Az NST, azaz non-stressz teszt vizsgálattal rendszerint a terhesség utolsó, harmadik trimeszterében találkozik a kismama.
A terhesgondozási protokoll szerint Magyarországon a 36. terhességi héttől kezdődően hetente szükséges az úgynevezett non-stressz teszt elvégzése. Ez indokolt esetben akár napi rendszerességű is lehet.
A TritonLife Kapos Medicalnál forduljon bizalommal szülész-nőgyógyász szakorvosainkhoz, akik a várandósság teljes ideje alatt állnak rendelkezésre a szükséges és fontos vizsgálatokkal, szűrésekkel!
Mi az az NST vizsgálat?
Az NST vizsgálat során a méhtevékenységet, a magzati szívműködést és a magzatmozgást figyelik.

A kismama pocakjára tappancsot helyeznek, majd rögzítenek, egyet a méhcsúcshoz közeli ponton, a másikat a magzat szívének közelében.
A vizsgálat során elsősorban az figyelhető meg, hogy a magzatmozgások következtében miként változik a méhtevékenység és a baba szívverése.
Az eljárás fájdalommentes úgy a magzat, mint a kismama számára, és nem igényel semmiféle beavatkozást.
Az NST ülő és fekvő pozícióban is elvégezhető.
Az NST vizsgálat célja és kiértékelése
A non-stressz teszt elsődleges célja a magzat szívfrekvenciájának mérése saját mozgásaira adott válaszként.
Egy egészséges csecsemő esetében a szívritmus fokozottá válik a mozgás során, azonban később, nyugalmi állapotban lecsökken a pulzusszám.
A magzati aktivitás és ideális pulzusszám eléréséhez szükséges a megfelelő oxigénszint.
Amennyiben az oxigénszint alacsony, a magzat nem reagál normálisan az aktivitásra.
A vizsgálat során három eredmény születhet: reaktív, nem reaktív és gyanús.
A reaktív eredmény arról árulkodik, hogy megfelelő a magzat véráramlása és oxigénellátottsága.
A nem reaktív eredmény esetén baba szívfrekvenciája nem emelkedik a mozgások után, a görbe kóros eredményt mutat.
Ez további vizsgálatra ad okot (ultrahang, majd az NST ismétlése).
Gyanús eredmény esetén nincs egyértelmű jele kóros eltérésnek, sokszor abban az esetben születik, amikor a baba a vizsgálat ideje alatt alszik.

További tudnivalók a 36. héttől
A 36. héten az NST vizsgálattal együtt GBS szűrés történik, valamint vérvétel, sze.
Minden páciensünket megkérjük, hogy először a földszinten található Betegirányítási ablakban jelentkezzenek be a rendelésre, személyes okmányokat (személyi igazolvány, lakcímkártya,TAJ kártya)hozzák magukkal!
A 36. hetes kismamák kapnak egy szülési tervet, melyet kitöltenek, és a kitöltött szülési tervet hozni kell magukkal a szüléskor!
A szülési tervhez szükséges szülési tájékoztatót megtalálják az SZSZBMK.hu weboldalon a „Kiemelt híreink” között, melyet ott eltudnak olvasni.
Szülési TERV - vagyis mit és mit nem tehetnek velünk a kórházban
Időpontfoglalás
Érdeklődni és időpontot foglalni munkanapokon 08.00 és 19.00 óra között lehet centrumunk +3620 245 8585-ös, a +3620 515 2594-es és a +3620 521 0277-es telefonos elérhetőségein, vagy személyesen központunk recepcióján, a Petőfi tér 2-3.
Nyíregyházi Jósa András Tagkórház (Szent István u. Szükséges. 4400 Nyíregyháza, Szent István út 68.