Mennyi idő alatt cserélődik az anyatej? Minden, amit a tejtermelésről tudni érdemes

Az újszülött csecsemő számára a legjobb táplálék az anyatej, mely megalapozza az egészséges testi és lelki fejlődését. Fontos, hogy minél több gyermek jusson hozzá, életének első pillanatától kezdve, ehhez a természet adta tápanyaghoz. Az anyatej összetétele, mennyisége folyamatosan változik a nap folyamán, és ezt nem csak az anya táplálkozása határozza meg, hanem egyéb életmódbeli szokások, lelki állapot, stressz, az alvás mennyisége és minősége is.

Anya és kisbaba szoptatás közben, béke és nyugalom

Hogyan működik a tejtermelés?

A tejtermelés anyagcsere folyamat, melyet szigorú biológiai törvényszerűségek szabályoznak. Az anyai szervezet a baba tejellátását részesíti előnyben saját tápanyagellátásával szemben. A tejtermelés feladata életben tartani a kisbabádat bármilyen körülmények között. A testednek szüksége van jelzésre, hogy tudja, mennyi tejet kell termelnie - éppen elegendőt, nem többet és nem kevesebbet. Éppen ezért a kisbabád szopása által a melledet érő inger mennyisége irányítja a tejtermelésedet!

Az anyatej már a várandósság alatt, hetekkel vagy akár hónapokkal szülés előtt, termelődni kezd. A szülés után pedig egy-egy csepp formájában megjelenik az előtej, más néven kolosztrum, ami az anyatejtől eltérő sűrű folyadék. Ezt a WHO (Egészségügyi Világszervezet) „első védőoltásnak” is nevezi, hiszen az újszülött számára nélkülözhetetlen, immunerősítő tápanyagokat tartalmaz.

A tejbelövellés a 2-5. nap között történik, az anyatej színe világosabb, fehéres színűvé válik. Érdemes a babát minél többször mellre tenni, hiszen az anyatejtermelést ez is befolyásolja, a kereslet-kínálat elv alapján (több szoptatás = több tej). Ha ritkábban és kevesebbet szopik a kisbabád, ha gyakran feszül a melled és érzi, hogy közel van a túltelítődéshez, akkor egy idő után kevesebb tej fog termelődni. A több tej, tulajdonképpen annyit jelent, hogy a tej gyorsabb tempóban termelődik. Ezáltal a 24 óra alatt megtermelt mennyiség lesz nagyobb. A tejmennyiségnél nem az egy alkalommal szopott mennyiség a mérvadó, hanem a 24 órás összmennyiség.

A tejösszetevők és az anya táplálkozása

Makrotápanyagok a zsírok, szénhidrátok és fehérjék, mikrotápanyagok a vitaminok és ásványi anyagok. Emellett pedig számos más, védő hatású anyag is található az anyatejben, immunerősítő laktoferrin, oligoszacharidok, hormonok, növekedést segítő anyagok, még őssejtek is! Az anyatej antioxidánsokban gazdag, és véd különböző gyermekkori rákbetegségek ellen. Az anyatej hormonokat, valamint élő sejteket, pl. limfocitákat tartalmaz, melyek által a kisbaba immunrendszere megerősödik. Az anyatej nem olyan táplálék, mint a rakott krumpli vagy a vajas kenyér.

Sokszor felmerül a kérdés, befolyásolható-e a tej alapvető alkotóelemeinek aránya, mennyisége. Bizonyos összetevőit lehet befolyásolni, másokat pedig nem. A zsírtartalom például annak függvényében változik körülbelül 1,5 és 10 százalék között, hogy milyen mértékű a mell kiürítettsége. Minél alaposabban kiürített mellből szopik a baba, annál zsírosabb tejhez jut. Viszont az, hogy az anya tápláléka mennyi és milyen zsírt tartalmaz, nem befolyásolja az anyatej zsírtartalmát, legfeljebb a zsírsav-összetételt. Ellenben ha az anya vasat szed, ezzel nem fogja befolyásolni az anyatej vastartalmát, abban ugyanis mindig ugyanannyi található, akár az anyai raktárak rovására is.

