mellrehelyezés
Az újszülöttet figyelve az anya korai éhségjeleket vehet észre, mint a kezek szájba vétele, száj nyalogatása, nyelv nyújtogatása, fej emelgetése, keresgélés. Érdemes az újszülöttet már az első éhségjelek megjelenésekor mellre tenni, ekkor még türelmesebb anya és baba is, könnyebb a megfelelő szopizási pozíciót felvenni, gyakorolni. Fontos tudni, hogy ha sikerül ügyesen mellre tapadni az újszülöttnek, akkor a szoptatás egészségesen nem fájdalmas az anya számára.
Az aktív szopizás jelei és a tejbevitel megítélése
Az aktív szopizás jeleit is tudjuk a babán figyelni: el kell különíteni az apró, gyors, „nyammogó” mozgásokat, melyek az emlő stimulálására irányulnak, attól a lassabb és intenzívebb mozgástól, ami valóban az anyatej nyelését jelzi. Szintén arra utaló jel lehet, hogy a baba elegendő tejhez jut, ha szopizás közben ellazult testtartást vesz fel, tejcseppek jelennek meg a szája sarkában, a megfelelő ideig tartó, hatékony szopizás után elégedett, elengedi a mellet és elalszik. Szoptatás közben az anya észlelheti tej csepegését a másik mellből, a szoptatást kísérheti szomjúságérzet, kellemes, ellazult érzés és álmosság is.
Kiemelt jelentősége van a megfelelő tejbevitel megítélésében a vizeletes, illetve székletes pelenkák számának, illetve a baba megfelelő súlygyarapodásának. Egy csecsemőnek milyen mennyiségű anyatejet kell egy szopizás alkalmával elfogyasztania? Ezt nehéz lenne grammra pontosan megmondani. Az egyes szoptatásokat mérni és önmagában értékelni - más adatok nélkül - nem érdemes, ennek alapján nem megítélhető, elég-e a tej. Ami azonban kiválóan jelezheti ezt nekünk: a gyermek hosszútávú súlygyarapodása. Ha egy csecsemő jól gyarapszik, súlya megfelelően növekszik, fejlődése az életkorának megfelelően halad, akkor eleget szopizik. Az anyatejes csecsemők esetében gyakran látunk szárnyaló súlygyarapodást, akár már 2-3 hónapos kor körül is megduplázhatják születési súlyukat. Ez mindenképpen nagy örömre ad okot, semmiképp sem javasolt emiatt korlátozni a bevitelt. A születési súly megduplázódását követően a csecsemők súlygyarapodásának üteme lelassul. Ha egy csecsemő súlyfejlődése jelentősen elmarad a szokványostól, gondolhatunk arra, hogy nem jut elég táplálékhoz.
Aluszékony baba ébresztése és az igény szerinti szoptatás
Egy szopizás lehet csak pár perces vagy akár tarthat hosszasan is, történhet egy mellből vagy igényelheti az újszülött mindkét mellet. Ha az édesanya azt tapasztalja, hogy újszülöttje nagyon hamar elalszik a szopizás közben, ezáltal aktív szopizás nem tud megvalósulni, akkor érdemes ébresztési technikákkal megpróbálni az újszülöttet szopizásra rávenni. Bevált ébresztési technikák például, ha az újszülött arcát, nyakát ujjunkkal megsimogatjuk, vagy a gerinc melletti területet finoman dörzsöljük, talpakat vakarjuk. Ha ezek nem hatnak, akkor vegye le a mellről, pelenkázza át, büfiztesse, vagy öltöztesse át. Ennek hatására várható, hogy az újszülött felélénkül.
Ebben az első ismerkedős, izgalmas időszakban is ideális esetben az igény szerinti szoptatás valósul meg, de átmenetileg szükség lehet rá, hogy - a baba jelzéseinek figyelembevételével - az anya irányítson. A gyermekágyas időszak az anya és gyermek összeszokásának első meghatározó ideje. Az igény szerinti szoptatás mellett ilyenkor áll be fokozatosan a kereslet-kínálat elve alapján a szükséges tejmennyiség.
