Tragédia a Réthy Pál Kórházban: egy csecsemő halála és az azt övező rejtélyek

Békéscsabán, a Réthy Pál Kórházban bekövetkezett egy 5 hónapos ikerlány halála, melyet súlyos bántalmazás előzött meg. Ez az esemény mélyen megrázta a közvéleményt és felveti a kérdéseket a gyermekvédelem és az egészségügyi ellátás hatékonyságával kapcsolatban.

Kórházi épület kívülről

Az eset részletei és a nyomozás

Csütörtök hajnalban életét vesztette az az ikerlány, akit még kedden szállítottak kórházba Békés városából. Vérző fejjel, zúzódásokkal, életveszélyes állapotban szállítottak a gyulai kórházba egy 5 hónapos csecsemőt kedd este Békésről.

A családhoz először az ikertestvér, egy kisfiú miatt riasztották a mentőket, mivel epilepsziás rohama volt. A mentő az édesanyjával együtt bevitte őt a kórházba. Életveszélyes állapotban szállítottak kórházba egy 5 hónapos csecsemőt, aki az apjával volt otthon, miután anyját és testvérét kórházba szállították.

Nem sokkal később az intézménynek telefonált a kislánnyal otthon maradt apa, hogy a kicsi nincs jól. Videót is küldött a kórháznak, melyen az volt látható, hogy a kislány nem lélegzik. A mentők mellett egy szakorvos is a helyszínre sietett, ám a gyermeken nem tapasztaltak életjelenséget.

Alakuló frakcióülés – sajtótájékoztató

Az apa azt állította, hogy a kicsi leesett az ágyról. Nekiláttak az újraélesztésnek, ami 70 perccel később eredményre vezetett. Kritikus állapotban szállították kórházba, de csütörtökön szervezete feladta a küzdelmet. A szakértők később kizárták, hogy a kislány azért szerezte sérüléseit, mert leesett, így hivatalból értesítették a rendőrséget.

Az RTL Híradójának riportja szerint az egyik iker, egy kisfiú kedden késő este lett rosszul. Asztmás roham gyanúja miatt a szülők kihívták a mentőket, akik kórházba vitték a gyermeket. Édesanyja vele tartott, így a másik ikergyermek, a kislány az apjával maradt otthon. Nem sokkal később újra riasztották a mentőket a békési címre: az apa kért segítséget, miután állítása szerint a kislány leesett az ágyról.

A kislány végül a kórházban belehalt a sérüléseibe, de a rendőrséget már korábban értesítették, mivel az orvosok úgy vélték, a gyermek nem sérülhetett meg ilyen súlyosan, ha csak az ágyról esett le. Az apát őrizetbe vették, emberölés gyanúja miatt folyik ellene eljárás. A férfi kihallgatásán elismerte a tettét. Híradónk információja szerint az apát idegesítette a gyereksírás, ezért földhöz vágta a csecsemőt.

Csecsemőhalál gyógyszertúladagolás miatt

Egy másik tragikus eset is rávilágít a gyermekgyógyászat kihívásaira. Ártalmatlan hörgőgyulladásnak indult, ám felfoghatatlan tragédia lett a vége - a megengedett mennyiség háromszorosát kapta lázcsillapítóból az öt hónapos Zénó: a kisfiú szervezete összeomlott a túladagolt szertől.

Gyermekgyógyászat

Juhász Albert (40), az édesapja elevenítette fel: „Pénteki nap volt, Zénó nagyon köhögött, fulladt. Elvittük a háziorvoshoz, majd tanácsára bementünk a kórházba. Hörgőgyulladást állapítottak meg. Másnap be is lázasodott a kisfiunk. Egy kúp lehúzta a lázat, de este megint rosszabbul lett.”

„Azt mondták, túl késő van, hogy átszállítsák másik kórházba, de adnak neki fájdalom- és lázcsillapítót.” A csecsemőt végül átszállították egy másik kórházba, ám a család szerint a zárójelentés hiányos volt: sem a véres köpetet, sem a gyógyszer mennyiségét és adagolását nem jelezték még a mentőknek sem.

