A szülés megváltozott élethelyzetet jelent az édesanya számára, amely örömteli és pozitív, mégis jelentős stresszel, feszültséggel jár együtt. Az új életkörülmények, a felelősség és egyéb tényezők hatására hangulatzavarok, depresszió is kialakulhat.
A frissen szült kismamák kb. 10-15%-a kerül a szülés utáni depresszió (post partum depresszió) állapotába, amely kialakulhat észrevétlenül, de a szülés utáni lehangoltság (baby blues) állapotának súlyosbodása miatt is.
A szülés utáni hangulatváltozások rengeteg nőt érintenek, az anyáknak kb. 85%-a találkozik valamilyen formában ezzel a jelenséggel - ennek ellenére sajnos ritkán kerül szóba a terhesgondozás alatt és egy kicsit még ma is tabu témának számít.
A szülés utáni időszak testileg-lelkileg igencsak megterhelő a nők számára. Míg a testük lábadozik, át kell állniuk egy teljesen új bioritmusra, megismerniük a gondoskodás felelősségét; nem is beszélve a nagymértékű hormonális változásokról. A szülés utáni pszichés zavarok lehetnek enyhék, és akár azonnali kórházi kezelést igénylőek is.
Szülés utáni depresszió vagy „baby blues”? Itt vannak a különbségek és a tünetek
Az úgynevezett “baby blues” az újdonsült szülők 80%-át érinti. Rendkívüli fáradtságként, érzékenységként vagy szorongásként jelenhet meg. A baby blues általában két héten belül elcsitul. Ezzel szemben a szülés utáni depresszió tovább tart és a kellemetlen érzések intenzívebbek. Elhatalmasodik rajtad a reménytelenség érzése, az állandó rossz hangulat, a sötét gondolatok, a szorongás és a bűntudat. A nyugalom és béke pillanatai egyre ritkábbak, amíg el nem nyel a sötétség.
A szülést követően a nők 50-85%-a egy rövidebb ideig tartó, enyhén lehangolt állapotba kerül, hangulatuk érzékennyé, instabillá válik. Ez a természetesnek mondható testi-lelki állapot többnyire a szülést követő héten jelentkezik és pár óráig, esetleg néhány napig tart. Körülbelül a gyermeküket éppen megszült nők mintegy 10%-a szenved a depresszió ilyen formájától.
A szülés utáni pszichés zavarok legenyhébb formájában, a szülés utáni blues esetén a tünetek gyakran spontán kezdődnek az első 10 napban. A gyakori tünetek közé tartozik a szorongás, depresszió, ingerlékenység, zavartság, sírógörcsök, étvágytalanság, valamint a baba iránti kötődés hiánya. Ezzel szemben a szülés utáni depresszió tünetei később alakulnak ki, általában a gyermek első évében. Sokan tapasztalnak hangulati ingadozást, szorongást, alvászavarokat vagy az érdeklődés elvesztését a szülés utáni időszakban.
A szülés utáni depresszió tünetei
A szülés utáni depresszió tünetei általában a szülést követő 10. és 30. nap között jelentkeznek, és átlagosan 3-6 hónapig tartanak, ritka esetekben akár évekig is. A súlyosabb hangulatzavar elkülönítendő a viszonylag enyhe tünetekkel járó szülés utáni lehangoltság (baby blues) állapotától, amely csak rövid ideig - napokig, legfeljebb 1-2 hétig - tart, és kezelés nélkül is rendeződik. Ha a tünetek súlyosbodnak, és hosszabb ideig tartanak, felmerül a szülés utáni depresszió gyanúja.
A depresszió jele, ha az alábbi tünetek közül egyszerre öt tünet legalább két hete fennáll: állandó rosszkedv, indítékszegénység, levertség; gyakori sírás, elérzékenyülés; pesszimizmus, borúlátás; fokozott érzékenység; kisebbrendűségi komplexus; csökkent érdeklődés a környezet iránt; koncentrációs zavar; döntésképtelenség; fáradtság, alvászavar, gyakori álmosság; reménytelenség érzése; étvágytalanság vagy fokozott étvágy; fokozott érdeklődés a halál, a haldoklás iránt; öngyilkossági gondolatok (esetleg öngyilkossági kísérlet); visszahúzódás a társadalmi kapcsolatoktól; alkoholizmus vagy kábítószer-függőség; bűntudat, önvád.
