Az 5 nap, amit szülés után a kórházban volt szerencsém tölteni, több szempontból is maradandó élményt jelentett nekem - az egyik konkrétan a kórházi koszt volt. Már az első nap is meglehetősen kikerekedett szemekkel bámultam vissza a zöldbabfőzelékre, de amikor másnap kelkáposzta került terítékre, meg se lepődtem. Ehhez képest, így utólag összeteszem a két kicsi kezemet az akkori ebédekért. A száraz fehérkenyér karéjokon szerintem lassan már fenn se akadunk, de amit a SOTE I. Tudjuk, hogy az egészségügyi intézményekben nagyon alacsony költségkeret jut az étkeztetésre, és azt is, hogy általában nem rendelkeznek saját konyhával, hanem külsős cégek szállítják hozzájuk az ételeket.

A magyar kórházi étkezés valósága
Sokszor én is elborzadva nézem a betegek ételeiről szóló képeket, és olvasom a kommenteket, amik legtöbbször arról szólnak, hogy a magyar egészségügyi intézményekben az étel íze, állaga, minősége, és a tálalása nem alkalmas beteg emberek táplálására. Ez sajnos így van, csak azt felejtik el sokan, hogy az egészségügy "szenvedő alanyai" nem csak a betegek. De mi a helyzet az ott dolgozókkal, akiknek ezzel a tápanyagmennyiséggel kellene minőségi munkát végezni? A nővérek nem egy hétig, hanem évekig, évtizedekig ezen a koszton élnek...
Molnár Áron színész ismét közösségi oldalán hívta fel a figyelmet egy számára fontos ügyre: most a kismamák kórházi étkeztetését mutatta be fotókon, vette észre a Blikk. A színész képein jól látszik, milyen mennyiségű és minőségű ételt kapnak a szülészeti klinikán fekvő leendő édesanyák. Ez egy magyar kórház szülészeti klinikájának kosztja. Ezt kapja ma egy leendő anya, aki koraszülés veszélye miatt fekszik bent. A színész szerint ez jól mutatja a kórházi étkeztetés állapotát.

Példák a magyar valóságból
- Bajcsy-Zsilinszky kórház, újszülött osztály, 2014. szeptember: Reggeli és vacsora szoptatós kismamáknak. "Ilyen csodásan tálalva az asztalra."
- Jávorszky Ödön Kórház, Vác, 2015. január: Reggeli és ebéd. "Gluténmentes menüt kértünk ételintolerancia miatt, és ezt kaptuk… A zsemlére csak vállat vonva annyit mondtak: ma nincs gluténmentes, csak sima! A főétel üres csontlé talán és valami répás eszméletlen édes "trutyi” sós vízben főtt csirkemell darabbal! Mennyei volt!"

Nemzetközi kitekintés
Németország: Klinikum Rosenheim, 2014. december
Normál főfogás.

Egyesült Királyság: Queen Elizabeth Kórház, Birmingham
Egy kis érdekességképpen mellékelek néhány fotót a Birmingham-i Queen Elizabeth kórházból, ahol a szabadságom után 3 napot töltöttem egy operáció miatt. Természetesen állami kórházról van szó… Még számomra is megdöbbentő volt, hogy milyen napi menüből kellett a következő napra ebédet és vacsorát választanom, természetesen minden napra mást és mást. Naponta 3-szor jött a nővérke a büfékocsival, hogy ingyen meleg italokkal kínáljon. Már-már úgy éreztem magamat, mint egy teljes-ellátásos nyaraláson. Minden betegágy mellett érintőképernyős-multimédiás konzol található, amiről telefonálni, internetezni, tévét nézni stb. lehetett. A képeket örömmel ajánlom felhasználásra, csak kérem a nevemet mellékeljék hozzá.

Franciaország: Centre hospitalier Jacques Puel, Rodez
Küldök nektek egy képet, amin nem koszt található, de gondoltam érdekes lehet. Ezt a listát egy franciaországi kórházban kapják a páciensek, hogy bejelöljék, melyek azok az ételek, vagy összetevők, amiket nem szeretnek. A lista nem az egészségügyi állapottal kapcsolatos diétára vonatkozik, azt az orvosok jelzik.
