Magyar műsorvezetők és az anyaság valósága: szülési és szülés utáni tapasztalatok

A szülés és az azt követő időszak minden nő életében egyedülálló, ám gyakran kihívásokkal teli szakasz. Az anyaság örömei mellett sokszor olyan testi és lelki nehézségekkel kell szembenézniük a nőknek, melyekről a nyilvánosság előtt ritkán esik szó. Az utóbbi időben azonban több magyar közszereplő, műsorvezető is nyíltan beszélt saját tapasztalatairól, rávilágítva a szülés, a test változásainak és a szülés utáni depresszió valósága. Most tekintsünk el attól az „apró” ténytől, hogy kicsit később felsejtett, hogy a beszélgetés valószínűleg valójában egy gyors fogyást ígérő csodaszer rejtett promója akart volna, és attól is, hogy a meghívott celebanyuka erre nem igazán volt megfelelő reklámanyag, mivel elejétől fogva - egyébként nagyon szimpatikusan - hangsúlyozta, hogy ő ezért (eddig) nem sokat kellett, hogy tegyen, amiért nem tud eléggé hálás lenni a szülői géneknek.

A szülés pillanatai: fájdalom és empátia hiánya

Demcsák Zsuzsa őszintén mesélt arról, hogy milyen megrázó pillanatokat élt át első gyermeke születése során a szülőszobán. A műsorvezetőnő nagyon fiatalon esett teherbe, még csak 25 éves volt, amikor első gyermekét várta. Annak ellenére, hogy mind a fia, mind a lánya könnyen született meg, negatív tapasztalatok árnyékolják be a szülés pillanatait. Vallomása szerint emberszámba sem vette orvosa. "A szülés előtt semmilyen fizikai fájdalom nem volt az életemben és fogalmam sem volt róla, hogy mi vár rám. Adtak nekem oxitocint, hogy gyorsítsák a szülést, mert a fiam kicsit bealudt” - osztotta meg szüléstörténetét a műsorvezető, majd kifejtette: "Az orvosom egy nagyon konzervatív orvos volt, pedig egy fiatalember volt. Baromi keveset foglalkozott velem, ha a szülésznő nem lett volna, nem is tudom. Ha egy kicsit is foglalkozott volna velem, vagy ha embernek néz, nemcsak egy strigulának...."

A fizikai fájdalom és az érzelmi megpróbáltatások a szülés során mély nyomot hagyhatnak. "Olyan fájdalmat azért nem nagyon él át az ember. Kiabáltam, nyilván. A doki pedig rám szólt, hogy kiabálás helyett inkább toljak." Egy ponton Demcsák Zsuzsa abbahagyott mindent, felült, letegezte a dokit és káromkodva közölte, hogy ő nem szül. Soma Mamagésa is megosztotta gondolatait a hazai szülészeti ellátórendszerről, kiemelve, hogy szerinte az teljesen idejétmúlt. Elmondta, hogy nemrégiben külföldön járt, és hazatérve egy tüntetésbe botlott, ahol a jelenlegi szülészeti eljárás ellen demonstráltak a résztvevők. Úgy véli, hogy a szokások helyett inkább az emberség és a tudományos tapasztalatok felé kellene elmenni, mert a jelenlegi szülészeti ellátás nem család-, baba- és anyafókuszú, ez pedig ennek az évezrednek az egyik nonszensze. „A megszületés egész életünket meghatározza. Ennek egy szentségteljes dolognak kellene lennie, nem pedig egy vágóhídi rutinnak” - mondta.

A szülőszoba valósága: kihívások és támogatás

A szülés utáni test: szégyen vagy elfogadás?

A mai cikk apropóját az egyik kereskedelmi tévé reggeli műsora adta, melyben egy 1 hónapos baba celebanyukájával beszélgetett a két műsorvezető „szülés után 1 hónappal bombaformában” felütéssel. Szóval mondom, tekintsünk el ettől, beszélgessünk inkább arról a tényről, hogy a szülés utáni testünk tényleg annyira ronda és utálni való dolog, amitől mihamarabb meg kell szabadulni, de addig is dugdosni és szégyellni kell? A társadalmi nyomás, amely a nők testére nehezedik a szülés utáni gyors regenerációval kapcsolatban, gyakran irreális elvárásokat támaszt. Ebben a kontextusban különösen inspiráló Jana Pittman, a profi sportoló példája, aki Instagram-oldalán nyílt és őszinte bugyis-melltartós képeket osztott meg arról, hogyan néz ki a teste 1 évvel a terhesség után. „Szerettem volna megmutatni nektek ezeket a fotókat - írta a képekhez -, mert nagyon sokat jelentenek nekem. Ez a test nem is olyan régen még izmos, kidolgozott és vékony volt, és Ausztrália dicsőségéért versenyzett a világ legjobbjai ellen.”

