Dr. Répássy István szülészet-nőgyógyászati elképzelései Szekszárdon

A szekszárdi Balassa János Megyei Kórház új osztályvezető főorvosa, dr. Répássy István, aki több mint három évtizedes pécsi múlt után érkezett Szekszárdra, célul tűzte ki a térség legkorszerűbb szülészet-nőgyógyászati osztályának létrehozását.

Dr. Répássy István szakmai kihívásnak tekinti a feladatot, és olyan osztályt szeretne kialakítani, amely méltó a megyei kórházhoz. Ennek érdekében új szakmai programokat, egynapos endoszkópos sebészeti beavatkozásokat, valamint operatív és diagnosztikus hiszteroszkópos műtéti eljárásokat tervez bevezetni.

Szekszárdi kórház épülete

A hiszteroszkópos beavatkozás során a hüvelyen át, a méhnyakon keresztül jutnak be a méhbe, ami még jobban kíméli a beteget, mint az endoszkópos eljárás. Ezzel a módszerrel lehetőség nyílik diagnosztikai kép felállítására vagy műtéti beavatkozásra anélkül, hogy a hasfalon bemetszést kellene ejteni.

Az osztály tervezi a női vizelettartási zavarok kezelésére irányuló új műtéti megoldások bevezetését is. Az érintett betegeket a szakambulancián várják.

Dr. Répássy István fontosnak tartja az egynapos sebészet fejlesztését és a modern technikák alkalmazását, mivel ez a jövő útja. A nőgyógyászati műtétek 40-50 százaléka, mint például hüvelyi laparoszkópos, hiszteroszkópos és plasztikai műtétek, ezzel a módszerrel elvégezhető. Ez előnyös a betegnek, mert nem kell napokat kórházban töltenie, és az intézménynek is, mert felszabaduló ágyakon más betegeket lehet gyógyítani.

A másik kiemelt terület a daganatos betegek jobb ellátása. Gyakorlattá szeretnék tenni a nyirokcsomóból történő pontos diagnosztikát az eredményesebb terápia és a túlélési esély növelése érdekében.

Az osztály rendelkezik a szükséges kapacitással a műtéti beavatkozások kiterjesztéséhez. Kiváló az orvosi kar és a szakszemélyzet, létszámgond nincs, az utánpótlás biztosított. A műtéti beavatkozásoknak az osztályon személyi, technikai, tárgyi korlátja nincs, azonban a volumenkorlát miatt a betegeket nem tudják azonnal megoperálni, az előjegyzési lista érvényben van.

Nőgyógyászati műszer

Az otthonszüléssel kapcsolatban dr. Répássy István elmondta, hogy a feltételrendszer nálunk még nem adott, és a szakmai kollégium még dolgozza ki álláspontját. Ezért az a kismama, aki biztosra akar menni, jobban teszi, ha kórházban hozza világra gyermekét, ahol minden eshetőségre felkészült szakemberek állnak rendelkezésre.

Hosszabb távon dr. Répássy István az osztály teljes rekonstrukcióját tűzte ki célul. A jelenlegi állapot nem vonzó a betegek számára, ezért 1-2 ágyas, fürdőszobás kórtermekre van igény. Szeretné, ha erre sikerülne pénzt szerezni, és minél előbb elkezdődhetne a felújítás, hogy sikerüljön a térség legkorszerűbb szülészet-nőgyógyászati osztályát létrehozni.

Hálapénz, orvoshiány, abortusz: a magyar szülészet válsága | Látlelet WMN

Az osztályvezető főorvos kiemelte, hogy szeretnék, ha az anyukák szülési tervvel érkeznének, hogy megismerhessék igényeiket és együtt alakíthassák ki a folyamatot. Tavaly 75 először szülő anyuka szült gátvédelemmel, ami azt jelenti, hogy időt adtak a babának a kiférésre. A vajúdás és szülés testhelyzetét az anya választhatja meg, és a szülésznő eltekint a beöntéstől, borotválástól, ha a kismama ezt szeretné. Vajúdás alatt enni, inni nem lehet, a folyadékveszteséget infúzióval pótolják.

Az osztály a bababarát kórház cím elnyerésére is pályázik. Arra biztatják az anyukákat, hogy bújjanak össze a babájukkal, ringassák, szoptassák, mert erre van a legnagyobb szüksége a picinek és az édesanyának is. Ha kékfénykezelésre van szükség, az anyuka beülhet az inkubátor mellé, és megszoptathatja a kicsit. Egy pécsi kismama ajándékozott egy hordozókendőt, amit azóta is használnak azoknál a babáknál, akik örökbefogadó szülőkre várnak, hogy testközelséget biztosítsanak nekik.

A rooming-in rendszerrel kapcsolatban a csecsemőgyógyász elmondta, hogy az anyukák megnyugodnak, ha megtudják, hogy a fő feladatuk a szoptatás lesz. Alkalmazkodniuk kell az anya mellett történő vizsgálatokhoz, és nem használnak cumisüveget. A rokonok az ablakon keresztül láthatják a babát.

Névjegy:

  • Dr. Répássy István szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvos
  • 1951-ben született.
  • Diplomáját a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerezte 1975-ben.
  • Szülész-nőgyógyász szakvizsgáját 1979-ben tette le.
  • Eddigi munkahelyei: Szigetvári Kórház sebészeti osztály (1975-1976), Pécs megyei kórház szülészeti osztály (1976-2007 adjunktus), Szekszárd megyei kórház osztályvezető főorvos (2007. július 1-től).
  • Németül beszél.
  • Felesége pedagógus-könyvtáros, 3 gyermekük van.
  • Hobbija: a numizmatika és a vitorlázás.

Idézet: "Ma már 1-2 ágyas, fürdőszobás kórtermekre van igény."

Modern kórházi szoba

tags: #dr #repasy #istvan #szulesz