Fideszes polgármesterek és a gyermekvédelem: aggasztó esetek

A gyermekek egészsége és jóléte minden társadalom számára kiemelt fontosságú. Azonban előfordulnak olyan esetek, amelyek felvetik a kérdést, hogyan bánnak a hatóságok és a közszereplők a legkiszolgáltatottabbakkal. Jelen cikkünkben olyan helyzeteket mutatunk be, amelyekben fideszes polgármesterek vagy alpolgármesterek állnak a középpontban, és érintik a gyermekekkel kapcsolatos ügyeket, legyen szó betegségről, vagy éppen súlyos vádakról.

Súlyos betegség és összefogás: Zente esete

A másfél éves Zente egy súlyos genetikai rendellenességgel született, gerincvelői izomsorvadásban (SMA1) szenved. Állapotán a világ jelenleg legdrágább gyógyszere, a Zolgensma segíthet, melyből mindössze egy infúzió beadása szükséges. Ez a betegség lefolyását lassítja, illetve megállítja. A Zolgensma készítményből mindössze egy infúziót kell beadni.

A kisfiú gyógyulásáért országos összefogás indult. Az RTL híradója is beszámolt az esetről, és Mága Zoltán hegedűművész is csatlakozott az adakozók közé, egymillió forinttal támogatva Zentét. Mága Zoltán a 100 leggazdagabb magyart szólította meg és kérte fel arra, hogy adakozzanak a kis Zentének. A gyermekneurológus elmondta, Lili három hónapos korában észlelték először szülei, hogy nem emeli olyan ügyesen a fejét, és nem mozgatja úgy a karjait, mint korábban, vagyis az SMA 1-es változatában szenved. A gyermekneurológus hozzátette ugyanakkor, hogy nagy különbségek vannak a gyermeknél elérhető eredményekben a kiindulási állapot és a betegség lefolyása függvényében.

A beteg kisfiú édesanyja elmondta, hogy a hétvégi utalásokat csak hétfő este látják majd a számlán, de nagyon sokan jelezték, hogy utaltak a hétvégén. Mága Zoltán biztosított a támogatásáról, igyekszik minél több ismerősét rávenni az adakozásra. Emellett minden koncertsorozatából próbál támogatást nyújtani, tehát nem csak ezzel az 1 millió forinttal járult hozzá. Ha szeretne hozzájárulni Zente gyógyulásához, a következő számlaszámon utalhat neki: Összefogás Zentéért Alapítvány (OTP Bank Magyarország) 11731001-23120178.

gyermekgyógyítás és összefogás

Gyermekpornográfia vádja és felmentés

Az RTL híradójában hétfő este hangzott el, hogy felmentették a gyermekpornográfia vádja alól a volt XVII. kerületi fideszes alpolgármestert. Az ügyészség szerint a férfi 15 éve az akkor 16 éves nevelt lányáról több tucat pornográf tartalmú képet készített, és az ezekből készült videókat tárolta is. A bíróság első fokon azonban nem látta bizonyítottnak, hogy a képeket és a videókat a vádlott készítette. A képeket úgy készítette, hogy bekamerázta a lakásukat, a lány és az anyja tudta nélkül.

A lány 2018-ban szembesült ezzel, és tett feljelentést. A férfi ellen több nyomozás is indult. A volt alpolgármester ellen Horvátországban is több eljárás indult. Ott azért jelentették fel, mert nudista strandon fényképezett, azokat az eljárásokat azonban megszüntették, így csak a magyarországi fényképek miatt kellett felelnie. Az elsőfokú ítélethirdetésre a nevelt lánya is eljött. Nyilatkozni nem akart, csak annyit mondott, hogy még fel kell dolgoznia ezt a váratlan fordulatot, és az elmúlt években történtek nagyon megviselték. Az ítélet indoklása szerint nem volt elég bizonyíték a férfi ellen. Annyi azonban kiderült, hogy a filmek a lakásban kiépített kamerarendszer felvételeiből állnak. Ráadásul az sem volt teljesen egyértelmű, hogy a felvételeken látható képek, azok életjelenetek, azok egyáltalán pornográf felvételnek minősülnek-e. Az ügyészség a bűnösség megállapításáért fellebbezett.