A depresszív tünetek mellett a szülés utáni depresszió legfőbb jellemzői: túlzott aggódás a baba miatt vagy túlzott érdektelenség, közöny; félelem, hogy bánthatja a babát vagy önmagát; félelem a kontrollvesztéstől, megőrüléstől.
A fenti tünetek miatt a kismama szégyent, bűntudatot vagy elszigeteltséget érezhet, mert a hangulatzavart és a lelki problémákat sokan gyengeségnek, az anyai alkalmatlanság jelének tekintik, ami tovább rontja a kismama hangulatát.
A szülés utáni depresszióval kapcsolatban sajnos még ma is nagyon sok előítélet és hamis információ él a köztudatban! A PPD nem szégyen, hanem betegség, ráadásul nagyon gyakori betegség: az anyák 30%-ánál alakul ki valamilyen formában a szülés után! Ez a lelki betegség, ugyanúgy betegség, mint pl. A PPD-nek is a szülés utáni hormonális változások ágyaznak meg, de a kialakulásban fontos szerepe lehet a krónikus kialvatlanságnak és a környezeti faktoroknak is.
A legijesztőbb tünetek: A kismamának az anyaságával és a babájával kapcsolatban negatív, esetleg kényszeres, gyötrő gondolatai és érzései jelenhetnek meg. Fél attól, hogy a gyermekének valami baja lesz, vagy hogy nem fogja tudni ellátni őt, esetleg árt neki. Ezek a gondolatok bűntudatot ébresztenek benne. Sokan úgy élik meg, képtelenek ellátni az anyaság feladatait, félnek megfogni vagy etetni a gyermeküket. Azonban a kisbaba mindezt megérzi és egyre többet sír, ami megerősíti az anyát saját alkalmatlanságában. A gyermek sokszor ébred fel éjszakánként, nem eszik eleget, az édesanya is egyre kialvatlanabb és nem tudja megnyugtatni a kicsit. Tehetetlennek érzik magukat, mert nem tudnak változtatni a helyzeten és érzelmeik végletesen negatívak. A depresszió miatt épp azt a képességét veszíti el, ami a hatékony megküzdést mozgósítja. A tehetetlenségből agresszió keletkezhet, melyek többnyire önmaga vagy a gyermek ellen irányuló bántó szándékú cselekedetekről, halállal, öngyilkossággal kapcsolatos fantáziákról szólnak. Sok súlyos depresszióban szenvedő anya attól fél, hogy bántani fogja a gyermekét vagy önmagát. Megijed ezektől a fantáziáktól, mert tudja, hogy soha nem tenne kárt a gyermekében. Szégyelli, ami benne zajlik és vele történik, emiatt nem kér segítséget.
Bár a terhesség és a gyermek születése egy örömteli és izgalmas időszak, de mégis sok nő esetében kialakulnak szülés utáni pszichés zavarok. A szülés utáni pszichés zavarok széles skálán mozognak az enyhe hangulati ingadozásoktól a súlyosabb pszichológiai problémákig. Az anyaságra való áttérés során felszínre kerülhetnek olyan mentális zavarok, mint a depresszió, szorongás vagy a kényszerbetegség. Ritkán súlyosabb pszichés zavarok is jelentkezhetnek, mint például a szülés utáni poszttraumás stressz zavar vagy a szülés utáni pszichózis. Ezek a zavarok nem csupán egyéni élmények, hanem a szülés utáni időszak fizikai, hormonális és érzelmi változásainak összetett következményei.
A szülés utáni depresszió okai
A szülés utáni depresszió hátterében hormonális, szociális és pszichológiai tényezők is állnak. A várandósság idején és a szülés után is nagymértékben megváltozik a hormonháztartás, ehhez társul még az anyák fokozott megterhelése a szülést követően, illetve a csecsemőgondozással járó megnövekedett felelősség.