A vízoldékony vitaminok mennyiségét ezzel szemben lehet befolyásolni: ha az anya keveset fogyaszt C-, B-vitaminokból, a tejében is kevés lesz belőle. Egy bizonyos határ fölé azonban akkor sem emelkedik az anyatejben ezeknek a vitaminoknak a szintje, ha az anya a normális adag többszörösét veszi be vagy fogyasztja el. A koraszülő anya tejében magasabb a fehérje- és immunanyag-tartalom, mint az időre szülő anya tejében. Minden édesanya tejének a víztartalma a nap első felében magasabb, mint a nap második felében. A lényeg a 24 órás összmennyiség!

Ha az anyatej termelődés beindul, sokszor aggódunk, vajon elegendő táplálékhoz jut-e a baba és képesek leszünk-e fenntartani folyamatosan ezt az állapotot. Ehhez mindenképpen szükséges az anyának is kiegyensúlyozott étrendet követnie, hiszen ez az anyatej mikro- és makro tápanyag-tartalmára is befolyással van.

Tejtermelés támogatása természetesen: tudományosan bizonyított hatóanyagok | LaktoNatural kapszula

Anyatej-átalakulás és káros anyagok

A bélből a hajszálereken keresztül a véráramba kerülnek a tápanyagok, molekulákat stb. amelyek felszívódnak és bejutnak a sejtekbe. Így jutnak el a mérgező anyagok is a bélből az agyba, és sajnos a tejmirigysejtekbe is, ahol a tejtermelő sejtek a hajszálerekben keringő vérből kiválasztják a számukra szükséges tápanyagokat. Így kerülnek a mérgek és persze bizonyos kórokozók is az anyatejbe. Nagyon fontos, hogy az anya által elfogyasztott drogok többsége például a szopós csecsemőnél is tüneteket okoz.

Az anyatejben igen kis mennyiségben megjelennek az anya által elfogyasztott „idegen” fehérjék is, például a tehéntej béta-laktoglobulinja. Ennek valószínűleg az lehet az értelme, hogy így a kisbaba nagyon fokozatosan, az anyatej védő hatású közegébe vegyítve ismerkedik meg azokkal a fehérjékkel, amelyek a család étlapján szerepelnek. Az anyatej egyes összetevői csökkentik annak valószínűségét, hogy a csecsemő allergiás reakcióval válaszoljon. Ám a valóságban sajnos előfordul, hogy a csecsemő fokozott allergiakockázatnak van kitéve, például akkor, ha egyik vagy mindkét szülő, nagyszülő allergiás betegségben szenved. Ilyenkor ugyanis előfordul, hogy még arra a nagyon kevés idegen fehérjére is érzékenyen reagál, ami az anyatejben megjelenik.

Különös óvatosság szükséges a nem természetes összetevőket tartalmazó élelmiszerek esetében. Előfordul például, hogy az üdítő zöld ételfestéke a tejet is zöldre színezi, és a mesterséges édesítőszer vagy keserű gyógyszer az anyatejnek is kellemetlen ízt kölcsönöz. Sajnos a természetbe juttatott mérgező anyagok, rovarirtószerek, gyomirtók, oldószerek, melyek káros összetevői zsírszövetünkben raktározódnak, az anyatejbe is bejuthatnak. Azonban az esetek túlnyomó többségében nem akkora mennyiségben, hogy a szoptatást abba kellene hagyni.

Fertőző anyagok az anyatejben

Az anyatejben kórokozók is megjelenhetnek, főleg amikor az anya lázas. Ez akkor történik, ha a szervezetben ún. viraemia vagy bakteraemia van, és a kórokozók kimutathatók a véráramban. Ilyen esetekben az anyatejbe is bekerülhetnek. Ha az anyának lázas mellgyulladása van, vagy a mirigyszövetek egy részét gennykeltők támadják meg, akkor is megjelenhetnek kórokozók a tejben. Dr. W. N. P. Herbert, egyetemi tanár és szülész-nőgyógyász szakértő, hangsúlyozza, hogy az anya megbetegedésekor a legtöbb esetben biztonságosan szoptasson.