bírósági épület és igazságszolgáltatás

Lakhatási válság és gyermekvédelem: Natasa és nagymamája esete

Az Érd polgármestere arra kötelezte a nagymamát, hogy rombolja le azt az ablaktalan viskót a magaspart tövében, amelyben súlyos szív- és tüdőbeteg kislányával, Natasával havi 51 ezer forintból nyomorogtak. A jövő héten sorsdöntő műtét vár az Érd peremén élő nyolcéves Natasára. Natasa súlyos tüdő- és szívbeteg, iskolába, gyerekek közé a betegség miatt nem járhat. Natasát többször operálták, és lényegében steril körülmények között kellene élnie.

A téli nagy hideg idején attól rettegtek, hogy tüdőgyulladást kap, ami végzetes következményekkel járhatott volna. Ha ennek nem tesz eleget, akkor az érdi polgármesteri hivatal beperli, majd a végrehajtási eljárásban bontják el az építményt. A végrehajtás, így a bontás költségeit pedig Erzsébetnek, a nagymamának kell viselnie. T. Imre Anda azt írja, és ezt a nagymama is megerősítette kérdésemre, hogy személyesen járt a hivatalban T. Mészáros Andrásnál, és elmondta neki, milyen helyzetben élnek a kislánnyal, be is mutatta Natasa egészségügyi papírjait. A városnak ugyanis nincsenek szociális bérlakásai. Erzsébet egyedül nyilvánvalóan nem tudja megoldani a problémát. Önmagában is hihetetlen teljesítmény, hogy a nagymama képes havi 51 ezer forintból megélni a beteg kislánnyal - ennyi pénzből viszont sehol nem kapnak albérletet.

Télen, a legnagyobb hideg idején az RTL Klub forgatott náluk. A riportban elhangzik, hogy a tüdőgyulladástól rettegő Erzsébet arra kényszerült, hogy eltüzelje a bútorokat és a ruhákat. A napokban én is felkerestem Erzsébetet és Natasát. Mint kiderült, nem én voltam aznap az egyetlen látogató: először a százhalombattai Hajléktalanokat Ellátó Integrált Intézmény két munkatársa bukkant fel a sorháznál, körbejártak, majd nem sokkal később elmentek. Bár a szociális ellátórendszer munkatársai láthatóan segítőkészek, Erzsébet mégis attól retteg, hogy elveszik tőle Natasát. „Az életem árán sem engedem” - mondja a nagymama. A tüdőbeteg kislányt most engedték ki a kórházból, jól van, de sokat nélkülöz családjával. „Most úgy tűnik, [a szegénység] április végén maga alá gyűrni őket. Ha csak a jóérzésű emberek, és néhány szervezet segítségével nem sikerül valamilyen lakhatási formát találni Erzsinek és Natinak.” - írta egy héttel ezelőtt Imre Anda a blogján.

„Felvettük a kapcsolatot Aradszki András képviselő-államtitkárral, hogy segítsen megoldani Natasa és nagymamája helyzetét. A most újraválasztott képviselő nyitott volt arra, hogy megoldást találjunk. Felmérte a helyzet komolyságát, és megértette azt is, hogy a nagymamának a kislánnyal együtt kell maradnia megfelelő körülmények között” - nyilatkozta Sevcsik M.

szegénytelep és gyermek

Polgármesteri fizetés felfüggesztése és hivatali visszaélés gyanúja Zebegényben

A zebegényi képviselő-testület fegyelmi eljárás keretében felfüggesztette Parádi Katalin polgármester fizetését, továbbá kezdeményezte a kormányhivatalnál, hogy vizsgálják felül visszamenőleges hatállyal a számára folyósított gyermekek otthongondozási díjának (gyod) jogosságát. Ezzel egyidejűleg költségvetési csalás vétsége miatt feljelentést tettek a rendőrségnél ismeretlen tettes ellen - értesült a Narancs.hu.