A sportolónő elmondta, hogy a teste nagyot változott az elmúlt 16 évben, mióta visszavonult és nem kevesebb, mint 6 gyermeket szült. „Igen, még soha nem volt ekkora a testsúlyom életemben, és igen a testem viseli az anyaság gyönyörű hegeit, például az ikerterhesség miatt nyúlt bőrt. De az az igazság, hogy az idővel nem állok túl jól mostanában, és mindig választanom kell, hogyan gazdálkodom az időhiánnyal. Ettől függetlenül most ez vagyok én, és még akkor is végtelenül hálás vagyok ennek a testnek, ha nem érzem benne magam teljesen komfortosan, ha őszinte akarok lenni. De annyi mindenen keresztülmentünk együtt, és bár én nem mindig tisztelem, ő tisztel engem. A szépség minden annyiféle formában és méretben testet ölthet. Szeressétek hát azt a bőrt és testet, amiben léteztek.”

A követői összességében pozitívan fogadták a nyers és őszinte fotókat, és többen azt írták neki, köszönik hogy ennyire inspiráló tud lenni. „Nagyra értékelem, hogy megosztottad ezeket a fotókat, hiszen én is pontosan így érzek, és jó érzés tudni, hogy nem vagyok egyedül.” Más arról írt, hogy ismerős neki az időhiány érzése, hiszen 11 hónappal a szülés után visszatért a munkahelyére, ezért nem igazán maradt ideje visszanyerni a szülés előtti formáját. „Nálam most az alvás az abszolút prioritás. A lehetőleg leghosszabb és legpihentetőbb alvás.” És végül egy szívmelengető reakció: „A testem megváltozott, ami nem csoda, hiszen hihetetlen dolgot vitt végbe - és erre nekem is állandóan emlékeztetnem kell magamat.”

Szülés utáni időszak tabuk nélkül: test és lélek regeneráció titkai – Sáránszki Anita szülésznő

Szülés utáni depresszió és a feldolgozás útja

A szülés utáni depresszió milliókat érintő jelenség világszerte, mely testi és lelki tünetekkel is járhat. Bár sokan tabuként kezelik újdonsült szülők a problémájukat, egyre több magyar sztár is felvállalja, hogy nehezen szokott bele az új élethelyzetbe. Radics Gigi félt, túlságosan aggódott a kisbabájáért, de aztán sok önbizalmat szerzett anyaként. Mádai Vivien és Tóth Gabi sokat sírtak, segítségre szükségük volt.

Magyar hírességek tapasztalatai

  • Voksán Virág: A szexi DJ ma már kétgyeres anya, a szülés utáni nehézségekről az első baba érkezése után mesélt. "Volt nagyon sok nehézség is, nem tagadom, főleg az első időszak, ugyanis Beni kólikás, hasfájós volt. Ha jól tudom, ez minden harmadik, negyedik fiú babát érint, de lányoknál is elő szokott fordulni. Az első három hónapunkat ez nagyon megnehezítette. Akkor nagyon nehéz volt, fél kettőkor elkezdte délután és éjjel fél kettőig non stop sírt" - idézte fel. Sokféle módszert kipróbáltak, de nem használt semmi, végül idővel elmúlt. A kisfiúról mindig nagyon büszkén mesélt Voksán Virág, aki azt sem tagadja, hogy szülés utáni depresszióval küzdött.
  • Lotfi Begi: Bár nem tipikus eset, a férfiakkal is előfordulhat, hogy megviseli őket a babával jött változás, főleg ha ikrekkel bővül a család. "A világ legjobb dolga, hogy három gyermekkel is megajándékozott az élet. Imádok édesapa lenni, élvezem minden pillanatát, bár bevallom, volt olyan időszak, amikor nem volt ilyen felhőtlen a boldogságunk" - árulta el a DJ. "Négy hónapig én szenvedtem szülés utáni depresszióban. Emlékszem, egyedül ültem otthon az új házunkban a fiúk érkezése után, majd belém hasított a felismerés, hogy ezentúl vége az eddig jól megszokott kis életemnek, muszáj lesz alkalmazkodnom, magamat a háttérbe szorítani. Bár igyekeztem mindenben a családom segítségére lenni, belül szorongtam, lehangolt voltam." Réka egy idő után megelégelte a helyzetet, így ultimátumot adott. Azt mondta, vagy összeszedem magam és valódi családfőként viselkedem, vagy menjek ki az ajtón, de vissza se nézzek.
A szülés utáni depresszió tünetei és a segítségnyújtás lehetőségei

Fizikai regeneráció és közösségi támogatás

A saját bőrömön tapasztaltam a 3. és a 4. kisfiam születése után, hogy mennyivel könnyebb testileg és lelkileg is rendben lenni úgy, hogy van egy sorvezetőm. Tudom, hogy mit mozoghatok és tudom, hogy nem ártok vele magamnak. És tudom azt is, hogy ha bármi nyűgöm van, áll mögöttem egy csapat, több száz ugyanolyan anyuka, mint én. Szeretettel várunk a következő programkörben - szeptember 9-től - hüvelyi szülés után a 6. héttől, császármetszés után pedig a 8-10. héttől. Ha ennél régebben szültél, de úgy érzed hogy van még mit alakítani a gátizmaid, hasizmaid állapotán akkor is bátran vágj bele velünk, sose késő elkezdeni. Egy megtartó, ölelő közegbe zuhanhatsz, ha arra van szükséged.

