Gyakori kérdés a kismamák részéről, hogy mikortól lehetnek táppénzen, vagy hogy kérték-e a munka alóli felmentésüket a főnöktől a várandósságra hivatkozva, de nem kapták meg, és hogy ez jogos-e. Szóval azt látom, hogy van itt még zavar a fejekben, így nézzük meg, hogy terhesen mikortól lehet táppénzre menni, kié is a döntés, mi szükséges hozzá, s hogyan néz ki ennek a munkajogi szabályozása.
Kinek a döntése a táppénz terhesség alatt?
Az első és legfontosabb tény: tisztán jogszabály szerint a keresőképtelenség megítélése orvosi döntés, nem a te kérésed. Azaz akkor vehetne az orvos keresőképtelen állományba (mert így hívjuk a munkajog nyelvén), ha nem tudod ellátni a munkádat betegség, jelen kérdés vizsgálatánál pedig a várandósság miatt. Azaz csak maga a tény, hogy babát vársz, még nem jelenti azt, hogy azonnal feltett lábbal kell és lehet otthon ülni. És nem is érdemes… hogy miért? Olvasd csak tovább!
A keresőképtelenség fennállása esetén az orvos kiállítja az "Orvosi igazolás keresőképtelen állományról" elnevezésű nyomtatványt. Ha a keresőképtelenségi állomány a 2 hetet meghaladja, a nyomtatványt legalább 2 hetenként kell kiállítani és a biztosított részére átadni. Az igazoláson a keresőképtelenség jellegére utaló megjelölést kell alkalmazni.

Miért nem tudsz dolgozni?
Több oka van annak, hogy valaki nem tudja ellátni a jelenlegi munkakörét. A jog egyértelműen rendelkezik arról, hogy ha olyan anyagokkal dolgozol, amelyek veszélyeztetik a magzatodat - például mérgező, daganatkeltő, mutagén vegyi anyagok - vagy ha olyanok a munkakörülmények - 10 kg-nál nagyobb tömeg emelése, hő-expozícióban végzett, nehéz fizikai munka vagy hideg esetleg fertőző munkakörnyezet - akkor másik, egészségügyi szempontból számodra megfelelő munkakört kell biztosítania. Ráadásul az alapbéred nem lehet kevesebb, mint a korábbi munkakörödben, kivéve, ha ennek az új munkakörnek magasabb az alapbére, mert akkor bizony azt a magasabbat kell megkapnod! És ez meglehet, lényegesen több, mint a maximalizált táppénz…
Sőt, ha esetleg nem lenne ilyen megfelelő munkakör, amit fel tud ajánlani, akkor pedig köteles felmenteni, s az alapbéredet megfizetni! Ugye, hogy ez nem is hangzik olyan rosszul? Érdemes tehát tisztában lenni a jogaiddal, mielőtt úgy döntesz, hogy a legjobb lépés a táppénz terhesség alatt…
Ha a várandóssággal összefüggő egészségi állapotod miatt nem tudsz dolgozni, az természetesen más helyzet. Ha a magzat megfelelő fejlődéséhez pihenés, fekvés, nyugalom kell, akkor azt a nőgyógyászod úgyis igazolni fogja, s ennek alapján a háziorvos már veszélyeztetett terhesként táppénzre vesz. Attól a pillanattól kezdve, hogy ő ezt indokoltnak tartja.
Ha azonban nem a várandósságod az ok a munkaképtelenségre, hanem például egy jó kis influenza, lábtörés, vagy bármi egyéb betegség, akkor az nem táppénz lesz, hanem először betegszabadság (itt a kifizetett összeg is magasabb :-)), s csak ha ezt teljes mértékben igénybe vetted, akkor jön a táppénz.
A társadalombiztosítási szabályok szerinti a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára nem jár betegszabadság. Ebbe beletartoznak a munkaszüneti napok, a heti pihenőnapok, szabadnapok és ünnepnapok is, hosszát azonban befolyásolhatja a táppénz előzmény.

A táppénz mértéke és igénylése
A táppénz mértéke függ a biztosításban töltött időtől, keresetünk és a havi minimálbér összegétől is. A táppénz napi összege legalább 730 nap biztosításban töltött idő esetén a napi átlagkeresetünk 60%-a, ez alatt pedig az 50%-a. Bármekkora legyen is a fizetésünk, a táppénz napi összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 1/30-ad részét.
A táppénzes papírt a háziorvos kéthetente állítja ki. Ezt a munkáltatóhoz kell eljuttatni, aki, ha tb-kifizetőhely, maga intézi a folyósítást. A táppénz összege nem jár a társadalombiztosítási járulék levonása után, így ezen ellátás összegét a CSED és a GYED összegének megállapítása során nem lehet figyelembe venni.
Nem, táppénz csak a CSED folyósítását megelőző időszakra járhat.