A dunakanyari községben tavaly októberben tartottak időközi polgármester választást, ugyanis az előző településvezető, Hutter Jánosné egészségügyi okokra hivatkozva lemondott a tisztségről. A magát „civil aktivistaként” definiáló Parádi Katalin lett a befutó, két szavazattal utasította maga mögé a korábbi alpolgármestert, Krebsz Gábort. Parádi a megválasztását követően pár héttel a Blikknek nyilatkozva azt mondta, hogy „a munkáltatói jogokat gyakorló képviselő-testület reggel nyolc órától délután ötig tartó, a hivatalban töltendő munkaidőt akar nekem előírni. Ugyanakkor én gyodon vagyok a középsúlyos értelmi fogyatékos, tizenhét éves gyermekemmel,ami lehetővé teszi, hogy a napi nyolc órából négyet home office-ban töltsek. Ez fontos is, mivel egyedül nevelem őt. Ezzel szemben a jegyző még a jelenléti ív vezetésére is felszólított, miközben nem a munkáltatói jogköreim gyakorlója. Azért sem gondolom, hogy az otthoni munkával gond lenne, mert a munkakör nagy része adminisztráció és telefonhívások lebonyolítása, így semmilyen szakmai érv nem szól amellett, hogy egy nyüzsgő hivatalban végezzem el ezeket a tevékenységeket” - fogalmazott.

Úgy tűnik, a képviselők közül nem mindenki ért ezzel egyet, ugyanis a múlt héten tartott ülésen fegyelmi eljárást kezdeményeztek Parádi Katalinnal szemben. A testületi ülésről készült felvétel tanúsága szerint Nyári Péter képviselő azt mondta, Parádi Katalin „megválasztása óta nem jár be munkahelyére, annak ellenére, hogy a testület felszólította őt, és arra is, hogy tartsa be a nyolc órás munkarendet, arra is, hogy vezesse a jelenléti ívét (...), ennek kapcsán úgy érzem, eljött az ideje, hogy elindítsunk egy fegyelmi eljárást”. A fegyelmi eljárást zárt ülésen tartották, azonban egy másik felvételen Ferenczy Ernő alpolgármester felolvassa a meghozott határozatokat. A határozatok értelmében április elsejei hatállyal felfüggesztették a polgármester illetményét, mert a munkaidő-nyilvántartást nem vezeti írásban rögzítetten, így nem igazolható a munkaideje.

A képviselő-testület költségvetési csalás bűntette miatt büntetőfeljelentést tesz ismeretlen tettes ellen, valamint Parádi Katalin számára folyósított otthongondozási díj jogosságának a felülvizsgálatát kéri a Pest Vármegyei Kormányhivatalnál 2022. október harmadikai hatállyal, tehát a megválasztásáig visszamenőleg. A Váci Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya -egy 2023. április 13-án érkezett feljelentés alapján- hűtlen kezelés gyanúja miatt rendelt el büntetőeljárást, ami jelenleg is, ismeretlen tettessel szemben van folyamatban. Ez viszont azt jelenti, hogy a feljelentést már az április 20-i képviselő-testületi ülés előtt egy héttel megtették.

Ferenczy Ernő alpolgármester cikkünk megjelenése után jelezte, hogy az önkormányzat nem tett feljelentést egy héttel a képviselő-testületi ülés előtt, vagyis a rendőrség az eljárást valaki más feljelentése nyomán indította el. A két ügy, vagyis a hivatali vesztegetés, valamint a költségvetési csalás két különálló eset, utóbbit vizsgálata egyébként is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozik. Ugyanakkor Ferenczy Ernő szavai szerint a képviselő-testület ügyvédet is fogad, mert Parádi Katalin jogorvoslatot nyújtott be a bírósághoz, melyet elutasítottak, ezért peres eljárás veszi kezdetét az önkormányzattal szemben.

