Minden jel arra utal, hogy Meghan Markle úgy döntött, újra fittyet hány a királyi előírásoknak és szokásoknak, különösen első gyermeke születése kapcsán. Ez az esemény számos tekintetben formabontónak ígérkezett a brit királyi szülések történetében, és alapjaiban kérdőjelezte meg a több évtizedes hagyományokat. A hercegné feminista nézetei és a magánszféra iránti vágya jelentősen befolyásolta a döntéseket.
Meghan hercegné szülése és az elmaradt protokoll
Meghan Markle és Harry herceg első gyermeke, egy kisfiú, hétfőn, a hajnali órákban született meg 3260 grammal. A hírt a büszke apuka jelentette be, ami meglepetés volt a szülők számára is. A hivatalos Instagram-oldal szerint a brit sajtó alaposan le volt maradva az eseményekről. Az újszülött a 93 éves II. Erzsébet királynő hetedik dédunokája.
A hercegi pár úgy döntött, hogy családi eseményként kezeli a pici születését, így sem a szülés helyéről, sem annak körülményeiről nem osztottak meg részleteket. Ez a döntés komoly szakítást jelentett a brit királyi család évtizedes hagyományaival.
A Lindo Wing elhagyása és az otthonszülés gondolata
A britek évtizedek óta ahhoz szoktak hozzá, hogy a királyi utódok a londoni Szűz Mária Kórház Lindo szárnyában születnek, az elegáns magánszülészeten. Itt látták meg a napvilágot Vilmos és Harry hercegek, valamint Katalin hercegné gyermekei: György, Sarolta és Lajos.
Az On Heir című podcastban a brit tudósító, Emily Andrews és az amerikai kommentátor, Omid Scobie arról beszélgetett, hogy Harry és Meghan valószínűleg nem terveznek a „lépcsős pillanattal”, vagyis a szülés utáni, hagyományos fotózkodással. Ez az a fotózkodás, amikor mindössze pár órával a szülés után a királyi kismama magassarkúban, üdén sminkelve, csinosan jelenik meg az újságírók és rajongók előtt a kórház lépcsőjén. Az újságírók szerint ez két okból lehet: az egyik, hogy az életidegen szituáció nem passzol Markle feminista nézeteihez, a másik, hogy Markle eleve nem a Lindo Wingben tervezi a szülést.
Andrews értesüléseit ugyanakkor a Kensington-palota nem erősítette meg. A szülés helyszínének megváltoztatására utaló jel lehetett, hogy Katalin hercegné mindhárom szülését megelőzően parkolási korlátozások léptek életbe a Lindo Wing szülészet körül, Meghanék esetében azonban ilyenre nem került sor.
Felmerült, hogy a sussexi hercegné otthon szülést tervez a Windsorban álló Frogmore Cottage-ban, ahová nemrég költöztek be. Más tippelgetők szerint az is benne van a pakliban, hogy a windsori otthonukhoz legközelebbi kórház, a Frimley Park lesz a helyszín.
A közvéleményt felháborította az otthonszülés gondolata: "2019-et írunk, és valaki még mindig úgy gondolja, hogy normális otthon szülni? Mi van, ha komplikációk lépnek fel, és azonnal műteni kell? Vagy azt gondolja, hogy egy egész kórház kivonul majd a kedvéért?", "Egy 37 éves nőről beszélünk, aki otthon akarja megszülni az első gyerekét. Nincs olyan orvos, aki ebbe belemenne".