A várandósság alatt a progeszeron hormon szintje végig magas, ehhez kilenc hónap alatt az agy elég jól hozzászokik. A szülés után ez hormon néhány nap alatt kiürül a szervezetből, ami ahoz hasonló állapotot jelent, mint aről gyakran számolnak be mellékhatásként a fogamzásgátló tablettát szedők: a 21 napos tablettaszedést követően a 7 napos szünet alatt jelentkezik egy hirtelen érzelmi feszültségekkel terhelt állapot, tipikusan a menstruáció megérkezése előtti napon. Hát valami ilyesmi történik a szülés után is! A hirtelen progeszteron szint csökkenéshez még hozzá adódik, hogy a prolaktin hormon felszabadul a méhlepény gátló hatása alól, így hirtelen új szereplőként jelenik meg a hormonális táncparketten, tovább fokozva a labilis érzelmi állapotot.
Ennek az új hormonális állapotnak a beálltához szükség van néhány napra, ezért jelentkezik az érzelmi hullámvasút, a baby blues a szülés után néhány nappal, nagyjából egyidőben az érett tej termelésének a beindulásával, a tejbelövelléssel! A hormonok hatását pedig felerősíti az a korábban nem ismert érzés, hogy anya lettél és hogy hirtelen felelősséggel tartozol a kisbabáért.
A szülés utáni depresszió kialakulásának okai: Különösen veszélyeztettek azok a nők, akik fiatalon vállaltak gyermeket, rossz házasságban élnek vagy egyedülállóak. A rossz anyagi körülmények, a támogató család hiánya vagy a gyermekvállalással szemben érzett ambivalens érzelmek is fokozzák a szülés utáni depresszió kialakulási valószínűségét. Fontos azonban megérteni, hogy a szülés utáni depresszió kialakulásának sokszor nincs a párkapcsolatban vagy az életkörülményekben keresendő oka. A betegség hátterében hormonális, pszichológiai és szociális tényezőket feltételeznek. Mindezen változások összessége, illetve az ismeretlen helyzetből adódó bizonytalanság válthatja ki a panaszokat.
A szülés utáni depresszió kialakulása mögött számos kockázati tényező áll. Az egyik a genetikai érintettség. Emellett a szülés utáni depresszió legjelentősebb hajlamosító tényezői között a depresszió jelenlétét említhetjük a terhesség alatt, vagy azt megelőzően. A túlzott szorongás, a stresszes életesemények, traumák a terhesség időszakában, a társas támogatás alacsony szintje mind kiválthatja a szülés utáni depressziót.
A szülés utáni depresszióra hajlamosító tényezők az alábbiak lehetnek: szülés közben vagy utána elszenvedett stressz, traumatikus szülés; korábban fennálló mentális problémák (pl. bipoláris betegség); a családban előfordult már depresszió; párkapcsolati problémák; szociális támogatottság hiánya (rokonok, barátok); anyagi nehézségek; a partner depressziója; az élethelyzet jelentős megváltozása (költözés, gyász); anyai életkor (első gyermeket túl korán vagy későn vállaló kismamák); a korai anya-gyermek kapcsolatból hozott negatív emlékek; nem kívánt terhesség.
A szülés utáni depresszió a férfiakat sem kíméli: Átlagosan 10 apa közül 1-2 megtapasztalja. A férfiak azonban gyakran másképp élik át a szülés utáni depressziót, mint a nők - például ingerlékenyek, fáradtak lehetnek, a családi életből kivonulhatnak vagy pszichoszomatikus tünetek produkálhatnak. A kockázat megnő, ha a partner is szülés utáni depresszióban szenved.