A dúla szerepe a felkészülésben és a szülésben

Egyre több nő dönt amellett, hogy legyen vele egy segítő a várandósság és a szülés idején. Gulyás Eszter, az ATV műsorvezetője is babát vár, 12 év után ideiglenesen távozik a tévétől, ugyanis a Somos Andrással közös első gyermeküket hordja a szíve alatt. Alig várja Somos András és Gulyás Eszter, hogy bővüljön a családjuk, hiszen évek óta szerettek volna közös gyermeket. A műsorvezető és a 14 évvel fiatalabb kismama az első kisfiuk érkezését várják, Eszter pedig az utolsó trimeszterben elköszönt a nézőktől. „A várandósság alatt rengeteg kérdés merül fel, különösen az első gyermeküket váró szülőknél.” A kétgyermekes édesanya, eredeti végzettsége szerint marketingszakember, dúlaként segíti a leendő szülőket. „A szüléssel kapcsolatos információk mellett érzelmi felkészülést is kaptunk, ami óriási biztonságot adott. Bár sok kérdőjellel és némi pánikkal érkeztünk a kurzusra, minden szépen kisimult, és megérkezett a magabiztosság. Annak ellenére, hogy terhességi cukrom volt, egy teljesen beavatkozásmentes szülésem lehetett.”

„Miközben nekem pozitív élményem volt, láttam, mennyire más a szülés megélése más nőknél attól függően, hogyan készül fel valaki, és hogyan csúszhatnak el a dolgok csak azért, mert nem kérdeznek.” Bár ekkor még nem gondolt a dúlaságra, ahogy keresgélt, rátalált a Békés Dúlakörre, beszélt Emőkével, és rögtön tudta, hogy tőle szeretne tanulni. Éppen indult egy képzés. A családkísérő dúla a hónapok során szinte a szülők részévé válik: jelenlétével, figyelmével és támogatásával segíti őket a várandósság és a szülés útján: „Van olyan kismama, aki már a 8. héten pozitív teszttel megkeres, ami nagyon szívmelengető, de átlagosan a 20. héttől.”

A dúla fontos szerepe a felkészítés és a tájékoztatás. „Például, hogy van-e bármi olyan korábbi dolog, ami hat rájuk a várandósság alatt, és van egy olyan része a készülésnek, amikor a szülés szakaszairól beszélünk. Hogy a vajúdás egyes szakaszaiban mire lehet számítani. Végigbeszéljük a támogatási technikákat, hogy az apa hogyan tud segíteni, és azt is mindig hangsúlyozom, hogy a szülés alatt bátran merjenek kérdezni. Például az orvos által javasolt beavatkozásnak mi az előnye, a hátránya, a kockázata, lehet-e bármivel helyettesíteni, vagy várni vele. Valaki tud sodródni az árral, valaki szeret mindent megtervezni.”

A dúla a szülés során is folyamatos támogatást nyújt. „Van, aki előre tudja, hogy szeretné, ha végig ott lennék, így a vajúdás kezdetén az otthonukhoz érkezem, és onnan kísérem be őket a szülészetre, de többnyire a kórháznál találkozunk. A szülés során különböző természetes mozgásformákkal segítem az anyát, figyelünk arra, hogy ez minél jobban csökkentse a fájdalomérzetet. Emellett szóbeli megerősítéseket, érzelmi támogatást, amerikai bábától tanult gyakorlatokat, mozgásokat és egyéb technikákat is bevet, hogy a szülés a lehető legkönnyebb legyen. A legmeghatóbb pillanat azonban mindig az, amikor világra jön a baba. Azt gondoltam, hogy idővel belekeményedek majd, de éppen ellenkezőleg: mostanában sokkal jobban el tudok érzékenyülni. Nem akarok sablonosnak tűnni, de tényleg minden szülés különleges.” A születés után egy egyszeri, vissza nem térő alkalom, hogy megnézzük a méhlepényt, az élet fáját, amit a kisbabánk kilenc hónapig láthatott, táplálta. Erről szoktam fényképet vagy lenyomatot készíteni.

Dúla szerepe a szülés során: érzelmi és fizikai támogatás

tags: #magyar #musorvezetono #szules #utani