Orvosválasztás és dúla
Ez a döntés azt is magával vonta, hogy a szülészorvosok sem ugyanazok lettek, akik Katalin hercegné mellett voltak. Meghan hercegné elutasította Erzsébet királynő orvosait, és ragaszkodott hozzá, hogy egy nő hozza világra a gyermekét. Ahogy ő fogalmazott, nem akar "öltönyös férfiak keze alatt szülni" - annak ellenére, hogy a királyi nőgyógyászok, Dr. Alan Farthing és Dr. Guy Thorpe-Beeston, elismert szakemberek.
A hercegné arra kérte Harryt, gondoskodjon róla, hogy a vajúdás alatt egy dúla is besegítsen, aki nyugtatólag hat a kismamákra.
Az első babafotók megjelenése
Így, hogy a Lindo szárny előtti hagyományos fotózkodás elmaradt, nem a sajtó, hanem várhatóan a közösségi média lett az első fényképek lelőhelye Meghan és Harry gyerekéről. A pár nemrég indította el saját Instagram-oldalát, ahol várhatóan egyszer csak feltűntek a babafotók, amelyeket a találgatások szerint maga az apa készített.
Jön a királyi baba
A királyi szülések története - Hagyományok és változások
Csakhogy a kórház előtti gyermekprezentáció hagyománya nem is olyan régi, az csak a hetvenes években gyökerezik. Akkor a mostaninál sokkal alapvetőbb, mondhatni forradalmi változásokat vezettek be a királyi szülések történetében.
A nyilvános szülések korszaka
Mióta az uralkodó gyermekének tényleges világra jöttétől sok évszázadon keresztül Anglia (illetve más országok) sorsa függött, egyértelmű bizonyítékra volt szükség arról, hogy a gyermeket, akit trónörökösnek neveznek, valóban a király hitvese hozta a világra. Ezt szó szerint kell érteni, tehát a királyi család nőtagjainak szülésénél egész sor kamarás, érsek és főúr volt jelen és figyelt árgus szemekkel.
Mindez persze sokszor eredményezett kínos, sőt kigyógyíthatatlan lelki traumákat okozó helyzeteket. Modenai Mária királyné, II. Jakab felesége tíz vetélés, halva született, illetve nem sokkal a szülés után elhunyt gyermek után adott életet a majdani III. Jakabnak.
Ez a magánszférát alternatív módon értelmező szokás nemcsak Angliában, de sok más királyságban is dívott. Amikor Marie Antoinette 1777-ben sok év várakozás után végre életet adott XVI. Lajos örökösének, olyan sokan tolongtak a szobában, hogy az már a királyné és a baba testi épségét veszélyeztette. A király készült erre a közjátékra és szabályosan körülkordonozta a szülőágyat, hiszen félő volt, hogy a jobb helyekért egymást lökdöső tömeg agyonnyomja a főszereplőket.
Visszatérve Angliába, a királyi szülés mint nyilvános parádé hagyománya elképesztően sokáig, a múlt század harmincas éveiig tartotta magát. És természetesen a legutóbbi évtizedekig a brit királyi családban gyakorlatilag mindenki otthon született.

A kórházi szülések megjelenése
Ha egyszer trónra lép, Vilmos herceg lesz az első angol uralkodó, aki kórházban született. II. Erzsébet királynő például anyai nagyszülei londoni házában (Mayfair, Bruton Street 17.) látta meg a napvilágot, császármetszéssel. Sőt II. Erzsébetnek is azt javasolta az egyik nőgyógyásza, hogy ő is otthon (vagyis a palotában) szüljön, ehhez gyakorlatilag szülészeti intenzív osztállyá alakítottak számos helyiséget.
Ahogy azonban telt az idő, a közemberek körében egyre elfogadottabb lett a kórházi szülés, és ennek egyik legbefolyásosabb támogatója a királyi nőgyógyászcsoport tagja, John Peel volt. Ő 1970-ben tanulmányt is publikált a kórházi szülés előnyeiről, és minden nőt arra biztatott, hogy vonuljon kórházba szülni. Utóda a királyi szülész-nőgyógyász posztján, George Pinker, már egy lépéssel tovább ment, és egyenesen ragaszkodott ahhoz, hogy a biztonság érdekében minden királyi gyermek kórházban jöjjön a világra. Kilenc királyi szülésnél volt jelen, mindet a St. Mary Kórházban kísérte végig.
Pinker minden tekintetben szembetűnő jelenség volt. Kalkuttában született, és az orvoslásért ígéretes operaénekesi karriert adott fel. A zenétől azonban sosem távolodott el, orvosi karrierje közben a readingi szimfonikus zenekar helyettes direktoraként és a londoni kórustársaság alelnökeként is működött. Őt nevezték ki legfiatalabb korában (48 évesen) királyi nőgyógyásszá 1973-ban, és 17 évig látta el e tisztséget. Már akkor is támogatta a mesterséges megtermékenyítést, amikor az még ellentmondásos módszernek számított.
Hosszú évek óta nem divat, hogy a királyi család nőtagjai a palotában hozzák világra a csemetéjüket - Diana hercegnő volt az első, aki szakított a hagyománnyal, és azóta mindenki ugyanott tölti el az első perceit anyaként: a St. Mary's Kórház Lindo szárnyában.