A terhesség önmagában egy érzelmi hullámvasút, de szülés után minden sokszorozódik. Erős hormonális ingadozásokon és fizikai kihívásokon kell átesned. Újdonsült anyaként úgy érezheted, hogy elvesztetted saját identitásodat. Hirtelen minden a baba körül forog. Keveset alszol, ami kiszolgáltatottabbá tesz a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmekkel szemben. Valószínűleg arra számítottál, hogy ez az időszak csodálatos lesz - hiszen mindenki így írja le. Ami csak tovább fokozza a kibillentség érzését. A körülötted lévők folyamatosan azt mondják, hogy a szülőség életed legszebb időszaka, és ez csak elmélyíti a bűntudat érzését. Ha a szülésed nehéz volt, az is lehet az oka annak, amin most keresztülmész. Lehet, hogy nem érzel elég támogatást a partneredtől vagy másoktól. Lehet, hogy egyedül érzed magad ebben. A genetika is szerepet játszik. A családodban előforduló szorongás és depresszió is közrejátszhat. Lehet, hogy a terhességed nem tervezett volt, vagy negatív érzéseid vannak ezzel kapcsolatban. Ami abszolút nem jelenti azt, hogy rossz ember vagy. Kérlek, ne hagyd, hogy bárki meggyőzzön az ellenkezőjéről!
Miben mutatkozik meg a baby blues?
A legtipikusabb „tünet” az ok nélküli, gyakori sírás a legváratlanabb helyzetekben, de ez a sírós állapot általában hamar elmúlik és még az sem kizárt, hogy szinte azonnal követi egy nevetős, eufórikus állapot: tényleg az érzelmek hullámvasútjáról van szó, egyszer fent, egyszer lent! Sok újdonsült anya számol be arról, hogy az érzelmek felnagyítódnak: könnyes szemmel néz az ember a kisbabára, csak azért, mert olyan szép vagy a végletekig meghatódik amiért a férje hozott egy pohár vizet.
A baby blues a szerencsésebbeknél csak néhány óráig tartó átmeneti állapot, de van aki egy-két napig érzi ezt a labilis állapotot és van akit két hétig kísér a sirdogálás. A legjobb hír azonban az, hogy ez az állapot a szülés után legkésőbb két héttel elmúlik és stabilizálódik a hangulat, tehát ez nem az a jelenség, ami szakembert igényelne!
A szülés utáni depresszió diagnosztizálása
A pszichológus vagy pszichiáter szakember teszttel, az anyával való beszélgetéssel tudja feltárni a depresszió tüneteit. A kórelőzmény és az elbeszélgetése mellett sor kerülhet laborvizsgálatok és egyéb diagnosztikus vizsgálatok elvégzésére is.
A diagnózis felállításánál fontos a betegség megkülönböztetése a kevésbé súlyos szülés utáni lehangoltságtól (baby blues), illetve a súlyosabb szülés utáni (gyermekágyi) pszichózistól, amikor az édesanya már nem a valóságnak megfelelően érzékeli a körülötte lévő világot.

Mikor forduljon orvoshoz?
Ha felmerül a depresszió gyanúja, és olyan tüneteket tapasztal, amelyek már a gyermek körüli teendők ellátásában is akadályozzák, forduljon mielőbb pszichiáter szakorvoshoz.
A megfelelő szakember megkeresésében kérje háziorvosa segítségét, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelést. A pszichiátria rendelés beutaló nélkül felkereshető.
Tartósan fennálló, visszatérő lelki gondok esetén hívhatja a 0-24 órás, ingyenesen elérhető Lelki Elsősegély Szolgálatot is a 116-123-as számon. A szolgálat munkatársai krízishelyzetekben és tanácsadás céljából is rendelkezésre állnak.
Ha úgy érzed, hogy most segítségre van szükséged, hívd a bizalmas mentálhigiénés segélyvonalat a +36 80 414 565 telefonszámon. Támogatást és segítséget kaphatsz ítélet és előítélet nélkül.
Kezelés és terápia
A szülés utáni depresszió jól kezelhető. Az enyhébb esetek megoldhatók tudatos odafigyeléssel, családi és lelki támogatással. Súlyosabb esetekben, ha a szülés után már eltelt egy hónap, és a tünetek nagy része még mindig fennáll, szükség lehet pszichoterápiára, esetleg átmenetileg adott antidepresszánsokra.
A pszichoterápia lehet egyéni vagy családterápia, az utóbbinál az édesapát is bevonják a problémák rendezésébe.