Ferenczy Ernő alpolgármester állítása szerint az illetmény kifizetését azért kellett felfüggeszteni, mert a polgármester nem vezeti a munkaidő nyilvántartását, mely dokumentum alapján lehet a fizetését megállapítani. Vagyis nincs igazolt munkaideje, ami alapján a bérszámfejtést el lehet végezni. „Mivel teljesen üres a munkaidő nyilvántartása a tudatosan és önkényesen kialakított törvénytelen állapot miatt nem volt más választása a testületnek. Azt szeretnénk, hogy dolgozzon a faluért a meghatározott munkarendben. Amint ezt megteszi és bizonyítja jóhiszeműségét, valamint tisztázódnak az eddigi kifizetések, kaphat újra fizetést” - fogalmaz Ferenczy Ernő. Állítása szerint a polgármester főállásban látja el a feladatát, mely nyolc órás munkaidőt jelent, a gyod ellátásának jogi keretei pedig nem teszik lehetővé, hogy napi négy óránál többet dolgozzon a polgármesteri hivatalban. „Tehát a polgármester a gyod ellátását fontosabbnak ítéli a polgármesteri feladatainál. Ezért is zárja be rendre a testületi üléseket négy óra elteltével mert haza kell mennie. Nem foglalkozva azzal, mennyi megoldatlan napirend marad megtárgyalás nélkül. A polgármester ezzel a képviselőtestület és az önkormányzat munkáját hátráltatja, számos ügyben szenved hátrányt jelenleg a falu ami a polgármester önkényes és téveszmés magatartásából fakad”.

Ferenczy Ernő szerint vélhetően úgy vesz fel Parádi Katalin szociális ellátást hétszámjegyű összegben, hogy arra nincs jogalapja. „A polgármester rosszhiszeműen jár el, hisz neki a szociális törvény alapján, már október 18-án a járási hivatal tájékoztatnia kellett volna, hogy nem jogosult a havi 200 000 forint szociális ellátásra” - állítja. Az ismeretlen tettes ellen tett feljelentés mellett azért döntöttek, „mert ki kell deríteni, hogyan történhetett mindaz, hogy a polgármester igazolt munka nélkül veszi fel a 8 órára járó illetményét és vélhetően úgy vett és vesz fel szociális ellátást, amelynek összege milliós nagyságrendű, hogy erre nem jogosult. A büntető eljárásról szóló törvény 376. §-a alapján hivatalos szerv, ha tudomására jut bűncselekmény elkövetésének a gyanúja köteles büntetőfeljelentést tenni, nincs mérlegelési jogosultsága”.

GYERMEKVÉDELEM? - Meghurcolt magyar családok

Tájékoztatása szerint a peres eljárás azért indul el, mert a polgármester a munkarendjét „nem akarja elfogadni, ezért feljelentette a saját önkormányzatát és azonnali jogorvoslatot kért a bíróságtól, melyet a bíróság elutasított”. Ferenczy Ernő szerint folyamatos a lemaradásuk a napi ügyekben, köszönhetően annak, hogy a polgármester nem jár be a hivatalba. „Otthonról nem lehet a bürokráciában dolgozni. Napi ügyeket kell intézni, a hivatalos megkeresésekre melyek többnyire papír alapon érkeznek, együtt kell megválaszolni a szakügyintéző közreműködésével. A polgármester előszeretettel hangoztatja a hivatalban, hogy ő nem titkárnő ezért hivatalos levelet nem is lehet nagyon látni tőle, dolgozni nem tud és nem is akar, testületi üléseket nem kezdeményez, önálló előterjesztései nincsenek.

parlamenti épület és jogszabályok

tags: #egy #beteg #kisgyerek #anyukaja #fideszes #polgarmester