Gyógyszerek és alkohol az anyatejben

Egyáltalán nem indokolatlan az óvatosság, ha valaki szoptat, hiszen bizonyos anyagok, köztük kifejezetten káros és mérgező hatásúak bejuthatnak a tejbe, és ott akár magas koncentrációt is elérhetnek. Ezért akkor, ha az anyának gyógyszert kell szednie, nem szükséges azonnal és automatikusan az elválasztásra gondolni, vagy arra, hogy inkább nem veszi be a gyógyszert, mert az esetek többségében összeegyeztethető a gyógyszerszedés és a szoptatás.

A koffein és az alkohol például már fogyasztás után néhány perccel megjelenik az anyatejben. Az biztos, hogy amikor az étel összetevői már a vérben is megjelennek, az anyatejben is számítani lehet felbukkanásukra. Az alkoholmennyiség a fejlődő idegrendszernek káros lehet, ezért nem javasolt az alkoholtartalmú sör fogyasztása sem a szoptatás alatt. Dr. Thomas Hale, a gyógyszerek anyatejbe való átjutásának szakértője, hangsúlyozza a gyógyszerek és egyéb anyagok anyatejbe való ártalmatlanságukat, de mindig érdemes szakemberrel konzultálni.

Ahhoz, hogy a kártékony anyagok szétszóródjanak a szervezetünkben, idő kell. Egy baklövés nem romboló hatású, de a tartósan szennyezőanyagoktól mentes táplálás elengedhetetlen. A boltok polcain egyre több élelmiszer található, amelyről kivonták a B1-vitamint, ezzel a pellagra kialakulásának veszélye nő.

Mennyi idő, míg elapad a tej?

A tejmennyiség növekedése és apadása fokozatos folyamat. Bármikor megfordítható és befolyásolható. Ha kevesebb inger éri a mellet, akkor elkezd csökkenni a mennyiség, azaz apadni kezd a tej. Ez azonban nem egy visszafordíthatatlan folyamat. Abban a pillanatban, ahogy többször szopik a baba vagy fejni kezdesz, akkor a mennyiség elkezd újra növekedni. A végleges elapadáshoz átlagosan 40 napra vagy ennél is hosszabb időre van szükség. A teljes apadás után is visszahozható a tejmennyiség, tehát ez sem kell, hogy végleges legyen. Hetek és hónapok kihagyása után is fel lehet építeni a tejtermelést, ha fejéssel vagy szoptatással elegendő ingert adsz a melleidnek. Örökbefogadó anyák is így szoptatnak. Ne ijedj meg tehát, ha átmenetileg akármilyen okból csökken a tej.

Tejserkentő tippek és élelmiszerek

A szülés után sok édesanya szembesül vele, hogy az anyatej beindítása nem is olyan egyszerű dolog és könnyen akár stresszforrássá is válhat, az aggodalom pedig még tovább nehezítheti a folyamatot. Cikkünkben található tejserkentő tippek ahhoz nyújtanak segítséget, hogy a szoptatás tényleg egy örömteli esemény legyen az anya és a baba számára is. A megfelelő anyatej utánpótláshoz mindenképpen kalóriadús, minőségi táplálkozásra, megfelelő folyadék bevitelre és pihenésre van szükség.

Tejserkentő élelmiszerek

Szülés után az újdonsült édesanyák számára, a laktogén élelmiszerek fogyasztása javasolt. Ezek bőségesen tartalmaznak olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, melyek elősegítik az anyatej termelését. Az emésztés gyorsaságától függően bizonyos tápanyagok már evés után pár órával, mások pedig fél-1 nappal később kerülnek a véráramba. Fontos megemlíteni, hogy itt is a kiegyensúlyozott, vegyes étrenden van a hangsúly. Ha valamelyik élelmiszer beválik és megindul a tejelválasztás és elértük a kívánt mennyiséget, akkor ismét lehet csökkenti az adott étel/ital bevitelét.

