Gy. Molnár István (Kunhegyes, 1933. február 3. - Szentendre, 2010. január 15.) jelentős magyar festő és grafikus volt, aki életét és művészetét nagyrészt Szentendréhez kötötte.

Tanulmányai és korai évei
1952 és 1959 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol olyan neves mesterek növendéke volt, mint Bán Béla, Bernáth Aurél, Fónyi Géza és Pap Gyula. Ezek a mesterek jelentősen befolyásolták művészi fejlődését és formálták látásmódját.
Gy. Molnár István tagja volt a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület vezetőségének, ami már korán megmutatta elkötelezettségét a művészeti közélet iránt. Haláláig a Szinyei Társaságnak is aktív tagja maradt.
Szentendrei kapcsolat és alkotói periódusok
1970-től haláláig az Új Művésztelepen élt és alkotott Szentendrén. Ez a város és a művésztelep mélyen meghatározóvá vált számára, számos művének inspirációját adta.

A kezdeti időszakban festőként indult, azonban a 60-as évek elejétől a grafikával kezdett foglalkozni, és neokonstruktivista műveket alkotott. Ekkoriban társadalmi-politikai problémák foglalkoztatták, melyek grafikáin keresztül jutottak kifejezésre.
A 60-as évek második felétől ismét festeni kezdett, visszatérve eredeti műfajához. Munkássága során többször dolgozott a nagyatádi és villányi szobrász alkotótelepeken is, ami gazdagította művészi tapasztalatait.
„Ahogy éltem, úgy fogok meghalni” – Tisza István tragédiája (Teljes film)
Kiállítások és díjak
Gy. Molnár István művei 1960-tól szerepeltek kiállításokon, és számos hazai, valamint nemzetközi tárlaton bemutatták munkáit. Kiállító művészként aktívan részt vett a kortárs művészeti életben.
Fontosabb egyéni és csoportos kiállítások:
- 1963 • Stúdió kiállítás, Ernst Múzeum, Budapest
- 1971 • Új művek, Műcsarnok, Budapest
- 1971 • Magyar grafika kiállítás. Dürer születésének 500. évfordulójára rendezett tárlat
- 1973 • Mai magyar grafika, G.
- 1976 • Művésztelepi Galéria, Szentendre (egyéni)
- 1979-től • Szentendrei Tárlat, Szentendrei Képtár (csoportos)
- 1980 • Tendenciák 1970-1980.
- 1984 • Pest megyei Tárlat, Szentendrei Képtár (csoportos)
- 1988 • Pest megyei Tárlat 1988, Szentendrei Képtár (csoportos)
- 1991 • Hatvanas évek.
- 1993 • Szentendrei Képtár (egyéni)
- 2013 • Műgyűjtők Háza, Gy. Molnár István emlékkiállítás
Díjak:
- 1966: Stúdió-díj
- 1970: Pest megyei kiállítás III. díja
Művészi filozófia
Munkásságának későbbi szakaszában Gy. Molnár István mélyen elgondolkodott a művészet magán- és közügyi vonatkozásairól, a küzdelem és öröm arányáról az alkotásban. Kiemelt fontosságúnak tartotta, hogy a művei pozitív energiát közvetítsenek a befogadók felé, és vizuális párbeszédre hívta az érdeklődőket.