Milyen hátrányt rejthet még a táppénz terhesség alatt?
Van még egy dolog, amiről sajnos a legtöbb kismama nem tud, ez pedig az, hogy később, ha majd esetleg elküld felmondással a munkáltatód, nem kell figyelembe vennie a végkielégítés és a felmondási idő kiszámításakor azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amikor munkabért nem kaptál, azaz ez a táppénzes időszak - ha mondjuk két várandósság alatt 7 és 8 hónapig vetted igénybe - több mint egy évvel csökkenti a munkaviszonyod hosszát! Azaz meglehet, ettől függ majd, hogy nem 3 hanem csak 2 havi végkielégítést kell kifizetniük, s ez akár súlyos százezreket is jelenthet neked!
Szóval érdemes meggondolni, hogy valóban az egyetlen jó megoldás a táppénz terhesség alatt, vagy esetleg más, számodra jobb lehetőség is van…
Egyéni vállalkozók és táppénz
Azt szeretném megtudni, ha egyéni vállalkozó vagyok, heti 40 órás munkaviszony mellett, akkor a terhességi táppénz ideje alatt zavartalanul végezhetem az egyéni vállalkozói tevékenységemet vagy már ezen időszak alatt sem számlázhatok? Táppénz keresetpótló juttatás, amelyet Ön a betegsége esetén azért kap, mert nem tudja a munkáját ellátni. Amennyiben Ön táppénz mellett abban a jogviszonyban dolgozik, amiben az orvos keresőképtelennek minősítette, kérdéses, hogy jogosan került-e Ön táppénzre. Így ez esetben nem javasolnám a munkavégzést.

Szülési és gyermekgondozási ellátások
A várandós anya a magzat 91. napjától már igényelheti a csecsemőgondozási díjat (CSED). Már a szülés előtt 28 nappal is elindítható, a terhesgondozási kiskönyv másolatával. Ha a GYED-et a CSED-del együtt igénylik, nincs további teendő. 2024 júliusától a GYES igénylése automatikussá válik, ha az anya kapta a GYED-et.
A CSED ellátás lejárta után, gyermekgondozási díjat (GYED) igényelhet, melyre a CSED lejártát követő naptól jogosult anyukánk, a gyermek kétéves koráig, ikergyermek esetén pedig 3 éves korig. Ha a gyermek születése napjától kéri az ellátást, úgy a gyermek születésnapjától számított 169. nap lesz a GYED ellátás kezdő napja, ha pedig a szülés várható időpontja előtt kérte a szülési szabadságot, mondjuk 2022.12.18.-tól, úgy 2023.06.04.
A GYED ellátás lejárta után, az 1998. évi LXXXIV. törvény alapján (Cst.) a GYES ellátás a gyermek 3 éves koráig, ikergyermek esetén a tankötelessé válás évének végéig, illetve tartósan beteg gyermek esetén, a gyermek 10. életévének betöltéséig jár.

9. rész: ORVOSOK MAGYARÁZATA: Terhesség, fogamzásgátló ellátások és gyermekgondozás Kanadában🍼Dr. Shirin Dasonnal, 2. rész
A táppénz, a CSED és a GYED ellátás igényeket, a társadalombiztosítási kifizetőhelyet fenntartó munkáltató esetén, a kifizetőhelynél kell igényelni, az igényt a kifizetőhely bírálja el és folyósítja a munkavállaló részére és a kifizetőhelyi elszámolás benyújtásával térül meg a kifizetett összeg a foglalkoztatónak.
Munkáltatónak, anya igénye szerint, egybefüggő 24 hét szülési szabadságot kell kiadni, melyet szintén az Mt. szabályoz (127.§ (1) bekezdés). A szülési szabadság idejére csecsemőgondozási díjra (CSED) lehet jogosult anya, az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 40.§ (1-3.) bekezdése szerint. A csecsemőgondozási díj a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár, a csecsemőgondozási díjra való jogosultság legkésőbb a gyermek születésének napjával nyílik meg, koraszülött gyermek esetén pedig, a szülési szabadság első napjától.

A kismamaként, ha az egészségi állapotunk azt megengedi a terhesség végéig dolgozhatunk, de ha a munkakör veszélyezteti a kismama és a magzat állapotát, akkor a szülés előtt táppénzre is mehetünk.