Tejserkentő ételek:

  • Teljes kiőrlésű gabonák: Olyan anyagokat tartalmaznak, melyek segítik a szervezetben az anyatej termelésért felelős hormon megfelelő működését. Ezek közül a leghasznosabb gabonák a zabpehely, árpa és a barna rizs.
  • Zöldségek: A megnövekedett kalóriaigény miatt a keményítő tartalmú zöldségek (például sütőtök, édesburgonya, krumpli) fogyasztása javasolt. A zöld, leveles zöldségek (például spenót, brokkoli, saláta, káposzta) fitoösztrogén tartalmuk miatt szintén jó hatással vannak a tejtermelésre.
  • Gyümölcsök: Lédús gyümölcsök fogyasztása javasolt, melyek hidratálnak is, illetve keményítő tartalma miatt ajánlott a banán.
  • Hüvelyesek: A csicseriborsót már az ókorban is használták az anyatej fokozására. Magas a fehérje- és a növényi ösztrogén tartalma. A lencse pedig szintén hatásosnak bizonyul az anyatejtermelés növelésében.
  • Olajos magvak: A dió és mogyorófélék közül főként a mandula az egyik legkiválóbb laktogén élelmiszer. A szezámmag és a lenmag pedig szintén fitoösztrogénben gazdag magvak, ezáltal elősegítik az anyatej termelést.
  • Fűszerek: Legismertebb tejserkentő fűszer az édeskömény, melyből szoptatós teák is készülnek. Babáknál megakadályozza a gázképződést és segíti az emésztést. Emellett népszerű tejserkentő fűszerek még a gyömbér, a görögszéna és a római kömény is. Azonban azt is fontos tudni, hogy a görögszéna emésztőrendszeri panaszokat okozhat az anyánál és a babánál is.

Tejserkentő italok:

  • Vízfogyasztás: A dehidratált szervezet kevesebb anyatejet termel, ezért a folyadékutánpótlás alapvető fontosságú a szoptatásnál is. Napi 2-3 liter folyadék, elsősorban szénsavmentes víz fogyasztása javasolt. A szénsavas italok a csecsemőknél hasfájást okozhatnak.
  • Gyógyteák: A legtöbb szoptatást segítő tea alapanyaga az édeskömény és az ánizsmag, melyek tejserkentő hatásuk mellett az emésztést is segítik. A kamillatea, a csipkebogyótea és a görögszéna magjából készült tea fogyasztása szintén hatásosnak bizonyultak az anyatej termelés fokozásában.
  • Maláta tartalmú italok: Az árpa maláta növeli a szervezet prolaktin szintjét, ami elősegíti a tejtermelést. A maláta a sör alapanyaga, és a boltokban már alkoholmentes változatban is kaphatóak anyatej serkentő sörök. Alkoholtartalmú sör fogyasztása viszont nem ajánlott a szoptatás ideje alatt!

Tények és tévhitek a tejserkentő élelmiszerekről

A népi hiedelmek között több olyan élelmiszert találunk, amit manapság is sokan alkalmaznak, de valóban hasznosak ezek az anyatej serkentésben?

  • Leves: A szülés után szokás volt egy nagy tál levest vinni az anyáknak. A megfelelő anyatej hozam biztosításához napi 2-3 liter folyadékpótlás szükséges, tehát a leves ilyen szempontból jó tápláléknak bizonyul. Emellett a benne főtt zöldségekben található ásványi anyagokkal együtt az egyik legjobb étel lehet a gyerekágyas időszakban.
  • Tej fogyasztása: Sok helyen madártejjel kínálták az anyákat a szoptatás ideje alatt, azonban nem javasolt a túl sok tej fogyasztása, mivel ez a babáknál emésztési problémákat, hasfájást, bőrkiütést okozhat. A tehéntej összetétele eltér az anyatejétől, sokkal magasabb a fehérjetartalma, ami a babák szervezetének megterhelő lehet.
  • Sör fogyasztása: Nagyanyáink idejében úgy tartották, hogy a sör segítheti az anyatej termelést. Az árpa maláta valóban jó hatással van az anyatej mennyiségére, de alkohol tartalmú italok fogyasztása nem javasolt a szoptatás ideje alatt. Amellett, hogy az alkohol az anyatejjel együtt a baba szervezetébe is bekerül, és káros hatásai lehetnek a csecsemő számára, még csökkentheti is az anyatej mennyiségét.

Tejserkentés és homeopátia?

Az anyatej fokozására gyakran ajánlják természetes megoldásként a patikákban elérhető, gyógynövény-tartalmú homeopátiás tejserkentő készítményeket. Több népszerű hatóanyag is létezik, melyek állítólag a szoptató édesanyák segítségére lehetnek.

