A Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház Szülészeti-Nőgyógyászati Osztálya 2014. február 14-től új épületrészbe költözött, 33 év után hagyva el korábbi helyszínét.
Az osztály jelenleg a kórház régi főépületének első emeletén található, a volt Sebészet épületében. Az osztály folyamatosan, a nap 24 órájában elérhető az újonnan kialakított udvari bejáraton keresztül. Ez a bejárat a régi gépkocsi- és gyalogosbejárat a belgyógyászati épülettömb felől, a parkoló végén balra található.
A földszinten helyezkedik el a járóbeteg-ellátás, ide tartozik az ambulancia, az ultrahang és az NST vizsgáló. Ugyanerről a szintről egy másik lifttel közelíthető meg az első emeleti szülőszoba és maga az osztály is.

A már felsorolt járóbeteg vizsgálatokat a földszinten kialakított helyiségekben végzik, itt található az osztály irodája is az adminisztrátorokkal. A nőgyógyászati szakrendelés változatlan helyen és formában a Rendelőintézet II. emeletén érhető el.
A Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály az I. emeleten került kialakításra, 18 ágyas szülészeti-gyermekágyas részleggel és 5 ágyas nőgyógyászati részleggel.
A gyermekágyas részleg rooming-in rendszerben működik, ami azt jelenti, hogy az újszülöttek végig a kórteremben, édesanyjuk mellett tartózkodhatnak. Ez lehetőséget teremt az igény szerinti szoptatásra. Minden kórteremben elhelyeztek egy erre alkalmas pólyázót, így lehetőség van az újszülöttek részleges ellátására is az édesanyák mellett.
A szülőszoba szervesen kapcsolódik az osztályhoz, szintén az I. emeleten lett kialakítva. A szülőszobán felvételi helyiségek, vizsgáló, vajúdó, szülőszoba és egy külön, az együttszülés céljára kialakított "papás szülőszoba" található.
Lehetőség van felnőtt hozzátartozó, illetve a férj folyamatos jelenlétére a vajúdás és a szülés alatt, valamint császármetszés végzésekor is.

A Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztálya 2025. augusztus 1-től újraindította fekvőbeteg-ellátását. Korábban, 2025. július 1-től egy ideiglenes betegellátási rend lépett életbe, amelynek keretében a sürgősségi szülészeti és nőgyógyászati eseteket a 80 kilométerre lévő miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház, valamint az 50 kilométerre lévő kisvárdai Szent Damján Görög Katolikus Kórház fogadta.
Az indoklás szerint mindez azért történt, hogy „a lakosság a lehető legmagasabb színvonalú betegellátásban részesüljön”. Az intézkedés nem érintette a terhesgondozást, várandósgondozást és a járóbeteg-ellátást, ezek továbbra is működtek a Sátoraljaújhelyi Kórházban. A miskolci kórház Szülészet-Nőgyógyászati Centruma a legmagasabb szakmai akkreditációs szinttel rendelkezik, és több beteget látnak el, mint Sátoraljaújhelyen, így „a betegbiztonság fokozottan és nagyobb hatékonysággal érvényesül”.
Az ellátás átszervezésére azért volt szükség, mert a sátoraljaújhelyi kórház osztályán dolgozó egyik orvos váratlanul megbetegedett, kollégája pedig családi okokra hivatkozva nem tudta vállalni a munkát.
A városvezetés és az illetékes kórházigazgató ígéretet tett a sátoraljaújhelyieknek az újraindításra augusztus elsejétől. A hétfő reggel 7:30-tól péntek délután 14:00-ig tartó ügyeleti ellátás mellett, péntek délután 14:00-tól hétfő reggel 7:30-ig és ünnepnapokon készenléti szakorvosi ellátás kerül kialakításra.
Teljes kapacitással működik a mammográf készülék a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórházban
A „sürgős szükségű” halaszthatatlan betegellátás kivételével, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházba kerül felvételre és/vagy áthelyezésre valamennyi fekvőbeteg ellátást igénylő, 20. terhességi hetet betöltött, beindult szülés, illetve terhespatológiai eset. A Szent Damján Görög Katolikus Kórház (4600 Kisvárda, Árpád u. 26.) továbbra is biztosítja hétvégén és ünnepnapokon a Bodrogközi régió településeiről érkező, beindult fájással, 36 hetes kort betöltött várandósok ellátását.
Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke és Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere 2025. július 5-én sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az esetek ellátása augusztus 1-től újra Sátoraljaújhelyen lesz. Az elnök hangsúlyozta, hogy anyaként és politikusként is érti és érzi a közhangulatot, ezért is volt kiemelten fontos számára, hogy ebben a kérdésben minél hamarabb megnyugtathassa az itt élő embereket. Folyamatosan egyeztetett a szakmai szervezetekkel és a döntéshozókkal, és minden rendelkezésére álló eszközzel azon dolgozott a kérdés rendezéséért.

A lakosság természetesen elégedetlen a probléma rendezésével, ahogyan azt a közösségi médiában is kifejezte.
tags: #erzsebet #korhaz #satoraljaujhely #szuleszet