Az alkoholos italok fogyasztása megszokott és elfogadott velejárója a bulizásoknak, az ünnepi összejöveteleknek. Habár a rendszeres alkoholfogyasztás káros hatásai ismertek, az alkalmankénti, kis mennyiségű italtól valószínűleg senkinek nem lesz baja. De mi a helyzet a szoptató anyákkal? És főleg mi a helyzet a kisbabájukkal?
A szoptatás alatti alkoholfogyasztásról és annak következményeiről rengeteg kutatási adat áll rendelkezésre, bár sok esetben ellentmondásosak, és sok a tévhit is. Az alkohol fogyasztás kérdése nehéz kérdés. Alapvetően az alkohol, várandósság és a szoptatás alatt is tiltó listán van, de vannak kivételek.

Hogyan jut az alkohol az anyatejbe?
A tejbe egy az egyben átmegy az alkohol. Ugyanolyan szintet ér el benne, mint amennyi az anya vérében van, és ugyanúgy emelkedik és csökken a tej alkoholszintje, mint a véralkohol szint. Az alkohol koncentrációja, amely csúcsát a fogyasztás utáni 30-60 percben éri el.
„Az anyatejben lévő alkohol mennyisége nagyon hasonló a nő vérében lévő mennyiséghez, és az alkohol nagyon gyorsan hat. Hamar tetőzik a mennyisége ivás után... bekerül, majd kikerül a tejből” - mondta Beth Conover gyakorló ápoló a Heath-nek.

Meddig marad az alkohol az anyatejben?
A szervezet 2-3 óra alatt bont le 1 egység alkoholt. Egy 60 kg-os nő véréből körülbelül 2-3 óra alatt teljesen kiürül az alkohol egy pohár ital elfogyasztása után, és akkor a tejében sem lesz már jelen. Az alkoholszint csúcsa körülbelül 30-90 perccel a fogyasztás után alakul ki, és egy átlagos testalkatú nőnél számítva egy pohár bor vagy sör kb. 2-3 óra alatt ürül ki teljesen a szervezetből.
Tévhit, hogy fejéstől fog kiürülni. Egyszerűen eliminálódik a tejből, ugyanúgy, ahogy a vérből is. Ehhez idő kell. Legtöbben egy-két pohár alkohol után lefejik a tejüket, hogy a baba ne alkoholos tejet szívjon, de ez az óvintézkedés teljesen fölösleges; ugyanúgy kiürül az alkohol a tejből, mint a vérből.
Az alkohol útja a testben
Milyen hatással van az alkohol a babára és a tejtermelésre?
Fontos leszögezni, hogy a tartós és rendszeres alkoholfogyasztás káros. Ha az anya alkoholbetegségben szenved, akkor a szoptatás egyáltalán nem ajánlott neki. A nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás gátolja a tejleadó reflexet is.
A másik fontos hormonra, az oxytocinra egyértelműen negatív hatása van az alkoholnak: ha az anya iszik, csökken az oxytocin kiáramlás, és gátlódik a tejleadó reflex. Megfigyelték, hogy habár a babák az anya alkoholfogyasztását követően gyakrabban szopiztak, mégis kevesebb tejhez jutottak. Az alkohol befolyásolja az oxitocin kiáramlást, ami az elfogyasztott anyatej mennyiségének csökkenéséhez vezet az ivást követő néhány órában.
Elterjedt az a tévhit, hogy a sör növeli az anyatej mennyiségét, és ebből többen azt a következtetést is levonják, hogy ez általánosságban igaz az alkoholos italokra. Valójában az árpa az, ami a sörben tejserkentő hatással bír, mégpedig az árpában található egyik poliszacharid prolaktin növelő hatása miatt. Kutatások során arra jutottak, hogy alkoholos italok fogyasztása után is emelkedik a prolaktinszint, azonban az is kiderült, hogy csak addig nő, amíg a vérben az alkohol a felszívódási fázisban van, tehát növekszik a szintje. Az sem igaz, hogy a kis mennyiségű alkohol jó hatással lehet a tejtermelésre.
Elterjedt az a tévhit, hogy a kisbabák jobban alszanak, miután az anyukájuk alkoholt fogyaszt és megszoptatja őket. A vizsgálatok során azonban ennek az ellenkezője kapott bizonyítást. Bár a babák hamarabb aludtak el, hamarabb is ébredtek, sőt, utána gyakrabban ébredtek meg. Az alkoholnak kitett csecsemőnél fokozódhat a nyűgösség és romolhat az alvás - mindkettő átmeneti, ha az anya nem folytatja az ivást.
Egy 2018-as tanulmány szerint azok a gyerekek, akik a szoptatás révén alkoholnak voltak kitéve, 6-7 éves korukban rosszabbul teljesítettek logikai tesztek során. Az amerikai Betegségmegelőzési és járványügyi hatóság (CDC) szerint ha a mérsékelt mennyiségnél többet fogyasztunk (ami nap egy alkoholegységnél több), akkor az anyatejen keresztül ez káros hatással lehet a gyermek fejlődésére, növekedésére, és az alvását is megzavarhatja.