Leggyakrabban ajánlott homeopátiás termékek:

  • Urtica Urens: alapanyaga az apró csalán, egy tradicionálisan tejserkentésre is használt növény.
  • Ricinus communis: alapanyaga a ricinus, szedését az Urtica Urens bogyóval együtt szokták ajánlani.
  • Alfa Alfa D9: alapanyaga a lucerna, az anyatej minőségének és mennyiségének növelésére szokták ajánlani.

De érdemes-e ezeket szedni, kipróbálni? Először is fontos tudnod, hogy a homeopátia hatékonysága tudományosan nem igazolt, a homeopátiás szerek gyakran olyan mértékben hígítottak, hogy hatóanyagot már nem is tartalmaznak. Ha mégis, a fentebb felsorolt növényekről elmondható ugyan, hogy tradicionálisan használták őket tejserkentésre, ugyanakkor semmilyen klinikai vizsgálat nem bizonyította, hogy valóban hatásosak lennének - sőt sajnos azt sem, hogy szoptatás idején biztonságosak lennének! Éppen ezért a mi szakértői javaslatunk az, hogy ne kockáztass, keresd azokat a természetes készítményeket, amelyek tudományosan megalapozottak, biztonságosak, és hatóanyag-tartalmuk kiszámítható, állandó.

Egyéb tanácsok az anyatejserkentéshez

A szülés után azonban sok édesanya szembesül vele, hogy az anyatej beindítása nem is olyan egyszerű dolog és könnyen akár stresszforrássá is válhat, az aggodalom pedig még tovább nehezítheti a folyamatot. Mit tehetsz a táplálkozáson kívül az anyatej termelés érdekében?

Használj mellszívót

Szoptatás után javasolt lefejni a maradék tejet, főleg az első időszakban. Ne aggódj, ha csak pár cseppet tudsz kivarázsolni a mellszívóval eleinte, hiszen ez is stimulálhatja a tejtermelést, hogy később nagyobb sikerrel járj. A mellszívás megszüntetheti az esetleges mellfeszülést is és a mell felső részében elhelyezkedő tejcsatornák is ki tudnak nyílni, így a termelődő tej szabadabban áramolhat a tejöblökben. Ez a babának is segítség lehet a következő szoptatásnál és elkerülhető a tejcsatornák elzáródása, ami mellgyulladást okozhat. Fontos, hogy a fejésnek nem szabad fájnia! Ha ilyet tapasztalsz, akkor valószínűleg állítani kell a vákuum erősségén.

Segíthet a masszázs

Akár a mellszívás előtt is finoman átmasszírozhatod fentről lefelé a melledet, ez is segítheti a tej áramlását, és könnyebb kiürülését. Ezzel a babádnak is megkönnyítheted a dolgát, ha szoptatás közben „elfáradna” nem akarja szívni az anyatejet. A masszázzsal stimulálhatod a melledet, a babát pedig ez arra ösztönzi, hogy ismét kortyoljon párat.

Anya gyengéden masszírozza a mellét, babája mellett

Szánj időt a pihenésre

A megfelelő minőségű pihenés és az elegendő mennyiségű alvás a szoptatásnál is kiemelkedően fontos, hiszen, ha nem vagy kipihent, feszültebb is lehetsz, ami gátolhatja az anyatejtermelést. Persze a rendszeres éjszakai ébredések és szoptatás mellett ezt nehéz kiviteleznie a kismamák többségének, pláne több gyermek estén. Mégis próbálj meg te is, akár egy keveset is aludni, vagy relaxálni, olyan tevékenységet végezni, ami feltölt, míg a babád alszik.

Kérhetsz segítséget

Ha végképp tanácstalannak érzed magad szoptatás terén, úgy érzed már mindent kipróbáltál, de mégis bizonytalanság van benned, hogy elegendő anyatej áll-e babád rendelkezésére vagy bármilyen problémát tapasztalsz, bátran kérj segítséget! Amellett, hogy felhívhatod azokat a családtagjaidat, barátaidat, akik tapasztalattal rendelkeznek már a szoptatás kapcsán, kérd ki a védőnőd tanácsát, illetve felkereshetsz szoptatási tanácsadót is. Az egyik legismertebb szervezet a La Leche Liga (LLL), mely azért jött létre, hogy önkéntes édesanyák megosszák a saját tapasztalataikat a hozzájuk forduló anyákkal, a mögöttük álló orvosi tanácsadó testület segítségével. Ezenkívül fordulhatsz országszerte megtalálható laktációs szaktanácsadókhoz (IBCLC) is, akik az anya és a csecsemő igényeit felmérve segítenek megoldani a szoptatással kapcsolatos problémákat.