Meghan és Harry gyermekének egyedi helyzete
Több szempontból is kivételes lesz Meghan hercegné és Harry herceg gyermeke, hiszen egészen más élet fog rá várni, mint mondjuk, Katalin és Vilmos gyerekeire. Harry herceg - II. Erzsébet királynő unokája, Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia - tavaly májusban esküdött örök hűséget Meghan Markle amerikai színésznőnek Windsor ősi királyi kastélyában.
Trónöröklési sorrend és címek
A hercegi házaspár első gyermekének trónöröklési helyét immár nem befolyásolja a neme, ugyanis a brit kormány kezdeményezésére elindított reformfolyamat eltörölte a királyi fiúutódok trónutódlási elsőbbségét. Károly herceg az első a trónöröklési sorrendben, őt követi a fia, Vilmos herceg. Harry egészen György, Sarolta és Lajos születéséig a harmadik volt a sorban, de visszacsúszott a hatodik pozícióba, mivel bátyja gyerekei elsőbbséget élveznek. Az új royal baby a hetedik helyen van, András yorki herceg előtt.
Sokan nem tudják, de sem Sarolta, sem pedig Lajos nem kaptak hercegi és hercegnői titulust automatikusan, amíg Erzsébet királynő rá nem bólintott erre. Ez V. György idejére vezethető vissza, ugyanis ő léptette életbe azt a szabályt, hogy mindig csak a legidősebb gyerek kapjon azonnal ilyen rangot. Hasonló helyzetben van Meghan és Harry gyermeke is, akinek rangjáról a királynő dönt.
Hivatalosan a királyi vezetéknév a Mountbatten-Windsor lenne, amit viszont csak azok viselnek, akik nem kapták meg a hercegi címet, és nem jogosultak az „Ő királyi fensége” megszólításra. György például György Cambridge volt az iskolában, míg Sarolta és Lajos ugyanezt viselik. Meghan és Harry gyermeke tehát valószínűleg a Sussex vezetéknevet fogja használni.

| Név | Trónöröklési sorrend | Kórházi szülés | Nyilvános fotózkodás |
|---|---|---|---|
| II. Erzsébet királynő | - | Nem | Nem |
| Károly trónörökös | 1. | Nem | Nem |
| Vilmos herceg | 2. | Igen | Igen |
| György herceg | 3. | Igen | Igen |
| Sarolta hercegnő | 4. | Igen | Igen |
| Lajos herceg | 5. | Igen | Igen |
| Harry herceg | 6. | Igen | Igen |
| Meghan és Harry gyermeke | 7. | Várhatóan nem (otthon/más kórház) | Nem |
Lakóhely és nevelési elvek
Az már tény volt, hogy Harry és Meghan elköltöznek Windsorba, hogy nyugodtan tudják nevelgetni a gyereküket. Az új, 10 hálószobás, zöldenergiát használó Frogmore Cottage sokkal több életteret ad majd a családnak, hiszen a pár eddig egy két hálószobás házban élt a Kensington-palota falai között, melyhez sem udvar, sem zöld terület nem tartozott. Vilmos és Katalin a Kensington-palotában nevelik sajátjaikat, ez már eleve egy hagyományokkal való szakítás az új trónörökös esetében.
Katalinéknál van dadus, méghozzá Maria Teresa Turrion Borrallo, aki fontos szerepet tölt be a gyerekek életében, amíg a szülők királyi feladataiknak tesznek eleget. Meghan és Harry azonban nem terveznek dadust alkalmazni.
Ahogy András yorki herceg gyerekeinek, Eugénia hercegnőnek és Beatrix hercegnőnek is van civil állása, úgy simán lehet, hogy Meghan és Harry gyereke is hasonló pályaívet fog leírni. Ennek valószínűleg anyagi okai is vannak, hiszen mindenki nem élhet a királyi kasszából.

Meghan és Károly herceg kapcsolata
Meghan hercegné és Károly herceg szemmel láthatóan közel állnak egymáshoz. A walesi herceg méltatta is Sussex hercegnéjét, amiért a családja körüli botrányokat higgadtan kezeli. Jól kijönnek egymással, mivel mindketten zűrös családból származnak. Az egykori színésznő annyira jóban van szerelme édesapjával, hogy a májusi esküvőn is Károly vezette az oltárhoz, miután saját édesapja nem tudott megjelenni az eseményen. "Mivel több probléma is hasonló volt a családban, Károly megérti, milyen nehéz lehet Meghannak. Ettől még inkább megkedvelte őt." A forrás Meghan türelme és aközött vont párhuzamot, ahogy Károly herceg tűrte Diana hercegnő nyilvános kritikáit. Egy másik forrás szerint mindketten erősnek mutatták magukat a nyilvánosság előtt a nehéz helyzetekben, annak ellenére, hogy mit éreztek belül.