Szoptatási kihívások és megoldások
- Túl sok tej: Ilyenkor átmenetileg előfordulhat, hogy több anyatej termelődik, mint amire az újszülöttnek igénye van. Ha túl sok a tej, akkor sokszor túltelítődik, feszül a mell; pang az anyatej, ami hajlamosít mellgyulladás kialakulására. Ilyen esetben javasolt az igény szerinti szoptatás mellett megkönnyebbülésig fejni, esetleg feszülő mellre hűvös borogatást alkalmazni. Kihívást továbbá az jelenthet, amikor együtt jár a bőséges tejhozam erős tejleadó reflexszel, ami olyan erős tej áramlatot okoz, amit nehéz az újszülöttnek elfogyasztania. Ilyenkor azt tapasztalja az anya, hogy a kicsi köhög, fuldoklik, elengedi a mellet, miközben spriccel a tej a mellből. Ez nagyon meg tudja nehezíteni a szopizásokat, akár odáig fajulhat, hogy az újszülött elutasítja a mellet. Ilyen helyzetben nagyon fontos, hogy a szopizási pozíció a lehető legideálisabban megvalósulhasson, olyan pozíciókat érdemes megpróbálni, ahol a baba magasabban helyezkedik el, mint az anya, így a gravitáció is a javára dolgozik. Érdemes gyakran mellre tenni a babát, már korai éhségjelekre, mikor még nincs annyira túltelítődve a mell és a kicsinek is van türelme az evéshez. Megoldást jelenthet, ha anya leveszi pár pillanatra a gyermeket a ciciről, amikor észleli az erős tejleadó reflex megindulását, és felitatja a spriccelő tejet, majd az áramlás enyhülésével veszi mellre ismét gyermekét. Előfejés is segíthet az erős tej áramlaton, azonban ez hosszútávon a tejszaporítás irányába hat. Érdemes gyakrabban tartani büfi szüneteket a kicsinek.
- Nincs elég tej érzése: Ez a leggyakoribb problémakör, amivel szoptatási tanácsadóhoz fordulnak az anyák, sokszor igen összetett kérdés. Számos oka lehet annak, hogy egy édesanya úgy érzi, nincs elég teje gyermeke számára. A tejtermelés legtöbbször - megfelelő gyakoriságú és hatékonyságú szoptatás mellett - képes alkalmazkodni az igényekhez. A szoptatások gyakoriságának növelése pozitívan hat a tejtermelésre, érdemes lehet tehát több szoptatási alkalmat beiktatni. Fejéssel hasonlóan tejszaporító hatást lehet elérni, melynek segítésére ma már számos kézi és elektromos eszköz áll rendelkezésre. Lehet fejni akár szoptatás után vagy külön beiktatni két szoptatás között egy-egy fejést. A lefejt anyatej odaadásához jó módszer lehet a szoptanit készülék alkalmazása, mely amellett, hogy plusz anyatejet biztosít a baba számára, a szopizással további inger éri a melleket, és ezáltal növelheti a tejtermelést. Amennyiben a gyermekorvos úgy ítéli meg, hogy a csecsemőnek tápszeres pótlásra van szüksége, érdemes szoptatásbarát eszközöket használni (pl. kiskanalazás, pohárból itatás, vagy a fent nevezett szoptanít készülék).
További fontos szempontok
A tejképzésért felelős hormon, a prolaktin éjszaka termelődik, ezért ha nem szoptatunk éjszaka, akkor a nappali tejmennyiség is drasztikusan csökkenni fog. A kizárólagos szoptatást egészen addig lehet folytatni, amíg a babának foga nem lesz, mert csak akkor termelődnek olyan enzimek benne, amik segítenek megemészteni más ételt is. Ez lehet, hogy 4 hónaposan történik, de lehet, hogy 1 évesen, bár átlagosan 6 hónapos korban jönnek az első fogak. Ha a hozzátáplálással megvárjuk a fogakat, akkor nem lesz szükség pürék készítésére és a kisbaba „tömésére”, hanem rábízhatjuk a babára az evést, ami csodálatos szabadságot ad neki és a teste feletti kontrollt.
Sokan még mindig ódzkodnak a szoptatástól, félnek, lesz-e elegendő tej, de vannak, akik a megereszkedő mellektől tartva inkább cumisüvegből szoptatnának. Mindenkinek egyéni döntése, lehetősége, azonban számos kutatás bizonyítja az anyatejjel történő szoptatás fontosságát, a korai kötődés kialakulását. A La Leche Liga Magyarország tanácsadó szolgáltatás honlapján mindent el lehet olvasni ezzel a témával kapcsolatban, a csecsemő helyes mellrehelyezésétől kezdve az anyatej kézzel történő fejésén át a mellgyulladásig.