Gyakori kérdések a tejtermelésről

A leggyakoribb szoptatással kapcsolatos kérdések a tejtermelés körül forognak. A legerősebb anyai félelmek a tejtermelést érintik. Nem csoda, hiszen életben kell tartani a kisbabádat. Ehhez táplálnod kell. Lesz-e elegendő tejem a kisbabám számára? Mi van, ha elapad? Biztosan elég jó a tejem? Ha puha a mellem, akkor nincs tejem?

Mi növeli még a tejmennyiséget?

Ha keveset iszol, akkor a te szervezetednek kevesebb folyadék jut, de a tejtermelés akkor is elveszi, amire szüksége van. Tehát ahhoz extrém szomjazásos körülmények, extrém folyadékvesztés kell, hogy a tejmennyiség csökkenjen. Ugyanígy igaz ez a tejmennyiség növelésére is. Ha többet iszol, túl a szomjúságod mértékén, attól nem lesz több tejed!!! Bizonyos gyógynövényeknek (csalán, görögszéna mag) van csak bizonyítottan tejtermelést serkentő hatásuk, de azok is, csak nagyon nagyon kis mértékben tudják befolyásolni a tejtermelést. A homeopátiás szerek is széles körben elterjedtek a tejmennyiség növelésére. A homeopátiás szerek szedését mindenképp homeopata szakemberrel érdemes egyeztetni. A fejés a szopási inger pótlására való.

Ha puhák a melleim, akkor nincs tejem?

A tejtermelő mirigyek folyamatosan dolgoznak, termelik a tejet. Tehát nincs egy pillanat szünet sem a tejtermelésben. Amikor puhábbnak érzed, nem feszül, akkor a tárolt tej mennyisége kisebb ugyan, de akkor sem üres a melled! Az éppen termelődő cseppek mindig a babád rendelkezésére állnak. A mellek puhasága jellemzően a 8 hét környékén sokkal gyakrabban érezhető, mint korábban. Ennek oka, hogy a szülés után állandóan magas szinten lévő prolaktin hormon a 2-3 hónap között elkezd csökkenni. Már csak akkor ugrik magas szintre, amikor a baba éppen szopik. Ez segíti azt, hogy beálljon a kereslet és kínálat egyensúlya, azaz pontosan annyi tej termelődjön, mint amennyire a babádnak szüksége van. A mell feszülése mindig annak a jele, hogy egy kis túltermelés van éppen. Ha puhák a melleid, akkor is lehet elegendő tejed. Ha a babád jól gyarapszik, pisil és kakil eleget, akkor ne aggódj amiatt, hogy puhák a melleid.

Este kevés a tejem?

Sok édesanya megijed, amikor azt látja, hogy a kisbabája a délutáni és az esti órákban gyakrabban kér szopizni. A kisbabák a nap folyamán nem azonos mennyiségeket szopnak egy-egy alkalommal. Ahogyan a nagyobb gyerekek vagy mi felnőttek sem ugyanannyit eszünk meg minden étkezésnél. Minden édesanya tejének a víztartalma a nap első felében magasabb, mint a nap második felében. A lényeg a 24 órás összmennyiség! Minden édesanya teje a baba minden életkorában jó és megfelelő mennyiséget tartalmaz a szükséges tápanyagokból! A tejben a legtöbb összetevő minimum és maximum szintje szabályozott. A baba életkorának megfelelően változik, és ez a változás belsőleg szabályozott. Ha pedig anyaként hiányod van bizonyos tápanyagokból, az nem jelenti azt, hogy a tejben is alacsony az adott összetevő szintje.

A kisbabák nem csak éhségük és szomjúságuk miatt kérnek szopizni. Ilyenkor tapasztalhatod, hogy tömi az öklét a szájába, forgatja a fejét, nyújtogatja a nyelvét, keresgél vagy nyugtalanul sír. Annak ellenére is, hogy épp az előbb szopott. Ezen kívül az anyatejnek vannak alvást és megnyugvást segítő összetevői, élősejtes elemei és bélflóra tápláló összetevői. Ebből az is következik, hogy ha sokszor kér szopizni, az nem azt jelenti feltétlenül, hogy nem jut elegendő tejhez.

