Tragikus esetek: Csecsemők elhagyása és bántalmazása

Az újszülöttek elhagyása és bántalmazása megrázó jelenség, amely mélyen érinti a társadalmat. Számos eset bizonyítja, hogy a kétségbeesés, a félelem vagy a társadalmi nyomás milyen szörnyű tettekre képes sarkallni embereket, amelyek tragikus következményekkel járhatnak a legkiszolgáltatottabbak, a csecsemők számára.

A gyermekeiket elhagyó vagy bántalmazó anyákat ábrázoló infografika

Esetek Németországban: A karrierféltés és az eltitkolt terhesség árnyékában

Baden-Württemberg tartomány egyik kis városából, Lauffen am Neckarból származó, 28 éves Katarina Jovanovicot azért ítélték több év börtönbüntetésre, mert azért dobta ki az ablakon újszülött csecsemőjét, mert attól tartott, a gyerek tönkre fogja tenni karrierjét. Emiatt még a terhességét is eltitkolta kollégái elől. A Heilbronni Kerületi Bíróságon július 3-án tartott tárgyalásán a bíróságon azt állította, nem tudta, hogy terhes. Katarina tavaly szeptember 10-én szülte meg a gyereket, majd a szülés után az újszülöttet csaknem 12 méter magasból, ledobta a lakása erkélyéről az aszfaltra. A csecsemő holttestét egy járókelő találta meg a nő erkélye alatt, ezért azonnal hívta a rendőrséget. Katerina bírósági tárgyalásai már áprilisban elkezdődtek. Akkor a nő beismerte a gyilkosságot, de azt állította, nem vette észre, hogy terhes. A nő terhességéből a szomszédok sem vettek észre semmit, többen azt gondolták, azért hízott meg, mert sokat stresszel a munkahelyén. Malte Hoech, ügyvéd, úgy fogalmazott, hogy baleset volt, leejtette a babát. Azt viszont, hogy a baba miért volt az erkély alatt, ki kell vizsgálni. A bíróság végül bűnösnek találta a nőt gyilkosság miatt, viszont enyhítettek a büntetésen, ezért hét és fél év börtönbüntetést kapott.

Magyarországi esetek: Életképes csecsemők sorsa

Magyarországon is több hasonló esetre derült fény. Eljárást indított a rendőrség egy nő ellen, aki tavaly karácsonykor egy életképes gyermeknek adott életet egy józsefvárosi társasházban. A gyanú szerint az újszülöttet kidobta az ablakon a belső világítóudvarra. A kislány holttestét egy hónappal később találták meg. Fülöp Gergely, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kommunikációs osztályának vezetője sajtótájékoztatón elmondta, hogy a 22 éves nő eltitkolta a terhességét, bő ruhákat hordott, rokonai így nem gyanakodtak arra, hogy gyermeket vár. Az újszülött holtteste csak egy hónappal később, a társasház világítóudvarából került elő. A halálát kihűlés és erős vérzés okozta. A gyerekgyilkos nő mindent tagad.

Ceausescu – A Mítosz Mögött Dokumentumfilm magyarul

Józsefvárosi tragédia

Elfogták a rendőrök azt az anyát, aki megszülte, majd kidobta az ablakon a csecsemőjét Budapesten, a 8. kerületben. Kiderült, hogy a gyerek egy hónapig feküdt holtan egy józsefvárosi világítóudvarban, a szomszédok találták meg a testét még januárban. A 22 éves nő karácsonykor hozta világra a kislányt, akit azonnal kidobott az ablakon.

Jászsági eset

Egy 28 éves jászsági nő azt hazudta a kollégáinak, hogy erős menstruációs vérzése van. A nő eltitkolta a terhességét a hozzátartozói előtt, a gyerek apjának pedig azt hazudta, hogy elment a pici.

Egyéb esetek

  • Egy 15 éves lány azt állítja, hogy nem tudott arról, hogy terhes.
  • A tini állítólag papírt tömött a baba szájába, majd átdobta a szomszéd kertjébe.
A csecsemőgyilkossági esetek földrajzi eloszlását bemutató térkép

Külföldi esetek: Elhagyás az utcán és kukában

Texas: Újszülött a törülközőben

Egészen megrázó dolog történt Texasban még június 15-én, ugyanis egy házaspár arra lett figyelmes kora reggel séta közben, hogy van az utcán egy törülköző. Mikor közelebb értek, akkor látták meg, hogy mozog, és kilóg alóla egy köldökzsinór - egy újszülött volt a földön, valaki ott hagyta a sorsára. A házaspár azonnal értesítette a hatóságokat, és a gyereket utána rögtön kórházba szállították. Szerencsére jól van, állítólag nem lesz baja, de szinte csak a csodának köszönheti az életét. A hatóságok visszanézték a környéken lévő kamerák felvételeit, és látták, hogy nem sokkal az újszülött felfedezése előtt egy férfi odaviszi, körbenéz, lerakja, majd elrohan - a házaspár még látta is elfutni az illetőt, de akkor még nem sejtették, hogy miről van szó. A rendőrség most próbálja megtalálni a férfit, aki csak úgy ott hagyta a sorsára az újszülöttet, hogy felelhessen a szörnyű cselekedetéért, ami akár tragédiával is végződhetett volna.

Alabama: Tragédia a kukában

Tragikus véget ért azonban egy másik hasonló eset szintén az Egyesült Államokban, amelyről a napokban számolt be az Origo. A kukába dobta újszülött csecsemőjét egy 18 éves amerikai nő, és hagyta meghalni. Rövidesen ítélet születhet az ügyben. Mindez még tavaly augusztusban történt, amikor az egyik helyi kórházból hívás érkezett az alabamai rendőrkapitányságra, miszerint egy fiatal nő megpróbálta visszaszerezni újszülött fiát. A dothani rendőrség sajtóközleményéből az derült ki, hogy az akkor 18 éves Jakayla Ashanti Williams azt állította, hogy augusztus 13-ai otthonszülése után néhány órával egy kórházi alkalmazott gondjaira bízta csecsemőjét.

A csecsemők elhagyásának és bántalmazásának okait bemutató diagram

Egyéb esetek

Egy amerikai nő az utcán magára hagyta csecsemőjét, akire egy házaspár talált rá.

Házból kidobott csecsemő

Kidobta csecsemőjét az égő házból egy édesanya, majd ő is kiugrott az ablakon a Borsod vármegyei Emődön hétfőn. Az asszony feltette főzni az ebédet, majd elment otthonról, de nemsokára hívták a szomszédok, hogy baj van, ég a ház. Az édesanya hazarohant, az első emeleti ablakból kidobta csecsemőjét, majd ő is utánaugrott - írja a Tények. A kisbabát a szomszéd kapta el, megmentette az életét. Az édesanya és kisbabája is füstöt lélegzett be, a nő bokája súlyosan megégett. A tűzben egy gázpalack is felrobbant, a családnak csaknem mindene odalett a tűzben.

tags: #kidobta #a #parnapos #csecsemoet