Mikor fogyaszthat egy szoptató anya alkoholt?
Természetesen ha egyáltalán nem fogyasztunk alkoholt, annál jobbat teszünk a saját és gyermekünk egészségének. Ugyanakkor az is elmondható, hogy egy-egy pohár (1-2 dl) alkohol (bor, sör, pezsgő) elfogyasztása alkalomszerűen, nem tiltott, a szoptatás alatt is belefér. Gondos mérlegelés szükséges viszont, minden esetben!
Általánosságban elmondható, hogy egy ital elfogyasztását követően legalább 2 órát várj! Ezt az időt szorozd fel az elfogyasztott italok számával, amennyiben többet iszol. Találhatsz az interneten különböző alkoholkalkulátorokat is.
Természetesen ez egyénenként eltérő lehet, ezért az embernek az eltelt órákon túl azt is figyelembe kell vennie, hogyan érzi magát, miután ivott.
Figyelembe veendő tényezők:
- Baba életkora: minél kisebb a baba, annál kisebb a súlya és annál éretlenebb a mája, ami a méregtelenítést végzi. Az első három hónapban a máj még éretlen, nehezebben birkózik meg a méregtelenítéssel, az alkohol nagyon megterheli a baba szervezetét. Amennyiben kisbabád egy hónaposnál fiatalabb vagy koraszülött, akkor inkább ne igyál!
- Baba súlya: kisebb testtömeg esetén, ugyanaz a mennyiségű alkohol, értelemszerűen többet jelent, mintha ez egy nagyobb testben oszlik el.
- Az alkohol tompítja az érzékelést, rontja a helyzetmegítélő képességet. A szesz mértéke helyett sokszor inkább a részeg anya viselkedése veszélyezteti a babát: nem figyel oda, tántorog, elesik, ne adj isten elejti a csecsemőt. Idáig soha, de soha ne juss el! Másik fontos szempont, hogy a szülő sem feltétlenül tud ilyen állapotban felelősségteljes döntéseket hozni, ezzel veszélybe sodorhatja a babát.
Praktikus tanácsok:
- Kisbabádat még az alkoholos ital elfogyasztása előtt szoptasd meg!
- Ha tudod, hogy többet fogsz inni, akkor jó, ha rendelkezésre áll lefejt tej arra az esetre, ha a baba megéhezne, mielőtt az alkohol teljesen kiürülne a tejedből. Ugyanakkor tartsd szem előtt, hogy kisbabád nem csak táplálkozási céllal szeretne szopizni, tehát a lefejt tej nem fogja teljesen kielégíteni a szükségleteit. Az is megoldás, hogy előre lefejt tejet kap a baba ebben az időben és ha a mellek, a várakozás idején feszülnek, érdemes lefejni a tejet és kiönteni.
- Az alkohollal egy időben elfogyasztott más ital, mivel az hígítja a véralkohol szintet, így a tejbe kisebb mennyiség jut.
- Az egyidőben elfogyasztott fehérje-zsír-szénhidrátdús étel is gátolja a felszívódást, így végső soron csökken a vérbe és a tejbe jutó alkohol mennyisége.
- Ha a gyerek átalussza az éjszakát, néha többet is ihatsz, de vigyázz: a részegséget ebben az esetben is kerüld el, és nem csak a szoptatás miatt, hiszen bármikor történhet valami váratlan.
- Anyatej alkohol gyorsteszt is elérhető már, amivel meg tudod mérni, a lefejt anyatej tartalmaz-e még alkoholt. Használd őket, ha bizonytalan vagy!

Koffein és gyógyszerek szoptatás alatt
Megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen ételeket és italokat javasolt vagy nem javasolt fogyasztani a szoptatás alatt, de vannak olyanok is, amiknél egészen egységes az álláspont. Ilyen például az alkohol, az energiaitalok. Másokkal kapcsolatban bizonytalanság uralkodik, ilyenek a koffeines italok, a gyógyszerek.
Koffein
Igen, mind tudjuk, hogy kisbaba mellett gyakran életmentő tud lenni egy kávé, azonban sokan lelkiismeret-furdalással isszák meg. Élénken él ugyanis a köztudatban, hogy nem igazán szabadna koffeint fogyasztani szoptatás alatt - ez azonban nem teljesen igaz. Tudjuk, hogy a koffein átmegy a tejbe, ezért gondoljuk azt, hogy problémát okoz. Az igazság viszont az, hogy a legtöbb babát nem igazán hatja meg a koffein. Kutatások szerint ritkán előfordulhat, hogy nagyobb mennyiség után nehezebben aludtak el a babák. Kiemelnénk, hogy RITKÁN és NAGY MENNYISÉGTŐL, ami úgy 15-20 kávét jelenthet. 1-2-3 csésze kávé tehát nyugodtan lecsúszhat naponta, nem fogja befolyásolni a baba aktivitását.
A koffeint a babák 3 hónapos korukig bontják nehezebben, utána ugyanolyan gyorsan dolgozzák fel, mint mi - innentől tehát pláne nyugodtan mehet a kávé, és ugyanez vonatkozik a kólára is.
Gyógyszerek
Tévhit, hogy a gyógyszerek kizárják a szoptatást. Nagyon gyakran felmerülő kérdés, hogy bizonyos gyógyszerek mellett lehet-e szoptatni. A betegtájékoztató sajnos nagyon gyakran félrevezető, mert a legtöbb gyógyszer esetében azt írja, hogy szoptatás mellett nem alkalmazható. Az igazság azonban az, hogy a gyógyszerek túlnyomó többsége nem veszélyes a babára anyatejen keresztül. A gyógyszerek egy része fel sem szívódik, másik része felszívódik ugyan, de nem jelenik meg az anyatejben, sok gyógyszer hatóanyaga megjelenik ugyan az anyatejben, de olyan kis mennyiségben, hogy a babára nincs semmiféle hatással. Egyes gyógyszerek szedését csak koraszülött és újszülött babák esetében kell kerülni. Sok olyan gyógyszer van, ami nem szedhető ugyan, de hasonló hatású más hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel helyettesíteni lehet. Sem a depresszió, sem a pánikbetegség, sem a bakteriális fertőzés, sem az autoimmun betegség nem ok arra, hogy eleve kizárjuk a szoptatást. Léteznek rendszeresen frissített adatbázisok, vannak mindenki által elérhetők, és amelyekhez csak szakemberek férhetnek hozzá.