Szoptató édesanya éjszaka, babájával

Hormonális problémák és tejtermelés

Ezen kívül az anya oldalán a hormonális problémák (kezeletlen pajzsmirigy alulműködés, PCOS), fejlődési rendellenesség (mirigyállomány elégtelensége), korábbi mellműtét vagy mellsérülés, serdülőkorban hosszan és korán szedett fogamzásgátlás, bentmaradt lepénydarab okozhat elégtelen tejmennyiséget a megfelelő szoptatási gyakorlat ellenére. A cukorbetegség és inzulin problémák pedig késleltethetik a tejbelövellést. Ezen kívül érzelmi sokk és szorongás hatására átmenetileg néha blokkolódhat a tejleadó reflex, ami nem közvetlenül a tejtermelést akadályozza, hanem a tejnek a mellből való kiürülését. Ha azonban huzamosabb ideig gátolva van a tejleadó reflex, akkor az visszahat a tejtermelésre, hiszen a szervezet azt érzékeli, hogy kevesebb tej ürül, tehát kevesebbet is fog termelni. A tejmennyiséggel kapcsolatosan a lényeg az, hogy a legtöbb nehézség orvosolható!

A pajzsmirigy alulműködés viszonylag gyakori probléma az anyák körében is. Fontos tudni, hogy a nem súlyos, enyhe alulműködés is negatívan hathat a tejtermelésre. A jó hír viszont az, hogy a pajzsmirigy szint beállítása pajzsmirigy hormon pótlással akár nagyon rövid idő alatt is segít elérni a megfelelő tejmennyiséget (ha a szoptatási gyakorlat megfelelő). A vizsgálatok szerint azonban ehhez a pajzsmirigy szintet érdemes a felső érték közelébe beállítani. Ha tehát minden egyéb tényezőn javítottál és nem találod okát az elégtelen tejmennyiségnek, akkor megfontolandó a pajzsmirigy szintedet ellenőriztetni.

A kevésnek hitt tejmennyiség szindróma

Tudtad, hogy a szoptatás korai abbahagyásának és az indokolatlan pótlás adásának a leggyakoribb oka a kevésnek hitt tej?! Ez a leggyakoribb oka annak, hogy a szoptatás idejekorán véget ér. Mégpedig azáltal, hogy indokolatlanul pótlást kap a baba. Általában cumisüvegből kapja a kiegészítést, ami cumizavart, ritkább mellretételt és / vagy szopási sztrájkot okoz. Ezek mindegyike valóban oda vezet, hogy aztán kevesebb lesz a tej.

Mik NEM a tej elapadásának jelei?

Kezdjük azzal, hogy mi NEM a kevés tej jele! Sokak tévesen a sírás mennyiségéből, az alvás és elalvás nehézségeiből, a gyakori szopási vágyból arra következtetnek, hogy a babájuk nem jut elegendő tejhez. Azt, hogy a kisbabád elegendő tejhez jut-e, a kimenet, azaz a széklet és a vizelet mennyisége plusz a gyarapodás mértéke árulja el számodra. Ha a gyarapodása az életkorának megfelelő (az első 3 hónapban min. 500-1000 gramm/hó), akkor ezek azt jelzik, hogy kellően hatékonyan szopik és jól van mellen.

Mik az elégtelen tejmennyiség és az elégtelen tejbevitel VALÓDI jelei?

  • a 4-5. nap után napi 5-6 vizeletnél kevesebb pelenka.
  • a 4-5. nap után napi 2-3 székletnél kevesebb pelenka.
  • ha a súlya nem növekszik az életkorának megfelelően (az első 3 hónapban min. 500-1000 gramm/hó),
  • ha a súlya visszaesik az első héten elért születési súlyához képest.