A kezelés a tünetek súlyosságától függően zajlik. Enyhébb esetekben a pszichoterápia nyújt segítséget. A terápia során elsősorban a gondolkodás és a hozzáállás áthangolása a cél. Gyakran előfordul, hogy a terapeuta felvilágosítja (pszichoedukáció) a kismama környezetét is, és segítségnyújtásra kéri meg őket. Sokan azért vonakodnak orvoshoz menni, mert félnek attól, hogy gyógyszert kell szedniük.
Súlyosabb esetekben a pszichoterápia mellett gyógyszereket is alkalmazhatnak, de ez nem azt jelenti, hogy életünk végéig antidepresszánst kell szednünk. Ha esetleg kórházi kezelésre kerül sor (csak a legsúlyosabb esetekben), ma már léteznek olyan intézmények, ahol az anya közelében maradhat a gyermek.
A szülés utáni depresszió kezelése rendkívül hatékonyan zajlik: hat hónapon belül teljesen eltűnhet. A tanulmányok azt mutatják hogy a kezelt szülés utáni depresszióból jók az esélyek a teljes gyógyulásra. Mindössze három hónap terápia vagy gyógyszeres kezelés után a szülők gyakran már érzik a jelentős javulást, és a szülés után hat hónappal sokan visszatérnek a normális kerékvágásba. Ami tényleg nagy különbséget jelent!
Fontold meg a pszichológiai konzultációt vagy terápiát - csak átbeszélhetitek a dolgokat, és közösen megtalálhatjátok a tovább vezető utat. Néha a beszélgetés önmagában segít, és gyógyszeres kezelés (antidepresszáns) nem is szükséges. De ha gyógyszerre van szükség, akkor azon sincs mit szégyellni. A gyógyszerek segítenek egyensúlyban tartani az agy hormonjait a normál szinten. És ha jobban érzed magad, abbahagyhatod a szedését.
Kezelés nélkül a szülés utáni depresszió egy évig vagy tovább is tarthat. Pontosan ezért olyan fontos a kezelés. Ne nézz szembe ezzel egyedül!
Hogyan segíthet a pszichiáter?
A pszichiáter a betegség diagnosztizálását követően javasolhat gyógyszeres kezelést és pszichoterápiát is. A gyógyszerek közül elsősorban olyan hangulatjavítókat ír fel, melyek mellett lehet folytatni a szoptatást, így a kismamának attól sem kell tartania, hogy nem táplálhatja gyermekét természetes módon. A pszichoterápia lehet egyéni ülés vagy családterápia, utóbbi során az apukát is bevonják a problémák rendezésébe.
A szülés utáni depresszió megelőzése
A legjobb természetesen az lenne, ha ki sem alakulna a betegség, így nagy szerepe van a megelőzésnek. Nagyon fontos a szülésről és a szülői feladatokról alkotott reális kép és elvárások kialakítása. Sok információhoz lehet jutni az interneten, vagy más anyukákkal beszélgetve, ezek mind segítenek a gyermeknevelés szépségei mellett annak árnyoldalát is megismerni. Ezekre a várható nehézségekre már jó előre lehet készülni.
Jó, ha van a leendő anyukának olyan barátnője, akire számíthat a nehezebb időszakban is, és akivel tud őszintén, minden szégyenkezés nélkül beszélgetni, elmondani neki mindazokat az ambivalens érzéseket, amik ilyenkor megfogalmazódnak. Ha van olyan családtag, aki tud segíteni a háztartási munkában vagy a baba körüli teendők ellátásában, akkor azt nem szabad visszautasítani! Amíg más vigyáz a kis jövevényre, addig az anyuka tud pihenni, vagy magára időt fordítani.
Ebben az időszakban a kisbaba körül forog a világ, de a szülőpárnak meg kell ragadni minden olyan alkalmat, amikor kicsit egymással is tudnak törődni, mert ez megerősítheti a kapcsolatukat és ketten könnyebben birkóznak meg a mindennapi nehézségekkel!