„Ez az eset iskolapéldája annak a vizsgálati eredménynek, amely azt állapította meg, hogy a halálesetek 40 százaléka megelőzhető lett volna, ha nincs orvosi mulasztás” - fűzte hozzá dr. Bense Tamás családorvos szerint olyan szert, amit a baba kapott, vénásan egyáltalán nem szabad adagolni ilyen pici gyereknek. „Csecsemőknél és gyermekeknél szörnyen kényes feladat a lázcsillapítás, de a gyakorlat szerint vénásan sosem adjuk a gyógyszert.” Néhány gyógyszer fokozza a gyomorvérzés kialakulásának esélyét. Ez a veszély különösen növekszik, ha az azonos hatóanyagú készítményekből többfélét vagy az előírtnál többet egyidejűleg bevesz/kap a beteg.

A Békés Vármegyei Központi Kórház gyermekellátása

A Békés Vármegyei Központi Kórház csecsemő- és gyermekosztálya a vármegye kis betegeinek magas szintű, családbarát ellátást nyújt az újszülöttektől a serdülőkig. Az osztály különlegessége nemcsak a kiemelkedő szakmai felkészültségben rejlik, hanem abban is, hogy a szülőket aktív partnerként vonják be a gyógyítási folyamatba. A gyermekintenzív osztályon dolgozók számára minden nap új kihívást, új reményt és sokszor új kezdetet jelent.

Orvosi műszerek

A csecsemő- és gyermekosztály a Békés Vármegyei Központi Kórház két tagkórházában, Gyulán és Békéscsabán működik. Dr. Baji Sándor főorvos, aki Gyulán helyezkedett el, a gyakorlati tapasztalatok mellett 1985-ben csecsemő- és gyermekgyógyászatból, majd 1993-ban nefrológiából szakvizsgázott. Halála nagy veszteség volt a közösség számára.

A kórház egyéb osztályai és fejlesztései

Jelentősen fejlődött a pszichiátriai ellátás a Békés Vármegyei Központi Kórházban. Dr. Kanka Andor, az osztályvezető főorvos bemutatta az osztályt: a pszichiátria a Békés Vármegyei Központi Kórház egyik legnagyobb osztálya, 210 ágyon gyógyítják a betegeket.

Semmelweis-nap és a védőnői szolgálat

Július elseje Semmelweis Ignác magyar orvos, az „anyák megmentője” születésnapja, ami 1992 óta a magyar egészségügy napja. Ezen az alkalomból a Békés Vármegyei Központi Kórház dr. Pándy Kálmán Tagkórházában, valamint a békéscsabai önkormányzat és a Békés Vármegyei Központi Kórház békéscsabai tagkórháza ünnepségeket tartott, ahol kitüntetésekkel ismerték el az egészségügyben dolgozók munkáját.

Semmelweis Ignác portréja

Kissné Horváth Krisztina, a Békés Vármegyei Központi Kórház védőnői osztályának vezetője, vármegyei kollegiális védőnői mentor a 110 éves magyar védőnői szolgálatról beszélt, mely tíz éve hungarikum.

Figyelmeztetés a nyári melegre

A nyári időjárás okozta magas hőmérséklet miatt a Békés Vármegyei Központi Kórház néhány jó tanácsot ad az ellenálló képesség fokozására és a nagy meleg könnyebb elviselésére. Különösen a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a magas vérnyomásos betegek, az idősek, 65 éven felüliek, a kisgyermekek vannak fokozott veszélyben.

KoraPICnik a Koraszülöttmentő Alapítvánnyal

Idén már hetedik alkalommal rendezik meg a KoraPICniket Gyulán, a festői Almásy-kastély Látogatóközpont parkjában. Június 28-án, szombaton 9 és 13 óra között vár mindenkit a Viharsarki Koraszülöttmentő Alapítvány és a Békés Vármegyei Központi Kórház Csecsemő- és Gyermekosztálya egy színes, vidám családi programra.

tags: #meghalt #a #csecsemo #rethy #pal #korhaz