Egy angliai magyar pár és a halott csecsemővel töltött napok: a gyász feldolgozásának különleges módja

Egy Angliában élő magyar pár megrázó története járta be a világot, miután megmutatták, hogy 16 napon át voltak együtt halott kisbabájukkal. A fiataloknak mindez a gyász feldolgozásában segített, hogy méltóképpen el tudjanak búcsúzni kislányuktól.

Magyar pár és csecsemőjük

A tragédia és a döntés

Egy külföldön élő magyar pár 2016 szeptemberében egy genetikai vizsgálaton tudta meg, hogy a 20 hetes lányuknak súlyos kromoszóma-rendellenessége van. A kislány, Evelyn december 13-án született meg Angliában, 2 kiló 40 deka súllyal. Az újszülöttet nem édesanyja karjába, hanem azonnal lélegeztetőgépre tették. Evelyn fejletlen aggyal és tüdővel született.

Az orvosok közölték velük, hogy a pici túléléséhez szívátültetésre lenne szüksége, de mivel nem tud magától lélegezni, ezt nem végezhetik el. A párnak ekkor azt javasolták az orvosok, hogy szakíttassák meg a terhességet, de ők erre képtelenek voltak. Az anya három napig magához sem ölelhette a babát.

A kislány mindössze négy hétig élt, a hospice házban a szülei karjaiban halt meg január 10-én. „Pár perccel azután, hogy lekapcsolták a lélegeztetőgépről, meghalt. Annyira gyenge volt, hogy egyetlen levegőt sem tudott venni. Tartottam a karomban, az apja pedig mindkettőnket átölelt” - mondta az édesanya.

Csecsemő a szülők karjaiban

A gyászfeldolgozás különleges módja

Angliában a hospice-okban sokszor felajánlják a gyászoló szülőknek, hogy töltsenek még el néhány napot meghalt gyerekükkel. Erre két módszer van. Az első, hogy lehűtik a szobát, vagy pedig a gyerekágyat speciális eszközökkel, hogy a holttest ne induljon bomlásnak. A második esetben hideg vizet szivárogtatnak a bölcső belsejébe, hogy fenntartsák az előírt hőmérsékletet. A pár 12 napig élt a felajánlott lehetőséggel, ennyi ideig voltak a kislánnyal a hospice-ban.

A család még 12 napot volt a kórházban a halott gyermekkel, majd négy napra hazavitték magukhoz. Naponta kivitték a babakocsiba a kislányt 5-10 percre, majd az utolsó 4 napra a holttestet hazavitték, és egy szobában aludtak vele a január 26-i temetésig.

A fiatal pár azt mondta, hogy a halál utáni együtt töltött időszak nagyon sokat segített nekik lelkileg feldolgozni a babájuk elvesztését. Elmondásuk szerint jó érzés volt számukra látni gyereküket az otthonukban, lefektetni a kiságyába és beszélni hozzá a babakocsiban. Úgy tettek, mintha a baba még élne. Sétálni és játszótérre is vitték Evelynt. Családi fotókat is készítettek a babával.

Ez a speciális technológia Angliában már 5 éve alkalmazzák és sikerrel. Sőt egyre több országban, többek között Ausztráliában, Új-Zélandon, az Egyesült Államokban és Kanadában is javasolják. A kórházi pszichológusok szerint ez egy merész döntés, de sokat segíthet a tragédia feldolgozásában.

A GYÁSZ 5 SZAKASZA (Hogyan Segíthetsz a Gyászolónak) | A gyász pszichológiája

Miért van erre szükség a szülőknek?

Mivel a gyászoló szülők csak kevés értékes időt lehettek együtt halálos beteg babájukkal, kevés emlékük marad róla, így ezzel a módszerrel létrehozhatják azokat. Betehetik a babát a megvásárolt babakocsiba, hazavihetik a feldíszített szobába, képeket készíthetnek róla és megőrizhetik a kéznyomát. Ez a lehetőség sok szülőnek megnyugvást jelent, hogy így elköszönhetnek gyereküktől. Az édesanya elmondása szerint sosem lehetett a baba igazi anyukája, és az élete üressé vált.

Emlékkönyv vagy kéznyom

Reakciók és támadások

A 28 éves magyar férfi, Szakács Attila és felesége, Charlotte azonban nem gondolták volna, hogy ennyi negatív kritika és felháborodás éri őket a különleges gyászuk miatt. A pár megrázó története azután járta be a világot, hogy megmutatták 16 napon át voltak együtt halott babájukkal.

Szakács Attilát és feleségét a különleges gyászuk miatt rengeteg támadás érte. Ezektől összeomlottak és besokalltak, majd egyik napról a másikra törölték magukat a közösségi oldalakról. A profiljaikat és a kis Evelin emlékére létrehozott emléklapot deaktiválták a sok kritika és megaláztatás miatt.

Charlotte előtte még azt üzente a sok kritizálónak, hogy ha nem akarják látni a képeket, akkor ne kövessék őket. Ő azért készítette az oldalt, hogy az emberek láthassák a lánya útját és hogy felhívja a figyelmet a világ problémáira. "37 hétig hordtam a szívem alatt, életet adtam neki. Négy hétig kitartóan ültem mellette az intenzív osztályon, miközben az életéért küzdött. Elvesztettem a babámat, őt szerettük volna a legjobban a férjemmel, és most jogom van hozzá, hogy emlékeket kössek hozzá. Amíg nem éltetek át hasonlót, a fele fájdalmat sem tudjátok elképzelni, mint amit mi érzünk. De köszönjük mindenkinek, akik támogatnak, fantasztikusak vagytok" - írta az édesanya.

Online kommentek, támogató és elutasító vélemények

A helyzet Magyarországon

Dr. Gergely Anita, a Magyar Hospice Alapítvány gyermekhospice otthonápolási programjának orvosa még nem hallott ilyen történetről. A doktornő szerint hazánkban nem jellemző, hogy a szülők napokig virrasszanak elhunyt gyerekük mellett, igaz ezt a technológia sem teszi lehetővé.

"A hazai kórházakban maximum két órát tölthetnek el a hozzátartozók az elhunyttal. Gyermekhalál esetén szülői kérésre a hospice-nál ez az idő akár fél, egy napra is kitolódhat, de hosszabb időre még nem volt igény" - mondta. A szakmában már 2010 óta dolgozik, de ilyen esetről még nem hallott. Szerinte ha a halál elfogadására való felkészítés megfelelő, akkor az esetek többségében nem indokolt ilyen eljárás.

"A szülőknek ugyanakkor javasolni szoktuk, hogy a halál bekövetkezte után ők fürdessék meg, öltöztessék fel az elhunyt gyermeket és díszítsék fel a koporsóját vagy az urnáját."

tags: #halott #csecsemovel #eltek #angliaban #rtl