A baby-blues tüneteit egy picit enyhíteni tudod azzal, hogy sok időt töltesz a szabadban, jólevegőn, hogy figyelsz az étkezésedre és hogy eleget pihensz és esetleg szedhetsz omega 3 zsírsav-tartalmú étrendkiegészítőt is. De a legnagyobb segítség ebben az érzelmileg labilis időszakban a családod támogatása! Ha jól esik, nyugodtan fogalmazd meg a gondolataidat, de ha nem, akkor a családtagoknak azt tanácsolom, hogy kérdezés helyett inkább a papírzsebkendőt hozzák: öleljenek át, éreztesség a szeretetüket és a támogatásukat.
A szülés utáni depresszióval kapcsolatban nagyon is igaz a régi mondás: Ép testben ép lélek! Úgyhogy ennek a betegségnek úgy tudsz kisebb esélyt adni, illetve úgy tudod a gyógyulást segíteni, ha a baba születés után is figyelsz a testedre, mozogsz rendszeresen, lehetőleg a jó levegőn, mert ez endorfinokat szabadít fel és jelentősen javítja a közérzetedet. Figyelj a rendszeres, egészséges táplálkozásra és ne hagyd, hogy ebéd helyett csak egy csoki vagy keksz kerüljön a gyomrodba, mert azonkívül hogy ez egészségtelen, az alakodnak sem tesz túl jót, ami tovább rontja a hangulatodat, ráadásul a vércukorszintet hirtelen megdobja, ami szintén megágyaz a rossz érzelmeknek. Még egy fontos szempont, hogy amikor belenézel a tükörbe, akkor azzal is tudod javítani a hangulatodat, ha egy ápolt fiatal nő néz rád vissza!
A depressziós anya gyermekének fejlődése
A depressziós kismamák érzelmileg nem tudnak ráhangolódni a gyermekükre, ezért a kicsi gyakrabban sír, éjjelente megébred. Szélsőséges esetben a baba elhanyagolttá válik, ami megzavarja az érzelmi fejlődését és az anyához fűződő egészséges kapcsolatát. Számos tanulmány vizsgálta az ilyen gyermekek mentális fejlődését, és az eredmények azt igazolták, hogy ezek a gyermekek a későbbiekben számos területen (magatartás, tanulás, érzelmi reakciók) rosszabbul teljesítenek az átlaghoz képest.
Csecsemőkorban a fejlődést az segíti elő a leghatékonyabban, ha az anya érzékeny és válaszkész a baba egyéni jelzéseire, szükségleteire. Ha az anya depressziós, az veszélyeztetheti a gyermek fejlődését, mert ez esetben a kisgyermek számára rendkívül fontos érzékeny anyai gondozás sérülhet. Ez azt jelenti, hogy nincs jelen az „adok-kapok” (a baba mosolyog, amire az anya válaszképp visszamosolyog, a baba gügyög, amire a mama is megszólal). Depresszió esetén előfordulhat, hogy az anya nem képes megfelelő társas ingerekben részesíteni a csecsemőt, nem érinti a gyermeket olyan gyakran és kevesebb játékba vonja be, alig beszél a babához, és nem mosolygással válaszol, mert ideges, lehangolt. Ilyen esetben a babákra alacsonyabb aktivitásszint jellemző és többet szomorkodnak, sérülhet a kommunikációjuk a világgal.
Ha az anya depressziója folytatódik, akkor nem csupán depresszióra hajlamos lehet a gyermek, de később óvodáskorban a nyelvi és társas feladatokban is rosszabbul teljesíthet, mint a kortársai. A biztonságos kötődés kialakulása, mely a későbbi életszakaszokban nagyon fontos szerepet tölt be, elsődlegesen az anyai jelenlétnek és érzékeny válaszkészségének a függvénye. A depressziós anya sok dologban nem képes a gyermek érdekében cselekedni, bármennyire is szeretne. Hosszantartó depresszió esetén segítség lehet, ha az anyán kívül egy támogató felnőtt is van a kisbaba közelében. Ha az anya kigyógyul a depresszióból, akkor a gyermeknek esélye van az egészséges fejlődésre.

Szülés utáni depresszió: Amit minden friss anyukának és partnerének tudnia kell + jelek, tünetek és támogatás