Ha ezek közül bármelyiket tapasztalod, akkor valószínű, hogy kevés tejhez jut! Ilyen esetben minél hamarabb kérj segítséget! Ezek a jelek nem feltétlen a tej elapadásának a jelei! Sokan attól félnek, hogy ha a szoptatás egy adott pontján a babájuk nem jut elég tejhez, akkor az a tej elapadásának a jele. Amit ráadásul véglegesnek gondolnak. Pedig az, hogy átmenetileg kevés a tej, az nem azt jelenti, hogy egy visszafordíthatatlan folyamat indult el. A mennyiség bármikor növelhető! Ráadásul a kevés tejen túl rengeteg egyéb oka lehet annak, hogy a baba kevés tejhez tud hozzájutni. Többek között az aluszékonyság, a sárgaság, a cumizavar, a nem hatékony szopás, a helytelen mellrehelyezés.

Mi a kevés tej leggyakoribb oka?

Ha tehát a babád gyarapodása vagy elégtelen mennyiségű kakis/pisis pelenkája alapján arra gondolsz, hogy nem elegendő számára a tej, akkor ez az esetek nagy részében azt jelenti, hogy kevésszer vagy rövid ideig kerül mellre! Esetleg azt, hogy alkalmanként csak egy mellből szoptatod. Az apadás és mennyiségnövekedés visszafordítható folyamatok. Ha ritkábban éri inger a melledet, akkor a tej mennyisége természetesen csökken. De ez nem baj! A nem megfelelő mennyiség másik oka a nem hatékony szopási technika. Ennek oka lehet az aluszékonyság, a rossz mellrehelyezés vagy anatómiai okok (lenőtt nyelv, hipotónia, hátraeső alsó állkapocs).

A tejtermelés fokozása: mit tegyél, ha növelni szeretnéd a tejmennyiséget?

Ha az elégtelen tejmennyiség oka a nem megfelelő szoptatási gyakorlat, akkor a gyakoribb és/vagy hosszabb szopik hatására a tej mennyisége elkezd növekedni. Fejni akkor érdemes pluszban, ha a babád valamilyen oknál fogva nem tud hatékonyan szopni vagy nem kerül(het) elégszer mellre. Ha tehát a babád nem szopik elég hatékonyan, nem fogadja el a melledet gyakran vagy el van tőled választva, akkor érdemes fejned a szopási inger pótlásaként. Fejéssel is lehet tejmennyiséget növelni és fenntartani.

A szaporító fejés:

A szaporító fejés lényege az, hogy gyakrabban váltasz mellet. Egy fejés alkalmával akár 4-5 alkalommal is. A fejésnél és a szoptatásnál is pár perccel a szoptatás vagy fejés megkezdése után kiváltódik a tejleadó reflex. Ilyenkor láthatod, hogy a tejed nagyobb sugárban jön, spriccel a fejőgépbe. Azaz rövid idő alatt viszonylag sok tej ürül, legalábbis több, mint, amikor cseppenként jön a tej. A tejleadó pár percen át tart, utána megint cseppenként jön a tej. Ha a tejleadó reflex után kis idővel mellett váltasz, akkor a másik melleden megint könnyebben kiváltódik a tejleadó reflex, megint egyszerre nagyobb mennyiségű tej ürül. Ha ezután kis idővel visszaváltasz az első melledre, akkor az első melleden ismét hamarabb jutsz el a tejleadó reflexig. És így tovább. Valószínű, hogy minél többedik tejleadónál tartasz, annál kevesebb tej fog ürülni. És hamarabb fogsz mellet váltani. Ez természetes. Összességében a mellváltásokkal így egységnyi idő alatt több tejet ürítesz ki, mint ha hosszan fejnéd csak az egyik melledet. Ha pedig több tejet ürítesz, akkor az hatékonyabban serkenti a tejtermelést. Ha a tejleadó reflexedet figyeled, akkor időzítő nélkül is tökéletesen tudod csinálni a szaporító fejést. Egyre csökkenő időközöket fogsz egy-egy melleden fejni a váltások után. Ezek csak körülbelüli értékek. Mellenként fejésenként érdemes 15-20 percet fejni egyre csökkenő időközökkel. A konkrét perc adatoktól nyugodtan eltérhetsz. Ezt az elvet a kisbabád szoptatása közben is alkalmazhatod. Egyszerűen a szopiknál 3-4 alkalommal is válthatsz mellet a tejleadó elmúlta után. Ennek csak akkor van értelme, ha valóban növelned szükséges a tejmennyiséget.

tags: #mennyi #ido #alatt #cserelodik #az #anyatej