Magyarországon minden tizedik baba koraszülöttként jön a világra. Ezek az újszülöttek speciális gondoskodást és folyamatos ápolást igényelnek, mivel életfunkcióik még nem készültek fel teljesen a méhen kívüli életre.
A Nemzeti Gyermek és Koraszülött Mentő Alapítvány a gyermek és koraszülött mentés támogatásáért dolgozik Magyarországon. A „Koraszülöttekért program” célja, hogy felhívja a figyelmet a koraszülés súlyos következményeire, valamint támogassa a koraszülött mentést és ellátást.
A „Peter Cerny Alapítvány a Beteg Koraszülöttek Gyógyításáért” közhasznú szervezet alapfeladatának tekinti a mindenkori legmagasabb minőségi szolgáltatás biztosítását. Ennek érdekében folyamatosan erőfeszítéseket tesz, hogy elősegítse a koraszülöttek és beteg újszülöttek betegség-megelőzését, a minőségi túlélést biztosító ellátását, gyógyítását, valamint az érintett családok és a társadalom elégedettségét.
A Közép-Magyarországi régiót egyedüliként látja el az alapítvány.

A Peter Cerny Alapítvány minőségpolitikája
A közhasznú Peter Cerny Alapítvány (PCA) munkájában a minőség a jogi és szakmai szabályozások alapján történő működést, a neonatológiai betegek hozzátartozói, valamint a szakmai felügyeleti szervek és a társadalom által támasztott igényeknek-elvárásoknak való megfelelőséget jelenti.
Mivel az érdekelt felek igényei és elvárásai elsődlegesek a PCA számára, a velük való kapcsolattartás a PCA iránti több évtizedes bizalom megtartásán és erősítésen alapul. A preventív szemléletű neonatológiai sürgősségi ellátás keretében valamennyi alapítványi dolgozó olyan kifogástalan szolgáltatást kíván nyújtani, ami biztosítja, hogy a koraszülöttek és beteg újszülöttek testben és lélekben egészséges emberhez méltóan élhessenek.
Ennek érdekében a munkatársak ismerik a minőségirányítási rendszer előírásait, és feladataikat a folyamatok szabályozása szerint végzik. Rendszeresen szakmai továbbképzéseken vesznek részt, azok eredményességének értékelésével.
Technológiai fejlesztések és innovációk a koraszülött mentésben
Az alapítvány célja, hogy a jelenkori legmagasabb technikai szinten működő kórházi neonatális intenzív centrumok (NIC) műszerezettségével azonos szintű rohamkocsijaink kialakítására törekedjen. Ennek érdekében megvalósult az „újgenerációs transzport koncepció”.
Az úgynevezett amplitúdó integrált (aEEG) készülék rendszerbe állítása a rohamkocsin, a szülőszobáig kitelepíthető formában tudja biztosítani az agyhullámok állapotának rögzítését, így az esetleges oxigénhiányos állapotok súlyosságának észlelését.
A mágneses rezonanciás vizsgálat (MRI) során csak „nem-mágnesezhető” gépeket, orvosi eszközöket lehet bevinni az MRI-laborba. A szokványos lélegeztetők fémből vannak, így ezek helyett évekig csak a jóval kockázatosabb, lélegeztető-ballon kézi használata jöhetett szóba a vizsgálat alatt. Persze létezik fémmentes respirátor is, de ezek ára szinte elérhetetlenül sokszorosa a szokványos újszülött-lélegeztetőgépeknek.
Ezt a problémát is „okosban” oldották meg: az egyetem felnőtt intenzív osztályán található egy „nem mágnesezhető” Hamilton típusú lélegeztetőgép. Az alapítványnak sikerült egy szintén Hamilton típusú transzport-respirátort beszereznie, amihez 3 méteres légzőkör is alkalmazható. Az egyetemi aneszteziológiai csapattal és a radiológiai klinikai munkacsoporttal közösen kialakított együttműködés során a következőképpen járnak el:
- A lélegeztetett újszülöttet, a cerny rohamkocsi segítségével, a neonatológiai intenzív centrumból átszállítják a képalkotó laborba.
- Itt a saját gépükkel azonos paramétereket állítanak be az időközben odaszállított „fémmentes” Hamiltonon.
- Majd a csőrendszert a 3-méteresre cserélik.
Így az MRI készüléktől már biztonságos távolságban lévő fémmentes respirátorral az aneszteziológiai team végig stabil lélegeztetést tud biztosítani képalkotó vizsgálat alatt! Ez egy nagy lépés a kooperációban, még nagyobb lépés a betegbiztonságban!

Sikeres együttműködések és eredmények
Az együttműködésnek köszönhetően rövid időn belül már több MRI vizsgálatra is sikeresen sor került. Lendvai Kata részállású diákmunkás sikert ért el az egyetemi TDK pályázaton a témával kapcsolatban.
Személyes történetek és visszajelzések
Az alapítvány munkájának fontosságát jól szemléltetik a hálás szülők visszajelzései:
- Bán Evelin Noémi esete: 2012.05.07.-én hajnali 1:16-kor megszületett Bán Evelin Noémi a Bajcsy kórházban. Az alapítvány mentője tökéletes szervezéssel jelent meg, és elvitték a babát a János kórházba. Az anya egy pici body-t és az első képet kapta a babáról, ami hatalmas emlék lesz számára örökké.
- Dominik esete: Kisfiuk Dominik 2009.09.11.-én született 34.-ik hétre 2600 grammal és 51 centiméterrel. Légzési problémával került egy hétre a PIC osztály „kezei” közé. Nyolc hónapos koráig „lustálkodott”, utána kezdett el csak forogni, és 12 hónapos korában már járt. Bölcsődébe kerüléséig még csak megfázása sem volt.
- Egy másik édesanya története: Lánya időre született 2200 g-mal. Át kellett szállítani másik kórházba, mert leesett a vércukra, és ahol született, nem vállalták az infúzió további adását. A szülők nagyon hálásak azóta is a kemény és gyors munka melletti kedvességért.
- Egy koraszülött kisfiú története: Kisfiam 29 hétre született a budapesti Bajcsy Zsilinszky kórházban. A Peter Cerny Alapítványnak köszönhetően gyorsan és problémamentesen került át a Bókay utcai Gyermekklinika Koraszülött Intenzív osztályára, ahonnan 40 napos ápolás után hozhatták haza.
- Mentés a Honvédkórházból: Egy édesanya hálásan köszönte, hogy segítettek neki eljutni a Honvédkórházból a SOTE 1. számú gyermekklinikára 2011. május 15-én.
tags: #magyar #koraszulott #mento #kozalapitvany